- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fındık fiyatı Artması Beklenirken Düşüyor

14 Nisan 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Fındık fiyatı Artması Beklenirken Düşüyor
Fındık fiyatı Artması Beklenirken Düşüyor

Artması Beklenirken Düşüyor

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, fındık fiyatının artmasını beklerken fiyatların daha da düşmesine anlam veremediklerini söyledi.
Fındık fiyatının bazı ilçe borsalarında 7 lira seviyelerine kadar düşürüldüğünü belirten Şenoğlu, “Sezonun kapanmasına az bir süre kaldı. Sezon kapandıktan sonra hiçbir manav fındık almayacak. Dolayısıyla üreticilerimiz ürünlerini satamayacak. Şu anki fiyat da hiçbir üreticimizi tatmin etmiyor. Açıkçası tüm üreticiler yaşanan bu düşüş karşısında endişeli ve tedirgin” dedi.

HAMDİ_SENOGLUSAKARYA1

ANLAM VEREMİYORUZ
Şenoğlu, fındık fiyatının makul seviyelere çıkarılmasını isteyerek, “Fındık fiyatının düşmesi karşısında adeta şok olduk. Bir yandan fındığın zirai dondan etkilendiği gerçeği, bir yandan da bu sezon fındığın özellikle Doğu Karadeniz’de az olacağı beklentisi varken fiyatın düşmesine kimse anlam veremiyor” diye konuştu.

findik_ure

ÜRETİCİ PANİKTE
Sezon başında emanete verilen fındıkların manav ve tüccarlar tarafından yüksek fiyattan satıldığını kaydeden Şenoğlu, “Şimdi bu manav ya da tüccarlar üreticilerimizin emanetteki fındığını düşük fiyattan bozdurmak istiyor. Üreticileri çeşitli söylemlerle panikleterek emanete verdikleri fındığı bozdurmayı amaçlıyor ama hiçbir üreticimiz bu oyunlara gelmeyecektir. Bütün üreticilerimiz bilinçli şekilde süreci takip ediyor” ifadesini kullandı.

findik_

TMO MÜDAHALE ETMELİ
Şenoğlu, üreticiler olarak devlet ve hükümet yetkililerinden beklentilerinin çok olduğunu dile getirerek, “TMO’nun müdahale alımı yapmasını bekliyoruz. Ayrıca ilgili bakanlığımızın et ve sütte olduğu gibi fındıkta da üreticilerimizi sevindirecek adımları atmalarını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Şenoğlu, üreticilerin inatla ve sabırla fındığı pazara indirmediklerini, bu noktada direnç gösteren üreticilerini kutladığını ve tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

findik_harfındık1

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar