- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hatay’da Betonda Sürdürülebilirlik, İş Sağlığı ve Güvenliği konuları ele alındı

26 Aralık 2017 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hatay’da Betonda Sürdürülebilirlik, İş Sağlığı ve Güvenliği konuları ele alındı
Hatay’da Betonda Sürdürülebilirlik, İş Sağlığı ve Güvenliği konuları ele alındı

Müteahhitler ve beton üreticileri Hatay Beton Semineri’nde bir araya geldi

Hatay’da Betonda Sürdürülebilirlik, İş Sağlığı ve Güvenliği konuları ele alındı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Hatay’da “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi. Kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması amacıyla düzenlenen Seminere, Hatay ve çevre illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar, yapı denetim kuruluşlarının temsilcileri ve hazır beton tesislerinin yetkilileri katıldı.

Kuruluş tarihi olan 1988 yılından bu yana Türkiye’de kaliteli betonun üretilip kullanılması için önemli çabalar gösteren Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), bu amaçla yapmış olduğu çok sayıda etkinliğin yanı sıra “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” konulu seminerler düzenliyor. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde periyodik olarak gerçekleştirilen bu seminerler ile müteahhitler, mimarlar, mühendisler başta olmak üzere beton kullanıcılarına; betonla ilgili kamu idarelerinin yetkililerine; yapı denetim kuruluşu temsilcilerine ve beton üreticilerine betonun doğru uygulamalarının anlatılması hedefleniyor.

2017 yılında İstanbul, Gaziantep, Samsun, Bodrum, Malatya, Tekirdağ ve Sakarya’da düzenlenen seminerler dizisinin sekizincisi 26 Aralık 2017 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi’nde yapıldı. Seminer’e inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar ve beton üreticileri yoğun ilgi gösterdi. Seminer kapsamında,  THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”, İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” başlıklı birer sunum gerçekleştirdi.

 

Türkiye, beton üretiminde Avrupa’nın lideriyken, dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisidir

Seminer’de Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktaran THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan: “Hazır beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle inşaat sektörünün en önemli parçasıdır. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nın lideriyken, Çin ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisidir. Hazır beton sektörü, bu performansı ve 38 bini aşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.” dedi.

Sürdürülebilirlik konusunda bir ilke imza attık

2016 yılında THBB Başkanı Yavuz Işık ile ERMCO Başkanlığının Türkiye’ye taşındığı ifade eden Aslı Özbora Tarhan: ”Bu başarı ulusal olarak ülkemizin saygınlığına saygınlık katmanın dışında sektörümüz için çok önemli gelişmelere de zemin hazırlamıştır. Bu gelişmelerden, ülkemiz ve hazır beton sanayimiz için çok büyük bir adımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ‘The Concrete Sustainability Council – Beton Sürdürebilirlik Konseyinin’ kurduğu ‘Beton Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgelendirme Sistemi’nin ‘Bölgesel Sistem Operatörü’ olmaya hak kazandık. Aynı zamanda THBB Kalite Güvence Sistemi de bu sistem içerisinde görev alacak ‘Belgelendirme Kuruluşu’ olmuştur. Hazır Beton tesislerinin sorumlu kaynak kullanımı açısından performanslarını değerlendirebilecekleri formu Türkçeye çevirdik. Beton Sürdürebilirlik Konseyi (CSC) web sitesinde bulunan Türkçe form ile sorumlu kaynak kullanımı açısından hazır beton tesislerinizin ön değerlendirmesini hızlıca ücretsiz olarak yapılabilecek. ‘Sorumlu Kaynak Kullanımı Belgesi’ almak isteyen firmalar Beton Sürdürebilirlik Konseyi Bölgesel Sistem Operatörü olan Türkiye Hazır Beton Birliğinin çalışmalarının tamamlanmasının ve sistemin ülkemizde aktif hale gelmesinden sonra Beton Sürdürebilirlik Konseyi Belgelendirme Kuruluşu olan Kalite Güvence Sistemine başvuruda bulunabilecek. Konsey’in Türkiye’deki Danışma Kurulu’nu oluşturmak ve Türkçe’ye çevirdiğimiz Beton Sürdürebilirlik Konseyi Teknik El Kitabı’nı ülkemize adapte etmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sistem, denetçilerin eğitimi ve deneme (demo) denetimlerinin tamamlanmasının ardından ülkemizde aktif olacak.” dedi.

THBB’den hazır beton sektörüne özel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi

THBB’nin bugüne kadar kalite, çevre, iş sağlığı ve güvenliği, eğitim ve sürdürülebilirlik konularında hazır beton ve ilgili sektörlere öncülük ettiğini ifade eden Aslı Özbora Tarhan, THBB’nin son olarak, üye firmaların tesislerindeki tüm çalışanların özel bir iş sağlığı ve güvenliği eğitiminden geçirilmesi hedefiyle yola çıktığını söyledi. Bu kapsamda 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile uyumlu hazır beton sektörüne yönelik temel iş sağlığı ve güvenliği eğitim içeriği hazırlandığını ifade eden Aslı Özbora Tarhan, “Hazırlanan eğitim dokümanları ve ekleri 30 adet video ile zenginleştirilerek daha verimli hale getirildi. Hazır beton sektörüne özel bu içeriğin hazırlanmasının ardından THBB, ‘6331 Sayılı İSG Kanunu Kapsamında Temel İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’ kapsamında ‘Hazır Beton Sektörüne Yönelik İSG Eğiticisinin Eğitimi Semineri’ düzenlendi. THBB tarafından hazırlanan özel eğitim içeriği kullanılarak 3 ayrı gruba birer günlük eğiticinin eğitimi semineri verildi. Düzenlenecek özel eğitimlerle üye firmaların hazır beton tesislerinde iş sağlığı ve güvenliğinden sorumlu personellerin eğitilmesi ve bu eğitmenlerin çalıştıkları tesislerdeki personeli bu özel içeriği kullanarak eğitmesi hedefleniyor. Yapılan çalışma sonunda Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi 86 firmanın 18 binden fazla çalışanı iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitilmiş olacak.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir Seminerde, beton bileşenleri, betonun üretimi, yerleştirilmesi ve bakımı ile ilgili bilgiler vererek “Günümüzde beton alıcısı sadece basınç dayanımını ve işlenebilirliği değil betonun daha ileri düzey teknik özelliklerini bildirerek hazır beton talebinde bulunabilir.” dedi.

Betonun üretim aşamasından şantiyelerde kullanımına kadar kalite denetimlerinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi veren Selçuk Uçar, kentsel dönüşüm mevzuatıyla gündeme gelen mevcut yapılardaki beton kalitesinin ölçümü konularına değindi. Konuşmasında Kalite Güvence Sisteminin önemine vurgu yapan Selçuk Uçar, “Beton kalitesindeki en önemli unsur, beton üretim yerinin ve sisteminin uygun olmasıdır. Bu nedenle beton alırken, betonun KGS denetiminden geçmiş olması aranmalıdır.” dedi.

THBB’nin 2017 yılı programı dâhilinde İstanbul, Gaziantep, Samsun, Bodrum, Malatya, Tekirdağ, Sakarya ve Hatay’da düzenlediği “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri”, Türkiye genelinde farklı illerimizde gerçekleştirilmeye devam edecek.

Türkiye Hazır Beton Birliği hakkında

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), 1988 yılından beri güvenli ve dayanıklı yapıların inşası amacıyla standartlara uygun beton üretilmesi, tekniğine uygun beton uygulamalarının yaygınlaşması ve ülkemizde kaliteli, yüksek dayanım sınıflarında beton kullanılması için uğraş veren mesleki bir kuruluştur. THBB; Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Beton Sürdürülebilirlik Konseyi (The Concrete Sustainability Council) Üyesi; Beton Sürdürülebilirlik Konseyi “Bölgesel Sistem Operatörü”dür. THBB’ye üye olacak şirketlerin tüm hazır beton tesislerinde standartlara uygun üretim yapılması, THBB Kalite Güvence Sisteminin (KGS) sürekli habersiz denetimlerine tabi olunarak KGS Uygunluk Belgesi alınması, uygun laboratuvar bulunması, teknik, çevre, iş sağlığı – işçi güvenliği, yasal ve etik kriterlerin eksiksiz yerine getirilmesi zorunludur.

Türkiye Hazır Beton Birliği  31. – 32. Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri (2017 – 2019)

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık
Yiğit Beton
Yönetim Kurulu
Başkan Vekili
Halit İnci
İnci Beton
Muhasip Üye
Cemalettin Danış Danış Beton
Yönetim Kurulu Üyesi
Adem Genç Miltaş Beton
Yönetim Kurulu Üyesi
Ali Pastonoğlu   Oyak Beton
Yönetim Kurulu Üyesi
Caner Türkyener   Çimsa
Yönetim Kurulu Üyesi
Ender Kırca Orbetaş
Yönetim Kurulu Üyesi
Fatih Vardar Bursa Beton
Yönetim Kurulu Üyesi
Kadir Büyükdereci Has Beton
Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Grebene   Batıbeton
Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Durmaz Asdur Beton
Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Onur Onur Beton
Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ulucan Ulu Beton
Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü   Kar Beton
Yönetim Kurulu Üyesi N. Tamer Sağır Nuh Beton
Denetim Kurulu Üyesi Sadık Kalkavan Kumcular Beton
Denetim Kurulu Üyesi Abdürrahim Eksik   Betoçim
Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Yılmaz  
TEKNİK KOMİTE
Adı Soyadı Unvanı Firma/Kuruluş
Mehmet Ali Onur Teknik Komite Başkanlık Divanı Üyesi Onur Beton
Fatih Vardar Teknik Komite Başkanlık Divanı Üyesi Bursa Beton
Ali Pastonoğlu Teknik Komite Başkanlık Divanı Üyesi Oyak Beton
Hüseyin Şenoğlu Teknik Komite Üyesi Akar Beton
İsmail Gökalp Teknik Komite Üyesi Akçansa
Muhittin Tarhan Teknik Komite Üyesi Akçansa
Yasin Engin Teknik Komite Üyesi Akçansa
Göktuğ Aktaş Teknik Komite Üyesi Akçansa
Sinem Erişiş Teknik Komite Üyesi Albayrak Beton
Resul Hergenç Teknik Komite Üyesi Albayrak Beton
Yunus Emre Bozdemir Teknik Komite Üyesi Anıl Beton
İrfan Kadiroğlu Teknik Komite Üyesi Batıçim Beton
Erdem Öz Teknik Komite Üyesi Batıçim Beton
Levent Sevin Teknik Komite Üyesi Bursa Beton
A.Hilmi Aytaç Teknik Komite Üyesi Bursa Beton
Tugay Köroğlu Teknik Komite Üyesi Çağdaş Beton
Berkay Kurucu Teknik Komite Üyesi Çimko
İrfan Coşkun Teknik Komite Üyesi Çimko
Erman Derin Teknik Komite Üyesi Çimsa
Lütfi Aksoy Teknik Komite Üyesi Danış Beton
Umut Turan Teknik Komite Üyesi Göltaş
Ahmet Gök Teknik Komite Üyesi İston
Kadir Yorgancıoğlu Teknik Komite Üyesi İston
Haluk Atasoy Teknik Komite Üyesi Kibsaş
Serap Dinç Teknik Komite Üyesi Kibsaş
Rıza Malkoç Teknik Komite Üyesi Kumcular Beton
Hüseyin Erkan Bağlan Teknik Komite Üyesi Kolsan
Selahattin Hasdemir Teknik Komite Üyesi Limak
Erdem Portakal Teknik Komite Üyesi Limak
Hasan Açık Teknik Komite Üyesi Modern  Beton
Alihan Dinç Teknik Komite Üyesi Modern  Beton
Selçuk İsmailoğlu Teknik Komite Üyesi Modern  Beton
Sefa Ayan Teknik Komite Üyesi Modern  Beton
Ünsal Yardımcı Teknik Komite Üyesi Muhammet Gümüştaş
Emre Fenerci Teknik Komite Üyesi Nuh Beton
Alper İşken Teknik Komite Üyesi Oktaş Beton
Kadriye Eren Balaban Teknik Komite Üyesi Onur Beton
Deniz Sarıalioğlu Teknik Komite Üyesi Oyak Beton
Hakan Özkan Teknik Komite Üyesi Oyak Beton
Abdullah Pişkin Teknik Komite Üyesi Sançim
Çağla Akçay Teknik Komite Üyesi Selka
Adil Teke Teknik Komite Üyesi Selka
Burak Kamil Zofun Teknik Komite Üyesi Saros Beton
Yılmaz Kızıl Teknik Komite Üyesi Saros Beton
Mustafa Uslu Teknik Komite Üyesi Oyak Beton
Enis Coşkun Teknik Komite Üyesi Yolyapı
Mehmet Mutlu Teknik Komite Üyesi
Aslı Özbora Tarhan THBB Genel Sekreter Yardımcısı THBB
Özge Gümüşbaş THBB Teknik Müdür THBB
Selçuk Uçar KGS Müdürü KGS
Harun Yanpınar KGS Uzman – Başdenetçi KGS
Çağlar Şaşmaz KGS Uzman – Başdenetçi KGS
Arda Işık THBB Kalibrasyon Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
Cenk Kılınç THBB Mekanik Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
Eyüp Eren THBB Kimya Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
ÇEVRE VE İŞ GÜVENLİĞİ KOMİTESİ
Adı Soyadı Unvanı Firma/Kuruluş
Ali Pastonoğlu Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Oyak Beton
Cemalettin Danış Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Danış Beton
Şenol Üçüncü Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Kar Beton
Caner Türkyener Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Çimsa
Murat Bingül Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Akçansa
Ceyhun Dede Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Akçansa
Hüseyin Şenoğlu Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Akar Beton
Gökhan İlhan Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Anıl Beton
Ceyhun Dinçer Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Atılım Beton
Murat Baysal Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Albayrak Beton
Cihat Taşkın Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Albayrak Beton
Ahmet Urun Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Ayhanlar Beton
Gürkan Akel Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Batıçım
Murat Çevik Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Batıçim
Ergün Caferoğlu Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Batıçim
Ahmet Serdar Aydın Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Bursa Beton
Celil Gülce Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Bursa Beton
Önder Anıl Öner Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Bursa Beton
Orhan Pehlivan Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Bursa Beton
Furkan Seyit Karatepe Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Bursa Beton
Aslı Kokılıg Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Çimko
Yeşim Tekniker Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Çimsa
Tolga Kale Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Çimsa
Mehmet Ali Kol Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Göltaş
İlkay Kara Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Has Hazır Beton
Ömür Özer Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi İston
Harun Ulusan Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi İston
Cumhur Sarı Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Kar Beton
Hüseyin Erkan Bağlan Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Kolsan
Koray Saçlıtüre Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi
İlhan Sevimsiz Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Miltaş
Hasan Açık Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Modern  Beton
Alihan Dinç Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Modern  Beton
Filiz Bali Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Modern  Beton
Cemalettin Başak Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Nuh Beton
Alper İşken Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Oktaş Beton
Sinan Uygur Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Onur Beton
Volkan Pılgır Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Oyak Beton
Engin Gülşeni Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Oyak Beton
Adil Teke Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Selka
Çağla Akçay Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Selka
Erdin Dalgıç Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Saros Beton
Ayça Aycan Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Votorantim
Okan Güven Çevre ve İş Güvenliği Komitesi Üyesi Votorantim
Aslı Özbora Tarhan THBB Genel Sekreter Yardımcısı Thbb
Özge Gümüşbaş THBB Teknik Müdür Thbb
Selçuk Uçar KGS Müdürü KGS
Harun Yanpınar KGS Uzman – Başdenetçi KGS
Çağlar Şaşmaz KGS Uzman – Başdenetçi KGS
Arda Işık THBB Kalibrasyon Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
Cenk Kılınç THBB Mekanik Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
Eyüp Eren THBB Kimya Laboratuvarı Müdürü THBB Laboratuvar
TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLER KOMİTESİ
Adı Soyadı Unvanı Firma/Kuruluş
Mehmet Ali Durmaz Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Asdur
Kadir Büyükdereci Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Has Beton
Adem Genç Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Miltaş
Kamil Grebene Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Batı Beton
Hüseyin Danış Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Atılım Beton
Yasin Danış Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Atılım Beton
Cüneyt Erim Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Albayrak Beton
Ergün Caferoğlu Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Batıçim
Murat Çevik Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Batıçim
Banu Üçer Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Betonsa
Barış Bilgin Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Bizim Beton
Osman Düşmez Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Bursa Beton
Serdar Karabölen Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Bursa Beton
Damla Telci Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Çimsa
Melis Çoban Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Çimsa
Tuncer Atasoy Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Kumcular Beton
Rıza Malkoç Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Kumcular Beton
Zeki Günata Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi İston
Alihan Dinç Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Hasan Açık Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Filiz Bali Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Sinan Uygur Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Onur Beton
Yalçın Akyüz Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Özseç
Tarık Ülker Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Paksoy Beton
Erdin Dalgıç Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Saros Beton
Caner Sami Güney Tanıtım ve Halkla İlişkiler Komitesi Üyesi Yiğit Beton
Aslı Özbora Tarhan THBB Genel Sekreter Yardımcısı THBB
Hakan Zengin THBB Kurumsal İletişim Müdürü THBB
Hale Karakaş Keskin THBB Kurumsal İletişim Uzmanı THBB
ÜYE VE DIŞ İLİŞKİLER KOMİTESİ
Adı Soyadı Unvanı Firma/Kuruluş
Halit İnci Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi İnci Beton
Mustafa Ulucan Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Ulu Beton
Ender Kırca Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Orbetaş
Adem Genç Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanlık Divanı Üyesi Miltaş
Berkay Selek Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Albayrak Beton
Abdul Kadir Erdoğan Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Bursa Beton
Özdemir Kumcu Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Bursa Beton
Suat Filiz Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Bursa Beton
Hasan Çolak Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Göltaş Beton
Tuncer Atasoy Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Kumcular
Barış Bilgin Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Kumsan Beton
Filiz Bali Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Alihan Dinç Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Fatih Aydın Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Modern Beton
Yusuf Ziya Bayram Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Nuh Beton
Sinan Uygur Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Onur Beton
Erdin Dalgıç Üye ve Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Saros Beton
Aslı Özbora Tarhan THBB Genel Sekreter Yardımcısı THBB
Hakan Zengin THBB Kurumsal İletişim Müdürü THBB
Hale Karakaş Keskin THBB Kurumsal İletişim Uzmanı THBB
TÜRKİYE HAZIR BETON BİRLİĞİ ÇALIŞMA BİRİMLERİ
Genel Sekreterlik Aslı Özbora Tarhan – İnş. Y. Müh.

Genel Sekreter Yardımcısı

asli.ozborathbb.org

Aylin Kazancıoğlu

Yönetici Asistanı

aylin.kazanciogluthbb.org

Teknik Ofis Koray Saçlıtüre – Y. Jeoloji Müh.

Teknik ve Sürdürülebilirlik Direktörü

koray.sacliturethbb.org

Özge Gümüşbaş – Y. İnş. Müh.

Teknik Ofis Müdürü

ozge.gumusbasthbb.org

Burak Kahrıman – İnş. Müh.

Eğitim Planlayıcısı

burak.kahrimanthbb.org

Yiğit Can YıldızEğitim Sorumlusu

yigit.yildizthbb.org

Kurumsal İletişim Hakan Zengin (MA)

Kurumsal İletişim Müdürü

hakan.zenginthbb.org

Hale Karakaş Keskin (MA)

Kurumsal İletişim Uzmanı

hale.keskinthbb.org

Mali ve İdari İşler Esra Şaşmaz

Mali İşler Müdürü

esra.sasmazthbb.org

Ali Akkırık

Mali İşler Müdür Yardımcısı

ali.akkirikthbb.org

Çetin Kocabey

Mali İşler Müdür Yardımcısı

cetin.kocabeythbb.org

Yapı Malzemeleri Laboratuvarı

 

 

 

 

 

Eyüp Eren – Y. Kimya Mühendisi

Laboratuvar Müdürü

eyup.erenthbb.org
laboratuvarthbb.org

Cenk Kılınç – Y. İnş. Müh.

Mekanik Laboratuvarı

cenk.kilincthbb.org
laboratuvarthbb.org

Arda Işık  – Fizik Mühendisi

Kalibrasyon Laboratuvarı

arda.isikthbb.org

kalibrasyonthbb.org

Fatih Haklı

Kimya Laboratuvarı Teknikeri

fatih.haklıthbb.org

Mehmet Karababa

Beton Teknolojisi Teknikeri

mehmet.karababathbb.org

Servet Canbaz

Beton Teknolojisi Teknikeri

servet.canbazthbb.org

Zeynel Abidin Karabıyık

İnşaat Teknikeri

zeynel.karabiyikthbb.org

Aykan Ün

Kalibrasyon Laboratuvarı Teknikeri

aykan.unthbb.org

Eyüp Kuzyurt

Kalibrasyon Laboratuvarı Teknikeri

eyup.kuzyurtthbb.org

Ömer Koç

Kimya Teknikeri

omer.kocthbb.org

Erol Donuk

KimyaTeknikeri

erol.donukthbb.org

Sekreter Nesrin Menekşe

nesrin.meneksethbb.org

Ofis Görevlisi Nuri Karaman

nuri.karamanthbb.org

Türkiye Hazır Beton Birliği

Kuruluşu ve Üye Profili:

Seksenli yılların ikinci yarısından itibaren Türkiye”de hazır beton üretiminin yaygınlaşmasıyla, 1988 yılında kurulan Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Dernekler Yasası hükümleri uyarınca faaliyet gösteren mesleki bir kuruluştur. Hazır beton üreticisi bir firmanın THBB üyesi olabilmesi için Birliğin genel ve teknik yeterlilik kriterlerini yerine getireceğini taahhüt etmesi gerekmektedir. 1991 yılından beri Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) üyesi olan THBB, sektöre ve ülkemize sağladığı katkılar nedeniyle, 1995 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla “Türkiye” sıfatını taşımaya ve ülkemizi yurtdışında temsil etmeye layık görülmüştür.

Amacı:

Türkiye Hazır Beton Birliği”nin kuruluşundan bu yana değişmeyen temel misyonu, topraklarının tamamına yakını deprem kuşağında bulunan ülkemizde, güvenli ve dayanıklı yapıların inşası için standartlara uygun, yüksek dayanım sınıflarında, kaliteli beton kullanımının artması ve tekniğine uygun, doğru beton uygulamalarının yaygınlaşmasıdır.

Birlik Faaliyetleri:

 • Eğitim: THBB, her yıl belirlenen eğitim programı çerçevesinde, resmi kurumların da işbirliğiyle sektör mensuplarına yönelik hizmet içi eğitim kursları vermekte, ayrıca , mühendislerden müteahhitlere, meslek lisesi öğrencilerinden yapı denetim kuruluşlarına, resmi kurumlardan belediyelere kadar, ilgili pek çok kesime yönelik paneller, sempozyumlar düzenlemektedir.
 • Denetim ve Belgelendirme: THBB, başta hazır beton olmak üzere agrega, kimyasal ve mineral katkı gibi betonu oluşturan ürünlerde denetim ve belgelendirme hizmeti veren 1995 yılında kurmuş olduğu Kalite Güvence Sistemi (KGS)’ni desteklemekte ve faaliyetlerini yürütmektedir.
 • Yapı Malzemeleri Laboratuvarı: Laboratuvarda tüm beton, çimento, agrega, su, uçucu kül ve kimyasal katkı deneyleri yapılmakta, kalibrasyon hizmetleri verilmekte ve bir okul gibi sektöre kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla laboratuvar teknisyeni yetiştirme kursları düzenlenmektedir. Yapı Malzemeleri Laboratuvarı başta THBB üyeleri olmak üzere, tüm sektöre ve inşaatçılara hizmet vermektedir.
 • Teknik Araştırmalar: Türkiye’de kullanılan betonların kalite ve dayanım sınıflarının yükseltilmesine ilişkin teknik araştırmalar yürütülmekte ve desteklenmektedir.
 • Uluslararası Çalışmalar: Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO)’nin çalışma organlarında yer alınarak sektörel gelişmeler izlenip Türkiye’ye aktarılmaktadır.
 • Standart ve Mevzuat Çalışmaları: THBB kurulduğunda ülkemizde henüz bir hazır beton standardı dahi bulunmuyordu; 1994 yılında THBB ve TSE’nin işbirliğiyle hazırlanıp, yürürlüğe giren TS 11222 Beton – Hazır Beton Standardı, 2000 yılında THBB’nin katkılarıyla, EN 206 Avrupa Beton Standardı paralelinde gözden geçirilerek, yenilenmiş ve 2001 Şubat ayında yeni şekliyle yayınlanmıştır. Yine THBB’nin katılımıyla revize edilerek 2000 Şubat ayında yenilenen TS 500 Betonarme Yapıların Tasarım ve Yapım Kuralları Standardı’nda , betonun, “hacim usülüyle değil, otomatik tartım usülüyle imalatının” zorunlu olduğu ibaresi yer almaktadır. THBB, 2004 yılında yayınlanan ‘EN 206-1 Avrupa Beton Standardı’’na katkı vermiştir. THBB, 2007 yılında ise ‘‘G’’ Tebliğine esas EN 206-1 standard eki taslağını hazırlamıştır.
 • Çevre – İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği: THBB, sektörün yalnızca teknik donanım ve üretim kalitesi açısından değil, çevre kontrolü ve iş güvenliği açısından da gelişerek, bu alandaki ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğun yaygınlaşmasını hedeflemektedir. THBB tarafından yayınlanan Çevre – İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği denetim listeleri, üye tesislerin bu alanlarda kontrol ve teşvikine esas teşkil etmektedir. THBB”nin hazır beton sektöründe doğal ve kentsel çevreyle uyumlu üretim ve hizmetin teşviki amacıyla 1998, 2000, 2007, 2012 ve 2015 yılında düzenlediği ulusal ve uluslararası temsil içerikli Yeşil Nokta Çevre Yarışması bu açıdan önemli bir faaliyettir. 2010 yılında Avrupa’ya örnek olacak bir ilke imza atan THBB, iş kazalarını önlemek, hazır beton sektörünü iş güvenliği açısından bilgilendirmek, teşvik etmek ve tesislerin yeterliliğini ölçmek amacıyla “Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması” düzenlemiştir. Yarışmanın ikincisi 2013 yılında, üçüncüsü ise 2016 yılında düzenlenmiştir.
 • Bilgi ve Danışmanlık: Resmi kurumlar, yerel yönetimler, mesleki örgütler, basın organları, inşaat yapımcılarına ve diğer kurum ve kuruluşlara hazır beton konusunda bilgi ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
 • Yayın ve Burs Desteği: Yapı Meslek Liseleri ve Üniversitelerin ilgili bölümlerine ve öğrencilerine yayın ve burs desteği sağlanmaktadır.
 • Basılı Yayınlar ve İnternet Sitesi: THBB yayın organı olarak 1993 yılından bu yana iki ayda bir yayınlanmakta olan “Hazır Beton” dergisi, Türkiye”de doğrudan hazır beton sektörüne yönelik olarak çıkan tek süreli yayındır. Bunun dışında, hazır betonun üretim, taşıma ve kullanımına ilişkin teknik yayınlar; Türkiye”de hazır beton sektörünün gelişimine yönelik istatistiki değerlendirme ve raporlar; yapılarda kaliteli beton kullanımının önemine ilişkin bilgi ve uyarı amaçlı afiş ve broşürler; deprem haritası, Afet Yönetmeliği gibi resmi kurumların işbirliğiyle bastırılan dokümanlar, THBB”nin sektöre ve topluma yönelik yayın çalışmaları arasındadır. Örneğin, bugün Türkiye”deki tüm yapı meslek ve endüstri meslek liselerinde okutulan “Meslek Liseleri İçin Her Yönüyle Beton” adlı ders kitabı, THBB ve Milli Eğitim Bakanlığı”nın işbirliğiyle bastırılan ve ülkemizdeki tüm meslek liselerinin öğrenci ve öğretmenlerine ücretsiz olarak dağıtılan bir kitaptır.

  İnternet üzerinde hazır beton sektörüne ve Türkiye Hazır Beton Birliği”ne ilişkin en kapsamlı ve güncel bilgilere ulaşılabilecek kaynak Türkiye Hazır Beton Birliği İnternet Sitesi”dir. (www.thbb.org) Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan sitede, hazır betonun üretim ve standart bilgilerinden, üye bilgilerine kadar sektörle ilgili ulusal ve uluslararası nitelikli pek çok bilgi ve duyuru bulunmaktadır.

 • Kongre, Fuar ve Yarışmalar: 1995 yılında İstanbul’da düzenlenen 11. Avrupa Hazır Beton Kongresi’ne ev sahipliği yapan THBB, 2004, 2008, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında Beton Kongresi ve Beton, Agrega ve İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı’nı İstanbul’da başarıyla düzenlemiştir. THBB, 2015 yılında yine İstanbul’da düzenlenen XVII. ERMCO Kongresi’ne ev sahipliği yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmiştir. THBB, 2004, 2008, 2012 ve 2016 yılında Türkiye’de uygulanan nitelikli yapıların ve bu yapıları tasarlayan mimarların öne çıkarılması ve iyi uygulamaların mimarlık ortamına örnek gösterilmesi amacıyla THBB Mimarlık Ödülleri vermiştir. THBB 2004 yılında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü ile birlikte “Beton Güzeldir” konulu bir fotoğraf yarışması düzenlemiştir.

Üye Olduğumuz Kuruluşlar:

European Ready Mixed Concrete Organization (Avrupa Hazır Beton Birliği)
The Concrete Sustainability Council (CSC) (Beton Sürdürülebilirlik Konseyi)
YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu)
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)
ÇEDBİK (Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği)
TDV (Türkiye Deprem Vakfı)
KalDer (Kalite Derneği)

 

Sosyal Medyada Biz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar