Dolar : Alış : 8.1433 / Satış : 8.1580
Euro : Alış : 9.7816 / Satış : 9.7992
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hasan Kar’dan 30 Yıl Garantili Yorgan Güvencesi

26 Mart 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hasan Kar’dan 30 Yıl Garantili Yorgan Güvencesi
Hasan Kar’dan 30 Yıl Garantili Yorgan Güvencesi

Hasan Kar, yorgancılık konusunda 3 adet kitap yazdı ve 3 bin adet satışa ulaştı. Kitaplarını  Fransa  gibi ülkelerdeki bazı el sanatlarıyla uğraşan kişilerin de aldığını belirten Kar, mesleğinde kitap yazma fikrinin nasıl oluştuğunu şu şekilde açıklıyor: “Yorgan diktirmek için müşteri  geldiğinde dikilen yorganlar haricinde göstereceğim çok çeşitli modeller olmasını arzu  ediyordum. Öncelikle kitabı bir katalog şeklinde kafamda oluşturdum.  Ama daha sonra uyku  esnasında çok önemli bir yeri olan.

Yorgancılığın Önemi ve Değeri

Değerli Türk Toplumu, geleneksel yorgan ve sanatkarları 1985 yılından beri kızlarımızın çeyizinin ve çocuklarımızın sünnet düğünlerinin vazgeçilmezidir. Geleneksel model yorganların modası ve meraklısı kalmamış, teknolojinin patronları her gün yaptıkları reklamları ile Osmanlı gelenek ve göreneklerini gençlik beyninden ve zevkinden koparmış ve Avrupa batı kültürünü aşılamıştır.

Kalın yorganı sık dikerseniz sert olur, sarmaz ısıtmaz.

Doğalgazlı evde ise 1,50 ile 2 Kg pamuk ve yün kullanılır. Toplumun aradığı rahatlık bu şekilde sağlanır. Böyle olmasını da yorgan sanatkârı müşterisine tavsiye etmelidir.Ayrıca yazlık yani mevsimlik yorgan 1.250 kg iyi pamuktan olacaktır. 8 ay boyunca kullanılır. Çok dinlendirici ve rahattır. Pikeler ve battaniyeler de artık sunileşmiştir.Yorgan sanatkârı kullandığı yorganın astarına çok dikkat etmelidir. Müşteri ucuz, pazardan, naylonlu astarı anlamaz alır. Kişileri sanat erbabı uyarmalıdır.Çünkü diktiği yorganın yün ve pamuk oluşunun hiç önemi kalmaz. Suni ince pikeler ve battaniyeler fabrikasyon, suni yorganlar, yastıklar meskenlerde asla kullanılmaz.Yaylı suni yatakların ve çekyatların üzerine yünden ve pamuktan koruyucu yatak üstü pet kesinlikle yapılmalıdır.Vatandaş günlük kullanacağı baş koyduğu yastığı, uzandığı yatağı, örtündüğü yorganına artık önem veriyor.
Hasan Kar Kimdir?
1943 yılında Trabzon ilinin Maçka ilçesinde doğdu.
1957 yılında yorgan sanatına Sakarya’da başladı. 1960 yılında İstanbul’daki dayısının yanında kalfa olarak çalıştı. 2 yıl sonra dayısının vefatı üzerine işyerini ağır bir yük alarak yürütmeye başladı.
Nüfusunda 1946 doğumlu olarak görünen Hasan Kar, 1966 yılında askere gitmesi ile iş yerini terk etti.Asker dönüşü tekrar Adapazarı’ndaki dayısının yanına gelen Kar, burada 3 yıl kalfa olarak çalıştı. Bu arada yorgan modelleri üzerinde çalışma yaptı.Bu modelleri kartpostal olarak yurdun çeşitli yörelerine meslektaşlarına PTT aracılığla ödemeli olarak gönderdi.

Bu çalışma uzun süre devam edince 1973’de kendine özel iş yerini Sakarya’da açtı.

Yorgan modelleri üzerine kendini maddi ve manevi zorlayan Kar, 1. yorgan modelleri kataloğunu bastırarak yayınladı.1 yıl sonra 2. ilaveli baskı olarak 2. kataloğunu yayınladı. Bu kitabı Kültür Bakanlığı tescil etti.Folklor Araştırma ve Daire Başkanlığı’nda da kayda geçen bu kitabın ardından diğer kitapları da yorgancılık ve sanat dalında 3 adet tescil aldı.“Yorgan sanatı dalında geçmişte çok büyük ustalar gelmiş geçmiştir. Bu ustalar kültürel etkinliklerini gizlediler ve karanlıklara götürdüler.” diyen Kar, sanatını topluma ve meslektaşlarına dönük olarak işledi ve bildiklerini meslektaşlarından gizlemedi.Meslekte olanı değil olmayanı icad etti. Yeniliklere ışık tuttu ve marifetlerini karanlıklara taşımadı. Mesleğini topluma dönük olarak işlemiş olan Hasan Kar; meslek mililyetçisi olarak da tanınabilir.

ADRES: Cumhuriyet Mah. Çark Cad. Tül Sok. No: 14 (Atatürk İlköğretim Okulu Arkası) Adapazarı / Sakarya
TELEFON: 0 264 2726372
GSM: 0 530 0708064
E-POSTA: bilgi@yorgancihasankar.com

Günümüzde Yorgan Sanatı Nasıl İşlenmeli?

Artık eski usul kalın yorganlar kullanılmıyor. Doğalgazın ülkemizde yaygınlaşması nedeniyle vatandaş hangi meskenlerde nasıl yorgan, yatak ve yastıkları kullanacağını iyi seçmesi gerekmektedir. Seçeceğiniz bu yorganlar, tamamen pamuk ve yün olmalı fakat malzemesi vatandaşın evinin ısı derecesine göre olmalıdır. Sobalı ve sobasız evlerde kullanılan yorgan çeşitleri farklıdır. Soğuk yatak odalarında 4 kilo, kalife yönden işlenmiş kalın yorganlar kullanılır. Yorganın dikişi kalınlığına göredir ve çok sık dikiş olmaz.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar