Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11079 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fikri SAĞLAR”Türkiye Karanlığa gidiyor”dedi

05 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Fikri SAĞLAR”Türkiye Karanlığa gidiyor”dedi
Fikri  SAĞLAR”Türkiye Karanlığa gidiyor”dedi

Tüzüğümüze uymayan, sosyal demokrat bir partiye yakışmayan bir anlayış hepimizi şüphelere götürüyor CHP Sapanca İlçe Teşkilatı tarafından düzenlen  “Türkiye Nereye Gidiyor?” panel . Sapanca Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlendi  panele CHP PM Üyesi Fikri Sağlar, Disk Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Gazeteci Ayşenur Arslan’ın konuşmacı olarak katıldı panelin moderatörlüğünü Aydoğan Sezer yaptı Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar, “Tüzüğümüze uymayan, sosyal demokrat bir partiye yakışmayan bir anlayış hepimizi şüphelere götürüyor.” dedi.
Partisinin Sapanca ilçe teşkilatınca düzenlenen “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu panelde konuşan Sağlar, CHP’nin bugünkü anlayışından uzaklaşarak, seçilebilecek yerlerde tüm üyelerin katılımıyla seçim yapıp aday belirlenmesi gerektiğini ifade etti.
CHP’nin iktidar olarak ülkeyi yönetmek istediğini belirten Sağlar, “Buralar hiç kimsenin iki dudağı arasına veya onun işaretine bırakılmayacak önemli mevkilerdir çünkü biz iktidar olmak ve Türkiye’yi yönetmek istiyoruz. Bunun içinde örgütümüzün tüm üyeleri Türkiye’yi yönetecek bu isimleri seçmelidir.” diye konuştu.
Sağlar, mevcut parti tüzüğünün sol bir partiye yakışmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Tüzük değişecektir. Şuanki tüzüğümüz sol partiye yakışır bir tüzük değildir. Genel başkanların seçtiği değil, bugün ‘seni seçtim’, yarın ‘beğenmedim bunu seçtim’ diyemeyeceği, aşağıdan yukarıya söz ve karar hakkının olduğu, parti meclislerinin karar verdiği ve partinin yürütme organlarını da kurultaydan seçilmiş olan parti meclislerinin seçtiği demokratik sistemin oluşması gerekiyor.”
Şuan 13 genel başkan yardımcısı, 17 başdanışman ve 1 de başdanışmanlar baş koordinatörleri olduğuna dikkat çeken Sağlar, şunları kaydetti:
“Tüzüğümüze uymayan, sosyal demokrat bir partiye yakışmayan bir anlayış hepimizi şüphelere götürüyor. Bu sebeple diyorum ki ilçe ve il başkanları, belediye meclis üyeleri, belediye başkan adayları ve milletvekili adaylarını üyelerimiz seçmelidir ve seçilenler 2 dönemden fazla görev yapmamalıdır. Üçüncü döneme yeni insanlar, gençler gelmelidir. Bu herkesin önünü açacak ve yeni bir heyecan yaratacaktır. Bu tüzük değişikliğini tüzük kurultayında görüşeceğiz.

DIŞ POLİTİKA
Hükümeti de eleştiren Arslan, “Dış politika darmaduman. Bunu kendileri de kabul ediyor. Rusya ile aranız bozuk, AB ile bozuk. ABD ile zaten malum. Barış süreci denilen olayı parça parça ettiler” dedi. CHP’nin de Güneydoğu politikasını gözden geçirmesi gerektiğini söyleyen Arslan,  ülkemize yurt dışından kaynağı belli olmayan paraların giriş yaptığını söyledi.

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ
Panelde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise yaptığı konuşmada rejim değişikliklerinin seçimle olmayacağını söyledi. Çerkesoğlu, “Tayyip Erdoğan’ın rejimi değiştirme isteğine karşı 2013 yılından bu yana iki önemli direniş gerçekleşti. Bunların ikisi de Haziran ayında yaşında. Bir tanesi Gezi Direnişi. Gezi Direnişi’nde bu ülke insanın ne kadar büyük bir demokrasi kültürü olduğunu gördük” dedi. Çerkesoğlu diğer direnişin ise 7 Haziran 2015’te yapılan seçimlerde yaşandığını iddia etti.
5 SOMA OLUYOR
AKP’nin 1 Kasım seçimleri öncesinde istikrar ile oy istediğini ifade eden Çerkesoğlu, “Ülkemizde istikrarla büyüyen taşeron işçi sayısı var. İktidara geldiklerinde 400 binlerde olan taşeron işçi sayısı 2.5 milyonu aşmış durumda. Türkiye’de artık her yıl 5 Soma oluyor. 2003’te bu ülkede 3 tane dolar milyarderi varmış. Şimdi bu sayı 42. Birilerinin serveti istikrarlı bir şekilde büyümüş” dedi.
ÖNDERLİK VURGUSU
CHP PM üyesi Fikri Sağlar ise, “Eğer CHP muhalefet görevini tam olarak yerine getirirse Recep Tayyip Erdoğan, kaçak sarayın önünde yargılanır. CHP, demokrasinin gereği ve yeri olan alanlara, meydanlara, sokaklara inerse bunu yapabilir. Yani hepinizin sıkıntı duyduğu ve hepinizin içinin parçalandığı bizi korkutan insanların CHP bu toplumsal muhalefete önderlik yaparsa o zaman bunları indirebiliriz. Ama biz bu önderliği yapmaya niyetli miyiz?” dedi. CHP’nin bir sol parti olduğunu vurgulayan Sağlar, “CHP ideolojik siyaset yapan bir partidir. 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giderken ne olduğunu anlamadık ve anlamadığımız için de doğru bir politika oluşturamadık” dedi.

EL KESESİ
Afrika’daki ülkelere yardım yapılmasını eleştiren Sağlar, “Evet Somali’ye yardım edilebilir aynı Gine’ye, Gana’ya yardım edildiği gibi. 2 Milyon 700 Bin Suriyeliye her ay otomatik olarak 85 lira para ödendiği gibi yapılabilir. Bunlar insani yardımlarda son derece önemlidir ama bunlar yapılırken sizin gerçek yurttaşlarınız aç dolaşıyorsa ve bu ülkede 2015 bütçesine göre 30 Milyon 500 Bin yoksulluk yardımı yapılan insan varsa o zaman durup düşünülmeli. Kendini başka ülkelerde karizmatik lider yapma doğrultusunda el kesesinden harcar gibi bizim cebimizden yapılan harcamaların haddi hesabı bilinmiyor ama hesabı sorulmalıdır. Biz bu hesabı sormadığımız sürece, yapılanlarla ilgili sözler söylemediğimiz sürece buna benzer eylemler ve faaliyetler sürecektir.

” Durmuş Fikri Sağlar (1953, Mut, Mersin), Türk siyasetçi ve yazar.
Galatasaray Lisesi ve Hacettepe Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. Önce Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yi ardından Cumhuriyet Halk Partisi’ni XVII., XVIII., XIX., XX Dönemlerde İçel Milletvekili olarak temsil etti. SHP’de çok genç yaşta genel sekreterlik yaptı. 49. 50. ve 52. Hükümetlerde Kültür Bakanlığı yaptı ve 50. Hükümet’te revizyon sonucu Kültür Bakanlığı’ndan Devlet Bakanlığı’na getirildi. Susurluk Kazasının ardından kurulan TBMM Susurluk Komisyonunda üyelik yaptı. 18 Nisan 1999 tarihindeki genel seçimlerde CHP %8,71 oy alıp baraj altında kalınca milletvekilliği sona erdi.
2004 Türkiye yerel seçimlerinde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığını koyduysa da seçilemedi.
2014 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25. dönemde tekrar Mersin milletvekili olarak meclise girdi.
Gazeteci  Ayşenur Arslan“Dokunulmazlık teklifi referanduma gerek kalmadan geçti. RTE “sıra yargılamada” diye talimatını verdi. Karanlık daha da büyüyecek.” Ayşenur Arslan, 16 Eylül 1950 tarihinde doğmuştur. Aslen Aydınlıdır. Subay olan babası ve annesi de MİT mensubudur. İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden 1972 yılında mezun oldu. TRT’nin açtığı redaktör muhabir sınavını kazanınca 1974 yılında TRT’de muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 1982 yılında Güneş Gazetesine haber müdürü oldu. İkibuçuk yıl sonra istifa etti. Üç ay sonra da Nokta Dergisinde çalışmaya başladı. 3 yıl da burada çalıştıktan sonra Söz Gazetesine geçti ve 49 gün sonra buradan da ayrıldı. Söz Gazetesinden ayrıldıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte reklam ajansı kurdu ve Ümraniye Belediyesi için Türkiye’nin ilk yerel dergisini hazırladı. Cinsel Bilgiler Ansiklopedisi’ne İtalyanca çeviri yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde bir yıl çalıştı. Ardından Star TV’ye girdi. Önce bir kadın programı yaptı, sonra Yakın Takip adlı haber programının sorumluluğunu aldı. Daha sonra Ali Kırca ile birlikte ATV’ye geçti. 8 yıl burada çalıştıktan sonra yine Star TV’ye geçtı. Ayşenur Arslan 16 yıl Ali Kırca’yla çalıştı, Kırca’nın ATV’de sunduğu haberleri hazırladı. Mehmet Ali Birand ile çalıştı. Aydın Doğan, Dinç Bilgin gibi basın sektörünün kilit isimleriyle çalıştı. CNNTürk’te Medya Mahallesi programını yaptı. Sokak TV’de çalıştı. Halk TV’de program yaptı. 27 Kasım 2014 tarihi itibari ile Halk TV’den ayrılarak yapmakta olduğu “Medya Mahallesi” programını sonlandırdığını Twitter hesabından açıkladı. Ertesi gün, Halk TV yönetimi Arslan’dan yaşananlar için birçok kez özür dileyerek geri dönmesini istedi. Halk TV yönetiminin ısrarlı özürleri ve isteklerini kıramayan Ayşenur Arslan Halk TV’ye geri dönmeye karar verdi. Ayşenur Arslan, iki kere evlendi. İlk eş ile 8 ay evli kaldı. İkinci eşi olan Erbil Tuşalp’dan; oğlu Sinan’ın babasıyla da oğlu 6 yaşındayken ayrıldı sap1sap2sap3sap4sap5sap6sap7chp1chp2chp3chp4chp5chp6chp7chp10chp11chp12chp13chp14chp15chp16chp17chp19chp20chp21chp23chp24chp25chp28chp30chp31chp32chp33chpgeyvechpsapanca1chpsapanca2chpsapanca3chpsapanca4chpsapanca5fikribey1fikribey2fikribey3pamukovaerdoan1pamukovaerdoan2pamukovaerdoan3pamukovaerdoan4pamukovaerdoan5pamukovaerdoan6pamukovaerdoan7pamukovaerdoan9  

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar