Dolar : Alış : 8.0729 / Satış : 8.0875
Euro : Alış : 9.6558 / Satış : 9.6732
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya24°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11765 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hamdi Şenoğlu “Bir kilo toprak bir kilo altına eşittir”

12 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hamdi Şenoğlu “Bir kilo toprak bir kilo altına eşittir”
Hamdi Şenoğlu “Bir kilo toprak bir kilo altına eşittir”

Toprak Bayramı

Sakarya  Ziraat Odası Başkanı  Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu”Doğal kaynakların başında gelen toprak tüm dünyada toplumlar için ekonomik, sosyal ve politik açıdan büyük önem taşımaktadır”dedi

Sakarya  Ziraat Odası Başkanı  Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu Toprak Bayramı  nedeniyle mesaj  yayınladı

Sakarya  Ziraat Odası Başkanı  Ziraat Yüksek Mühendisi Hamdi Şenoğlu”Doğal kaynakların başında gelen toprak tüm dünyada toplumlar için ekonomik, sosyal ve politik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bunun en temel nedeni, toprağın çoğaltılma olanağı olmayan tek üretim aracı olması, buna karşılık toprağı kullanan dünya nüfusunun hızla artmasıdır. Toprağı anlatan “bir kilo toprak bir kilo altına eşittir” ifadesi ile  toprağın önemi farklı bir dille ve en etkili şekilde anlatılmıştır.

Toprağın üreticilerimiz açısından taşıdığı öneme binaen, “Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu” ülkemizde 11 Haziran 1945 yılında kabul edilmiştir.  Kanun ile birlikte toprağı olmayan ya da yetmeyen çiftçilerin aileleriyle birlikte geçimlerini sağlayacak ve işgüçlerini değerlendirecek ölçüde toprak edinmeleri amaçlanmıştır.

Bunun yanı sıra toprağın önemini vurgulamak ve her yıl çeşitli etkinliklerle kutlamak amacıyla 4760 sayılı “Toprak Bayramı Kanunu” da çıkarılmıştır. Bu kanunla birlikte Çiftçiyi Topraklandırma Kanunun kabul edildiği 11 Haziran tarihini takip eden pazar günü her yıl Toprak Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler toprağa yönelik farkındalığı artırmak ve kritik öneme sahip bu kaynağın sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek için 2015 yılını Uluslararası Toprak Yılı ilan etmiştir.

Yüzölçümü 78,06 milyon hektar olan Türkiye’nin, 38,5 milyon hektar toplam tarım alanı varken, işlenen tarım arazisi 20,7 milyon hektardır. Toplam karasal alanımızın yüzde 49’u tarım alanı iken, işlenen tarım alanı yüzde 26,5’unu oluşturmaktadır. İşlenen tarım alanı içerisinde, hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen, birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6’dır.

Ülkemizin dünyada toprak rezervi azalan 20 ülkeden biri olduğu da dikkate alındığında topraklarımızın korunmasının ne denli önemli olduğu açıkça görülmektedir.

Bu rakamlara göre ülkemiz tarım arazisi bakımından fakir bir ülkedir. Bu unutmamalı ve topraklarımız çok iyi korunmalıdır.

Tarım arazisi için uygun olan toprakların korunması daha da önemlidir. Tarım arazilerinin kaybı ülkemiz için önemli bir sorundur. Şöyle ki; son on yılda işlenen tarım alanlarındaki azalma yüzde 13’e ulaşmıştır.

İstatistiklere göre 1990 yılında kişi başına 5 dekar arazi düşerken, bu değer 2000 yılında 3,9 dekara, 2010 yılında 3,3 dekara 2014 yılına gelindiğinde ise 3 dekara gerilemiştir.

Tarım arazilerimiz, geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkmaktadır. Bunun sebepleri bellidir. Sebepler içinde, geçmişte yaşanan hızlı nüfus artışını, kırsaldan kente göçü, yerleşimlerin içinden veya yakınından geçen karayollarını, otobanları, bunların çevresinde kurulan sanayiyi, turizmi, madenciliği, kamu yatırımlarını ve yerleşim alanlarını sayabiliriz.

AW000013

Ayrıca, her geçen gün erozyon, çölleşme, toprak kirlenmesi, tuzlanma, toprak içindeki organik madde ve mikroorganizma varlığının azalması gibi sebepler, topraklar da sürekli bozulmalara neden olmaktadır. Bunların yanında aşırı ve bilinçsiz sulama ve gübreleme işlemleri, uygun miktarda kullanılmayan pestisitler, ağır ve sürekli toprak işlemeleri ve aşırı hayvan otlatma gibi tarımsal uygulamalar da topraklarımıza zarar vermektedir.

ziraat2

Mevcut tarım topraklarımızın azalması var olanı daha verimli kullanma zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Ülkemizde tarım arazilerinin verimli kullanılamamasının en önemli nedenlerinden biri 1926 tarihli Medeni Kanun’un miras hükümleri nedeniyle oluşan parçalanmadır. Parçalanmalar sonucu tarımsal işletmeler küçük, araziler ne yazık ki çok parçalı bir hale gelmiştir. Halen, ülkemizde 3 milyon işletme, 32,5 milyon parsel bulunuyor. İşletme büyüklüğü 59 dekara kadar indi. Bölünmelerle küçülen düşen arazilerle verimli bir tarımsal faaliyet yürütülmesi mümkün değildir. Parçalanma sonucu tarımda ortaya çıkan en önemli ekonomik sorunların başında yatırım ve üretim maliyetlerinin yüksek olması gelmektedir. Parçalanma ayrıca üretim ve verim düşüklüğü nedeniyle geliri düşürmekte, girdi kullanımı ve işgücü kaybını artırmaktadır. Küçülen arazilerde verimli üretim yapılamaması üreticileri tarımdan uzaklaştırmaktadır.

sellerden4

Birliğimizin de başından bu yana desteklediği Arazi Kullanımı ve Toprak Koruma Kanunu geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yasalaşmış olup, arazilerin daha da parçalanmasının önüne geçecek olan bu Kanun bu konuda atılmış en önemli adımdır.

Ülkemizde tarım sektörünün ve kırsalda yaşamın sosyolojik boyutu oldukça önemlidir. Çeşitli zorunluluklar nedeniyle kente göçen insanlarımız köylerindeki topraklardan kopmak istememektedir. Parçalanmanın önlenmesi sağlanırken ülkemizin bu hassasiyeti dikkate alınmalıdır.

Kırdan kente göç de ülkemizin en temel sorunlarından birini oluşturuyor. Nüfusumuzu belli oranda kırsalda tutmanın yollarını mutlaka bulmalıyız. Bize göre bunun yolu kırsalı kalkındırmaktan, aynen şehirlerde olduğu gibi bütün imkanları oralara götürmekten, tarım dışında iş ve kazanç kapıları açmaktan geçer. Böylelikle köylerimiz boşalmayacak, şehirlerimiz plansız büyüme baskısıyla karşılaşmayacak, çiftçilerimiz karnını bulunduğu yerde doyurabilecektir. Yani artık insanımızın doğduğu yer, doyduğu yer haline de getirilmelidir.

 

Tarım arazilerinin daha verimli kullanımı için sadece parçalanmanın önüne geçilmesi yeterli değildir. Parçalanmış arazinin birleştirilmesi, optimal büyüklüğe ulaştırılması da gerekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın arazi toplulaştırma çalışmaları bu konuda önem taşıyor. Bakanlığımız, 14 milyon hektar tarım arazisinde toplulaştırma yapılabileceğini tespit etmiş durumda. Bu arazilerin, 4,5 milyon hektarında toplulaştırma çalışmaları tamamlandı. Bakanlığımızın yıllık 1 milyon hektar alanda toplulaştırma yapma hedefi bulunuyor. Bu toplulaştırma çalışmalarının bir an önce tamamlanarak, işletmelerin optimal büyüklüğe ulaştırılması, tarımımıza bir çok açıdan katkı sağlayacaktır.

Ülke olarak bir kilo toprak bir kilo altına eşdeğerdir sözünü benimseyerek topraklarımıza daha fazla sahip çıkmalı, tarım arazilerimizi daha verimli kullanmanın yollarını bulmalıyız. Bu çerçevede hepimizin toprak bayramı kutlu olsun.

TOPRAK1sakaryadatoprak2

YORUMLAR

İlgili Terimler : ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar