Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya17°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11277 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İran Sinema Günleri başladı

03 Mayıs 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İran Sinema Günleri başladı
İran Sinema Günleri başladı

İran Sinema Günleri başladı

İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Anadolu Bil Meslek Yüksekokulu ve İran İslam Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı iş birliği ile düzenlenen İran Sinema Günleri kapsamında eleştirmenler tarafından “Bütçesi düşük, ama insanlığı büyük, samimi ve dürüst filmler içermektedir” ifadeleri ile tabir edilen İran sinemasından önemli filmler sinemaseverler ile buluşacak

İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi’nde başlayan etkinlik dört gün sürecek. Bu kapsamda dünya sinemasındaki İran sinemasının yeri görülmüş ve aynı zamanda da öğrencilerin uluslararası sinema sektöründeki bakış açılarına İran’da eklenmiş olacak. Özellikle Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü öğrencilerinin ilgiyle karşıladığı İran Sinema Haftası’nın açılışına İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, İran İstanbul Başkonsolosu Mohsen Mortezaifar, İade Filmi Baş Rol Oyuncusu Hamid Farokhnezhad katıldı. Açılış konuşmalarının ardından İade Filmi ile İran Sinema Haftası başlamış oldu.

iran1

Açılış konuşmasında İran sinemasının öneminden bahseden İAÜ Rektörü Prof. Dr. Yadigâr İzmirli, “Popüler kültürün bir parçası olma ve sanatsal anlamının dışında, bugün toplumsal belleğin oluşması ve sonraki nesillere aktarılması açısından büyük önem taşıyan sinema konusunu İran sineması bağlamında ele alıyoruz. Sinema bir ülkenin sosyo-kültürel, politik, ekonomik ve tarihi kimliğinden çok önemli detayların yer aldığı kültür aktarımının yanında kültürel değişimin de bir parçası olmuştur. Yıllarca bulunduğu coğrafyanın ve kültür hareketliliğinin çeşitli geçişlerini yaşamış bir sinema olan İran Sineması da buna en güzel örneklerden biridir. Hollywood sinemasının tüm dünyada yaygınlaşmış egemenliğine, parasal ve küresel gücüne karşılık kendi ismiyle ayakta duran ender sinemalardandır. Fakat buna rağmen birçok başarıya imza atmış olan İran Sineması bizleri etkilemeye deva edecektir” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar