Dolar : Alış : 7.3391 / Satış : 7.3524
Euro : Alış : 8.8679 / Satış : 8.8839
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11318 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Geyve Boğazındaki Ağaç katliamı için Gönüllüler Ayaklandı

06 Ağustos 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Geyve Boğazındaki Ağaç katliamı için Gönüllüler Ayaklandı
Geyve Boğazındaki Ağaç katliamı  için Gönüllüler Ayaklandı

GEYVE BOĞAZINDA KATLİAM VAR

AĞAÇ KATLİAMINA ÇEVRECİLER VE SİYASİLER AYAKLANDI

Doğançay’ın Çınarları

Köklerimiz yerli yerinde
Ama her yanımız kuşatılı
Sizin duvarlarınızla
Çevrili bütün yerlerimiz

Dizilmiş dururuz öyle
Koyu toprağa gömülüyüz
Oynar esintide dallarımız
Yapraklarımız döner güneşle..

geyve-dogancay

Doğançay Çınarları

Bilemem, hangi zaman, hangi kutlu el dikmiş,

Ne muhteşem heybettir Doğançay çınarları.

Kimi göğe uzanmış, kimi boynunu bükmüş,

Maziyle muhabbettir Doğançay çınarları.

*****

Bahar, umut rengidir, yeşillenir yapraklar,

Hazan, veda demidir, kucak açar topraklar,

Dalların matemine eşlik eder ırmaklar,

Bir soylu asalettir Doğançay çınarları.

*****

Hüzünlü sokakları huzur verir gölgesi,

Fısıldaşır yapraklar, hüzzam kokar nağmesi,

Rüzgârı can titretir, sanki mazi busesi,

Doyulmayan hasrettir Doğançay çınarları.

*****

Sakarya hıçkırırken, nazlı çağlar şelâle,

Anılar eşlik eder gönüldeki melâle,

Hilâl, dal uçlarında sanki altın bir lâle,

Râm eden azamettir Doğançay çınarları.

*****

Serin, gölgeli yollar âşıklar seyrangâhı,

Başlar vakt-i hazanda yaprakların semahı,

Ve gelir beyaz ölüm, duymaz dildeki âhı,

Anlayana hikmettir Doğançay çınarları.

*****

Eyvah, e eski demler geçip giden bulutmuş,

Tarih kokan gövdeler kurumaya yüz tutmuş,

Sanki lâl olmuş diller, göz, görmeyi unutmuş,

Ne hazin bir ibrettir Doğançay çınarları.

İbrahim AÇILAN

Doğançay’ın Çınarlarını ilk kez 1 mayıs 1972’de gördüm— istasyondan yavaşlayarak geçen trenin içinden, sağ tarafta, Doğu’ya doğru; güneş, solumda, yamaç ardına epey devrilmişken. Hemen kavradım; pek de anlamlandıramadan…

MHP Geyve İlçe Başkanı Şeraffetin KAYA ,Meclis Üyesi Engin TOKLU, Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran TAN ,  Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği  Kurucu Başkanı Fehmi DUMAN,Sakaya Medya Derneği, Kaninat Kültür ve Sanat Derneği, Sapanca Göl Havzası ve Çevresini Koruma Geliştirme Derneği,Greenpeace üyeleri , Doğançay’da incelemelerde bulundular

Osmanlı Hükümeti de, Haydarpaşa’yı Bağdat’a bağlamayı, dolayısı ile Hindistan’ı Avrupa ile birleştirecek olan hattın İstanbul’dan geçirilmesini düşünmektedir. 1871 yılında saraydan çıkarılan bir irade ile Haydarpaşa-İzmit hattının devlet tarafından yapımına başlanır ve 91 km’lik hat 1873 yılında bitirilir. 8 Ekim 1888 tarihli başka bir fermanla da bu hattın İzmit-Ankara kısmının inşaat ve işletme imtiyazı Anadolu Osmanlı Şimendifer Kumpanyası’na verilir.

File written by Adobe Photoshop? 5.0

KİM  TARİHİ AĞAÇLARA  GÖZ  DİKTİ

Doğançay istasyonuna işletmeci kuruluş 125 yıl önce çınar ağaçları ile istasyonu güzelleştirir. 2016 yılında da Tren istasyonunda ağacın olmasına gerek yok der kurutulması fermanı verir.

MHP.Geyve İlçe Başkanı  Şerafettin KAYA”Yerel basında ilçemizin Doğançay Mahallesinde birçok filme konu olmuş kuruyan 22 adet tarihi çınar ağacının bakım ve kesilmesi ihalesinin yapılmakta olduğunu öğrenmiş bulunmaktayım. Meclis üyemiz sayın Engin TOKLU ile yerinde yaptığımız inceleme, diğer ağaçların sağlıklı olduğu halde yola yakın aynı sıradaki ağaçların tamamının kuruması üzücü olduğu kadar birtakım soru işaretleri oluşmasına neden olmuştur. Sözkonusu kesim ve bakım çalışması yapılmadan önce ihtiyadi tedbir amaçlı ihalenin derhal durdurularak yetkili kurum, kuruluş ve kişilerin yerinde keşif yaparak rapor haline getirilmesi, alınacak numunelerin laboratuar vb. bilimsel çalışma sonucu sabotaj, kasıt ve ihmal olup olmadığının araştırılması toplumsal sorumluluğun gereğidir. Bu çalışmanın yapılmadan, kamuoyu vicdanının aydınlatılmadan kesim ve bakım çalışmasının yapılmaması gerekmektedir. Yapılmak istenmesi halinde ise her türlü demokratik tepkiyi ortaya kayacağımızın bilinmesini isteriz. Katliama ve faciaya neden olanların yakasını bırakmayacağımızı. Soru işaretlerinin çözümünde yanılmak tek dileğimiz olup aksi durumda da iki cihanda yakasını bırakmayacağımızı değerli Geyve ve Doğançay halkı başta olmak üzere tüm kamuoyuna bildirir saygılar sunarım.  ”

mhp10

Geyve Meclis Üyesi Engin TOKLU”Çocukluğumuz  bu  ağaçların  altında  geçti.Bu  tarihi  ağaçlara  bile  göz  diktiklerine  göre  göre  Ormanlarımızı  ne  hale  geldiğini siz düşünün”

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Kamuran TAN”Bu  işte  bir  iş  var .Çok iyi etüd  edildiğinde  Kurutulmuş  ağaçlar.Bu bir  planlamanın bir  aşaması.Bu  Bölgede   Tabiat  varlıklarını  koruyan  gönüllüleri olduğunu  unutuyorlar.İşte  Diğer  çevre   örgütleri ve  siyasi partilerimiz  bu yanlışa duyarsız  kalmadılar.Mevcutlarımızı  bile   koruyamıyoruz.Orman  ve  Turizm  teşkilatları  burada  üzerlerine  düşeni yapmalılar.”dedi

doancay1doancay2doancay3doancay4doancay5
doancay101

 

dogancayselale1dogancayselale2mhp1mhp2mhp3mhp4mhp5mhp6mhp7mhp8mhp9
mhp11mhp12mhp13

File written by Adobe Photoshop? 5.0

File written by Adobe Photoshop? 5.0

File written by Adobe Photoshop? 5.0

File written by Adobe Photoshop? 5.0

doancay6

Sakarya Kültürel ve Doğal Kaynakları Koruma Derneği  Kurucu Başkanı Fehmi DUMAN”Ağaçlar  kuruyor.Neden kuruduğu  konusunda  adım atılmamış.Doğançay’ı  Doğançay  yapan  bu güzelim  ağaçlara  göz dikilmiş,Turizm  envanterine bile  almayanlar, Koruma  kısmında değil  Ağacın  kerestesini  düşünen  Orman  idaresi olduğu  sürece   Orman yüzü   görmemiz  mümkün değil,Ormanların  önünde  çok  ama  çok   engeller  var.Bunlar hızla  tespit edilip gereği  yapılmalıdır”dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar