Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İsmail Metin Temel, 2. Ordu Komutanı oldu

20 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İsmail Metin Temel, 2. Ordu Komutanı oldu
İsmail Metin Temel, 2. Ordu Komutanı oldu

İsmail Metin Temel, 2. Ordu Komutanı oldu

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin yerine Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı İsmail Metin Temel 2. Ordu Komutanlığına atandı.

15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gözaltına alınan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin yerine Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı İsmail Metin Temel 2. Ordu Komutanlığına atandı.

FETÖ’nün darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece de tutuklanmıştı.

314180

2. Ordu Komutanlığına atama
Adem Hudutin yerine 2. Ordu Komutanlığına Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı İsmail Metin Temel atandı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görevden almalar devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı’nca, merkez ve taşra teşkilatında görev yapan ‘FETÖ’ ile irtibatlı kamu personeline yönelik çalışma kapsamında, 6 bin 538 kişi daha açığa alındı. Dün açığa alınanlarla birlikte, görevden el çektirilen kamu personeli sayısının 21 bin 738’e ulaştığı bildirildi. Özel öğretim kurumlarındaki 21 bin personelin de çalışma ruhsatlarının iptal edilmesine ilişkin süreç tamamlandı.

626 eğitim kurumu kapatılıyor

524 özel okul ve 102 diğer kurum için kapatma kararı alındı.

 Milli Eğitim Bakanlığınca, bakanlığa bağlı faaliyet gösteren ve “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar”dan haklarında işlem başlatılan 524 özel okul ve 102 diğer kurum olmak üzere toplam 626 kurum hakkında kapatma işlemi başlatıldı.

Milli Savunma Bakanlığı’nda 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı

Milli Savunma Bakanlığınca askeri yargıda görevli tüm askeri hakimler hakkında soruşturma başlatıldığı, bu kapsamda 262 askeri hakim ve savcının görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığınca askeri yargıda görevli tüm askeri hakimler hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında 262 askeri hakim ve savcı görevden uzaklaştırıldı.

YÖK’ten bir flaş karar daha

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tüm üniversitelere bir yazı göndererek, devlet ve vakıf üniversitelerinde gerçekleştirilmesi amacıyla yapılan görevlendirilmelerin rektörler dahil ikinci bir talimata kadar durdurulmasını, yurtdışında bu kapsamda çalışma yapan akademisyenlerin durumlarının ivedilikle incelenerek yurtdışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede geri çağrılmasını istedi.

 Yurtdışında yer alan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi ve Kazakistan’daki Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne YÖK tarafından önerilip MEB onayıyla yapılan görevlendirmeler bu uygulamanın dışında tutuldu.

YÖK’ten konuya ilişkin gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “İkinci bir yazımıza kadar, 2547 sayılı Kanunun 39. maddesinin son fıkrası* hariç olmak üzere, rektörler de dâhil anılan Kanun maddesi uyarınca yurtdışına öğretim elemanı görevlendirilmemesi, bu madde kapsamında veya uluslararası anlaşmalar gereği halen yurtdışında görevli bulunan öğretim elemanlarının durumlarının bilimsel olarak değerlendirilerek yurtdışında bulunmasında bir zorunluluk görülmeyenlerin en kısa sürede yurda dönüşlerinin sağlanması hususunda gereğini önemle rica ederiz.”

Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görev yapan 15 bin 200 kamu personelinin dün açığa alınmasının ardından, bugün de 6 bin 538 personele aynı işlem uygulandı. Böylece, açığa alınan kamu personeli sayısı 21 bin 738’e ulaştı.

Özel öğretim kurumlarında görev yapan 21 bin personelin de çalışma ruhsatlarının iptal edilmesine ilişkin süreç başlatıldı. Aktif Eğitim Sendikası’nın 81 ilde şube başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği yapan öğretmenler de görevden alındı.

YÖK VE ÜNİVERSİTELER

Üniversitelerde de görevden alma işlemleri başlatıldı. YÖK, tüm rektörlerden, üniversitelerindeki FETÖ/PDY ile bağlantılı akademik ve idari personelin durumlarının ivedilikle değerlendirilerek, ilgililer hakkında işlem yapılmasını, sonucun 5 Ağustos’a kadar Başkanlığa yazılı olarak gönderilmesini istedi. Öte yandan YÖK, istifasını istediği bin 577 dekanın istifasına ilişkin rektörlük tekliflerini de kabul etti.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

İçişleri Bakanlığında da merkez ve taşra teşkilatlarında görevli 246 mülki idare amiri, 7 bin 899 emniyet, 614 jandarma ve aralarında sahil güvenlik komutanının da bulunduğu 18 sahil güvenlik personeli olmak üzere toplam 8 bin 777 personel görevden uzaklaştırıldı.

Görevden uzaklaştırılanlar arasında, 1’i il valisi, 29’u merkez valisi olmak üzere 30 vali, 52 mülkiye müfettişi, 16 hukuk müşaviri, 1 genel müdür yardımcısı ve 2 daire başkanı, 3 şube müdürü, 2 hukuk işleri müdürü, 92 vali yardımcısı, 47 kaymakam ve bir kaymakam adayı olmak üzere 246 mülki idare amiri ile 3 bin 21’i rütbeli 4 bin 774 polis memuru, 92’si sivil memur, 12’si bekçi olmak üzere toplam 7 bin 899 emniyet personeli bulunuyor.

İçişleri Bakanlığınca görevden alınan mülki idare amirleri arasında ise Afyonkarahisar’dan 5, Ankara’dan 7, Bursa’dan 3, İzmir’den 2, Antalya, Adana ve İstanbul’dan ise birer vali yardımcısı yer aldı. Ankara’nın Yenimahalle ve Altındağ, Antalya’nın Serik ve Alanya, İstanbul’un Kadıköy, Bağcılar, Sancaktepe, İzmir’in Karabağlar ve Menderes, Bursa’nın Gemlik, Harmancık ve Yenişehir, Diyarbakır’ın Ergani ve Çermik kaymakamlarının da görevden alındığı öğrenildi.

Ayrıca, 2 tümgeneral, 9 tuğgeneral, 61 albay, 44 yarbay, 55 binbaşı, 93 yüzbaşı, 92 üsteğmen, 42 teğmen, 171 astsubay, 44 uzman çavuş ve bir sivil memur olmak üzere 614 jandarma personeli ile 1 tümamiral (Sahil Güvenlik Komutanı), 3 albay, 9 binbaşı, 2 yüzbaşı, 3 astsubay olmak üzere 18 sahil güvenlik personeli görevden uzaklaştırıldı.

Eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da açığa alınan mülki idare amirlerinin arasında yer alıyor.

DİĞER BAKANLIKLAR

Milli Savunma Bakanlığında da biri müsteşar yardımcısı, 3’ü daire başkanı olmak üzere bir tümgeneral, 2 tuğgeneral ve bir tuğamiral görevden uzaklaştırıldı. Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Milli Savunma Bakanlığı karargahında görevli hakimlerden 5’i kurmay albay, 9’u üye olmak üzere toplam 21 askeri hakim de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözetim altına alındı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 393, Gençlik ve Spor Bakanlığında 245, Kalkınma Bakanlığında 16, Maliye Bakanlığında bin 500, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında 300, Gümrük ve Ticaret Bakanlığında 176, Sağlık Bakanlığınca 2, Diyanet İşleri Başkanlığında 492, Rekabet Kurumunda 8, BDDK’da 86, EPDK’da 25, Borsa İstanbul’da (BIST) 51 personel görevden uzaklaştırıldı veya alındı.

Konuya ilişkin diğer bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmalar sürüyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar