Dolar : Alış : 7.4367 / Satış : 7.4501
Euro : Alış : 9.0232 / Satış : 9.0394
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya4°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11102 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fındıkta fiyat kaosu

12 Ağustos 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Fındıkta fiyat kaosu
Fındıkta fiyat kaosu

Fiyatı 13 TL’ye çıkan fındık piyasasında tartışmalar sürüyor. Rekolte tahminlerini tek elde toplayan karara rağmen fiyat spekülasyonlarının önüne geçilebilmiş değil.

Fındıkta geçtiğimiz yıl yaşanan kızışan fiyat tartışmalarının bu yıl adeta “devam filmi” gerçekleşiyor. Kilogram fiyatı 13 TL’ye kadar yükselen ürünün önümüzdeki günlerde 15 TL’yi görmesi bekleniyor.

Bahar aylarında üst üste yaşanan dolu afetleri ve hava koşulları nedeniyle düşen fındık üretimi fiyatları olumsuz etkiledi. Temmuz ayı boyunca 9 TL civarında olan fiyatlar, rekolte tahmininin 468 bin ton olarak açıklanmasının ardından hızla yükselişe geçti. Bugün itibariyle Ordu ve Giresun gibi bölgelerde fiyatlar 13 TL civarında seyrediyor.

Fiyat manipülasyonu kontrol edilemiyor

“Avrupalı alıcıların fındığa ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Hal böyleyken fiyatın artması normal” diyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticileri de ürünlerini emanet bırakmamaları gerektiği konusunda uyarıyor. Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar ise fındığın düşük fiyatlara alınmaya çalışıldığını belirterek, “Asıl sorun bunu yapanlar değil, bunun kontrol edilememesi” şeklinde konuşuyor.

findik_ure

Rekolte tahminleri tek elde toplanmıştı

Fındık piyasasında dalgalanmalara yol açan “stokçuluk” ve rekolte tahminlerini yarattığı spekülasyon uzun süre tartışılmış, sonucunda alınan kararla tahminlerin yalnızca Bakanlıkça açıklanmasına karar verilmişti.

Tahminlerde üretici referans alınmalı

Sistemin üreticiler lehine işlemediğini belirten Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak, “Hiçbir kurumun gerçek bir tahminde bulunduğunu düşünmüyorum” demişti. Fındık üreticisi Turgut Yasan ise harmanın dikkate alınması gerektiğini belirterek “Doğrudan üretici ile bir araya gelerek rekolte açıklaması yapılmalı” diye konuşmuştu.

findik_fındik_hakkindafındıklıçed-6-a

YORUMLAR

İlgili Terimler :