- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüsnü Gürpınar “Sakarya İlinde Depreme hazır değiliz”

06 Mart 2021 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hüsnü Gürpınar “Sakarya İlinde Depreme hazır değiliz”
Hüsnü Gürpınar  “Sakarya İlinde Depreme hazır değiliz”

Depreme hazır değiliz

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar: “Sakarya’da risk teşkil eden deprem yorgunu 23 531 adet daire var”

Sakarya depreme hazır mı?

Yorgun ve çok katlı binalar riskli mi?

Yeni yapılan inşaatlar güvenli mi?

Kentsel dönüşüm nasıl yapılmalı?

Ülkemizin topraklarında tarih boyunca büyük acılara neden olan depreme, her yıl 1-7 Mart ‘Deprem Haftası’ ile dikkat çekiliyor. Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’da Deprem Haftasıyla ilgili konuştu.

“BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGEDEYİZ”

Ülkemizin % 95’in deprem bölgesi olduğunu söyleyen Gürpınar; “Sakarya’da Kuzey Anadolu hattının kavşak bölgesinde bulunan ve birinci derece yüksek deprem bölgesinde yaşıyoruz yani üzerinde yaşadığımız faylar geçmişte 25-30 yıllık periyotlarla deprem üretti bundan sonrada üretecek. Deprem haritalarına göre birinci derece riskli gruptayız.” dedi.

EV ALACAKLAR BUNLARA DİKKAT ETMELİ

Her zeminde inşaat yapılabileceğini dile getiren Hüsnü Gürpınar; “Yapı ve zemin ilişkisi iyi araştırılsın yönetmeliğe uygun yapıldıktan sonra zemin çok önemli değil. Deprem yönetmeliğine uygun mu diye bakılmalı bizim deprem yönetmeliğimiz gayet güzel ona uyulduktan sonra bir sorun olmaz ev alırken bunu araştırmak lazım. Vatandaşlar ev alırken boyasına, badanasına, fayansına değil birinci derece riskli bölgede binanın güvenli olup olmadığına yani taşıyıcı sistemin iyi olup olmadığına baksın.”

Bir 1 kişi görseli olabilir

“DEPREM SONRASI BARINMA ALANI İÇİNDE YETERSİSİZ”

Toplanma alanı olarak ilimizde herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Gürpınar depremden sonra barınmak için barınma alanı konusunda yetersiz olduğumuzu dile getirerek cümlesine “Deprem sonrası evini kaybeden veya evi hasar gören vatandaşlar için geçici barınma alanı sıkıntımız var barınma alanları oluşturmak lazım oda alt yapı olarak yolu suyu hazır olmalı depremden sonra evini kaybeden vatandaşlar geçici olarak barınma ihtiyacını orada karşılanmalı”

DEPREM ÖNCESİ İÇİN HAZIRLIKLI DEĞİLİZ

İnşaat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Gürpınar; “Depreme her an hazırlıklı olmalıyız biz binalar yıkılsın istemiyoruz dolayısıyla yıkılacak binalarda oturmayalım bütün yapılar güvenli olsun. Depreme hazırlık üç aşamalı deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrası şu anda deprem sırası ve sonrası için hazırlık yapılıyor ama maalesef deprem öncesi için bugüne kadar bir çalışma yapılmadı yani bu nedir mevcut yapıyı güvenli hale getirmek ve yapılacak yapıyı güvenli yapmak. Biz olacak depremler hasar görsün ama yıkılmasın içerideki canları sağ çıkarsın çünkü deprem bizim gerçeğimiz depremleri engellemek gibi bir şansımız yok deprem olacak ama depremlerde olacak hasarları asgariye indirmek yani can ve mal kayıplarını azaltmak bizim elimizde. Deprem öldürmez, binalar öldürür yanlış hayır deprem öldürmez çürük binalar öldürür dolayısıyla binaları sağlam yapmalıyız deprem öncesi yapacağımız bir lira masraf deprem sonrası yapılacak yedi lira masrafı önlüyor hem can hem mal kaybını asgari tutara indirmek anlamında.” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar