- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hormonlu gelişmeler bu topluma bu insanlara bu şehre bence çok fazla şey katmaz

28 Aralık 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hormonlu gelişmeler bu topluma bu insanlara bu şehre bence çok fazla şey katmaz
Hormonlu gelişmeler bu topluma bu insanlara bu şehre bence çok fazla şey katmaz

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, şehir gündemine ilişkin çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

Başkan Süleyman dişli Kent şurasına konuk oldu.

Kent Şurası’nda Adapazarı’nın gelişim olarak Serdivan’ın gerisinde kaldığı yönündeki eleştirilere yanıt veren Süleyman Dişli, “Serdivan aldı başını gidiyor’ deniliyor. İşin görüntüsü böyle… Ama hormonlu gelişmeler bu topluma bu insanlara bu şehre bence çok fazla şey katmaz” ifadelerine yer verdi

Sakarya Kent Şurası 73. Toplantısı’nda Adapazarı Belediye  Başkanı Süleyman Dişli’yi Ağırladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Şura Başkanı Yavuz Deniz, Adapazarı isminin marka özelliğine dikkat çekti.

‘Biz Adapazarlıyız’

Deniz, “Adapazarılıyız evet Sakaryalıyız ama eğer düşünecek olursanız yıllar evlerden beri konuşmuş olduğumuz her kelimenin içerisinde Adapazarı sıfatını kullanırız. İstanbul da bir arkadaşımızla rastlaştığımız zaman bize sorarlardı Adapazarlı mısınız? Adapazarılıyız. Yani Sakarya bir semboldür. 600 küsür kilometrelik boyu olan bir Sakarya’nın bizim hudutlarımız içerisinde 506 veya 507 km’lik bir mesafesi vardı. O ismi almışız efendim ama biz Adapazarılıyız. Adapazarı’nı özlüyoruz. Adapazarı ismini her yerde istiyoruz. Girişlerde istiyoruz Adapazarı olarak. ‘Serdivan aldı yürüdü’ diyoruz Ama Adapazarı’mızın da yürümesini istiyoruz. Belirli yönlerden belirli bir atılım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tabela Karmaşası

Yavuz Deniz’in konuşması sonrasında Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli söz aldı. Dişli, Adapazarı isminin bir markla olduğunu ancak bu ismin yeterince muhafaza edilemediğini söyledi. Şehrin giriş çıkışlarındaki tabela karmaşasını örnek gösteren Dişli, “Otoban da ya da E5’te Adapazarı ismi nerdeyse yok edilmiş vaziyette. Adapazarı’nın nerede olduğu belli değil. Yani şehrin ismi Sakarya ise girişlerine Sakarya yazın nüfusunu yazın bu iş orda kapanmış olsun.  Şehrin içerisine kadar Sakarya yazmakla Sakarya’nın ismi büyümez, küçülür” dedi.

Hormonlu Gelişme

Dişli,  ‘Serdivan aldı başını gidiyor’ şeklindeki kıyaslamaları doğru bulmadığını da ifade etti. Dişli, “Şehirlerin gelişimini hormonlu değil mümkün olduğu kadar oturaklı vaziyette sürdürmek daha doğru olur. Mesela şimdi Serdivan’la ilgili ‘aldı başını gidiyor’ deniliyor. İşin görüntüsü böyle ama hakikatte acaba neler oluyor diye sorulsa onla ilgili sabaha kadar konuşulur. Hormonlu gelişmeler bu topluma bu insanlara bu şehre bence çok fazla şey katmaz” ifadelerine yer verdi.

Raylı Sistem İhtiyaç

Süleyman  Dişli’nin raylı sistem konusundaki değerlendirmeleri de dikkat çekiciydi. Dişli konuyla ilgili olarak ; “Şehirde aslında raylı sisteme ihtiyaç yok gibi bir kanı var. Herhalde bir müddet daha sanki böyle devam edecek ama bu şehirde raylı sistem ihtiyacı var. Her şehirde var raylı sistem. Bu şehirde ileride mutlaka raylı sisteme kavuşacaktır. Yani kavuşursa rahat edecek. Başka türlü rahat etme şansı olmayabilir. Ama siyasiler hani oy kaygısı var ya bunları dillendirirken, konuşurken herhalde ölçülü konuşmaya çalışıyorlar. Neden işte ondan minibüsçüler rahatsız olur, otobüsçüler rahatsız olur diye mümkün olduğunca bu konuları konuşurken dikkat ediyorlar. Ama er ya da geç şehirdeki bu ihtiyaç halledilecek. İnşallah insanlarımız o nimetten istifade edecekler diye düşünüyor ve arzu ediyorum” dedi.

Adapazarı’na Müze

Başkan Dişli şura üyelerinin ‘Adapazarı’nda müze kurulup kurulmayacağı’ yönündeki sorusuna da espriyle karışık cevap verdi. Dişli, “Adapazarı’nda böyle bir müze yapılabilir, çok da yerinde olur aslında. Büyükşehir’in olduğu yeri müze yapalım; ama Büyükşehir Belediyesi’nin binayı terk etmesi lazım. İşte cesaret o. Yani onla ilgili de bir çalışma olabilir” ifadelerine yer verdi.

Engelli Hizmetleri

Dişli, konuşmasının devamında Adapazarı Belediyesi’nin engellilere yönelik hizmetlerine de değimdi. Dişli, “Engellilerle ilgili yasalar çıkmadan önce bile sizlerde biliyorsunuz biz bu anlamda önemli adımlar attık. . Adapazarı’nda akülü araçlarla ilgili ilk çalışmayı yurt dışı bağlantılı olarak Adapazarı Belediyesi olarak biz gerçekleştirdik. 900 civarında akülü aracı Hollanda’dan buraya getirmek suretiyle bu mağdur olan insanlara dağıttık..Görme engellilerle ilgili mümkün olduğu kadar yolları, binaları, yapıları ona göre tanzim etmeye çalışıyoruz. Yani bunlarla çok ilgili alakalıyız” diye konuştu. Dişli konuşmasını Sakarya Kent Şurası yönetimine teşekkür ederek tamamladı.

Kimler Katıldı?

Sakarya Kent Şurası’nın 73. toplantısına  şu isimler katıldı:  Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, Ahmet Köprülü, Ahmet Erdem, Avni Akran, Aydemir Horozlu, Bahattin Balkaya, Hülya Lüleci, Cavit Pay, Celalettin Tanta, Cevat Bezek, Erdoğan Çamlıyurt, Faruk Öz, Fikret Cebeci, Hakan Alkan, Hayati Özdoğan, Hüseyin Mete, İsmail Çallı, İsmail User, Kamil Tever, Mehmet Çatalbaş, Mehmet Hamaz, Nuri Paker, Osman Ürküt, Ömer Şahin, Sait Beşer, Tansu Uzun, Vedat Kocabıyık, Nurettin Eryılmaz, Yaşar Tercan, Yavuz Deniz, Zeki Çelebi ve Salim Yarar.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar