Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Herkes üzerine düşeni yapmalı

16 Ağustos 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Herkes üzerine düşeni yapmalı
Herkes üzerine düşeni yapmalı

“Herkes üzerine düşeni yapmalı”

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 17 Ağustos 1999 Marmara depremi nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Püsküllü, “18 yıl önce meydana gelen, binlerce vatandaşımızın yaşamını yitirmesine ve on binlerce vatandaşımızın da yaralanmasına yol açan Marmara depremi, milletimizin yaşadığı en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır.”dedi.

Depremle yaşanması gerektiğini belirtilen Başkan İrfan Püsküllü, “Ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yaşanan depremlerin günümüzde ve gelecekte de yaşanılması kaçınılmazdır. Burada önemli olan husus, depremle yaşamasını öğrenmek, yaşadığımız alandaki binaları depreme dayanıklı hale getirmek ve yaşadığımız yüzyılın bilimsel verileri ışığında sahip olduğumuz bilgi, birikim ve teknolojiyi kullanarak tedbirlerimizi almamız, kurumlarımızla ve vatandaşlarımızla bir bütünlük içerisinde her zaman hazırlıklı olmamızdır. Yaşanan büyük acıdan ders çıkararak, buna uygun hareket etmeliyiz. Bu anlamda; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımız, ortak sorumluluk ve duyarlılık içinde davranmalı ve hazırlıklarını buna göre yapmalıdırlar. Bu vesileyle, 17 Ağustos Marmara depreminin yıldönümünde, böyle bir acının ülkemizde ve dünyada bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde kaybettiğimiz deprem şehitlerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum” ifadelerini kullandı.

Dişli, “17 Ağustos acısını unutmamız mümkün değil”

Büyük Marmara Depremi’nin 18. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “17 Ağustos depreminin acısını unutmadık” dedi.
17 Ağustos 1999 tarihinde gece 03.02 sıralarında 7.4 şiddetinde başlayıp 45 saniye süren, ardında büyük yıkım ve felaket bırakan depremin 18.yıl dönümünde ne yaşanan depremi ne de depremde kaybettiklerini unutmadıklarını ifade eden Başkan Dişli, “İlimizde ve Marmara’da büyük acılar bırakan depremin 18 yıl dönümünde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabırlar diliyorum”dedi.

Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olduğuna dikkat çeken Başkan Dişli, “Yaşadığımız acıyla birlikte bu felaketten önemli dersler çıkardık ve o günden sonra deprem gerçeğine uygun hareket etmeye daha fazla özen gösterdik. Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde olması nedeniyle, depremle yaşamayı öğrenmemiz ve olası depremlere karşı her an hazırlıklı olmamız gerekiyor. Adapazarı Belediyesi olarak depreme dayanıklı binaların yapımına önem verdik. Bunun için ne gerekiyorsa belediye olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirdik.  Depremin hasarlarını en aza indirebilmek amacıyla başlattığımız çalışmalarımızı kaçak ve plansız yapılaşmaya taviz vermeden sürdürüyoruz. Depreme karşı yeterince bilgi sahibi olmayan ve özellikle depremi yaşamayan gençlerimize yönelik Deprem Kültür Merkezi’nde uygulamalı eğitimler düzenliyoruz. Deprem gerçeğini yaşayarak görenlerin yanında, hiç deprem görmemiş gençler ve çocuklarımızın depreme hazırlıklı olmalarını sağlamak amacıyla düzenlediğimiz eğitimlerimiz okullarımızın katılımı ile bu yıl da düzenli olarak devam edecek ”dedi.

Saadet Partisi Sakarya Gençlik Kolları Başkanı Ali Ahmet Çelik 17 Ağustos Depremi yıl dönümünde basın açıklaması yayınladı.

Genç Saadet Sakarya Başkanı Çelik yaptığı basın açıklamasın da deprem şehitlerini anarken, 17 Ağustos 1999 tarihinde kaza zedelerin yanında olan milletimize teşekkür etti. Çelik: “On binlerce insanımızın ölümüne ve yaralanmasına, yüzbinlerce konutun yıkılmasına ve yaşanamayacak düzeyde zarar görmesine sebep olan 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde deprem şehitlerimizi dualarla anıyoruz. Kazazedelerimizin yanında bulunan yaralarını sarmasına yardımcı olan milletimize de tekrar teşekkür ederiz.” Dedi.

TEKRARDAN BU ACILARI YAŞAMAMAK İÇİN TEDBİRLİ OLMALIYIZ

Ali Ahmet Çelik yaptığı basın açıklamasında yaşanılan felaketin tekrarını yaşamamak için tedbirler alınmasını gerektiğini söylerken Sakarya Üniversitesinin iş birliğinin de olması gerektiğini belirtti. Basın açıklamasına devam eden Çelik: “Yaşadığımız bu felakettin üzerinden yıllar geçmiş olsa dahi çıkarmamız gereken dersler hala bulunmaktadır. Deprem ve diğer doğal afetler insan iradesi dışında gerçekleştiği için her zaman dikkatli olmalıyız ve kentsel planlamamızı bu doğrultuda yapmaktayız. Tekrardan bu acıları yaşamamak için tedbirli olmak zorundayız. Dünya üzerinde inşaat mühendisliği alanını incelediğimizde Japonya ve Çin gibi ülkelerin bu konularda çok fazla geliştiğini görmekteyiz. Amerika bir kez keşfedilmiş ve bir daha keşfedilmeye gerek yoktur diyerek yapacağımız yapıların sağlamlığı için kullanılabilecek teknolojileri, Dünya’daki örnekleri üzerinden inceleyebilir ve geliştirebiliriz. Dünya standartlarında çalışmalar yapan Sakarya Üniversitesi mensubu akademisyenlerimiz ile daha sağlıklı bir biçimde deprem teknolojileri geliştiriliyor. Sakarya Üniversitesi Rektörü Muzaffer ELMAS’ın Van depremi sonrası 2011 yılında yaptığı basın açıklamasında gördüğümüz gibi yapılan çalışmalara destek vermek ve daha sağlıklı yapılar inşa etmek için halkımız bilinçlendirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır. Konut sahipleri bu konuda duyarlı olmak zorunda ve teşvik edilmelidir.” Dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE TEŞEKKÜRLER

Büyükşehir Belediyesi ’nin Sakarya’ya yapılmak istenen yüksek katlı binalar içinde dik duruşundan dolayı tebrik eden Çelilk açıklamasının devamında: “Basın açıklamamızın sonuna gelirken Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni, Sakarya’ya yüksek yapılar dikmek isteyen firmalar ve kurumlara karşı göstermiş olduğu dik duruştan dolayı tebrik eder, bu dik duruşlarının her daim ve hayırlı olan her konuda devam etmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederiz. Ayrıca 17 Ağustos gece Demokrasi Meydanında yapılacak olan anma törenine Genç Saadet olarak bizde katılacağız ve tüm halkımızı da bekleriz.“ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar