Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11116 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İsli Gelecek sergisi 5 Mayıs’ta İzmir ‘de başlıyor

02 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İsli Gelecek sergisi 5 Mayıs’ta İzmir ‘de başlıyor
İsli Gelecek sergisi 5 Mayıs’ta İzmir ‘de başlıyor

sergisi 5 Mayıs’ta İzmir Mimarlık Merkezi’nde başlıyor

İsli Gelecek sergisi 5 Mayıs’ta İzmir Mimarlık Merkezi’nde başlıyor

Avrupa İklim Eylem Ağı (CAN Europe) ile deneyimli fotoğrafçı Kerem Yücel’in işbirliğinde Türkiye’nin dört bir yanında kömür ve termik santrallerin kurulu olduğu coğrafyalarda çekilen fotoğraflardan oluşan “İsli Gelecek Sergisi” 05 – 25 Mayıs 2016 tarihleri arasında İzmir Mimarlık Merkezi’nde gerçekleşecek.

Geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul’da gerçekleşen İklim Forumu’na paralel olarak Tütün Deposu’nda sergilenen İsli Gelecek, fotoğraf sanatçıları ve iklim hareketi tarafından büyük ilgi ile karşılanmıştı. Fosil Yakıtlardan Kurtul Kampanyası dahilinde İzmir Mimarlık Merkezi’nde İzmirliler’le buluşacak olan sergi, Türkiye’de termik santral ve kömürün yanı başına sıkışmış olan yaşam öykülerine tanıklık ediyor.

isligelecek

5-25 Mayıs 2016
İzmir Mimarlık Merkezi
http://www.izmimod.org.tr/v2/izmir-mimarlik-merkezi

İsli Gelecek sergisi Facebook etkinlik sayfası için:https://www.facebook.com/events/164963037237546/?active_tab=posts

Detaylı bilgi için: www.fosilyakitlardankurtul.org

FOSİL YAKITLARDAN KURTULUŞ
ALİAĞA’DA BAŞLIYOR!

Uluslararası iklim hareketiyle birlikte 15 Mayıs’ta
kömüre karşı durmak için hep birlikte Aliağa’dayız.

Havamızı, suyumuzu, toprağımızı zehirleyen; sağlığımızı bozan; artıklarıyla cüruf dağları oluşturan kömürlü santrallerin yanına yenilerini eklemek istiyorlar.

Yaşamımızı, yarınlarımızı kömürle çalıyorlar. 15 Mayıs’ta Türkiye’de yaşamı savunan tüm hareketler olarak 1960’lı yıllardan başlayarak fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin ülkemizdeki en sembolik alanlarından birine dönüşen Aliağa’da bir araya geliyoruz. Aliağa için, Türkiye için, dünyamız için fosil yakıtlara “artık yeter!” diyerek kırmızı çizgimizi çekiyoruz!

Sağlığımızı, doğamızı, kültürümüzü tehdit eden fosil yakıtların çağı artık sona ermeli. Bundan sadece iki ay önce, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 195 ülke, Paris’te bir araya gelerek küresel ısınmanın 1.5 dereceyle sınırlanması konusunda anlaştılar.

Anlaşmaya göre fosil yakıt teşviklerinin sonlandırılması gerekirken, başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanında yeni projeler inşa edilmeye devam ediyor. Madalyonun öteki yüzünde ise bu pervasızlığa karşı yaşamı savunanlar bir araya gelerek birbirlerine kenetleniyorlar. 4 – 15 Mayıs tarihleri arasında Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Brezilya, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, İspanya, İsrail, Filistin, Kanada, Nijerya ve Türkiye’de, dünyanın en kirli enerjisi olan fosil yakıtlı projelere karşı “kırmızı çizgiler”imizi hep birlikte çekeceğiz. 4 – 15 Mayıs tarihleri arasında dünyanın bu en kirli projelerine karşı hep birlikte ayağa kalkıp “Artık Yeter” diyeceğiz!

Zehir soluyan Aliağa’da “kırmızı çizgimizi” çekmek için 15 Mayıs’ta sen de bize katıl!

Fosil Yakıtlardan Kurtul Nedir?

Fosil Yakıtlardan Kurtul; bir hareket, bir fikir ve bir eylem çağrısıdır. Bu çevrimiçi platform, bu hareketi yapılandırmak için oluşturuldu. Böylece, Ortak Değerlerimizi paylaşan kişi ve organizasyonlar, dünya çapında gerçekleşen büyük ölçekli eylemleri organize edebilecek ve onlara katılabilecek. Bu eylemler, süregelen iklim mücadelelerini destekleyecek ve ortak amaçlara katkı sağlayacak: Geçmişin fosil yakıt ekonomisinden, iklim adaletinin gerektirdiği %100 yenilenebilir ve temiz enerjiye hızlı ve adil geçiş. Tüm Fosil Yakıtlardan Kurtul eylemleri için ortak değerleri görmek için buraya tıklayın .

Fosil Yakıtlardan Kurtul bir tüzel kişilik değildir ve herhangi bir resmi hükmi şahsiyet, ağ veya koalisyon oluşturma niyeti taşımamaktadır. Kişilerin dünyanın herhangi bir yerinde, kararlaştırılan Değerlere uygun olarak, eylemde bulunabileceği ve eylem oluşturabileceği bir platformdur.

Ne yapmak istiyorsunuz

Tüm Türkiye’de çevre yıkımı had safhaya ulaştı. Bu yıkımın en önemli sebeplerinden birini ise kömürlü termik santraller teşkil ediyor. Hem bizleri doğrudan zehirleyen hem de yol açtığı karbon emisyonu dolayısıyla üzerinde yaşadığımız gezegeni hızla yok eden bu korkunç yapılara dur demek istiyoruz. Zaten, Türkiye’nin de kabul ettiği Paris İklim Anlaşması’ndaki hedeflere ulaşılacaksa artık bir tane bile kömürlü santral yapılamaz. 15 Mayıs’ta Türkiye’nin sanayi ve fosil yakıt kirliliği açısından en sorunlu bölgelerinden biri olan Aliağa’dan başlayarak tüm Türkiye’deki yeni kömür santrali projelerine dur diyeceğiz.

Neler Planlanıyor?

Aliağa başta olmak üzere Türkiye’nin hemen her yerinde kömür ve diğer fosil yakıtlara dayalı sanayi kaynaklı kirliliği insan ve doğanın varlığını doğrudan tehdit etmektedir. Bizler Türkiye’nin dört köşesinden diğer kömür karşıtı hareketler ve yaşam savunucularıyla bir araya gelerek yeni kömürlü termik santral projelerini engelleyeceğiz. 15 Mayıs yaklaştıkça yukarıdaki formu kullanarak kayıt olanlara daha fazla detay yollayacağız.

Hangi projeler hedefleniyor?

Fosil Yakıtlardan Kurtul tüm dünyadaki en göze batan ve en tehlikeli foil yakıt projelerini hedef alıyor. Türkiye’ye ek olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Brezilya, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, İspanya, İsrail, Filistin, Kanada ve Nijerya’da iklim adaleti eylemleri gerçekleştirilecek. Tüm bu yerlerde bölgesel ve ulusal gruplar kendi planlarını yapıyorlar. Bu planlara ilişkin detaylı bilgi şurada güncelenecek.

Neden Mayıs?

Mayıs bizim anımız. Daha önceki eylemlerin aksine bu defa bir hükümetlerarası zirve, konferans veya mevzuata bağlı değiliz. Hareket olarak şartları hep birlikte belirliyoruz. Ayrıca, bir düzineden fazla ülkede eş zamanlı doğrudan eylemler için en uygun tarih Mayıs ayıydı.

Nasıl destek sağlanacak?

Tüm yerel/ulusal gruplara destek sağlamak üzere uluslararası çalışma grupları oluşturuldu. Bu çalışma grupları iletişimden dijital araçların kullanımına farklı alanları kapsıyor. Ayrıca eylemlerin kendileri her tecrübeden insanın katılımı için uygun seviyede tasarlanıyor. Dünyanın her ayrı bölgesi için spesifik desteğin şekli değişecek. Türkiye için daha çok iletişim ve dijital araçların etkin kullanımı üzerinde duruldu.

Toros, Amanos Dağlarının ve Akdeniz’in sınırladığı Çukurova’da yaşayan bizler Adana-Yumurtalık (11 adet) ve Erzin-İskenderun (4 adet) kıyılarından oluşan İskenderun Körfezine yapılmak istenen proje aşamasındaki toplam 15 adet ithal kömürlü termik santrale; ayrıca Adana içme suyunu besleyen Göksu Irmağı kaynakları üzerine Tufanbeyli’de, biri inşaat aşamasında diğeri proje aşamasındaki iki yerli kömür termik santralini de eklersek 17 yeni termik santrale karşı yaşam mücadelesi veriyoruz.

İSKENDERUN DEMİRÇELİK TESİSLERİNDEN YAYILAN TOKSİK  GAZ BULUTLARI (2)

Körfezin iki yakasında karşılıklı olarak şu anda çalışan iki ithal kömürlü termik santrali de eklediğimizde manzaranın korkunçluğu 19 adet ile daha net olarak ortaya çıkıyor. Mevcut iki aktif santral yılda 6 milyon ton kömür yakıyor. Diğer santrallerin de yapılmasına engel olamazsak ufacık bir bölgede yılda 56 milyon ton kömür yakılacak. Soluyup yutmadığımız kömür külü ise (yılda 5.6 milyon ton) santraller etrafında depolanacak.

Toros ve Amanoslar ile çevrili olan bölgedeki yoğun kirlilik bu dağları aşamıyor ve tüm Çukurova’ya yayılıyor. Bu nedenle bu bölgedeki Adana, Mersin, Erzin, Sarıseki, İskenderun ve Osmaniye aynı ortak geleceği paylaşıyor ve bu bilinçle yaşam savaşını ortak yürütüyorlar. Yerel, ulusal ve hatta uluslararası anlamda çevre mücadelesinin ortaklaşması gerektiğine inanıyoruz. Çünkü tek atmosfer altında aynı yeryüzünü paylaşıyoruz ve başka Dünya yok. Bu nedenle bilimsel kıyamet senaryosu olan küresel ısınmaya bağlı oluşan iklim değişikliği nedeniyle dünya yaşanmaz hale gelmeden dünyayı fosil yakıtlardan kurtarmak zorundayız. En başta da en çok karbondioksit üreten sektör olan fosil yakıtlardan elektrik üretimini acilen sonlandırmalıyız.

İSKENDERUN SARISEKİ ATLAS TERMİK SANTRALİNE BAĞLI  OLUŞAN PM VE SO2 BULUTU 1 (2)

Biz ÇETKO (Adana Çevre ve Tüketiciyi Koruma Derneği ) olarak 2000 yılında Sugözü termik santrali mücadelesi ile başlayan 16 yıllık tecrübemizle Çurkurova’da bulunan Çevre Dernekleri (DAÇE) ile birlikte kirleticilere karşı diğer STK’lar, çiftçi kooperatifleri, meslek örgütleri ile başta Adana Tabip Odası ve Adana Barosu olmak üzere ortak mücadele yürütüyoruz. Bu örgütlü mücadele ile ortaya koyduğumuz toplumsal ve hukuki karşı duruş ile önemli kazanımlar elde etmeyi başardık. Örneğin Adana’da yedi, Erzin/Hatay’da dört termik santralin lisans başvurusu Türkiye için bir ilk olan lisans iptalleri için açtığımız toplu davalar sonrasında kümülatif etkiye dayanan Danıştay süreçleri sonunda EPDK tarafından reddedildi. Ayrıca Fransız Engie firmasına karşı Ulusal-Uluslararası çevre örgütleri ve Fransa’daki çevre örgütleri ile yürüttüğümüz stratejik kampanya ile firma Adana’daki projesi dahil tüm dünyada termik projelerinden vazgeçtiğini açıkladı. Böylece Çukurova’daki termik proje sayısı 28’den 16’ya düştü.Bunlar toplumun bütün kesimleri ile ortaklaşmanın bilimi ve hukuku doğru kulanabilmenin ve zaman zaman yenilsek dahi mücadeleden yılmamak gerektiğini bilmenin ortaya koyduğu başarı örnekleridir.

CRXl12SUYAA_9TO

Ancak önümüzde hala dağ gibi duran 16 termik projesine karşı mücadeleye devam ediyoruz. Başaracağımıza inanıyoruz. Körfezi değerlendirdiğimizde ise Sarıseki/İskenderun bölgesi ne yazık ki Adana açısından kirlilik boyutunu izlemek için bir açık laboratuvar şeklindedir. Bölgedeki demir-çelik tesisleri ve termik santrale bağlı toprakta ağır metal kirliliği ve havada ise yoğun partikül madde kirliliği izleniyor. Bölge insanı kronik akciğer hastalıkları ve giderek artan kanser vakalarından muzdarip. Buna rağmen Sarıseki’ye mevcut çalışan santralin bitişik parseline iki adet daha santral projesi olması bardağı taşıran son damla olmuştur. Bu nedenle dünya çapında başlayan ve devam eden “fosil yakıtlardan kurtul geleceğini kurtar” sloganı ile 15 Mayıs 2016 günü bölge STK’ları ile birlikte Sarıseki/İskenderun’da olup termik santrallere dur diyeceğiz. Çünkü burada da insan yaşıyor.

Adana için, Erzin için, Sarıseki için, İskenderun için, Aliağa için ve DÜNYA İÇİN.

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar