Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya2°CYoğun Kar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11085 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geyve senin neyine Ana Arter

22 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Geyve senin neyine Ana Arter
Geyve senin  neyine  Ana Arter

Geyve  ilçesi  Büyükşehir Belediyesinden ilk  darbeyi aldı.Yerel Belediyenin  İsteğine  kulak  tıkayıp. Süsleme  ile  işi  geçiştirmeye başladı.

1960’lı Yıllarda Geyve  Alifuatpaşa  arasına Ana Arter Yol  ve  Caddeler  açan  Geyve’nin  o  yıllarının Yöneticileri  60  yıl  sonrasını  düşünmüşler  ancak  Sakarya  Büyükşehir  Belediyesi  Karaçay üzerine  26  metre  genişliğinde  Köprüyü  kondurdu.

Sonrası   gelmesi

Gelemedi

Gelmeyecek te

Çünkü  26  metre Köprünün  yarısı  Geyve  Halkının Otopark  ihtiyacını   gidermek  için kullanmaya başladılar.

Sonra  Masraf  olmasın  diye  Geyve  için   Büyükşehir Belediyesinin Yapacağı yatırımlar  askıya  alındı.

Yama yeter  dediler.2014  yılı  içinde  Milyonlarca  lira  harcanarak  yapılan  kaldırımları2015   te  bozan  Büyükşehir  oldu.

İşte   Geyve  Konyalıalibey Caddesinde  hiçbir  yenileme  yapmadan  beton  dökülüyor.

BÜYÜKŞEHİR  BELEDİYESİ  YARIM YAMALAK  İŞ  YAPAN KURUM OLAMAZ

GEYVE  MERKEZ  İLE  ALİFUATPAŞA  ARASINDA 60  YILDIR  GELİŞME  GÖSTEREN  ANA  CADDE   KONYALIALİBEY  CADDESİNDE   ELEKTRİK   VE  TELEFON  DİREKLERİ KALDIRILACAK   YOL İÇİNDE  KALAN BİNALAR   KALDIRILACAK  ŞEHİR  KİMLİĞİNE  KAVUŞACAK

EY   GEYVELİLER   KALDIRIM YAPIYORUM

EY  GEYVELİLER  MEYDAN YAPIYORUM

EY GEYVELİLER GENÇLİK MERKEZİ YAPIYORUM

DEMEK  DEĞİL  İŞİ  DOĞRU  ÇAĞIN GEREKLERİNE  GÖRE   

GÖZ  BOYAMADAN

GEYVE  İLÇESİNİN SEÇİLMİŞ  BELEDİYE  BAŞKANININ  KONYALIALİBEY CADDESİ ANA  ARTER  ÜZERİNDE  YAPILACAKLARI   BÜYÜKŞEHİR  KULAK  TIKADI.

SERDİVAN  İÇİN   ERENLER  İÇİN   ADIM  ATANLAR   GEYVE  İÇİN   YÜK  GELİR  DİYE  GEYVE’YE  DESTEK VERMEDİ

belediye20

Geyve, Sakarya iline bağlı ilçedir. Marmara Bölgesi’nin doğusunda, Sakarya ilinin güneyinde yer alır.

Marmara Bölgesi’nin doğusunda, Sakarya ilinin güneyinde yer alır. Doğusunda Karapürçek ve Taraklı, batısında Pamukova, kuzeyinde Sapanca ve Merkez ilçe Adapazarı, güneyinde ise Bilecik iline bağlı Osmaneli ve Gölpazarı ilçeleri vardır.

Geyve, 1830 yılından beri ilçe konumundadır. 1954 yılına kadar Kocaeli iline bağlıyken bu tarihten itibaren, Sakarya iline bağlanmıştır. Yüzölçümü 62.852 hektardır. Bu yapısıyla Geyve, Sakarya’nın yüzölçümü bakımından en büyük, nüfus bakımından 3. büyük ilçesidir. Kendisini Karasu ve Sapanca ilçeleri izler. (Geyve’den nüfusça büyük ilçeler, yüzölçümü bakımından 2. sıradaki Akyazı ve yüzölçümü bakımından 3. sıradaki Hendek’tir ) İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 124 metre olup, en yüksek yeri 1040 m. yükseliğindeki Çine taşı tepesidir.

İlçenin nüfusunun tamamına yakınını Manav Türkleri oluşturur. Manav Türkleri’nin soyunun Türkmenler’e dayandığı sanılmaktadır. Köylerde farklı etnik kökenlerden insanların da yaşadığı görülür.

İlçenin en önemli akarsuyu Sakarya Nehri ve Karaçay deresidir. Sakarya Nehri ilçe merkezinin hemen kenarından geçerken, Karaçay Deresi ise ilçenin ortasından akarak Sakarya Nehri’ne dökülür. Sakarya Nehri ovadaki tarımın can damarıdır. Arazinin Sakarya Nehri boyundaki %20’lik kısmı ova, kalan %80’i ise dağlık ve ormanlıktır. Ova kısmı sulu tarım için çok uygundur.

İlçenin doğal bitki örtüsü genellikle ormandır. İlçenin verimli toprakları ve sahip olduğu iklim özellikleri, turunçgillerin dışında ekonomik önemi olan birçok ziraat ürününün yetiştirilmesine elverişlidir. Ekonomik anlamda zirai etkinliğin yapıldığı alanlar; bağcılık, meyvecilik (Elma, ayva, şeftali, kiraz), sebzecilik (en çok kereviz üretimi yapılmaktadır) ve hububattır.

İlçe Sakarya ile Bilecik illerini birbirine bağlayan D-650 Karayolu’nun yakınında olup, İstanbul’dan Ankara’ya gitmek isteyenler için D-100 ve TEM Otoyolları’na alternatif olacak Taraklı-Göynük bağlantılı Sakarya-Ankara yolu üzerindedir. İlçede Alifuatpaşa köprüsü, Elvanbey İmareti gibi tarihi eserlerin yanında çok sayıda eski yerleşim yeri bulunmaktadır. Geyve-Taraklı yolundaki dinlenme ve alabalık tesisleriyle yol üzerindeki başta kiraz bahçeleri olmak üzere meyve yetiştiriciliği yapılan alanlar görülmeye değerdir.

Aşağı Bağlarbaşı köyünde Geç Bizans döneminden kalan kale ((türklerin bizans a olan akınlarını bertaraf etmek için yapılan geyve boğazı kaleler zincirinden bir tanesi )) ve Akıncı köyü sapağından Adapazarı istikametine yaklaşık 4 km. mesafede ana yolun kenarında Çoban Kalesi görülebilecek tarihi yerler arasındadır. Ayrıca Mekşe Boğazı’nda bulunan Kıncılar Kilisesi harabeleri ve tam karşısında güney batıda bulunan kurtbelenk kilisesi harabesi de gezilebilinir.

İlçeye bağlı Alifuatpaşa beldesinde bulunan Kuvay-i Milliye Müzesi, İkinci Beyazıt Köprüsü gibi tarihi ve turistik özellikler arzeden yapılara ek olarak, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından olan ve Geyve Savunması’nın komutanlarından Ali Fuat Cebesoy’un mezarı da ilçede ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Sakarya  Büyük Şehir  Belediye  Başkanı  Zeki TOÇOĞLU diyor ki

Bizler, Türkiye’nin en güzel bölgesinde yer alan ve dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan Sakarya’da yaşamanın onuruna ve ayrıcalığına sahibiz. Fakat bu ayrıcalık ve onur, bizlere önemli sorumluluklar da yüklemektedir. Özellikle aldığı kararlarla Sakarya’nın geleceğine yön veren biz yerel yöneticilere önemli görevler düşmektedir

Her şeyden önce biz yerel yöneticiler, değişimi yakalamak ve değişime ayak uydurmak zorundayız. Doğru zamanda doğru kararlar almak durumundayız. Önümüze somut hedefler koymalı ve bu hedeflere ulaşmak için yoğun bir çaba göstermeliyiz. Geleceğe odaklanmalı ve hemşerilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek için gece gündüz çalışmalıyız.

Daha yaşanabilir bir Sakarya için kentlilik bilincimizi geliştirmeli ve kentimize hep birlikte sahip çıkmalıyız. Hemşerilerimizi yönetim sürecine dâhil etmeli, ortak akıl oluşturmalı ve birlikte hareket etmeliyiz.

Daha güzel bir Sakarya inşa etmek için dernekler, vakıflar, meslek odaları, sendikalar, akademik kuruluşlar ve yurttaş girişimleri arasındaki ilişkileri güçlendirmeliyiz. Etkin, çoğulcu, katılımcı, şeffaf ve hesap verebilen bir yönetim inşa etmek için çaba sarf etmeliyiz.

Tüm bunların hayata geçirilmesi konusunda stratejik planı önemli bir yönetsel araç olarak görüyor ve önemsiyoruz. Bu bağlamda, stratejik planın hazırlanması konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti, söz konusu planın uygulanması konusunda da göstereceğimizi bilmenizi isterim.

Başta karar mercii Meclis’imizin değerli üyeleri olmak üzere, stratejik planın oluşumunda katkısı olan tüm paydaşlara ve emeği geçen herkese içtenlikle teşekkür eder, stratejik planın halkımıza ve belediyemize hayırlı olmasını dilerim.

belediye1belediye2belediye3belediye4belediye6belediye7belediye8belediye9belediye10belediye11belediye12belediye13belediye14belediye17belediye20belediye21belediye22belediye23belediye24belediye67belediye69

ALİ FUAT PAŞA KUVAY-I MİLLİYE MÜZESİ

Geyve’nin Alifuatpaşa kasabasında bulunan Kuvay-i Milliye Müzesi, Alifuatpaşa Parkı’nın yanında yer almaktadir. 1956 yılında tek katlı olarak inşa edilen yapı, uzun süre belediye binası olarak kullanılmıştır. 1983 yılında 2. katı ilave edilen bina, Sakarya Valiliği’nin sağladığıi imkanlarla onarılarak özel müze haline dönüştürülmüş ve 30 Ekim 1989 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Müzede sergilenen belgeler; Mondros Mütarekesi’nin imzalandığı 30 Ekim 1918 ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin vatanın kaderini eline eline aldığı, 23 Nisan 1923 tarihleri arasında Kuvay-i Milliye adı verilen devreyi kapsamaktadır.

İki kattan oluşan müze binasının birinci katı, Kuvay-i Milliye Müzesi olarak düzenlenmiş olup bu katta bir ölüm kalım devri olan bu dönemin önemli şahsiyetleri ile olaylarına ilişkin belgeler ve kitaplar sergilenmektedir.

Binanın ikinci katında ise ilk Kuvay-i Milliye Genel Komutanı ve Garp Cephesi Komutanı Ali Fuat (Cebesoy) Paşa’dan kalan fotoğraf, belge, hatıra ile O’na ait kişisel eşyaları sergilenmektedir. Her yıl 10 Ocak`ta Anma Töreni düzenlenmektedir.

Sakarya (Ali Fuat Paşa) Köprüsü  Sakarya nehri üzerinde, Ali Fuat Paşa kasabasında bulunan köprünün ilk yapılışı 562’dir. Köprünün genişliği 7,5 m, uzunluğu 198 m olup, 6 ayak üzerine taştan yapılmıştır. Köprünün 4 ayağı Sakarya nehri içerisinde bulunmaktadır. Köprünün mimarı ve mühendisi Abdullah Fakirdir. Köprünün bir özelliği de namazgahlı olmasıdır. Sakarya Köprüsü olarak da anılan köprü, tarihi ipek yolu üzerindedir. Yıldırım Bayazıt’ın ve Yavuz Sultan Selim’in doğu seferlerine giderken bu köprüyü kullandıkları, Evliya Çelebi’nin de Ali Fuat Paşa Köprüsünden geçip, Geyve-Taraklı-Göynük-Mudurnu-Nallıhan-Beypazarı üzerinden yoluna devam ettiği Seyahatname’sinden anlaşılmaktadır.

Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Ali Fuat Cebesoy komutasındaki Kuvay-i Milliye güçlerince Geyve’nin savunulması açısından köprünün önemi büyüktür.

Elvan Bey İmaret Camii  Yalniz imaret olarak 1450 yılında inşa edilen yapı, günümüze dek bütün özelliklerini muhafaza etmiştir. Bugün, İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan imarethane, Mevlana Celaleddin Rumi’nin oğlu Sultan Veled’in kızı Mutahhara Hatun’dan doğan Germiyan beyi Süleyman Şah’ın kızı Devlet Hatun’un Yıldırım Bayazıt’a gelin getiren ati yedekleyen çeşnigirbaşı (asçı başı) Paşacık Ağa’nın oğlu olan Elvanbey tarafından yaptırılmıştır. Yapının bahçesinde imaretin banisi Elvan Bey’in mezarı bulunmaktadir. Üc kubbeli olan Elvanbey İmaret Camii 1698 ve 1969 yıllarında iki kez tamir görmüştür.

gif (1)

 

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar