Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hüseyin Çamak”Hibrit otomotiv sanayi için en ideal kent Mersin”

29 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hüseyin Çamak”Hibrit otomotiv sanayi için en ideal kent Mersin”
Hüseyin Çamak”Hibrit otomotiv sanayi için en ideal kent Mersin”

 Türkiye Büyük Millet Meclisinin 109’uncu Birleşiminde  Türkiye’nin hibrit otomotiv sanayisi hakkında söz isteyen Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak”Türkiye’de, 2016 yılı itibarıyla trafiğe kayıtlı yaklaşık 11 milyon aracın yüzde 32’si dizel, yüzde 27’si benzinli ve maalesef yüzde 40’ı tekerlekli bomba olarak anılan LPG’li araçlardan oluşuyor”

Nereden gelirse gelsin ülkemize yönelik her türlü terörü şiddetle kınıyorum.

Hüseyin Çamak” Ne yazık ki bir insanlık suçu olan terör, dün de Atatürk Havaalanı ve güneydoğuda bağrımızı yaktı. Nereden gelirse gelsin ülkemize yönelik her türlü terörü şiddetle kınıyorum. Bu saldırılarda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Hava kirliliğini azaltan, çevre dostu, yüzde 50 elektrik, yüzde 50 benzinle çalışan hibrit otomobil üretimi teşvik edilmeli.

Değerli milletvekilleri, günümüzde, artık, ülkeler çevresel ve ekonomik faktörleri göz önünde bulundurarak yatırım stratejilerini yeniden planlamaya başladılar. Bu durumun en önemli örneklerinden birisi, dizel araçlar yerine çevre dostu hibrit araçların yaygınlaşmasıdır. Hava kirliliğini azaltan, çevre dostu, yüzde 50 elektrik, yüzde 50 benzinle çalışan hibrit otomobil üretimi teşvik edilmeli. Hava kirliliğinden ötürü sağlık sorunlarının her geçen gün arttığı ülkemizde, en azından geleceğimizi kurtarmak için, dizel arabalar yerine kendi elektriğini kendi üreten ve ekonomik açıdan tasarruflu hibrit araçların yaygınlaşması için gerekli teşvikler sağlanmalıdır.

huseyincamak

Hollanda ve Norveç Parlamentoları 2025’ten itibaren dizel araçların girişini yasaklama kararı aldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından, çevreye ve insan sağlığına zararı raporlarla ortaya konan dizel otomobillerin, artık, tarihe karışması gerektiğinin bilincinde olan ülkeler gerekli tedbirleri alıp bunun yerine hibrit otomotiv sanayisinin yaygınlaşması için seferberlik başlatmış durumdadır. Örneğin, Fransa Avrupa’da en fazla oranda dizel araç satılan ülke iken Paris Belediyesi 2020’den itibaren dizel araç girişlerinin yasaklanacağını açıkladı. Hindistan Yeni Delhi’de dizel araçların girişi tamamen yasaklandı. Petrol üreticisi İran bile yüzde 90 olan ithalat vergisini hibrit araçlarda 0’a düşürerek yaygınlaşmasını teşvik etme kararı aldı. Hollanda ve Norveç Parlamentoları 2025’ten itibaren dizel araçların girişini yasaklama kararı aldı.

Türkiye’de  5 milyon Tekerlekli bomba olan LPG’li  araçlar trafikte

Peki, Türkiye’de durum nasıl dediğimizde, görüyoruz ki durum hiç de iç açıcı değil. Türkiye’de, 2016 yılı itibarıyla trafiğe kayıtlı yaklaşık 11 milyon aracın yüzde 32’si dizel, yüzde 27’si benzinli ve maalesef yüzde 40’ı tekerlekli bomba olarak anılan LPG’li araçlardan oluşuyor.

Hibrit otomotiv sanayi için  en ideal kent Mersin’dir

Değerli arkadaşlar, durum böyleyken Türkiye daha fazla gecikmeden dünyadaki değişime ayak uydurup yerli hibrit otomotiv sanayisinin geliştirilmesi için gerekli hamleleri bir an önce başlatmalıdır. Hibrit otomotiv sanayisinden maksimum fayda elde edilebilmesi için bu yatırımın gerçekleşebileceği en ideal kent Mersin’dir. Mersin, sadece Türkiye’nin değil, Orta Doğu ve Doğu Akdeniz’in de en önemli lojistik merkezidir. Mersin, Avrupa Birliği ulaştırma ağı genişleme planında deniz otobanlarının projesine Türkiye’den kabul edilen 2 şehirden birisidir. Türkiye’deki bütün yerleşim birimlerine kara yolu bağlantısının bulunması, Mersin Tarsus’taki organize sanayi bölgeleri, serbest bölgenin varlığı ve liman faaliyetlerinin yoğunluğunun da etkisiyle kentimiz kara yolu taşımacılığı açısından da önemli bir merkez konumundadır.

Mersin önemli bir hibrit otomotiv merkezine dönüşebilir

Bir yatırım yapılırken iki temel nokta çok önemlidir: Bunlardan biri ham maddeye yakınlık, diğeri ise ulaşım ve pazarlama olanaklarıdır. Mersin bu açıdan Akdeniz’in sanayi lokomotifi hâline gelmeye aday bir kenttir. Mersin’in gelişmeye müsait organize sanayi bölgeleri bulunmaktadır. Stratejik konumdaki limanı, demir yolu hattı ve Orta Doğu’ya yakınlığıyla yatırımlar için her türlü olanağı mevcuttur. Merkezî yönetim ve yerel yöneticilerin uyum içerisinde gerçekleştirebilecekleri bir iş birliğiyle Mersin önemli bir hibrit otomotiv merkezine dönüşebilir. Böylece hem şehir sonucunu görebileceği bir ekonomik canlılığa sahip olacak hem de tüm yatırımların sıkıştığı diğer bölgelere oranla ülkemiz çok daha fazla kazançlı çıkacaktır. Mersinli sanayiciler böylesi çevre dostu bir yerli otomotiv sanayisinin gerçekleştirilmesi için her türlü katkıya ve desteğe hazırdır.

doktor-huseyin-camak-ic-hastaliklari-uzmani

BEN HÜSEYİN ÇAMAK, KİMİM?

1948 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık İlçesi’nde doğdum. 9 çocuklu yoksul bir ailenin 3. çocuğuyum. 1968’de girdiğim Tıp Fakültesini karşılıksız burslu olarak okuyup, 1974’te birincilikle bitirdim.

1978’de İç Hastalıları Uzmanlığına hak kazandım. 1980’de geldiğim Mersin’de 1983’e kadar Mersin Devlet Hastanesi’nde çalıştım. 1984’ten bu yana da Mersin’imizde serbest hekim olarak çalışıyorum.

Hayat arkadaşım, can yoldaşım Fidan Çamak (emekli öğretmen) ile 1974’te evlendim. Evlatlarımız Ali Doğan ve Zeynep ile mutlu bir aile olarak yaşıyoruz.

Devlet memurluğumun bittiği 1984’ten bu yana önce SODEP, SHP ve sonra da CHP üyesiyim. CHP’de 2002’de Milletvekili Aday Adayı, 2007 yılında 8. sıradan, 2011’de de 6. sıradan Milletvekili Adayı olarak gösterildim. 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Mersin Milletvekili seçilerek parlamentoda görevlendirildim.

Üyesi olmaktan gurur duyduğum sivil toplum kuruluşları:
– Mersin Tabip Odası
– Türkiye İç Hastalıları Uzmanlığı Derneği
– Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD)
– Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (Bir dönem başkanlık)
– Sosyal Demokrasi Derneği Mersin Şubesi
– Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği
– Atatürkçü Düşünce Derneği
– Mezitli Sosyal Yardımlaşma, Kültür ve Gençlik Derneği
– Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi
– İçel Sanat Kulübü
– Temiz Toplum Derneği
– Türkiye Emekliler Derneği

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar