- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11814 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüseyin ESER “Çimento Fabrikası olsun Demek Taraklı ilçesini hiçe saymak demektir”

22 Aralık 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hüseyin ESER “Çimento Fabrikası olsun Demek Taraklı ilçesini hiçe saymak demektir”
Hüseyin ESER “Çimento Fabrikası olsun Demek Taraklı ilçesini hiçe saymak demektir”

Hüseyin ESER “Çimento Fabrikası olsun Demek Taraklı ilçesini hiçe saymak demektir”

Sakarya  ‘da  İncelemelerde   bulunan Liberal Demokrat Parti Çevre Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin ESER’e   GEYVE  ÇİMENTO  FABRİKASI  konusunda   Habervole  Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN  ‘ın  sorularını  cevapladı.

Liberal Demokrat Parti Çevre Politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin ESER “Ülkemizde sayıları gittikçe artan ve kuruluş yerleri itibariyle insan ve çevre sağlığını tehdit eden çimento fabrikalarının zararlarını görebilmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ulaşım yollarımız üzerinde bulunan örnekleriyle Bursa, Darıca ve Eskişehir çimento fabrikalarından bildiğimiz kadarıyla, hayalet bir yapıya benzeyen çimento fabrikaları, çevre yerleşim yerleri üzerinde bıraktığı izlerle “burada yaşanmaz” klişesini beynimize kazımaktadır. Fiziksel kirliliğin yanında çevreye salgıladıkları zehirli baca gazları ve partiküllerin direk insan sağlığına olan olumsuz etkileri yanında tarım arazilerine, yeraltı sularına olan zararlı etkileri göz önüne alındığında geri dönüşü olmayan ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İnsan Ve Çevre Sağlığına Olan Olumsuz Etkileri Bilimsel Çalışmalarla Kanıtlanmış Bu Tür Sanayi Kuruluşlarının Yerleşim Alanları Çevresine Ve Tarım Arazileri Üzerine Kurulmasında Üzerine Düşen Yasal Zorunluluğu Yerine Getirmeyen, Adeta Sanayicinin Suç- Tan Ve Sorumluluktan Arınma Merkezi Haline Gelen, İşlevinin Ne Olduğu Anlaşılmayan Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı Tarih Önünde Sorumluluktan Kaçamayacaklardır. “

huseyineser1

LDP Sakarya İl Başkanı Haluk AVCI Çimento Fabrikası ile ilgili olarak
Geyve ‘ye yapılacak olan çimento fabrikasına,birazda şu gözle bakalım
Bir proje yapılırken veya istihdam sağlanırken ilk önce 1-Bölge halkı istiyormu cevap istemiyor ise 2- Projede istihdam sağlanan halkın dışında kalan Bölge halkının geçim kaynaklarına faydası olacak mı cevap hayır ise 3-Proje bölge halkının ister projeden faydalansın ister faydalanmasın bölgenin sağlığını tehdit edecek mi cevap evet ise 4- Halka bir yararı yoksa geriye bu projeyi destekleyenlerin rantı söz konusudur.Bununda cevabı evetse 5-Yetkililer bu projeye nasıl izin veya destek verebilirler.diye duruşumuzu ortaya koyduk.
Geyve İlçesine yapılmak istenen Çimento Fabrikasının en çok zararı TARAKLI ilçesinin Turizmini durdurur. Siz çıkacaksınız Taraklı Turizim Bölgesi diyeceksinin. Sonra Turizmi yok edecek adımları atacaksınız .Buna kargalar bile güler”

GEYVE‘YE ÇİMENTO FABRİKASI NEDEN YAPILMAMALI?
Doğancıl Mahallesi sınırları içine yapılması düşülülen fabrika,buradaki yapıları tahrip edecektir.
Çıkan toz ve emisyonlar su ile karışarak yerüstü ve yer altındaki tüm canlıları olumsuz yönde etkileyecektir.
Bölgedeki kuşlar ve Yaban hayatı dinamit patlaması ve nakliye sırasında titreşim sebebiyle ölümle yüzleşecektir.
Fabrika için gerekli ham maddelerden KİL ‘in yakın ormanlık içinden temin edilmesi halinde ağaçların kesilmesiyle doğa tahrip olacaktır.
Üretim Sırasında oluşacak olan (her ne kadar filitre takılsada,filitrelerin maliyetiinin düşürülmesi için özellikle geceleri çalıştırılmadığı ülkemiz ve yurtdışında bilinen örneklerle kanıtlanmıştır. Toz zehirli gazlar ve atıklar nedeniyle tüm çevredeki bitki ve hayvanlar olumsuz yönde etkilenecektir.
Çevreye saçılan toz ve atıkların yağmur suları ile toprağa geçeceği,toprağın geri dönüşümü olmadan çoraklaşarak elden çıkacağı,zaten kirlenmiş sularla yapılan tarımın bu süreci daha da hızlandıracağı kaçınılmazdır.
Köylünün çevredeki tarlaları fabrika yapıldıktan sonra 2/3 oranında değer kaybedecektir.

pamuk1
Fabrika baca gazlarının nem ile birlikte hızlı donan Klinker tozu nedeniyle bitkilerin döllenmeyip ürün vermeyeceği kesindir.
Düşünülen Fabrika vasıflı Personel istihdamını bölge dışından karşılayacağından,hatta nakliye gibi büyük işleri taşaronlar ile çözeceğinden yöre halkına vaad edildiği kadar istihdam sağlamayacaktır.
Fabrikanın çıkaracağı zehirli gazlar insan sağlığını tehlikeye sokup,kanser,solunum ve kalp hastalıklarına yol açacaktır.
Fabrikanın yerleşim alanına yakın olması sebebiyle halk sağlığını kaybedecek.Asgari ücretle çalışanlar tedavi giderlerini karşılamakta güçlük çekeceklerdir
Hele üretimde tonlarca kömür kullanacaksa,bunun nakledilmesinde kullanılan araçların egzosları da ayrıca çevremizin hava kirliliğini arttıracaktır
SAKİN ŞEHİR TARAKLI HESAPTA YOK
Gözden kaçan en önemli unsur TARAKLI İLÇEMİZİN Turizm Bölgesi olması,Özellikle Termal Turizmi ile yeni yeni kendini anlatmaya çalışan TARAKLI’ya BU çimento Fabrikası Cehennem demektir.
Sonuç BİR CENNET VAR .Bunu Biz CEHENNEME çevirecez diyemezler
Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı BU FABRİKA KURULMAZ

Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar