Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11292 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İktidar, bir an önce, aklını hırslarının önüne almalıdır

14 Temmuz 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»İktidar, bir an önce, aklını hırslarının önüne almalıdır
İktidar, bir an önce, aklını hırslarının önüne almalıdır

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm  Türkiye Büyük Millet Meclisi  Genel Kurulun  26. Dönem 1. Yasama Yılı  113. Birleşiminde  Gündem dışı söz  alarak “Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi hakkında” konuştu.

Suriye’deki savaştan mağdur olmuş 3 milyon sığınmacıya Türkiye’nin kapılarını açmış olması doğru bir tutumdur, bunu destekliyoruz. Şimdi, Sayın Cumhurbaşkanının söylemiyle vatandaşlığa alınmaları gündeme geldi.

Değerli arkadaşlar, bizler savaş mağduru insanlara her türlü insani yardımın ve yaşam koşullarının sağlanmasından yanayız, bunu ısrarla savunuyoruz. Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’nin 14’üncü maddesinde belirtildiği gibi, herkesin zulüm altında başka ülkelere sığınma hakkı vardır; yine 15’inci maddeye göre, herkesin bir yurttaşlık hakkı vardır. Bizler de herkesin yurttaşlık hakkına saygılıyız ancak biliyoruz ki bu sorun vatandaşlık verilerek halledilecek bir sorun olmaktan çoktan çıkmıştır.

Suriye sorununun nedeni Suriye halkı değildir.

Suriye sorununun nedeni Suriye halkı değildir. Suriye’de son yüzyılın en ağır dramlarından birisi yaşanmaktadır. Halk göçe, yoksulluğa ve açlığa mahkûm edilmiştir.

Değerli milletvekilleri, bu sorunun temel çözümü Suriye’de kalıcı barışın bir an önce sağlanmasından geçmektedir. Bunların arasında nitelikli olanlarına vatandaşlık vermek insan onurunu incitici bir uygulamadır, bunun söylemi bile doğru değildir çünkü insanların yurttaşlık haklarını niteliklerine göre belirlemek ayrımcılıktır, hukuksuzluktur. İnsan onurunu taşıyan her kişi bu özelliği dolayısıyla niteliklidir. Böyle bir ayrım asla yapılamaz.

chp-milletvekili

Türkiye çok kimlikli, çok kültürlü bir ülkedir.

Değerli milletvekilleri, Türkiye çok kimlikli, çok kültürlü bir ülkedir. Bu olay karşısında nasıl bir tutum alacağına dair deneyimlere sahiptir. Bu deneyimlerini iyi kullanmalıdır. Bu deneyimler gösteriyor ki Suriye konusundaki yanlış politikalarınızı vatandaşlık gibi çok hassas bir konuyla asla düzeltemezsiniz. Bu konu, öncelikle, Türkiye için var olan sorunlara yenilerini ekleyecektir. Bunu göz ardı etmek Türkiye gerçeklerini bilmemektir, yeni sorunlara kapı aralamaktır. Ayrıca, Suriyeliler yüzyıllardır o topraklarda yaşamaktadır, bunların vatanı Suriye’dir. Geçmişleri, tarihleri, aileleri ve gelenekleri o topraklarda yoğrulmuştur; gelecekleri de o topraklardır. Bu kardeşlerimizi kendi topraklarından koparmak en başta onlara büyük haksızlıktır. Bu insanları ekonomik rakamların, iktidar oyunlarının, ucuz iş gücünün, mezhepçi bir yaklaşımın malzemesi hâline getiremezsiniz, buna asla izin vermemeliyiz. Bu politik çabalar öncelikle bu insanlara haksızlıktır, yabancı düşmanlığını körükleyen bir tavırdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Orta Doğu’nun, Türkiye’nin ve 3 milyon Suriyelinin barışı ve güvenliğini istiyorsanız Esat’la barışın.

Değerli milletvekilleri, Sayın Cumhurbaşkanının niyetini sorgulamak istemiyorum. Ancak Sayın Cumhurbaşkanına şu çağrıyı yapmak istiyorum: Rusya’yla olan krize son vermek üzere adım attınız, Putin’e el uzattınız ve özür dilediniz; İsrail’le el sıkıştınız, bağış aldınız. Devletler arasında küskünlük olmayacağı ilkesinden hareketle neden Esat’a el uzatmıyorsunuz? Orta Doğu’nun, Türkiye’nin ve 3 milyon Suriyelinin barışı ve güvenliğini istiyorsanız Esat’la barışın.

Esat’a  “biraderim” deyin, “komşu” deyin ne derseniz deyin ama barışın

Daha önce “kardeşim” diyordunuz. Bunu demek istemiyorsanız şimdi “biraderim” deyin, bundan daha rahatsız olursanız “komşu” deyin; ne derseniz deyin ama barışın. Şimdiye kadar “savaş, savaş” diyerek hiçbir sorunu çözemediniz. “Barış” dediniz Rusya’yla kriz bitti, İsrail’le ilişkiler normalleşme yoluna girdi, Gazze’ye yardım gemileri gitti.

Her şeyden önce kendi ülkenizdeki insanlarla barışın.

Bir kez daha “barış” derseniz Suriyeliler Şam’a, Halep’e, kendi yurtlarına geri döneceklerdir. Barıştan korkmayın. Ülkemizdeki yurttaşlarla da barışın. Herkesin Cumhurbaşkanı, Hükûmeti olmak istiyorsanız hiç kimseyi düşman görmeyin. Her şeyden önce kendi ülkenizdeki insanlarla barışın.

Eşlerinizle tatile çıkın, ülkemizin güzel tatil beldeleri var, istediğiniz yere gidin

İşte, Alevi köylerine mülteci kampları yapmaktan vazgeçin. Demografik yapıyla asla oynamayın. Sadece yüzde 50’nin Cumhurbaşkanı ve Hükûmeti yerine, 78 milyonun Cumhurbaşkanı ve Hükûmeti olun çünkü 78 milyon yurttaş yurtta barış ve dünyada barış istiyor. Halkın barış sesine kulak veriniz. Esat’la iletişim kurun, gidin, Emevi camisinde, bir cuma günü birlikte barış namazı kılın, daha önce yaptığınız gibi eşlerinizle tatile çıkın, ülkemizin güzel tatil beldeleri var, istediğiniz yere gidin. Halkımız sizi, barış adına mutlaka ağırlayacaktır. Bu sorunları bir an önce konuşun, barışı sağlayın.

 İktidar, bir an önce, aklını hırslarının önüne almalıdır

Bu mezhepçi anlayışınızdan ve kininizden vazgeçin. Bakınız, Suriye’yle…eninde sonunda barışacaksınız tıpkı İsrail’le ve Rusya’yla barıştığınız gibi. Bunu bir an önce yapın. Suriyeliler sizden bunu bekler. Vatandaşlık yerine, kendi vatanlarına dönmek istiyorlar. Bizim halkımız sizden bunu bekliyor. Yaşanan olumsuz olayları biliyorsunuz. Daha vahim sonuçlar doğuracak olaylara meydan vermeyiniz. Vatandaşlık verilerek bugüne kadar çözülen hiçbir mülteci sorunu yoktur. İktidar, bir an önce, aklını hırslarının önüne almalıdır. Bölgedeki terörü bitirmenin yolu, öncelikle Suriye’ye barışı getirmekten geçer.Suriye’de barış olmadan, ne IŞİD ne de benzeri vahşi terör örgütleri asla bitmeyecektir.

Balıkesir Milletvekili  Çevre Komisyonu Üyesi Mehmet TÜM

1 Ocak 1957’de Kayseri Sarız’da doğdu. Baba adı Hasan, anne adı Cennet’dir.

Eğitimci, İş Adamı; Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsünü bitirdi.
Bayındırlık Bakanlığında çalıştı. Öğretmenlik yaptı. Bandırma Belediye Meclis Üyeliği ve Bandırma İlçe Yöneticiliği görevlerinde bulundu. Sosyal Demokrasi Vakfı Genel Sekreterliği yaptı. Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Çevre Dernekleri, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği, Ticaret Odası, Bandırma Sanayici İş Adamları Derneği, Arama Kurtarma Derneği, Alevi Kültür Derneği, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ve 911 Arama Kurtarma Derneği Üyesi oldu.
25. Dönemde Balıkesir Milletvekili seçildi. Çevre Komisyonu ve CHP Parti Meclisi Üyesidir.
Almanca bilen Tüm, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Şanlıurfa Hilvan’dayız CHP İl Saymanımız HAYRETTİN CİDİR’ın Abisinin vefatından dolayı Taziye ziyaretinden bulunduk.

 

Şanlıurfa’da Sığınmacıları ziyaret edip sorunlarını dinledik

Şanlıurfa’da AKP’nın mağdur ettiği binlerce tarım üreticisi ile ilgili Sulama BİRLİĞİNDE basın açıklaması yapıyoruz

8 milletvekili arkadaşım ile birlikte Şanlıurfa CHP il binasındayız partililerimizle sorunları üzerine konuşuyoruz

Urfa’CHP il Örgütümüz bizleri sıcak karşıladılar kendilerine teşekkür ediyoruz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar