Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İnsanoğlu Yeni Bir Çağın Eşiğinde mi?

02 Mayıs 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İnsanoğlu Yeni Bir Çağın Eşiğinde mi?
İnsanoğlu Yeni Bir Çağın Eşiğinde mi?

İlk kez 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanılan “Endüstri 4.0, 4. Endüstri Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi” terimi, ülkemizde de yavaş yavaş tanınmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere yönelik gerçekleştirilen “Endüstri’de Yeni Trendler: Endüstri 4.0” semineri, bu yönde atılmış ilk adımlardan biri. Seminerde konuşma yapan Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Uluslararası Lojistik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ö. Faruk GÖRÇÜN, Endüstri 4.0 ile ilgili olarak, “Önümüzdeki 10 yıl, bilimkurgu filmlerinde izlediğimiz birçok şeyin gerçek olduğuna şahitlik edeceğiz.” diyor.

Yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış, İnternet bağlantılı akıllı elektronik sistemler… Düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar… Tüm bunlar vizyondaki bir filmden değil; 2012 yılında Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann’ın çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları ve Alman Federal Hükümeti’ne sundukları 4. Sanayi Devrimi Öneri Dosyası içinde ön görülen stratejilerden.

atasehir1

İlk kez 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanılan “Endüstri 4.0, 4. Endüstri Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi” terimi, ülkemizde de yavaş yavaş tanınmaya başladı. Konuyla ilgili olarak Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda öğrencilere yönelik gerçekleştirilen “Endüstri’de Yeni Trendler: Endüstri 4.0” semineri, bu yönde atılmış ilk adımlardan biri. Seminerde konuşma yapan Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Uluslararası Lojistik Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ö. Faruk GÖRÇÜN ise ülkemizde bu alanda akademik çalışmalar yapan ilk isimlerin arasında. Ö. Faruk GÖRÇÜN, Endüstri 4.0 ile ilgili olarak, “Önümüzdeki 10 yıl, bilimkurgu filmlerinde izlediğimiz birçok şeyin gerçek olduğuna şahitlik edeceğiz.” diyor.

“İnternet üzerinden birbirlerine bağlı, sürekli iletişim halinde, Siber-Fiziksel Sistemler.”

Ataşehir Adıgüzel Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen seminerde konuşan Yrd. Doç. Dr. Ö. Faruk GÖRÇÜN, kişisel bilgisayarlar gibi çok amaçlı değil, belli bir işi yerine getirmek üzere tasarlanan cihazların içine yerleştirilen programlanabilir bütünleşik devrelere “gömülü sistem” adının verildiğine,  gömülü sistemlerin oyuncaklardan uzay gemilerine kadar sayısız kullanımı olduğuna değindi.  “Gömülü sistem genel olarak cihazı değil, cihazın içine konan mikroişlemci ve diğer kontrol devrelerini ifade ediyor.” diyen GÖRÇÜN, on 10 yılda ise gömülü sistem ile cihazı ayrı ayrı ele almanın ne kadar verimsiz olduğunun anlaşıldığını, özellikle telsiz iletişim sayesinde mikroişlemcinin cihazın içinde olma ihtiyacının da ortadan kalkıp, ağa/buluta taşınabilir olduğunda, artık yeni bir yaklaşımın şart olduğunu ve bunun da  “siber-fiziksel sistemler”olduğunu ifade etti.

“Üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacak.”

“Endüstri 4.0 üretimde yalınlaştırma yöntemleri ile enerji kullanımını minimum seviyeye indirirken verimliliği ve yüksek kaliteli işlemlerin sayısını artıracaktır.” diyen Yrd. Doç. Dr. Ö. Faruk GÖRÇÜN, Endüstri 4.0’ın kaliteli ve kalifiye personele olan talebi artıracağın da sözlerine ekledi. GÖRÇÜN, “Bu yeni dönemde, yeni iş süreçlerine ve iş ortamına uyum sağlayanlar sistemde var olacak, uyum sağlayamayanlar ve endüstri 4.0’ın felsefesine uygun ilave eğitim alamayanlar, emek piyasasından tasfiye olacaklarıdır.” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar