Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11296 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fethi Mübin “Mekke’nin Fethi”31 Aralık Cumartesi günü saat 19.54 de

05 Aralık 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Fethi Mübin “Mekke’nin Fethi”31 Aralık Cumartesi günü saat 19.54 de
Fethi Mübin “Mekke’nin Fethi”31 Aralık Cumartesi günü saat 19.54 de

Fethi Mübin “Mekke’nin Fethi”

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi “Mekke’nin Fethi” programımızla ilgili, ” Elegante Cafe & Restaurant   Basın Bilgilendirme Toplantısı”  düzenledi.

AGD SAKARYA  Şube Başkan Yardımcısı Muhammed ÖZTOPALOĞLU”Tevhid inancının son peygamberi Efendimiz (a.s)’den sonra İslam’ın kardeşlik ruhu yeryüzünde bir şehirden ötekine sessiz ve derinden kurulan gönül bağlarıyla yayılmıştır. Kudüs Mekke’ye, Şam Kudüs’e, Bağdat Şam’a, Diyarbakır Bağdat’a, İstanbul Diyarbakır’a ve Saraybosna İstanbul’a bağlanmıştır. Hazreti İbrahim’in milleti İslam milleti son üç yüz yıldır, özellikle de son yüzyılın başında yitirilen savaşlarla birlikte emperyalist ülkeler tarafından aralara çizilen yapay sınırlarla birbirinden koparılmaya çalışılmıştır. Âlemlerin Rabbine hamd ediyoruz ki geçen zaman içerisinde hasret artmıştır. Saraybosna İstanbul’dan, İstanbul Diyarbakır’dan, Diyarbakır Bağdat’tan, Bağdat Şam’dan, Şam Kudüs’ten, Kudüs Mekke’den koparılamaz. Bu ayrılık geçicidir ve Endonezya’dan Fas’a İslam Birliği çok yakın bir zamanda gerçekleşecektir.

Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yağan yağmurun herkesi ıslattığının ve bulutların arkasından çıkan güneşin herkesin ısıttığının farkındayız. İslam’ın tebliği tüm yeryüzü halklarına adil bir nizam teklifidir. Resmi tarih anlayışıyla unutturulan bir takım gerçeklerin ve değerlerin geniş halk kesimlerine yeniden hatırlatılması çabamız mütemadiyen devam edecektir. İslam Birliği ve Müslümanların kardeşliği noktasında tüm insanlığa özgürlük, adalet ve refahı sağlamak noktasında hakkı üstün tutan bir anlayışın yeryüzüne hâkim olması için atılan hiçbir adım gecikmiş değildir.

31 Aralık Cumartesi gününü 1 Ocak Pazar gününe bağlayan gece Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü olarak kutlanacaktır. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen fetih kutlamaları bu yıl da ülkemiz genelinde birçok il ve ilçe merkezinde yapılacak olan salon programları ile gerçekleşecektir.

Mekke’nin Fethinin 1386. Yıl Dönümü vesilesiyle Mekke şehrinin insanlık tarihindeki önemine de değinmek gerekir. Mekke yeryüzündeki ilk şehirdir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem (as)’ın tevhid inancının bir sembolü olarak, insanın yeryüzündeki sınanma serüveninin bir nişanı olarak inşa ettiği ilk bina yani Kabe bu şehirdedir. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber Hazreti Muhammed bu şehirde doğmuştur.  Kur’an-ı Kerim’in ilk çağrısı bu şehrin sokaklarında yankı bulmuştur.  Yeniden vücut bulan tevhid inancının ilk şehitleri bu şehirden çıkmıştır. Tebliğin 13 yıl süren çileli günleri bu şehirde yaşanmıştır. Habeşistan’a yapılan hicret de, Medine’ye yapılan hicret de bu şehirde yaşanılan sıkıntılı sürecin sonunda olmuştur. Mekke o dönemin Müslümanları için işkencenin, boykotun, ambargonun, zulmün her türlüsünün tadıldığı yaşanılmaz bir şehir haline gelmiştir.

mgv3

Günümüz Müslümanların bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihad ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam’ın yaşanmasında kadın erkek tüm Müslümanların beyat sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslümanın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.

Her geçen 6 saniyede bir çocuğun açlık nedeniyle öldüğü, 840 milyon insanın her gece aç yattığı, 1 milyar 250 milyon insanın içme suyundan mahrum olduğu, 2 milyar insanın yoksulluk sınırının altında yaşadığı bir dünyada yeni fetihlerin yüreklerde sevgiye, merhamete ve adalete giden yolları açması gerekmektedir. Ayrıca yılbaşı eğlenceleri ile toplumsal çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun ve duyarsızlığın tavan yaptığı bir zaman diliminde Anadolu Gençlik erlerinin Mekke’nin Fethi kutlamaları asil bir duruşun tüm dünyaya deklare edilmesidir.

İşte bu sebepten dolayı Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şubesi olarak her yıl olduğu gibi bu yılda 31 Aralık Cumartesi günü saat 19.54 de Adapazarı Atatürk Kapalı Spor Salonunda bu fetih ruhunu tekrar yaşamak üzere “Mekke’nin Fethi” programımızı gerçekleştireceğiz.  Programımız Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayıp ardından Orhan Camii İmam Hatibi Mustafa Aydın hocamızın konuşmalarıyla devam edecektir. Sinevizyon gösterilerinin, mehteran gösterisinin, şiir dinletilerinin ve uluslararası öğrencilerin dilinden İslam Birliğinin anlatılacağı programımız, Siyer-i Nebi yarışmasının ödüllerinin takdimi ve Umre Çekilişi ile sonlanacaktır. Mekke’nin Fethini coşkulu bir şekilde yaşamak için tüm Sakarya halkımızı programımıza davet ediyoruz.

Mekke’nin Fethi programlarımız 5 ayrı ilçede gerçekleşecektir. Bu ilçeler Pamukova, Hendek, Akyazı, Adapazarı, Ferizli olarak belirlenmiştir.

1.jpg görüntüleniyor

AGD-LOGO-01 (Large) - Kopya.jpg görüntüleniyor

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar