Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11845 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri Konferansı” düzenlendi

28 Şubat 2018 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri Konferansı” düzenlendi
“Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri Konferansı” düzenlendi

Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanlığı olarak, “Hocalı Soykırımını Anma – Türkistan Coğrafyası ve Bağımsızlık Hareketleri  Konferansı” düzenlendi. Sovyetlerin Orta Asya coğrafyasındaki Türk yurtlarında yıllar boyunca bir meşale gibi yanan  bağımsızlık hareketlerine karşılık olarak uyguladığı baskıcı politikaların, sürgün ve katliamların en kanlılarından birisiydi Hocalı. 25 Şubat 1992 tarihinde Türk yurdu Karabağ’ın Hocalı Kasabası’nda Sovyet destekli Ermenilerin yaptığı kıyımın eşi benzeri görülmemişti.

Konferansa MHP Sakarya İl Başkanı Sayın Muhammed Levent Bülbül Bey, MHP Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Sayın Leyla Tankal Hanım, MHP Adapazarı İlçe Kadın Kolları Başkanı Sayın Adalet Güneş Hanım, Türkav Sakarya Şube Başkanı, MHP İlçe Başkanları, Ülkü Ocakları İlçe Başkanları ve çok sayıda ülkücü katılım sağladı.

Açılış konuşmasını yapan Ülkü Ocakları Sakarya İl Başkanı Sayın Soyhan Sofuoğlu Bey: “Bu yaşananlar birer vahşet ve zulümdür. Yüzlerce insan, o gece hunharca, barbarca öldürüldü. Hiç kimsenin aklına gelmeyecek işkence yöntemleri, bu insanların üzerinde denendi. Hiçbir suçları yoktu. Sadece Türk olmalarıydı, gözü dönmüş katiller tarafından hunharca katledilmelerinin sebebi.

Kardeş ülke Azerbaycan Türklerine yönelik bu elim olay Türklük bilincini taşıyan zihinlerden asla silinmeyecektir. İnsanlığın katledildiği, hamile kadınların karnının deşildiği, mazlum ana ve babaların şehit edildiği, sırf  Türk olduğu için yüzlerce insanın katledildiği bu soykırıma bizler gözlerimizi kapatamayız. Gözü dönmüş canilerin gerçekleştirdiği bu soykırım unutulmayacaktır.

Bu vesile ile vatanı ve milleti  uğruna soykırıma uğramış, canlarını seve seve vermiş bütün soydaşlarımızı rahmet, minnet ve dua ile yad ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Büyük Azerbaycan Birliği Başkanı Sayın Aqil Sametbeyli’nin Hocalı Soykırımı ve Azerbaycan’daki Bağımsızlık Hareketleri ile ilgili yaptığı konuşma sonrası, Hocalı Soykırımına ilişkin kısa film gösterimi ve Halk Şairi Dursun Yelken Bey ile Azerbaycan Türkü Şair-Yazar Nezmiyye Hicran Hanım’ın okuduğu şiirlerin yer aldığı program katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar