Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11079 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hendek Devlet Hastanesi ve Sağlıkta Çöküş

14 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hendek Devlet Hastanesi ve Sağlıkta Çöküş
Hendek Devlet Hastanesi ve  Sağlıkta  Çöküş

11 Temmuz Pazartesi günü saat 14.33’de girişi yapılan doğum hastası anne adayı bayan doğum sancıları nedeni ile  acile gelir.

Acilde müşahede altında tutulan annenin doğum sancılarının yoğunlaşması üzerine doğumhaneye alınır ve  doğum gerçekleşir.

Bebek doğmuştur ancak hayati fonksiyonlarında  problem görülmesi üzerine derhal SEAH’a sevki yapılır.

    İlerleyen süreç de yaşanan nahoş olayları burada anlatmaya gerek yok çünkü olay adli mercilere intikal etmiş soruşturma devam etmektedir. Bizim ifade etmek istediğimiz ise konunun adli yanı değil ahlaki yanı, yöneticilik ve idarecilik boyutu.

   Hastane akreditasyon mu uyguluyor?

    Kamu Hastaneler Birliği genel sekreterince olay yerel bazda kınanır akabinden Salı günü saat 16.00’da ise Hendek Devlet Hastanesi başhekimi tarafından benzer kınama gerçekleşir.  Basın açıklaması yapan bir kamu kurumu basın açıklamasını niçin ve neden yapar ? Konuyu kamuoyuna duyurmak için… Peki ilçemizde kaç tane basın ve basın mesleği ile iştigal eden muhabir mevcut ? Hem sesinizin kamuoyuna duyurulmasını isteyecek hem de basına  sadece kendinizi eleştiriyor düşüncesi ile akreditasyon uygulayacaksınız… Kendi paşa gönlünüz bilir…

Dün Hendek Devlet Hastanesi başhekimliğince yapılan basın açıklamasında  bir kelimeye dikkatinizi çekmek isterim.

feryat1

    Başhekim diyor ki; “  doğum 18.00 saatlerinde olmuş !”

   Gerek tüm dünyada gerekse ülkemizde doğumlar dakikası dakikasına yazılır, kayıt altına alınırken başhekimliğe kadar yükselen bir hekimin resmi kayıtlara göre saat 17.20’de gerçekleşen doğumun saatini 18.00 saatleri gibi muallak bir kelimeyle ifade edilmesini anlayan beri gelsin.  Başhekim bey konuşmasında hastane ile ilgili ileri sürülen ( hastanede eksiklikler var) sözleri gerçek değildir diyebilmektedir.

    Biz mevzumuza gelelim… Şimdiden söyleyelim tedbirinizi alın.

 Hastanemizde  mevcut bulunan iki cerrah doktordan birinin  yandal uzmanlığını kazanması nedeni ile  çok yakın zamanda hastanemizden ayrılacak. Tabii doğal olarak aynı doktorun eşinin de ayrılması an meselesi…

    Eksiklik olduğu iddiaları yalanmış!!! Perki aşağıda yazılanlar eksik değil de nedir?

   Bir hastanenin olmazsa olmazı anestezi uzmanından geçer. Ne kadar makine ve elektronik cihaza sahip olursanız olun anestezi uzmanının bulunmadığı bir ortamda ameliyat risktir.  Şu halde Pazartesi günü itibarı ile  yıllık izinde bulunan anestezi doktorunun yerine  geçici görevle gelen anestezi doktoru da mesai saatinin ardından hastaneden ayrılmaktadır tıpkı sizin gibi…

Eğer bu hastane sizin olsaydı, elinizde bir adet anestezi uzmanı varken onu yıllık izne gönderir miydiniz yoksa o anestezi uzmanına alternatif bir anestezi uzmanını bulundurma yoluna mı giderdiniz?  Sanırım vereceğiniz cevap ikinci şık olacaktır.

Şu halde bugün ,ilçemizdeki hastaneye mesai saatleri haricinde  acil bir trafik kazası gelmiş olsa ve yaşamla ölüm arasında mücadele içerisinde ise  mesai saatleri dışında hastanede anestezi uzmanı bulunmaması nedeni ile onu ölüme terk etmiş oluyoruz. Bir hekim böylesi önemli bir konuyu nasıl (S) geçer bunu bir eksiklik olarak görmez???  Yöneticilik anlayışı bu mu olmalı???

İnternet sitenizden hastanenizde  tomografi cihazı alındığı ve bölümün hizmet verdiği reklamları mevcut. Sayın başhekim, Tomografi cihazını Yenikent devlet hastanesinden  ikinci el olarak aldınız mı almadınız mı?

Alınan bu cihazın bayramdan bugüne kadar arızalı olarak hizmet dışı olduğu halde hiçbir işlemde bulunmamanızın açıklaması nedir ?

Bu cihaz daha kaç gün arızalı olarak hizmet dışı bekleyecektir ?

  Olayın devamında sosyal medyada yazılan bazı yazılar eleştiri boyutunu aşmış adeta doktorlara linç girişimine davetiye çıkartıyor. Kaş yaparken göz çıkartmayalım. Bu durumun devamı bize kazançtan çok zarar getirecektir.  Evet , Hendek Devlet hastanesinde bir adet kadın doğum uzmanı mevcut. Ve yıllardır ilçeye hizmet vermektedir. Burada bizim yapmamız gereken daha fazla kadın doğum uzmanının hastanemizde istihdam edilmesine yönelik olmalıdır. Zaten olaya karışan gencimizde yaptığının doğru bir davranış olmadığını kabullenmekte yaşananların süreç içerisindeki gelişmelerin taşma noktası olduğunu kabullenmekte ve özür dilemektedir.

    Hastanemizin eski yerindeki günlerini hatırlayalım ve soralım. Geçmiş dönemde  ilçemize doktorlar gelmek için acele ediyorlardı bugün ise adeta kaçmak için fırsat arar duruma gelmişler.  Doktor yorgun, hemşire yorgun, çalışan personel yorgun. Bu yorgunlukları yaptıkları görevlerinden değil bilakis yönetim acemiliğinden ve eksikliğinden kaynaklanmaktadır. İktidar  sorumluları hastaneyi  seçmenlerine iş sahası yaratılan bir işyeri gibi görmekten derhal vazgeçmeliler. Böylelikle ilçemize en büyük hizmeti yapmış olurlar…

   Doluya koysan almıyor boşa koysan dolmuyor, nereye kadar ?

   Sayın baş hekim bey bu hastane hizmete geçmiştir ve eskisinden daha fazla kaliteli hizmet vermeye mecburdur. Bu da yönetim eksiklikleri ve hatalarının bertaraf edilmesinden geçiyor.  Yöneticilik akşama kadar  ırmak Tv, Samanyolu Tv seyretmekle, gelin hep birlikte cemaat yapalım namaz kılalım demekle de olmuyor. O nedenle bu hastanenin ( tüm branş doktorlarının hepsini bulunduruyor olsak bile hastanenin oturması 3-4 yıl alır sözünü ilçemiz HAK ETMİYOR)

Her geçen gün eksiye giden sağlık kurumu hastanemizde yaşananlar karşısında sizi okul arkadaşınız olan  Kamu Hastaneleri genel sekreteri de  Ak parti ilçe başkanı da KURTARAMAZ…Haber-Ahmet ÇİLECİ

SİYASET, YALAN SÖYLEME SANATI MI,HALKA HİZMET YOLU MU?

Halka hizmet edebilmenin en kestirme en güzel yoludur siyaset. Makam ve mevkiye kavuşan bazı siyasilerin siyaseti sadece selfi çektirmek, düğün ve cenazelere katılmaktan mada bilenler geldikleri yeri çabuk unutanlar olduklarını makam ve mevkilerin elden çıktığında anlayabilecekleri gerçeklerdir.

Şimdi buraya nerden geldik ?

Bilindiği üzere bir Ramazan akşamı  Hendek Belediye başkanı İrfan Püsküllü, MHP Hendek İlçe Başkan yardımcısı Ayhan Güler, Ak parti Hendek ilçe başkanı Ali Kemal Sofu ve beraberinde yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu bir ortamda ilçe Ak parti siyaseti masaya yatırılmış, bütçedeki 6 milyoncuk kayıptan hastanenin içler acısı durumuna kadar bir çok konu başlığı sohbet konusu olmuştu.

Sohbette hazır bulunan  Erdoğan sevdalısı bir kardeşimizin Sofu’ya hitaben; “  nedir bu aymazlık??? Ortada bir koltuk var , bölüşemiyorsunuz…Bu mu particilik bu mu Ak sevda?” sözleri üzerine  ilçe başkanı Sofu; “ Ben gazete sayfalarına göre siyasetimi belirlemem.  Ben belediye başkanlığına aday değilim, ben önümüzdeki dönem ilçe başkanlığına üçüncü dönem olarak adayım”  diyerek belediye başkanlığı koltuğuna gözü olmadığını açıkça deklare etmiş ve bizde bu sözleri haberleştirerek kamuoyuna duyurmuştuk. Hatta öyle ki kamuoyu;  bu açıklamaya,  “evdeki bulgurdan olmamak”  için yapılan bir açıklama anlamı yüklemişti.

    Heyhat!!!

Durum bizim dediğimiz gibi değilmiş !  Zira bir ağabeyimiz, Sofu ve ekibinin ilçe esnafını dolaşarak  bayramlarını kutladığı bir ortamda kendisine hitaben; “ sayın başkan hayırlı olsun.  Belediye başkanlığı koltuğuna aday olmadığınızı, üçüncü dönem Ak parti ilçe başkanlığına aday olduğunuzu  açıklamışsınız” dediğinde el cevap;  “ hayır yok böyle bir şey, her yazılana inanma!!!” cevabı çok manidar.

Bir kere yukarıda isimlerini yazdığım zatı muhteremler bu konuşmalara baştan sona şahittirler. Söylenen bu sözleri  daha kurumadan yalanlama yoluna gitmek, inkara yönelmek  de neyin nesi?

Buradan öncelikle bizim yazdığımızı haberin yalan olduğu iması ortaya çıkıyor. Oysa başta kendisi olmak üzere haberin içeriğinde tek bir yalan olmadığı gibi haberin eksiği var fazlası yok… Şu halde ilçe başkanı böyle bir açıklamaya neden zaruret duydu ?  Sohbette  bulunanlar sizin ağzınızdan  böylesi bir sözün çıkmadığına şahitlik edebilirler mi?

Evet…

Siyaset adamı, konjektür gereği bazen  ( beyaz yalan) söyleyebilir. Bunu anlarım. Ancak ilçe siyaseti üzerine söylenen böylesi önemli bir sözü söylemedim demek siyasetin neresinde var ?

Görünen o ki Hendek’de yalan rüzgarı adlı komedi filmi sahnelenmiş. Kendi adıma konuşayım ben bu komedide figüran olmam.

O GECE SOHBETTE KŞMLER VARDI, SOFU NE SÖYLEMİŞTİ

SOFU, BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY DEĞİLİM

Hendek Ak parti ilçe başkanlığında dört yılını dolduran Ali Kemal Sofu, bir dost sohbetinde iki dönemdir üst üste ilçe başkanlığı görevinde bulunduğunu ifade ederek; “ ben Ali Kemal sofu olarak 2019 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde Hendek Belediye başkanlığına aday değilim. Ben önümüzdeki yıl yapılacak olan ilçe kongresinde üçüncü dönem ilçe başkanlığına adayım” dedi.

Partimizi sorgulatmayız

Muhalefet üst düzey yetkilisi, gazeteci , Hendek Belediye başkanı  İrfan Püsküllü ve  Ak parti yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu bir ortamda gerçekleşen sohbette Hendek masaya yatırıldı.

Basında çıkan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığından dem vuran ilçe başkanı Ali Kemal Sofu,  “bizler gazete sayfalarında çıkan yazılar doğrultusunda yolumuzu belirlemeyiz. Kamuoyunda konuşulduğu iddia edilen; ( partide ve belediyede çok başlılık ve guruplaşmalar var”) söylemleri  Ak parti karşıtları tarafından  söylenilen uydurma ifadelerden öteye gitmiyor.  Biz Hendek ilçe teşkilatı olarak sayın başkanımız İrfan Püsküllü’nün her zaman yanındayız yaptığı icraatlerin arkasındayız. “ dedi.

    Vatandaş verdiğimiz sözlerin takipçisiyiz

Hendek Ak parti ilçe başkanı Ali Kemal Sofu, ilçenin siyasi çekişmelerden çok hizmete ihtiyacı var. Bizler vatandaşımıza karşı  yapacağımızı ifade ettiğimiz seçim beyannamemizde verdiğimiz sözlerin gerçekleşmesi adına üzerimize düşeni yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz.  Partimizi sorgulayan yönde iddia ve ithamlarda bulunanların kimler olduğunu da çok iyi biliyoruz.  Gerek görüldüğü takdirde gerekli açıklamalar yapmak sureti ile kamuoyunu bilgilendireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

   Hastaneye gelen doktorlar buradan kısa sürede tayin istiyorlar

Dost sohbetinde kendisine yöneltilen, “Hendek Devlet hastanesinde branş doktorlarının olamaması karşısında neler düşünüyorsunuz?” sorusuna da yanıt veren ilçe başkanı Sofu; “haziran ayı  nakil ayı , biz hastanemizde bulunan branş doktorlarını tamamlamak için çok çabalıyoruz ancak ne hikmetse hastanemize gelen kısa sürede bırakıp buradan tayin istiyor, ben ne yapabilirim” diyerek bu konuda yalnız kaldığını söyledi.

   Atanmış değil seçilmiş başkanım

Aynı dost sohbetinde “ siz atanmış bir ilçe başkanızınız” sorusuna oldukça bozulan Sofu; “ ben ilk dönemde atama ile başkan oldum ancak ikinci dönemde yaklaşık 400 delegenin 350 oyunu alarak seçilmiş bir başkanım. Bu söylem gerçeği ifade etmiyor” diye yanıtladı.

    Her Ak partilinin belediye başkanı aday adayı olmaya hakkı vardır

Sofu, Sakaraya’da beş milletvekilimiz var ve hepsi benim ağabeyimdir , her konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Biz burada birilerinin söylemleri doğrultusunda değil  abilerimizin ve partimizin üst aklının verdiği görev doğrultusunda görev ifa ediyoruz. Kamuoyunun şunu iyi bilmesi gerekir ki partimizin her bir üyesinin Hendek Belediye başkanlığına aday adayı olması bir haktır. Bizim tüzüğümüz bellidir. Aday belirlenmesinde partimizin tutum ve davranışı kamuoyu tarafından yakınen bilinmektedir. O nedenle tekrar ediyorum ki  ben Ali Kemal Sofu olarak önümüzdeki yerel seçimlerde Hendek Belediye başkanlığına aday adayı da değilim. Ben üçüncü dönem ilçe başkanlığına adayım” diyerek son noktayı koydu.  AHMET ÇİLECİ – HENDEK

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar