Dolar : Alış : 7.1924 / Satış : 7.2054
Euro : Alış : 8.7811 / Satış : 8.7969
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geyve’de Üzüm Hasadı Başladı

25 Ağustos 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Geyve’de Üzüm Hasadı Başladı
Geyve’de Üzüm Hasadı Başladı

Geyve’de Üzüm Hasadı Başladı

Marmara Bölgesinde üzüm üretiminin önemli merkezlerinden Geyve’de, Amerikan karası üzüm çeşitlerinde (Red Globe, Royal, Michel Palieri, Victoria ) üzüm hasadına başlandı.

Türkiye’deki üzüm üretiminin yüzde 40’ının yapıldığı Sakarya’da her geçen yıl daha da kaliteli üzüm elde etmek için seferber olunan Geyve’de  2017 yılında yaklaşık 30 bin hektar alanda 60 bin ton üzüm rekoltesi bekleniyor. Bağ’da 2 ile 2,5 lira arasında satılan üzümün kilosu üreticinin yüzünü güldürüyor.

Geyve’de Üzüm Hasadına Amerikan karası ismiyle anılan üzüm çeşitleriyle başlandı. Görsel güzelliği yanında dayanıklı olması veriminin çok olması sebebiyle tercih edilen amerikan karası üzüm çeşitleri tadıyla da tercih edilen üzümler listesine giriyor.Kadın çocuk, yaşlı genç demeden hemen her kesimin ter döktüğü bağlarda, özel bıçaklarla özenle kesilen üzüm salkımları, kasalarla taşınarak traktörlere yükleniyor.

Geyve bölgesi itibariyle Müşküle (Yalı) üzümünün yoğunlaştığı bölgede son yıllarda ekonomik değeri ve dayanıklılığı itibariyle Amerika karası üzüm çeşitleri denilen Red Globe,Royal Alfonso ve Michel Palieri  cinsi üzüm dikilmeye başlanmıştı.Bir hayli de başarılı olan bu çeşit değişimi sonrası Üzüm bağlarından hasat edilen ürünler getirildikleri merkezlerde sofralık olanlar meyve olarak tüketiciye ulaştırılırken, bir bölümü pekmez üretiminde kullanılıyor.

Üreticilerin bin bir emek vererek yetiştirdiği üzümlerin fiyatının 2 ile 2,5 TL arasında satıldığı Geyve’de Üzüm üreticileri ” Red Globe, Royal, Michel Palieri ve Victoria  üzümlerini bu yıl 2 – 2,5 TL arasında satıyoruz. İyi tarım uygulaması ile verimi ve kaliteyi yüksek çıtalara çıkarmaktayız. Üzümlerimiz başta yurt içi olmak üzere Rusya ile Avrupa ülkelerine yaş olarak ihraç ediliyor.Üzümlerimizi vatandaşlarımız güvenle yemelidir. Geyve üzümü artık kendisini aştı. Ancak üzümde kalite ile birlikte üreticinin de para kazanması için fiyatların da bir miktar daha artması gerekiyor, dedi.

Sakarya’nın Geyve ilçesi adını Altın Sarısı Ayva ile duyursa da bölgede üzüm üreticiliği ve üzümdeki kalite açısından çok önemli bir yere sahip bulunuyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar