Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11329 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hendek’te Kafeler İsyanda! Ciroları Yarı Yarıya Düştü…

23 Şubat 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hendek’te Kafeler İsyanda! Ciroları Yarı Yarıya Düştü…
Hendek’te Kafeler İsyanda! Ciroları Yarı Yarıya Düştü…

Hendek’te Kafeler İsyanda! Ciroları Yarı Yarıya Düştü…

Sigara içme yasağı kapsamının genişletilmesine hazırlıksız ve bir o kadar da çaresiz yakalanan işletmeler yarınını göremez halde. Geçici çözümleri: Personel azaltmak!

BU GİDİŞ İYİYE GİTMİYOR…

Tuğra Kafe (İbrahim Cango): Çok sık denetim var. 10’a yakın baskın yapıldı. Ciromuz yüzde 70 oranında düştü. Yasak öncesi çalışan sayımız 15’ti, şuan 6 çalışanımız var. Tabi bu da geçici bir çözüm bizler için. Üstelik önceki yönetmeliğe uygun olarak havalandırma ve açılır cam sistemi yaptık. Sigara içilebilir bölümler için yaklaşık 250 bin TL masrafımız oldu. Bu gidişle mekânları kapatmak zorunda kalacağız.

CİROMUZ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

Pathron (Tezcan Turgut): Burası 700 bin TL’lik bir yatırım. Önceki yönetmeliğe uygun biçimde 50 bin TL masraf yapmıştık. Son düzenleme sonrası 6 kez denetime geldiler. Müşteri de rahatsız oluyor, kalkıp gidiyor. Ciromuz yüzde 50 düştü. 12 çalışandan 9 çalışan kaldı. Daha da azaltacağız. İçeride sigara içirmeyecekler onu anladık ama çözümü ne olacak. Tek umudumuz var, bu sokağın trafiğe kapanması ve dışarıya masa sandalye atmak.

PARA VE KAPATMA CEZASI

Şamdan (Abdülkadir Salihoğlu): Aralık’tan bu yana 8-10 kez baskın yapıldı, 4 defasında toplam 10 bin TL’ye yakın ceza kesildi. Bir de 10 gün kapatma cezası aldık. İşlerimiz yarı yarıya düştü. Haliyle çözümü personel azaltmakta bulduk. 22 çalışandan şuan 13 çalışan kaldı, bu gidişle sayı daha da düşer. Önceki sigara yönetmeliğine uygun olarak yaklaşık 80 bin TL’lik yatırımımız oldu.

DOĞRU ZAMAN BU DEĞİL

Zaten ekonomik sıkıntı var. Bir de sanki canlı bomba ihbarı olmuş gibi baskın yapılıyor. Kanıt için fotoğraflar çekiliyor, insanlar rahatsız oluyor. Uygulama biçiminde insana ve işletmeye saygı yok. Yasak her yerde uygulanıyor, ayrımcılık yok belki ama bütün esnaf kan ağlıyor. Böyle bir ortamda, doğru zaman bu değil. Hükümet-Esnaf işbirliğiyle adımlar atılabilirdi. Serkan KÖSE / Hendek

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar