Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Urfa toprakları Bereketin adıdır”

27 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Urfa toprakları Bereketin adıdır”
Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Urfa toprakları Bereketin adıdır”

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Urfa toprakları Bereketin adıdır”

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ , Hak ve Huzur Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet HOROZ, Hak ve Huzur Partisi Şanlıurfa  İl Başkanı Naif Çelebi   İsot üreticileriyle bir  araya  geldi

Yaz aylarında Urfa biberi güneş gören düz alanlarda içindeki tohumu çıkarılarak temiz bir zemin üstünde kurumaya bırakılır.

En fazla üç gün bekletilebilir Birinci gün toplanan kurutulmuş biber kırmızı, 2 gün toplanan biber mor, 3 gün ise siyah renğini alır.

Daha sonra kurumuş biberler dövülerek, zeytin yağı ve bir miktar tuz ilave edilerek isot haline getirilir. en iyi en kaliteli biber yapımı için öncelikle öncelikle alacağımız biberin cinsine çok önem vermeliyiz.

Hakiki urfa isotu tohumuyle ekilmiş olup urfa topraklarında yetiştirilmesi gerekiyorki adına hakiki urfa isotu diyebilelim, gelelim isotun yapılışına:

tarladan topladığımız isotlar tohumundan itinayla ayrılarak elde makina değmeden parçalanıp temizlenir,temizlenen isotlar damlarda temiz bir bez üzerinde doğar ortamda kurutulur,hafif nemli olunca bezden alınıp torbalara konup hava almıyacak şekilde torbalara konulup güneş ısısıyla terletilir 23 günde bir torbalardan boşaltılıp havalandırılıp torbalar temiz yıkanıp tekrar torbalara konulur,bu işlem isotların rengini istediğimiz kıvama gelinceye kadar devam eder,isotlar istediğimiz siyahlığa gelince torbalardan boşaltılıp kurutulur.kurutulan isotlar isteyen elde tokmakla,isteyen makinada çekip kullanıma hazır hale getirilir..

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Her şeyin kendine has bir şehri vardır. İsotun da ana yurdu Urfa’dır. “

urfa1 urfa2

İsot, Şanlıurfa’ya özgü yetiştirilen bir biber türünün adıdır. Aynı zamanda Şanlıurfa ili ile özdeşleşmiş kurutulmuş bibere yörede verilen isimdir. Şanlıurfa Biberi 20 çeşit biber cinsinden oluşur.

Şanlıurfa’yla özdeşleşmiş, kurutulmuş bibere yörede verilen isim isottur. Çiğ köftenin içeriği olan isot bir baharat çeşitidir ve birçok faydası vardır.

Acı kırmızıbiberde yoğun olarak bulunan alkaloit madde kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununda olumlu etki yaptığı belirtildi. Bunun yanında ağrı kesici, iltihap çözücü etkiye de sahip.

Ayrıca kırmızıbiberin kolesterol düşürücü, mide asidini düzenleyici ve mikrop öldürücü etkilere de sahip. Bilindiğinin aksine zayıflayıcı etki de gösteriyor.

ABD’de yapılan araştırmaya göre kırmızıbibere acı etkisini veren madde prostat kanseri hücrelerin ölümüne neden oluyor.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalından yapılan açıklamaya göre de Şanlıurfa isotunun yaşlanmayı önlediği belirtildi.

Bunun yanında da diğer faydalarını şöyle sıralaya biliriz; Cilde yararlı, bulaşıcı hastalıklara karşı etkili, C vitamini açısından zengin, sindirimi kolaylaştırır. Vücuttaki aşırı yağ ve kolesterol birikiminin önlenmesini sağlar.

İştah açar, idrar söktürür, kusmayı önler, ter atar. Romatizma, bademcik iltihabı, saç dökülmesi, boyun tutulması, bronşit ve soğuk algınlığını önler.

ISOT VÜCUTTAKİ YAĞLARI YAKIYOR, ZAYIFLATIYOR

Şanlıurfa isotu nun İçindeki acı madde “capcaicin”, vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısını artırmasına neden oluyor. Vücudun forma girmesine yardımcı olan bu etkiye de “termojenes” adı veriliyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanıyor. Terlemeyi artırdığı da biliniyor. Bu nedenle de zayıflatmada etkisi büyük.

ISOT ANTİBİYOTİK ETKİSİ GÖRÜYOR
Bulaşıcı hastalıklara karşı etkilidir. Vücudun özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı direncini artırır. Mikropları öldürüyor.

ISOT AYNI ZAMANDA ETKİLİ BİR AĞRI KESİCİ
İçindeki bir başka madde de ağrı kesici ve iltihap çözücü işlevi görüyor. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltır, krampları giderir.

ISOT GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞININ İLACI
İçinde portakaldan daha çok C vitamini barındıran kırmızı biber aynı zamanda grip ve soğuk algınlığına da birebir.

ISOT  SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Kırmızı isot, mide suyu ve tükürük oluşumunu artırır, sindirimi kolaylaştırır. Mide asidini düzenliyor. Mideyi ısıtır, çalışmağa zorlar, böylece yemeklerin ve bil¬hassa et yemeklerinin hazmını kolaylaştırır. Mide tembelliği, hazım zorluğu, iştahsızlıkta da çok etkili. Yemeklerin gaz yapmasını önler. İshali geçirir, Kusmaları durdurur.

AFRODİZYAK ETKİSİ DE VAR…
Organik Kırmızı isot kadın ve erkeklerde afrodizyak etkileri de var, cinsel gücü artırdığı da biliniyor.

kırmızı1 kırmızı2 kırmızı3 kırmızı4 kırmızı5 kırmızı6 kırmızı7 kırmızı8 kırmızı9

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar