Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11091 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Terörü yapana,terörü destekleyene,terör üzerinden siyaset yapana LANET OLSUN

29 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Terörü yapana,terörü destekleyene,terör üzerinden siyaset yapana LANET OLSUN
Terörü yapana,terörü destekleyene,terör üzerinden siyaset yapana LANET OLSUN

Gürsel YILDIZ”Terörü yapana,terörü destekleyene,terör üzerinden siyaset yapana LANET OLSUN”

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Atatürk Havalimanı’na yapılmış olan bu hain saldırı yalnızca ülkemizi değil tüm dünya vatandaşlarını hedef almıştır”

Hak ve Huzur Partisi Genel Başkanı Gürsel YILDIZ “Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda 36 kişinin canını kaybetmesine neden olan hain terör saldırısı Hak ve Huzur Partilileri  ve tüm milletimizi derin acıya sürüklemiştir. Hak ve Huzur Partisi olarak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

“Terörü yapana,terörü destekleyene,terör üzerinden siyaset yapana LANET OLSUN”

Ülkemizin ulaşımının can damarını oluşturan ve ayda 24 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’na yapılmış olan bu hain saldırı yalnızca ülkemizi değil tüm dünya vatandaşlarını hedef almıştır.

Dil, din, ırk gözetmeksizin masum insanları, havalimanı gibi uluslararası bir platformda hedef alan bu saldırı bize Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerinin 85 yıl sonra hala haklılığını koruduğunu hatırlatıyor.

hakvehuzur1

Toplum olarak sağduyumuzu kaybetmeden birlikte hareket ederek bu zor günleri en kısa sürede atlatacağımıza inancımız tamdır.

Hak ve Huzur Partisi  olarak saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

“Türkiye, Terör Örgütleriyle Mücadelesine Sonuna Kadar Devam Edecek Güce Sahiptir”

“Türkiye, Terör Örgütleriyle Mücadelesine Sonuna Kadar Devam Edecek Güce Sahiptir”

 İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen terör saldırısına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu saldırı, terör örgütlerinin masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısını devletin zirvesiyle birlikte takip ederek yetkililerden bilgi aldı. Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında, Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadığını belirterek, bu vahim olayda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dileğinde bulundu.

“DÜNYANIN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI KARARLI BİR DURUŞ SERGİLEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında meydana gelen bu saldırının, terörün, inanç dâhil hiçbir değer gözetmeksizin, kurbanları arasında ayrım yapmaksızın hareket ettiğini gösterdiğini ifade etti. Bu saldırının, terör örgütlerinin, masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koyduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır. Dünyanın, özellikle de Batı ülkelerinin, yönetimleriyle, parlamentolarıyla, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla terör örgütlerinin bu oyununa karşı artık kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz” dedi.

“BU TÜR EYLEMLER 79 MİLYON TÜRK VATANDAŞIYLA BİRLİKTE 7,5 MİLYAR İNSANIN TAMAMINA YÖNELİKTİR”

Türkiye’nin, terör örgütleriyle olan mücadelesine, ödediği tüm bedellere rağmen sonuna kadar devam edecek güce, dirayete, imkâna sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında şunları kaydetti: “Ancak, bu tür eylemlerinin, 79 milyon Türk vatandaşıyla birlikte 7,5 milyar insanın tamamına yönelik olduğunu da hatırlatmak isterim. Bugün İstanbul’da patlayan bombalar, terörün hain karakteri gereği, dünyanın herhangi bir şehrinde, herhangi bir havalimanında da gerçekleşebilirdi. Herkes şundan emin olsun ki, terör örgütleri için İstanbul ile Londra’nın, Ankara ile Berlin’in, İzmir ile Şikago’nun, Antalya ile Roma’nın bir farkı yoktur. Şayet, tüm devletler, tüm insanlık olarak el ele verip terör örgütlerine karşı ortak mücadele yürütmezsek, bugün aklımıza getirmekten dahi korktuğumuz ihtimallerin hepsi de birer birer gerçekleşecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ettiğini belirterek, “Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Kandan beslenen herkese lanet olsun

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli ve HDP liderleri Twitter’dan Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya tepki gösterdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısıyla ilgili olarak, “Kandan beslenen herkese lanet olsun” dedi.

kılıcdaroglu1

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Twitter’dan havalimanı saldırısını kınadı.

Kılıçdaroğlu, “Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen alçak saldırıda kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör bir insanlık suçudur. Kandan beslenen herkese lanet olsun! Tüm Türkiye’ye bu acı süreç bitene kadar sabır diliyorum” dedi.

TEK Parti Lideri Vehbi ŞAHİN”Kan, gözyaşı ve ağıt dolu sahneler bitmiyor”

Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Vehbi ŞAHİN “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda masum insanların hedef alındığı kanlı terör eylemini lanetlerken, menfur saldırıda yaşamını yitiren ve yaralanan vatandaşlarımıza Türkiye Ekonomi ve Kalkınma Partisi  adına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini sundu.

vehbisahidir

Genel Başkanı Vehbi ŞAHİN, yayınladığı taziye mesajında, “Ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu ateş hepimizi yaktı, hepimizin canınız acıttı, hepimizi yasa boğdu”

“Bugün ülkemiz gerçekten çok sıkıntılı, çok karanlık bir dönemden geçiyor. Bir yanda eli kanlı terör örgütlerinin katliamları, diğer yanda Türkiye’yi savaşa sokmak için pusuda bekleyen güçlerin ağır tahrikleri.. Şehit haberleri; kan, gözyaşı ve ağıt dolu sahneler bitmiyor.

Ama bu hain saldırıları yapanlar da çok iyi biliyor ki, bu olaylar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü zedelemek bir yana, ulusumuzdaki kenetlenmeyi daha da artıracaktır.

Çünkü bu vatan bizim ve biz bu vatanı kolay bulmadık. Ve asla teröre teslim etmeyeceğiz. Bunu da birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, birbirimize yaslanarak, birbirimize destek olarak sağlayacağız. Gün dayanışma ve birlik günüdür.

 Hayri İDİN”Terör bir insanlık suçudur”

Engelsiz Yaşam Partisi Genel Başkanı Hayri İDİN, resmi Twitter hesabından terör saldırısına ilişkin açıklamada bulundu.

engelsiz_yasam_partisi10

İDİN, şunları kaydetti:

“Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen alçak saldırıda kaybettiğimiz canlara Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Terör bir insanlık suçudur. Tüm Türkiye’ye bu acı süreç bitene kadar sabır diliyorum.”

ldp-log-671

“LANETLEMEK, KINAMAK 
BİR TERÖRLE MÜCADELE STRATEJİSİ DEĞİLDİR”

Toplumumuz İstanbul Atatürk Havalimanına yapılan, onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı alçakça bir terör saldırısı ile tekrar sarsılmıştır.Hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar dileriz.Benzeri her saldırı sonrası olduğu gibi, ülkeyi yönetme sorumluluğunu üstlenmiş yürütme erkinden toplum ile adeta dalga geçen bahaneler dolu, kınama ve lanetlemeler gelmektedir.Terör lanetleme, kınama mesajları ile bitmez. Kınama ve lanetleme bir strateji değildir.
Terör strateji ve taktikler ile sıfırlanamasa bile caydırılır, asgariye indirilir.
Örneğin;

 • Ülke sınırlarını kalbura çevirmemek bir stratejidir.
 • Sınıra geleni sorgusuz sualsiz ülkeye alıp, yayılmalarına izin vermemek bir stratejidir.
 • İstihbarat toplamak ve bu istihbaratı değerlendirmek, takip etmek, gereğini      yapmak bir stratejidir.
 • Hükümetin ve yargının IŞİD terörü ile ciddi ve samimi bir mücadelede kararlı olduğuna toplumun ikna edilmesi bir stratejidir.
 • Komşunuz bir ülkede çıkan yangına benzin dökmemek bir stratejidir. Yangın sizin evinize de sıçrar. Nitekim sıçramıştır.

Doğrudur, bu tür terör saldırıları dünyanın her ülkesinde görülmektedir.
Ancak dünyada eşi emsali görülmeyen, Türkiye’ye has durumlar şunlardır:

 • İç savaşla cehenneme dönmüş bir ülkenin iç işine
 • “Suriye’nin iç işi bizim iç işimizdir”
 • “IŞİD terör örgütü değildir, öfkeden bir araya gelmiş insan topluluğudur”
 • “Gelen IŞİD’liler hasım değil, çatışmaya girmeyiniz”
 • “Ankara patlaması sonrası oyumuz arttı” diyen siyasetçinin %49 küsur oyla ülke yönetimine yeniden seçilmesidir.
 • Bunca dökülen kana rağmen “Terör Araştırma Komisyonu” teklifine Mecliste hayır diyen iki siyasi partiye seçimde toplam %62 oy çıkmasıdır.

Doğada olduğu gibi, siyasette de toplumlar ne ekerlerse onu biçerler.
Daha 8 ay önce “milli irade” dedikleri olgu sandıkta böyle bir ülke istemiş, istediğini de almıştır.
Toplum tekrar bile bile lades olmuştur.
Görülebilir gelecekte de huzura, umuda, refaha hasret kalacaktır.

Duymak istediklerinizi değil, duymanız gerekeni söyleyen bir parti olmaya devam edeceğiz.

DEVLET-BABA_grup

DEVLET BAHÇELİ: AZAP VE ZULÜMDÜR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter’dan Atatürk Havalimanı saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

Bahçeli şunları söyledi:

“Katiller, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalini dün akşam kana buladılar. Kayıp ve yıkımın bilançosu maalesef çok ağırdır. Otomatik tüfek ve bombalarla masum insanlarımıza saldıran alçaklar, 36 kişinin ölümüne, 147 kişinin yaralanmasına neden oldular. Acımız tarifsiz ve benzersizdir. Ramazan’da, bayram öncesinde, Kadir Gecesi’ne kısa süre kala, vahşilerin sahneye çıkması azap ve zulümdür. İnsanlıktan zerre kadar nasiplenmemiş canavarları ve menfur saldırılarını, aynı zamanda teröre arka çıkan karanlık odakları lanetliyorum.

İstanbul’daki terör saldırısında hayatlarını kaybeden kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı dilerim. Tüm yaralılarla şifalar temennisiyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Türk milleti terörizmin zehirli, zelil ve zillet emellerine göz yummayacaktır.  IŞİD, PKK veya destekçileri Türkiye’yi asla çözemeyeceklerdir.  Bugünlerde daha fazla birliğe, beraberliğe, saflarımızı sıkı tutmaya ihtiyacımız vardır. Düşmanları sevindirmeyelim, hainleri güldürmeyelim. Zor günler milli birlik ve dayanışma ruhuyla aşılacaktır. Hükümet terörün kökünü kurutmak, gövdesini çürütmek için artık her şeyi yapmalıdır.”

d_5086selah1figenyuksekdag

HDP: LANETLİYORUZ

HDP’den yapılan açıklamada Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısı kınandı. Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ imzasıyla yayınlanan metinde, “Lanetliyoruz” denildi.

HDP, Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıyı kınayan bir metin yayınladı.

“Lanetliyoruz” denilen metinde, “Yaşamını yitiren insanlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Dış politikasını çetelere destek üzerinden kuran, halen ‘El Nusra neden terörist oluyormuş’ diyen bir zihniyet yaşananların da sorumlusudur. Bu iktidar Türkiye’ye istikrar ve huzur getirme özelliğine sahip değildir” ifadelerine yer verildi.

Başkan Kocaoğlu:

Bu ateş hepimizi yaktı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda masum insanların hedef alındığı kanlı terör eylemini lanetlerken, menfur saldırıda yaşamını yitiren ve yaralanan vatandaşlarımıza İzmir halkı adına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini sundu.

Başkan Kocaoğlu, yayınladığı taziye mesajında, “Ateş düştüğü yeri yakar derler ama bu ateş hepimizi yaktı, hepimizin canınız acıttı, hepimizi yasa boğdu” diye konuştu.

SUİZMİR

Başkan Kocaoğlu şunları söyledi:

“Bugün ülkemiz gerçekten çok sıkıntılı, çok karanlık bir dönemden geçiyor. Bir yanda eli kanlı terör örgütlerinin katliamları, diğer yanda Türkiye’yi savaşa sokmak için pusuda bekleyen güçlerin ağır tahrikleri.. Şehit haberleri; kan, gözyaşı ve ağıt dolu sahneler bitmiyor.

Ama bu hain saldırıları yapanlar da çok iyi biliyor ki, bu olaylar, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü zedelemek bir yana, ulusumuzdaki kenetlenmeyi daha da artıracaktır.

Çünkü bu vatan bizim ve biz bu vatanı kolay bulmadık. Ve asla teröre teslim etmeyeceğiz. Bunu da birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, birbirimize yaslanarak, birbirimize destek olarak sağlayacağız. Gün dayanışma ve birlik günüdür.

TBMM BAŞKANI KAHRAMAN, ATATÜRK HAVALİMANI’NDAKİ TERÖR SALDIRISI İLE İLGİLİ BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYIMLADI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını gerçekleştirenlerin bütün insani değerlere savaş açacak kadar acziyet, zaaf ve çaresizlik içinde olduklarını bildirdi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını gerçekleştirenlerin bütün insani değerlere savaş açacak kadar acziyet, zaaf ve çaresizlik içinde olduklarını bildirdi. 

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili başsağlığı mesajı yayımlayan Kahraman, hain saldırının, Türk halkını ve Türkiye’yi olduğu kadar tüm insanlığı hedef aldığını belirtti. 

Kahraman, saldırıda vefat edenlere sonsuz rahmet, yaralılara acil şifa ve millete başsağlığı dileyerek, şunları kaydetti: 

“Bu hunhar ve insanlık dışı saldırının ardındaki maksadın, devletimizin itibarını zedelemek ve ülkemizi ziyaret edecek insanları korkutmak ve caydırmak olduğu açıktır. İnsani değerlerini yitirmemiş hiçbir vicdan sahibinin, Türkiye’nin zarar görmesi için böylesine ahlaksızca ve canice yöntemlere başvurulmasını onaylaması asla mümkün değildir. 

Bu saldırıyı yapanlar bütün insani değerlere savaş açacak kadar acziyet, zaaf ve çaresizlik içindedirler. Ahlaki ve insani bütün hasletlere sırt çevirerek halkımızda korku duyguları uyandırmaya çalışan iç ve dış şer odakları ve uzantıları, devletimizin ve milletimizin metaneti, sağduyusu, inancı, imanı, sabrı, basireti, terörle mücadele azmi ve kararlılığı karşısında daima hüsrana uğrayacaklarını bilmelidirler. Tarihinde pek çok muhataralı günler geçirmiş, istiklal ve bağımsızlığı için çok büyük bedeller ödemiş olan milletimiz, bu tür saldırılar karşısında yılgınlık ve umutsuzluğa kapılmamasını sağlayacak engin bir tecrübeye, sağlam bir maneviyata ve olgun bir devlet aklına sahiptir.”

Levent ATEŞ”Ülkemizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu kadar, huzura, barışa, mutluluğa ihtiyacı var”

Hak ve Huzur Partisi  Şanlıurfa İl Başkanı Levent ATEŞ “Atatürk Havalimanında teröristlerce yapılmış olan hain saldırı sonucu 41 vatandaşımızı kaybettik, 239 vatandaşımızın da hastaneler de tedavi altında olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

levent

Hak ve Huzur Partisi  Şanlıurfa İl Başkanı Levent ATEŞ

Tüm ülkemizi ve bizleri derinden üzen bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına, aziz milletimize başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi ve acil şifalar iletiyoruz. Aziz Mübarek bir ayı idrak ettiğimiz günlerde böylesine elem ve keder verici olayların yaşanması bizleri derinden üzmektedir. Ülkemizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu kadar, huzura, barışa, mutluluğa ihtiyacı var. Bu ülke doğusu batısı güneyi kuzeyi ile bir bütün olup üzerinde yaşayan renk din dil ırk ve mezhebi ne olursa olsun hepimizindir. Bu saldırıda yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’dan rahmet diliyorum. Yakınları ve aileleri başta olmak üzere tüm milletimize sabır diliyorum.” dedi.

Başbakan Yıldırım, saldırıda yaralananları tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısında yaralananları tedavi gördükleri Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ziyaret etti.

Acil serviste tedavileri devam eden vatandaşları ziyaret eden Yıldırım, yaralıların durumuna ilişkin de ilgililerden bilgi aldı. Burada yaklaşık 20 dakika kalan Yıldırım, hastane çıkışında acil servis önünde bekleyen vatandaşlara ve personele dönerek, “Hepimizin başı sağ olsun.” dedi. Yıldırım ile Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da hastaneyi ziyaret etti.

Başbakan Yıldırım, terör saldırısının ardından Atatürk Havalimanı‘ndaki taksicileri ziyaret etti

Başbakan Yıldırım, “Başınız sağ olsun diyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Aslında bu kahpece saldırı, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine karşı yapılmıştır.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, terör saldırısının ardından Atatürk Havalimanı’ndaki taksicileri ziyaret ederek, taziyelerini iletti. Taksicilerle selamlaşan ve taziyelerini ileten Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, patlamalardan birinin taksicilerin yolcu beklediği geliş kapısında meydana geldiğini belirtti. En fazla vefatın da bu noktada olduğunu aktaran Yıldırım, “Başınız sağ olsun diyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Aslında bu kahpece saldırı, milletimizin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine karşı yapılmıştır.” dedi. GÜN BİR OLMA, BERABER OLMA VE KARDEŞLİĞİMİZİ DAHA DA ARTIRMA GÜNÜDÜR Terörün dini ve milleti olmadığına dikkati çeken Yıldırım, terörün amacının korku salmak, masum insanların hayatına son vermek olduğunun bu olayda bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti. Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: “Nereden gelirse gelsin, kim yaparsa yapsın, bu kahpe saldırılar, bizim terörle mücadelemizdeki azmimizi ve kararlılığımızı asla ve asla azaltmayacak, aksine daha da güçlü, daha da kararlı bir şekilde, bu şer odaklarının üzerine gitmeye devam edeceğiz. Şimdi gün bir olma, beraber olma ve kardeşliğimizi daha da artırma günüdür. Türkiyemizin, İstanbulumuzun dünyaya açılan vitrini, bu gözde havalimanımızın vazgeçilmez emektarlarısınız.” Ziyaret esnasında Başbakan Yıldırım’a, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve diğer yetkililer eşlik etti.

Başbakan Yıldırım, terör saldırısının ardından Atatürk Havalimanı‘nda açıklama yaptı

Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısına ilişkin, “Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı, masum insanları hedef alan alçakça planlanmış bir terör eylemidir.” dedi.

Yıldırım, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve beraberindekilerle Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen terör saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulundu. Daha sonra saldırıya ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, bugün İstanbul Atatürk Havalimanı’nda saat 21.22 sıralarında meydana gelen patlama sonucu şu ana kadar yapılan tespitlere göre 36 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ayrıca çok sayıda yaralanmanın meydana geldiği olayda yaralıların bölgedeki değişik hastanelerde tedavi altına alındığını ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: “Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün sivil insanlara Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarının acılarını paylaşıyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum. Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı masum insanları hedef alan alçakça planlanmış bir terör eylemidir. Ülkemizin bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı, milletimizin huzur ve güvenini tesis ettiği bir dönemde, ayrıca komşularımızla normalleşme sürecinin başladığı bir anda böylesine alçakça bir terör olayının gerçekleştirilmesi manidardır. Bir kez daha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri, milletleri tehdit eden küresel bir olaydır. Terörle mücadele de küresel ölçekte, karşılıklı iş birliğiyle sürdürülmelidir. Amacı, hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce ve kararlılığa sahiptir. Bütün vatandaşlarımızın bu menfur olay karşısında birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmayla, birbirine kenetlenmesi, terörle mücadeleye verilecek en güzel cevap olacaktır. Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağ olsun temennisinde bulunuyorum.” Yıldırım, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde meydana gelen terör saldırısı sonrasında olay yerinde yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Olaya ilişkin tespit çalışmalarının hala devam ettiğini belirten Yıldırım, “Şu ana kadar tespit edilen vefat sayısı 36 artı 3 canlı bomba. Yaralılarımız var. Yaralılarımızın bir çoğu hafif yaralı ama çok az sayıda durumu biraz daha ciddi olan yaralılarımız da mevcuttur. Tedavileri büyük titizlikle sürdürülmektedir. Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler, terör eyleminin DAEŞ örgütünce gerçekleştiğini işaret etmektedir.” dedi.
Yıldırım, emarelerin DAEŞ örgütünü işaret etmekle beraber, bu konuda çalışmaların halen sürdürüldüğünü dile getirerek, şunları kaydetti: “Hava alanımız 02.20 itibarıyla uçuş ve kalkışlara açılmış olup, hava trafiği normale dönmüştür. Bunu da bir not olarak ifade etmek isterim. Teröristler bir ticari taksiyle havalimanına gelmiş ve bilahare eylemlerini gerçekleştirmişlerdir.” Olayın oluşuna ilişkin soru üzerine Yıldırım, “Tüm bu tedaylar biliniyor, arkadaşlarımız bütün ayrıntıları tespit ettiler. İlerleyen zaman içerisinde olayın oluş şekli bütün yönleriyle açığa çıkacaktır. Şu bilinmelidir ki hava alanının gerek gidiş, gerek geliş istikametinde herhangi bir güvenlik zafiyeti söz konusu değildir. Canlı bombaların aynı zamanda silah bulundurmaları olayın vahametini artıran bir neden olmuştur. Bunun da bilinmesinde yarar vardır.” şeklinde konuştu. Yıldırım, kaçan bir teröristin olduğu yönündeki soru üzerine ise kaçan bir terörist olduğunun değerlendirilmediğini ancak her ihtimalin de tüm ayrıntılarıyla dikkate alındığını söyledi. Bir gazetecinin “Üç canlı bomba olduğunu söylediniz. Geliş ve gidişte birer patlama olduğunu biliyoruz. Üçüncü bomba da patladı mı? Yoksa patlamadan etkisiz hale mi getirildi?” şeklinde soruya da Yıldırım, şöyle yanıt verdi: “Her üç canlı bombanın ateş ettikten sonra kendilerini patlattığı yönünde ilk bulgular mevcuttur. Daha fazla detay yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkacaktır. Tespit çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde açıklanacak. Yaralı olan güvenlik görevlilerimizin olduğunu söyleyebiliriz.” Başbakan Yıldırım, yaralılar arasında Türk vatandaşlarının yanı sıra, yabancı uyruklu kişilerin de olduğunu, daha fazla detayı şu aşamada veremediğini sözlerine ekledi.

“Türkiye’nin önünü kesme gayreti içerisindeler”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, “Türkiye’nin önünü kesme girişimleri oldu bugüne kadar, bugün de hala bu girişimler devam etmektedir. Yaşadığımız terör olayları da bunların bir parçasıdır.” dedi.

Ataş, AK Parti Kırıkkale İl Başkanlığınca düzenlenen iftar programında yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 14 yıllık iktidarı döneminde Türkiye’nin her alanında yaptığı hizmetlerin birilerini rahatsız ettiğini söyledi. Hem yurt içi hem de yurt dışındaki birtakım çevrelerin bu durumdan rahatsız olduğunu vurgulayan Ataş, şöyle konuştu: “Türkiye’nin önünü kesme girişimleri oldu bugüne kadar, bugün de hala bu girişimler devam etmektedir. Yaşadığımız terör olayları da bunların bir parçasıdır. Kalkınmış, gelişmiş bir Türkiye istemeyen, Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum itibarıyla dünya milletleri üzerinde bulunduğu coğrafyada söz sahibi olmasını istemeyen çevreler, Türkiye’nin önünü kesme gayreti içerisindeler. Terörle Türkiye’yi dize getirmek isteği içerisindeler ama nasıl ki bugüne kadar bunu başaramadıysalar bundan sonra da başaramayacaklar. Geldiğimiz noktada şehirlerimiz yapılan operasyonlarla belirli noktada temizliğe ulaştı. İnşallah bundan sonra hem bir yandan bu operasyonlar devam edecek hem de şehirlerin yeniden tanzimi noktasında o bölgede gerekli çalışmalar yapılacak. Bugüne kadar ki kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi nasıl muhafaza ederek bugünlere geldiysek bundan sonraki yolculuğumuz da aynı şekilde devam edecek.” Ataş, AK Parti’nin bugüne kadar milletin karşısında başlarını öne eğecek hiçbir icraat yapmadığını dile getirdi. Başlarının dik olduğunu, milletin yanında siyaset yapma geleneğini sürdürdüklerini vurgulayan Ataş, “Bu siyaseti, geleneğimizi Kurucu Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan öğrendik. Allah’ın izniyle milletimize hiç mahcup olmadık. Türkiye’yi bulunması gereken noktaya taşıyacak yolculuğumuzu sürdürüyoruz.” diye konuştu.

TİSK BAŞKANI EYÜBOĞLU: “AYDA 24 MİLYONDAN FAZLA YOLCUYA EV SAHİPLİĞİ YAPAN ATATÜRK HAVALİMANI SALDIRISI TÜM DÜNYA VATANDAŞLARINIHEDEF ALMIŞTIR”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı YAĞIZ EYÜBOĞLU “Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’nda 36 kişinin canını kaybetmesine neden olan hain terör saldırısı TİSK Camiasını ve tüm milletimizi derin acıya sürüklemiştir. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu olarak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

YagizEyuboglu

Ülkemizin ulaşımının can damarını oluşturan ve ayda 24 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’na yapılmış olan bu hain saldırı yalnızca ülkemizi değil tüm dünya vatandaşlarını hedef almıştır.

Dil, din, ırk gözetmeksizin masum insanları, havalimanı gibi uluslararası bir platformda hedef alan bu saldırı bize Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerinin 85 yıl sonra hala haklılığını koruduğunu hatırlatıyor.

Toplum olarak sağduyumuzu kaybetmeden birlikte hareket ederek bu zor günleri en kısa sürede atlatacağımıza inancımız tamdır.

TİSK Camiası olarak saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen hain terör saldırısına ilişkin TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan yazılı bir açıklama yaptı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen ve masum vatandaşları hedef alan hain terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğine zarar vermek isteyenler, mübarek Ramazan ayında masum vatandaşlarımızın canlarına alçakça kıyarak çirkin oyunlarını devam ettirmek istiyorlar. Bu canilere en güzel cevabı; birlik ve beraberliğimizi koruyup, birbirimize her zamankinden daha fazla kenetlenerek vereceğiz.

YasarDogan__1___2_

Türkiye, korkuyla yoğrulmaya çalışılan bir ülke hiçbir zaman olmadı, olmayacak. Bizim hamurumuzda cesaret var, sevgi var, birlik var, beraberlik var. Bu zor günlerden daha da güçlenerek çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye büyük ve güçlü bir ülkedir ve bu hainler dün olduğu gibi bugün de en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Üzüntümüz derin ancak unutulmasın ki dünyanın sayılı havalimanlarından biri olan Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen hain terör saldırısı sadece ülkemize değil, tüm dünyaya yönelik gerçekleşmiş bir saldırıdır. Küresel bir tehdit olan teröre karşı Türkiye olarak hiçbir zaman sessiz kalmadık ve kalmayacağız.

Bu elim saldırıda, yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, tüm yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun.

Hepimizin başı sağ olsun. putin

Putin’den saldırı sonrası başsağlığı

Atatürk Havalimanı saldırısı sonrasında Rusya Devlet Başkanı Putin, hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi

Dün akşam 36 kişinin yaşamını yitirdiği kanlı terör saldırısı sonrası, liderlerin Türkiye’yle dayanışma ve başsağlığı mesajları gelmeye devam ediyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısı nedeni ile Türk halkına başsağlığı diledi.

Putin, Rus ve Alman öğrenciler ile bir araya geldiği toplantıda, “Üzgünüz, dün akşam yaşanan saldırıda hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyoruz” dedi.

ÇEVRE VE TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA DERNEĞİ (ÇETKODER) GENEL MERKEZİ

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi, İstanbul Atatürk Havalimanın da meydana gelen saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlar için başsağlığı mesajı yayınlayarak açıklama yaptı

Çin, İstanbul’daki terör saldırısını kınadı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Çin’in, İstanbul’da meydana gelen ve sivilleri hedef alan terör saldırısını sert bir dille kınadığını açıkladı.

Hong Lei bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında İstanbul’da meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, Çin’in terörizmin her biçimine karşı çıktığını kaydetti.

Uluslararası toplumdan terörle mücadele alanındaki işbirliğini güçlendirerek, bölgedeki barış ve istikrarı korumasını isteyen sözcü, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’na taziye mesajı gönderdiğini duyurdu.

Hong Lei, Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’ndan alınan bilgilere göre patlama sırasında yaklaşık 90 Çin vatandaşının uçuş beklediğini ve şu ana kadar herhangi bir Çin vatandaşının öldüğü ya da yaralandığına dair raporun olmadığını söyledi.

Türkiye’deki güvenlik durumu nedeniyle Çin Dışişleri Bakanlığı ve Çin’in Türkiye’deki diplomatik kuruluşları, Türkiye’ye gidecek Çin vatandaşlarını tekrar uyardı.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Dış Hatlar Terminali’nin girişinde ve otoparkta dün üç ayrı patlama meydana geldi. Patlamada 36 kişi öldü, 147 kişi yaralandı.

Çin Uluslararası Radyosu(CRI)

“Yaşam Hakkı En Kutsal Haktır”

Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş  “Atatürk Havalimanında teröristlerce yapılmış olan hain saldırı sonucu 41 vatandaşımızı kaybettik, 239 vatandaşımızın da hastaneler de tedavi altında olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

mustafagoktasankara1

Tüm ülkemizi ve bizleri derinden üzen bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına, aziz milletimize başsağlığı dilerken, yaralı vatandaşlarımıza da geçmiş olsun dileklerimizi ve acil şifalar iletiyoruz. Aziz Mübarek bir ayı idrak ettiğimiz günlerde böylesine elem ve keder verici olayların yaşanması bizleri derinden üzmektedir. Ülkemizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu kadar, huzura, barışa, mutluluğa ihtiyacı var. Bu ülke doğusu batısı güneyi kuzeyi ile bir bütün olup üzerinde yaşayan renk din dil ırk ve mezhebi ne olursa olsun hepimizindir. Bu devlet milleti ile vardır. Millet, ayırım yapmadan hepimiziz. Millet olarak el ele verip, bu tür acı verici üzücü olayların tekerrür etmemesi için daha duyarlı olmalı, sağduyulu davranmalıyız. Bu bağlamda Devletimizin güvenlik güçlerine ve devletimizin ilgili yetkililerine yardımcı ve yararlı olmak her vatandaşımızın asli görevidir. Kimse huzurumuzu ve kardeşliğimizi bozmamalıdır. Fırsat verilmemelidir. Bu duygu ve düşünceler ile bu menfur ve çirkin saldırıyı yapanları şiddetle kınıyorum. Çünkü Yaşam hakkı en kutsal haktır. Tekraren Bu saldırıda yaşamını yitiren tüm vatandaşlarımıza Yüce Allah’dan rahmet diliyorum. Yakınları ve aileleri başta olmak üzere tüm milletimize sabır diliyorum. Şu aziz mübarek günlerde Yüce Allah başka acılar vermesin diyorum” dedi.

anka4

Cafe Anka Şanlıurfa  olarak saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

havalimanı

Başsavcılık soruşturma başlattı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısıyla ilgili olarak soruşturma başlattığını duyurdu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca dün akşam Atatürk Havalimanı’nda yaşanan terör saldırısıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Soruşturma kapsamında, canlı bomba olan kişilerin Adli Tıp Kurumundaki otopsilerinin bittiği ve olayda belden yukarılarında vücut bütünlüğünün bozulduğu, kimliklerinin belli olmadığı ve yabancı olabilecekleri şüphelerinin bulunduğu öğrenildi.

Canlı bombaların keşif yapıp yapmadığının da araştırıldığı soruşturmada, geçmişe yönelik havalimanındaki kamera kayıtlarının inceleneceği kaydedildi.

Habervole  Genel Yayın Yönetmeni  Fehmi DUMAN Atatürk Havalimanın Dünü ve Bugününü araştırdı. Atatürk Havalimanı (IATA: IST, ICAO: LTBA) veya eski adıyla Yeşilköy Havaalanı, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunan uluslararası havalimanı. 1900’lerin başında Türkiye’de ilk hava ulaşımının başlatıldığı yer olan Atatürk Havalimanı, 1953 yılında uluslararası hava trafiğine açılmıştır. 29 Temmuz 1985 tarihinde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadı havalimanına verilmiştir. 2014 yılı istatistiklerine göre dünyanın 13. en yoğun yolcu trafiğinin olduğu havalimanıdır . Türkiye’deki istatistiklerine göre ise toplam yolcu trafiği bakımından birinci havalimanıdır. Günlük ortalama 1100 uçağın kullandığı havalimanı, Avrupa’nın en önemli transit yolcu havalimanları arasında bulunmaktadır. Meydana iniş yapan ve meydandan havalanan uçak sayısı, 14 Mayıs 2015’te 1375 ile (Her 62,83 saniyede bir uçak iniş ya da kalkışı) tüm zamanların rekorunu kırdı. 2015 yılında 61.332.124 yolcu, 464.774 uçak ve 790.744 ton kargo trafiğine ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı, ülkenin en işlek havalimanıdır. Yerleşim İstanbul Atatürk Havalimanı’nın coğrafi koordinatları 40°58`34″N, 28°48`50″E şeklindedir. İstanbul’un en büyük ilçelerinden Bakırköy ve merkezi deniz kenarında olan Yeşilköy semtinin sınırları içerisinde yer alan havalimanı arazisi güneyde Marmara Denizi, kuzeyde ise D-100 karayoluyla sınırlanmıştır. Tarihçe 1900’lerin başı Türkiye’de ilk havacılık girişimleri 1911-12’de, bugün Atatürk Havalimanı olan arazinin yakınında kurulan iki hangar ve küçük bir meydanla başlamıştır. İlk kullanım amacı askeridir; Harbiye Nazırı Mahmut Şevket Paşa orduda kullanılacak uçaklar için bir tesis oluşturmak istemiştir. 1920-30’lar Cumhuriyetin ilanının ardından 1925’te kurulan Türk Tayyare Cemiyeti’yle sivil havacılığın ilk adımları atılmaya başlanmıştır. Yeşilköy’deki tesis 1933 yılına kadar askeri amaçla kullanılmış, bu tarihteyse Amerika’dan alınan iki King Bird modeli uçakla sivil uçuşlar başlamıştır. Bir hangar ve yanındaki kagir bina sivil uçuşlara ayrılırken, binanın üst katına bir bekleme odası ve bilet satış gişesi kurularak terminal oluşturuldu. Şubat 1933’te ilk protokol yolcuları İstanbul-Ankara uçuşunu gerçekleştirdi. O tarihte yakıt ikmali gerektiğinde uçaklar Eskişehir’e iniyor, ardından Ankara’ya devam ediyordu.Ankara’da Gazi Eğitim Enstitüsü’nün yanındaki bir tarla pist olarak kullanılıyordu. Yine 1933’te beş uçaklık bir filo Türk Hava Postaları adı altında çalışmaya başladı. 1940-50’ler Türkiye’nin 1944 Chicago Sivil Havacılık Sözleşmesi’ni imzalamasının ardından Yeşilköy Havaalanı’nın uluslararası hale getirilmesi kararlaştırıldı. 1947’de havaalanıyla ilgili proje hazırlandı ve Bayındırlık Bakanlığı’nın verdiği yetkiyle Amerikan Westinghouse-IG White firmaları 1949’da yapıma başladı. 10 bin m²’lik bir alanı kaplayan bu meydan tesisleri hem iç, hem dış seferler için hizmet eden bir terminal binası, 2300 metre uzunluğunda bir pist, bir hangar ve servis yapılarından oluşuyordu. Havaalanında ayrıca radyo alıcı-vericisi ve ayrı bir enerji santrali de vardı. Proje 1953’te tamamlanarak aynı yılın 1 Ağustos’unda hizmete girdi. 1960-70’ler Hızla artan uluslararası yolcu trafiği ve teknolojik gelişmeler –özellikle de geniş gövdeli uçakların yaygınlaşması- Yeşilköy Havaalanı’nın genişleme ve yenileme ihtiyacını ortaya çıkarttı. 1961’de bu ihtiyacı karşılamak üzere çalışmalar ortaya çıktı ve 1968 yılında geniş gövdeli uçaklara uygun ikinci bir pistin inşaatına başladı. 3 bin metre uzunluğa ve 45 metre genişliğe sahip 17/35 pisti gecikmelerin sonucunda 12 Kasım 1972’de açıldı. Yeni pistin ışıklandırma sistemi bulunmadığından sadece gündüz saatlerinde kullanılabileceği, iki pistin saatte toplam 55 uçaklık kapasite sağlayacağı belirtiliyordu. O günlerde havalimanına günde 150-200 uçak iniş kalkış yapıyor, yoğun günlerde sayı ortalama 250’ye ulaşıyordu. Terminal ve hava trafik kontrol açısındansa sorunlar artarak sürüyordu. Ekim 1970’te havaalanını denetleyen İstanbul Valisi Vefa Poyraz gazetecilere “durumu fevkalade perişan bulduğunu” söylüyordu. Havaalanının gelişimi için 1971 yılında bir master plan hazırlandı. Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından hazırlanan proje her biri 5 milyon yolcu kapasiteli dört terminalin yanı sıra THY Hangar Tesisleri, Kargo Tesisleri, Hava Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Blok, Aydınlatma Sistemi, Elektrik Dağıtım Sistemi, eski 05/23 pistinin yeniden yapımı, akaryakıt ikmal tesisleri ile diğer tesisleri kapsıyordu.  Biri asma, üç kattan oluşacak, 1500 araçlık otoparkı da bulunan terminal ünitelerinin 1975’te tamamlanması planlanmıştı. Özellikle Almanya’ya işçi göçü ve artan turist sayısıyla çoğalan charter uçuşlarının yarattığı trafiği karşılamak için yeni bir transit salonu için çalışmalar başladı. Bir yıl gecikmeyle Mayıs 1974’te açılan salon, üç ay sonra havalandırma sorunları nedeniyle kapatılarak renove edildi. Sekiz pasaport ve 12 gümrük muayene bankosuna sahip 3 metrekarelik charter terminali Temmuz 1974’te hizmete girdi.Aynı yıl eylül ayında –yine özellikle Almanya’ya giden işçilerin talebini karşılamak üzere- Ulaştırma Bakanı Ferda Güney’in talimatıyla bir namaz yeri oluşturuldu. Terminalde bir emzirme salonu da yolcuların hizmetine girdi. 1980-90’lar Hayati Tabanlıoğlu’nun projesi tam olarak hayata geçmese de, proje kapsamında yapılan yeni dış hatlar terminali 1983’te hizmete girdi. 29 Temmuz 1985’te havalimanının adı değiştirilerek İstanbul Atatürk Havalimanı oldu. 1980’lerin sonlarına doğru havalimanının kapasitesini artırmak için çalışmalar tekrar yoğunlaştı ve 1988’de yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkıldı. 205 milyon dolar teklif veren Alarko-Lockheed-John Laing konsorsiyumu ihaleyi kazansa da, proje sıkça değişen hükümetler nedeniyle hayata geçemedi. 1993’te kargo terminali, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından artan bavul ticareti ve charter yolcu trafiğini karşılamak üzere de 1995’te C Terminali hizmete girdi.

 

DHMİ’nin artan trafiği karşılayacak 20 milyon kapasiteli yeni terminal ve otopark için çıktığı YİD ihalesini 17 Temmuz 1998’de Tepe-Akfen-Vienna Airport konsorsiyumu –daha sonra Vienna’nın ayrılmasıyla Tepe-Akfen Ventures- kazandı. 2000’ler İnşaatı öngörülenden kısa bir sürede tamamlayan TAV Havalimanları, terminali 3 Ocak 2000’de hizmete açtı. Ardından sözleşmede yapılan yenilemelerle dış hatlar terminalini iki kez genişleten TAV Havalimanları toplam terminal alanını 286.770 metrekareye çıkarttı. Bu genişlemede yeni bir dış hatlar terminali, yolcu araç bağlantı köprüleri ve yolcu bindirme köprüleri yeniden yapıldı. Atatürk Havalimanı’nın işletme hakkı Ocak 2021’e kadar TAV Havalimanları’ndadır. Güncel durum Atatürk Havalimanı, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO) yaptığı sınıflandırmaya göre CAT III niteliklerine sahip olup , meteorolojik koşulların kötü olduğu zamanlarda bile uçak iniş-kalkışına imkân verebilecek düzeydedir. Toplam 11 milyon 650 bin m² alana sahip olan Atatürk Havalimanı, 63 bin 165 m² iç hatlar ve 282 bin 770 m² dış hatlar terminali ile toplam bina alanı açısından Türkiye’nin en büyük havalimanıdır. Ayrıca 7 bin 260 metrekarelik VIP ve CIP terminaline sahiptir. Atatürk Havalimanı yolcu sayısı açısından da Türkiye’nin en büyüğüdür. İç Hatlar terminali Eski dış hatlar terminali olarak kullanılan bina TAV Havalimanları’nın işletmesini üstlenmesinin ardından modernize edildi. Terminalde 12 köprü, 96 check-in kontuarı, gidiş katında dört, geliş katında toplam yedi bagaj bantı bulunmaktadır. Yıldız şeklindeki terminalin gidiş katında self-servis ve alakart restoranların yanı sıra uluslararası kahve ve fast-food zincirleri bulunmaktadır. Yiyecek içecek noktaları BTA tarafından işletilmektedir. Terminalde Garanti, Akbank ve THY’nin loungları bulunmaktadır.

 

Ayrıca bir geliş katında mescit ile kayıp eşya büroları yer almaktadır. Tüm uçuşların yüzde 75’i THY tarafından gerçekleştirilmektedir. Onur Havayolları yüzde 14, Atlas Havayolları yüzde 8 paya sahiptir. Güvenlik kontrolü sonrasında sigara içilebilecek bir teras alanı bulunmaktadır. Dış Hatlar terminali 1997’deki YİD ihalesinin ardından TAV tarafından inşa edilen ve 2000’de hizmete açılan terminal, aradan geçen sürede iki kez genişletilerek bugünkü halini almıştır. THY’nin uçuşlardaki payı yüzde 68, Lufthansa’nın da yüzde 27’dir. 26 köprü, 224 check-in kontuarı, geliş katında 11 bagaj bantı bulunmaktadır. Uzun bir dikdörtgen şeklinde olan terminalde döviz bürosu, eczane, mescit bulunmaktadır. Uluslar arası kahve ve fast-food zincirlerinin yanı sıra farklı ülke mutfaklarına odaklanan alakart restoranlar ve kafelerle terminalde geniş bir yiyecek içecek yelpazesi sunulmaktadır. Pasaport kontrolü sonrasında sigara içilebilecek bir teras alanı bulunmaktadır. Duty-free Dünyanın en büyük 16. gümrüksüz mağaza işletmesine sahip olan olan Atatürk Havalimanı’nda , gidiş katında 4 bin 613, geliş katında da 1 437 metrekare olmak üzere toplam 6 bin 50 metrekarelik mağaza alanı yer almaktadır.

Mağazalar TAV Havalimanları ve Unifree ortaklığıyla kurulan ATÜ Duty-Free tarafından işletilmektedir. Mağazalarda parfüm & kozmetik, içki, sigara, tütün, puro, çikolata, şekerleme, kahve, çay, aksesuar ve oyuncak satılmaktadır TAV Galeri İstanbul Dış Hatlar terminali içinde pasaport kontrolü öncesinde G ve H kontuarları arasında bir sergi alanı yer almaktadır. Sergi alanında yıl boyunca fotoğraf, resim ve benzeri alanlarda projeler yolcularla buluşmaktadır. Kargo terminali Dış hatlar terminalinin hizmete girmesi ile birlikte, mevcut C Terminali, limanın kargo terminaline olan ihtiyacı nedeniyle kargoya dönüştürülmüş ve depreme karşı güçlendirilerek, 2002’de kargo servisini işleten firmalara antrepo ve depo olarak kullanılmak amacıyla tahsis edilmiştir. Genel Havacılık terminali Havalimanının kuzey batısında yer alan terminal özel jetlerle hava taksilere hizmet vermektedir.

Terminalde gümrük ve pasaport işlemleri yapılabilmektedir. İş insanlarının yanı sıra pek çok ünlü sanatçı da 2006’da hizmete giren bu terminali kullanmaktadır. Havalimanını işleten TAV Havalimanları’nın yönetim binaları havalimanı arazisi içerisinde yer almaktadır.

VIP Terminali’nin yanında yer alan binaya ulaşım havalimanı ana kapısı kullanılmadan, dışarıdan oluşturulan yol üzerinden sağlanmaktadır. Mülki İdare Amirliği ve bağlı kuruluşların ofisleri, yabancı diplomatlar, devlet ve hükümet başkanlarının ağırlandığı devlet konukevi, havalimanı camisi, Jandarma Koruma Bölük Komutanlığı binası da havalimanı arazisi içerisinde yer almaktadır. Trafik ve istatistikler 2013 yılı itibariyle Atatürk Havalimanı’ndan direkt uçuş düzenleyen ticari havayolu sayısı 73’tür. Havalimanı yolcu ve uçuş trafiği açısından hızlı bir büyüme sergilerken, trafik istatistikleri dış hat yolcu ve uçuşlarının toplam trafik içerisindeki payının da arttığını göstermektedir. Ataturk_Airpor

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar