Dolar : Alış : 7.3836 / Satış : 7.3969
Euro : Alış : 8.9597 / Satış : 8.9759
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hak ve Huzur Partisi Adana ve Mersin istişare Toplantıları Yapıldı

11 Ağustos 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Hak ve Huzur Partisi Adana ve Mersin istişare Toplantıları Yapıldı
Hak ve Huzur Partisi Adana ve Mersin istişare Toplantıları Yapıldı

Hak ve Huzur Partisi Adana ve Mersin istişare Toplantıları Yapıldı

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN  Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ’ın  Adana  ve Mersin  ziyaretlerini takip etti.

Habervole Genel Yayın Yönetmeni Fehmi DUMAN  Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ’ın Hak ve Huzur Partisi Tarsus İlçe Başkanı Ahmet Emre ,Hak ve Huzur Partisi Adana Seyhan İlçe Başkanı Osman Kuzuoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerinin esnaf ziyareti ile iştişare toplantı öncesi son olayları ve parti çalışmalarını sordu.

hhpmersin18

 

mersi1mersi2mersi3mersi4mersi5mersi6mersi7mersi8mersi10mersi11

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ” Adana ve  Mersin  illerindeki  Parti  çalışmalarımız  ile  İki  illerin  son  durumunu  gözlemlemek için geldik.

Adana halkı yıllardır içiçe yaşayan insanları tek bir potada eritmesini biliyor: Hepimiz Adanalıyık!  sözü  ne  kadar  mana  taşıdıyını  görüyoruz.

hhpadana1

Modern Türkiye’nin ilk çağdaş nüfus sayımı ise Cumhuriyet’in ilk yıllarında yapılmıştır. 1927 yılında yapılan sayımda Adana ilinin nüfusu 300.000 olarak tespit edilmiştir. 1935 yılında yapılan ikinci nüfus sayımında Adana ilinin 5 yıllık nüfus artış hızı % 21 gerçekleşerek 363.000 olmuştur. Bu artışın büyük bir kısmı göç ve eksik sayılan insanların bu sayıma eklenmesiyle gerçekleştiği düşünülmüştür. Özellikle Balkanlardan göçen Türklerin bir kısmının Adana ve yöresine yerleştirilmesi, ilk sayımda asker kaçağı, ulaşım  ve diğer muhtelif sebeplerle sayılamayanlarında buna eklenmesiyle yüksek bir artış hızına ulaşılmıştır.

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de hammadde kaynaklan yöreler arasında eşit olarak dağılmamıştır. Adana ili Türkiye içinde madencilik açısından ilk öncelikli iller arasına giremese de, metalik ve endüstri madenleri bakımından önemli bir potansiyele sahiptir.

Metalik madenler içinde krom, demir ve manganez, kurşun, çinko, enerji hammaddelerinden kömür ve endüstriyel hammadde kaynaklarından kuvars ve kuvarsit, kil, barit, kireçtaşı ve kum agregası ve pomza bu zenginliklerin başında gelmektedir.

Adana ili içinde bulunan müzeleri ile tarih ve kültür turizmi için bir çekim merkezi olurken, yine barındırdığı cami ve kiliseler ile de inanç turizmine büyük katkılar sağlamaktadır. Toroslarda bulunan yüksek bölgeler de doğa yürüyüşleri, akarsularında rafting sporu, büyük ve ıssız ormanlarında av turizmi yapılmaktadır. Sıcak yaz aylarında yayla turizmi ise giderek rağbet gören bir turizm dalıdır. Adana mağara ve kanyon turizmi için dünya da çok nadir rastlanan güzelliklerle doludur.

hhpadana4

Tarım ile beraber hayvancılık da coğrafi koşulların imkan vermesiye Adana ekonomisine ülke ekonomisinin ortalamasının üstünde katkı sağlamaktadır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığın yanı sıra, Akdeniz’e kıyısı bulunan Adana’nın ilçeleri Yumurtalık ve Karataş’ta deniz mahsülleri üretimi de önemli bir yer tutmaktadır.

hhpadana7

Çukurova Deltası Akdeniz’e dökülen nehirlerin oluşturduğu Nil Deltası’ndan sonra dünyadaki ikinci büyük deltadır. Seyhan, Ceyhan ve Berdan nehirleri bu deltayı oluşturmaktadır. Adana, tarımın en önemli unsurlarından biri olan zengin su kaynakları ve iklimin uygunluğu bakımından doğal olarak zengin bir tarım potansiyeline sahiptir. Verimli Çukurova toprakları bugün tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır.

hhpadana5

hhpadana6

Adana sanayisi, 1950 yılından itibaren daha çok tarıma dayalı olarak büyümüştür. İlde tarıma dayalı sanayi dalında iki ana konu vardır. Bunlar, tarıma dayalı tekstil sanayi ve bitkisel yağ sanayidir. 1970’li yıllarla birlikte Adana’da KOBİ sayısının artmasından dolayı üretim yapan firma sayısında büyük bir artış yaşanmıştır. Aynı süreç içinde diğer bütün sektörlerde de üretime geçilmiştir. Türkiye’nin dışa dönük üretime başladığı 1980’li yıllarda firmaların bu döneme uyum sağlama zorlukları nedeniye 10 yıl süreyle sanayi gelişimnde bir durgunluk dönemi yaşanmıştır. Fakat ikinci sanayi hamlesi olarak adlandırılan 1996 yılından itibaren Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi altyapı çalışmalarının tamamlanmasından sonra kentte tüm sektörlerde yatırım yapılarak üretime geçilmiştir. Bugün Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 242 adet üretime devam eden firma bulunmaktadır.

hhpadana3

Türkiye ekonomisi içinde ticaret sektörünün payı % 20,5 düzeyindedir. Akdeniz Bölgesi’nde ticaretin payı ülke ortalamasının üstünde bir oran ile % 23,4 iken Adana’da %20,8’dir. Tüm ülkede olduğu gibi sanayiden sonra ticaret gelmektedir. Adana’da ticaret, sanayi gibi tarıma dayalıdır ve özellikle iç ticarete konu olan mallarda ağırlık tarımsal hammaddelerle, mamul mallardadır.

hhpadana8

Anavarza, Kadirli, Ceyhan ve Kozan ilçe sınırlarının kesiştiği yerde, Kozan sınırları içerisinde, Kilikya bölgesinde bulunan antik kent. Çevresi mesire yeri olarak kullanılır. Kilikya ovasının önemli merkezlerinden olan Anavarza’nın antik kaynaklarda adı Anazarbos, Anazarba, Aynızarba veya Anazarbus olarak geçer. Adana’nın yaklaşık 70 km kuzeydoğusunda, Dilekkaya köyündeki antik şehir, Sunbas çayının Ceyhan ile birleştiği yerin 8 km kuzeyinde ada gibi yükselen bir tepe üzerindedir.

hhpadana9

Seyhan  İlçe  Başkanımız  Osman Kuzuoğlu  aynı  zamanda  esnaf  hizmet  vermek istediğiniz  il  ve  ilçeleri İl Başkanları  ve  ilçe  başkanları  çok iyi  bilmeliler  Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin deltasında verimli sulak arazide kurulu Adana’nın tarihi, coğrafi konumu nedeni ile M.Ö. 6000 yıllarına dek uzanmaktadır. Adana, Antik Kilikya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden birisidir. Hititler’den Osmanlı’ya, gelmiş geçmiş birçok medeniyetlerin beşiğidir. Yaygın görüşe göre Adana, adını Yunan mitolojisine göre Gök tanrısı Uranus’un oğlu Adanus ‘dan almıştır. Ancak bu konuda başka muhtelif görüşler de ileri sürülmüştür. Bir görüşe göre Adana’ya ait en eski yazılı kayıtlara ilk defa, Anadolu yarımadasının en köklü uygarlıklarından biri olan Hititlerin kaya kitabelerinde rastlanmaktadır. Boğazköy metinleri olarak bilinen M.Ö. 1650 yıllara tarihlenen bir Hitit tabletinde, Adana havalisinden Uru Adania yani Adana bölgesi olarak bahsedilmektedir. Bu konuda sadece bu tablet dikkate alınacak olsa bile Adana isminin en az 3640 yıllık bir geçmişi vardır. Bir başka rivayete göre eski çağlarda Seyhan nehri kıyılarının bol miktarda söğüt ağacı ile kaplı olması ve bu ağacın Mezopotamya kavimlerince And ağacı olarak tanınması da kente Adana isminin verilmesinde etkili olmuştur. Yine başka bir görüşe göre, ormanlık yörelerde yaşadığına inanılan Fırtına tanrısı Adad (Tesup) adının, ormanları bol Toroslar ile Seyhan nehri bölgesinin oluşturduğu Adana yöresine isim olarak verilmiş olduğuna inanılmaktadır. Fenikeliler de bölgeye efendi anlamına gelen tarım ve bitki tanrısı Adonis’in adını vermişlerdir.

hhpadana10

Ali Ağa Mahallesi’nde Yağ Camisi’nin arkasındadır. Ramazanoğlu Halil Bey’in kölesi Hasan Kethüda ile diğer azatlı köle Atike tarafından 1558 yılında yaptırılmıştır. Yapının mimarı bilinmemekle beraber bazı kaynaklarda Mimar Sinan’ın eseri olduğu belirtilmişse de, bu konu açıklık kazanamamıştır. Cami 1813 yılında büyük bir onarım görmüştür.

Mersin; 321 km. uzunluğundaki sahilinde bulunan kumsallar, koylar ve körfezler, doğal güzellikleri, barındırdığı çeşitli dinlere ait tarihi kültürel zenginlikleriye gerçek bir kültür ve turizm kentidir.

   15.853 km2‘lik yüzölçümü ve  1.727.255’lik nüfusu, 321 km. deniz sınırı ve 608 km. kara sınırı bulunan ilimiz nüfus bakımından Türkiye’nin 10. büyük ilidir.
        1.204.820 TEUs hacmiyle dünyadaki ilk 100 liman içerisinde 89., Türkiye’nin 2. büyük limanı olan Mersin Limanı, Taşucu Limanı, karayolu ve demiryolu ulaşım altyapısı, devam eden Yenice Lojistik köyü ve Çukurova Uluslararası Havaalanı projesinin sağladığı avantajlarla  kurulan organize sanayi bölgeleri ve serbest bölgesi ile birlikte Mersin Türkiye’nin önemli ve iddiası olan sanayi kentlerinden birisidir.
Ülke içindeki coğrafi konumu, limanı, yapımı süren Yenice Lojistik Üssü ile yurt içi ve yurt dışına olanbağlantı kolaylığının sağlandığı avantajlarla yalnız Türkiye’nin değil aynı zamanda Ortadoğu ve Doğu Akdenizin en önemli ulaştırma ve lojistik merkezi konumundadır.
Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi  Mersin’de üniversite, sanayi ve diğer kuruluşlarca yürütülmekte olan araştırma-geliştirme çalışmalarının Mersin’in ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet gücüne katkı yapacak yeni teknolojileri üretmek ve endüstriyel üretime aktarmak amacıyla kurulmuştur.
  Akdeniz Havzası içerisinde yer alan Mersin İli1.585.300 hektarlık yüzölçümü ile Türkiye’nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır. İlimiz arazisinin:
  • 384.864 hektar’lık %25’i tarım arazisi,
  • 59.282 hektarlık % 3,739’u çayır ve mera,
  • 840.347 hektarlık  %53’ü orman arazisi,
  • 300.807 hektarlık %18,975’i tarım dışı,
arazi olarak kullanılmaktadır.

TÜKİYE’NİN:

  • Toplam Yaş meyve üretiminin %11’i,
  • Toplam muz üretiminin %72’si,
  • Toplam çilek üretiminin %35’i,
  • Toplam Limon üretiminin %57’si,Mersin ilinde  gerçekleştirilmektedir.
MERSİN ESNAF  ZİYARETİ  GÖRÜNTÜLERİ
hhpmersi38hhpmersin1hhpmersin2hhpmersin3hhpmersin4hhpmersin5hhpmersin6hhpmersin7hhpmersin8hhpmersin9hhpmersin10hhpmersin11hhpmersin12hhpmersin13hhpmersin14hhpmersin15hhpmersin16hhpmersin17hhpmersin18hhpmersin19hhpmersin20hhpmersin21hhpmersin22hhpmersin24hhpmersin25hhpmersin26hhpmersin27hhpmersin28hhpmersin30hhpmersin31hhpmersin32hhpmersin33hhpmersin34hhpmersin35
MERSİN İLİNDEN  GÖRÜNTÜLER
mersin1mersin2mersin4mersin5mersin6mersin7mersin8mersin9mersin10mersin11mersin17mersin20mersin21mersin22mersin30mersin32mersin33mersin34mersinbelediyesi1mersinbelediyesi2mersinbelediyesi3mersinbelediyesi4mersinbelediyesi5mersinbelediyesi6mersinbelediyesi7mersinbelediyesi8mersinbelediyesi9
SEYHAN İLÇESİNDEN GÖRÜNTÜLER
gürselyıldızadanaseyhandagürselyıldızadanaseyhanda1gürselyıldızadanaseyhanda2
İKİZLERLAHMACUN1İKİZLERLAHMACUN2
osmankuzuoglu3osmankuzuoglu4osmankuzuoglu5osmankuzuoglu6
MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN GÖRÜNTÜLER
rusvet1rusvet2rusvet3rusvet4rusvet5
TARSUS  İLEÇESİNDEN  GÖRÜNTÜLER
tarsus1tarsus2tarsus3tarsus4tarsus5tarsus6tarsus8
tarsus7
mersin2001 mersin2003 mersin2004 mersin2005 mersin2006 mersin2007 mersin2008 mersin2010
Haber-Fehmi DUMAN- Murat DEMİRKAN  -Adana-Mersin

YORUMLAR

İlgili Terimler :