Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya7°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11081 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

08 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada
Güneydoğu’da sayaç krizi son aşamada

Şanlıurfa ve Mardin’de üreticilerin sayaç taktırmasını öngören elektrik dağıtım şirketinden “elektriği kesme” uyarısı geldi.

Güneydoğu illerinde tarım alanlarında elektrik kullanımına ilişkin başlatılan “Dönüm Bazlı Ödeme” kampanyası bugün sona eriyor. Üreticilerin elektrik sayacı taktırmasını öngören uygulamaya dahil olmayan üreticiler elektrik kesintisi ile karşı karşıya bırakılacak.

50 bin üreticiyi etkileyecek

Şanlıurfa ve Mardin bölgelerinde elektrik dağıtımını üstlenen şirket, bugüne kadar 3 bin 500 üreticinin sayaç taktırmak için başvurduğunu açıkladı. Şirket, bölgedeki diğer 50 bini aşkın üreticinin tarım arazisinde kullandığı elektriğin bugünden itibaren kesilebileceğini söylüyor. Dönüm bazlı ödeme çağrısı bölgede yılda 1,6 milyarı bulan kaçak elektrik kullanımının önüne geçilmesi ile gerekçelendiriliyor.

1.6.2016-gun

Özelleştirmeden sonra gündeme geldi

Güneydoğu’da kaçak elektrik ve sayaç konusu, bölgedeki elektrik dağıtımının 2013 yılında özelleştirilmesinden sonra gündeme geldi. Özelleşme sonrasında üretici, ziraat odaları ve şirket yetkilileri arasında ödemeler konusunda anlaşma sağlanamazken, üreticiler üzerindeki elektrik borçları da artmaya başladı.

Üreticilere fahiş borç yükü

Geçtiğimiz yıl Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde tahıl üreticileri fahiş fiyatlar içeren faturalarla karşı karşıya kalmış ve seslerini duyurmak için eylem yapmışlardı. O süreçte tarlasera da Viranşehir Ziraat Odası’nın yanı sıra bölgedeki mısır ve pamuk üreticileriyle görüşmüş, üreticiler ise borçların ödenebilir düzeye çekilmesi gerektiğini dile getirmişti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BASF Türk Bitki Koruma

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar