- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11822 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Her Baş Dönmesi Vertigo Değildir

04 Haziran 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Her Baş Dönmesi Vertigo Değildir
Her Baş Dönmesi Vertigo Değildir

Her Baş Dönmesi Vertigo Değildir

Özel Konak Hastanesi Sakarya Nöroloji Hekimi Uzm. Dr. Volkan Solmaz, vertigo ve diznessrahatsızlıklarının birbirleri ile karıştırıldığını ifade ederek bunlar hakkında bilgi verdi.

VERTİGO HASTALIĞI

Vertigo yani baş dönmesinin günümüz toplumunda çok sık görülen ve ciddi yaşam kalitesini bozan bir toplum sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Özel Konak Hastanesi Sakarya Nöroloji Hekimi Uzm. Dr.  Volkan Solmaz, “Vertigo ciddi baş dönmesi bulantı ile kendisini gösterir. Hastalar özellikle hareket ettiklerinde, başlarını ani çevirdiklerinde, yataktan kalkarken aşağı eğildiğinde ciddi baş dönmesinden yakınırlar.  Halk arasında kulaktaki kristallerin oynaması nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Aslında bu tanım çoğu zaman doğrudur. Kulaktaki otolit dediğimiz kristallerin çoğu zaman sağ kulakta oynaması ile meydana gelmektedir” dedi.

BİRBİRİ İLE KARIŞTIRILIYOR

Vertigo’nun çoğu zaman dengesizlik ya da baş dönmesi benzeri yakınmaları tarif eden dizness  rahatsızlığı ile karıştırıldığını ifade eden Uzm. Dr.  Solmaz, “Türkçemizde tam karşılığı olmayan dizness, başta ağırlık hissi  düşecekmiş gibi olma dengesizlik ile karışmaktadır.  Bu iki durumun ayırtedilmesi çok önemlidir. Her iki hastalığın tedavisi çok farklıdır. Çünkü bu iki durumun nedenleri birbirinden tamamen farklıdır. Örneğin Vertigo’nun en sık nedeni belli pozisyonlarla tetiklenen benignparoksismalpozisyonalvertigo dediğimiz bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi iç kulakta bulunan dengeyi sağlayan yerinden oynamış kristallerin tekrar yerine oturtmak için yapılan çeşitli baş manevralarıdır. Yapılan bu manevra ile hastaların hemen çoğu tedavi edilmektedir. Bilinenin aksine bu hastalıkta verilen ilaç tedavilerinin çoğu zaman anlamı yoktur. Çünkü olay mekanik bir durumdur. Dolayısıyla verilecek ilaçlar bu kristalleri yerine oturmasına neden olamaz.

DİKKATLİ DEĞERLENDİRME GEREKİR

Uzm. Dr. Solmaz son olarak ise şunları kaydetti: “Toplumda bilinenin aksine orta kulak iltihapları kulaktaki kristallerin oynamasına neden olmaz. Ancak biraz önce bahsettiğim dizzness dediğimiz durum vertigo ile çok karışmaktadır.

Bu hastalık çoğu zaman hastalar tarafından tam olarak ayırt edilememekle birlikte bu durumdan muzdarip insanların ciddi yaşam kalitesini bozar.

Bu hastalığın nedeni çoğu zaman psikolojik olup vitamin eksiklikleri guatr gibi metabolik durumlarda dizness’a neden olabilir.

Bu nedenle biraz önce bahsettiğim vitamin eksiklikleri gibi nedenleri araştırdıktan sonra eğer herhangi bir problem yoksa psikolojik nedenlere bağlanabilir ve gerektiği takdirde antidepresan ilaçlarda verilebilir. Kulak kökenli baş dönmesine neden olan diğer bir durum ise Meniere hastalığıdır.

Bu hastalık çok uzun süreler (bazen günlerce) devam eden baş dönmesi bulantı kusma atakları ile seyreder.

Bu hastalıkta farklı olarak yapılacak baş manevraları işe yaramazken çeşitli ilaçlar ile tedavi edilmektedir.

Sonuç olarak baş dönmesi çok müphem bir yakınma olup iyi bir değerlendirme ile bazen çok rahatlıkla tedavi edilebilen bazense altında ciddi hastalıkları barındıran bir durumdur. Bu nedenle dikkatli bir değerlendirme ile muayenenin gerektiği unutulmamalıdır.”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar