Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İslami Değerlere Dayalı Bir Sistem Kurulmalı

04 Şubat 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İslami Değerlere Dayalı Bir Sistem Kurulmalı
İslami Değerlere Dayalı Bir Sistem Kurulmalı

İslami Değerlere Dayalı Bir Sistem Kurulmalı

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu, 595. hafta basın açıklamasında, Türkiye’de siyasal düzenin kuruluş felsefesine hakim tüm değerlerin batılı olduğuna dikkat çekilerek “Tüm dünya halkları batılı değerler sisteminin ortaya çıkardığı pratiğin ne denli iki yüzlü olduğunun farkındadır.” dedi

Sakarya Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun 595. hafta basın açıklamasında, başkanlık modeliyle başlayan sistem tartışmaları ve ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’un İslam ülkelerine karşı geliştirmeye çalıştığı politikaları ele aldı. Platform adına Diriliş Saati Dergisi’nden Ali Gürler’in okuduğu açıklamada başkanlık tartışmalarıyla ilgili olarak “Bu tartışmanın oluşturduğu toplumsal gerilimi her geçen gün daha çok hissettikçe, Türkiye’nin dış kaynaklı operasyonlara maruz kaldığı bir dönemde anayasa değişikliğinin zamanlamasının sorgulanması gerektiği kanaatindeyiz. Yaşadığımız süreç birliğe ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz, ayrılıklara ve toplumsal gerilime tahammülümüzün olmadığı bir zaman dilimidir… Sorgulanması gereken ikinci bir konu, getirilmek istenen başkanlık sisteminin arızalarıdır. Yeni sistemle cumhurbaşkanının yetkileri, tek adam yönetimine dönüş sinyalleri vermektedir… Cumhurbaşkanı’nın yeni yetkilerini savunan iktidar yanlısı siyasetçi ve kanaat önderlerine şu soruyu sormak istiyoruz: 28 Şubat sürecini yaşamış bir toplum olarak, o dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibi bir şahsiyete bu yetkilerin verilmesini doğru bulur musunuz?” sorularını gündeme getirdi.

Açıklamanın devamında Türkiye’deki siyasal sistemin kuruluş felsefesindeki batılı değerleri eleştiren Gürler, “Tüm dünya halkları batılı değerler sisteminin ortaya çıkardığı pratiğin ne denli iki yüzlü olduğunun farkındadır. Çözüm İslam’ın sahih değerlerine dönüştedir… Bugün asıl sorgulanması gereken Türkiye’deki sistemin hangi temeller üzerine oturduğudur. İslami değerlerin hakim olduğu bir sistem kurmak bu ülkenin aydınlık geleceği için şarttır. Aksi takdirde “ahlaksız siyaset”, “ahlaksız ekonomi”, “ahlaksız bilim”, “ahlaksız sanat” ile birlikte yaşamaktan ve zulme boyun eğmekten kurtulamayız.” dedi. ABD başkanı Trump’un ilk icraatlarına da tepki gösterilen açıklamada “Amerika gizlediği şeytani yüzünü Trump ile daha görülür hale getirdi. Yapılması gereken ise İslam coğrafyasında kurulacak ittifaklarla Amerikan emperyalizminin boğulmasıdır. Eğer bu coğrafyanın insanları aralarındaki kavgayı bırakıp, ittifak etmeyi başarabilirlerse Amerikan emperyalizmini ecele doğru götürebilirler. Türkiye’yi yöneten iktidarın söz konusu ittifak bilinci ile hareket etmesi, ittifakların kurulmasına öncülük yapması bir tarihi görevdir. Elbette bu ittifakların temelinde mezhep ve etnisite değil, İslam ve mazlumlarla dayanışma olmalıdır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar