- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11845 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ferizli’deki Zorbalık, Hukukla Aşıldı: Deprem Konutları Satılmayacak!

12 Şubat 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Ferizli’deki Zorbalık, Hukukla Aşıldı: Deprem Konutları Satılmayacak!
Ferizli’deki Zorbalık, Hukukla Aşıldı: Deprem Konutları Satılmayacak!

Ferizli’deki Zorbalık, Hukukla Aşıldı: Deprem Konutları Satılmayacak!

Hayırseverlerin 17 Ağustos depremzedelerinin barınması için yaptırdığı konutları, belediyeye gelir sağlamak için satışa çıkaran Ferizli Belediyesi, mahkeme duvarına çarptı.

Sakarya 1. İdare Mahkemesi, 22 Temmuz 2015 tarihinde yapılan satış ihalesini iptal etti.

İhalenin iptali için depremzedelerle birlikte hukuk mücadelesi yürüten Cumhuriyet Halk Partisi, karara ilişkin bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, CHP İl Başkanı Ayça Taşkent, İl Başkan Yardımcısı ve davanın avukatlığını üstlenen Avukat Elif Yar, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve Ferizli Konutları’nda yaşayan depremzedeler katıldı.

Özkoç burada yaptığı konuşmaya, “Öncelikle belirtmeliyim ki; karar, hukuka, adalete inancımızı yitirmememiz gerektiğini bize gösterdi, umudumuzu tazeledi” sözleriyle başladı.

Hayırseverler tarafından Ferizli’de yoksul insanlarımız için yaptırılan konutların, belediyeye gelir sağlamak için satılamayacağını defalarca dile getirdiklerini ve yetkilileri uyardıklarını anlatan Özkoç, şöyle konuştu:

“Hatırlarsınız, satış sürecinde, uygulamanın, hukuksuz ve vicdansız bir uygulama olduğunu, vazgeçilmesi gerektiğini defalarca dile getirdik.  Bu konutların, hayırseverler tarafından depremzedelerin barınması için yaptırıldığını, amacın belediyeye gelir sağlamak olmadığını anlattık, uyardık ve çözüm önerilerimizi ortaya koyduk.

Dedik ki ‘Vazgeçin, bu hukuka da vicdana da sığmaz. İnsanlarımızı kapı önünde bırakmayın. Gelin konutlar için 10 yıl vadeli, düşük faizli bir satış planı oluşturalım ve içinde oturan insanlarımızın almasını, evlerin yasal sahibi olmalarını sağlayalım.’

Uyarılarımız da çözüm önerilerimiz de karşılık bulmadı ve ihale, 22 Temmuz 2015’te gerçekleştirildi. İhaleden sonra da insanların evleri boşaltmaları için her türlü zorbalık ve baskı yapıldı.

“NEREDE MAĞDURİYET VARSA ORADA OLDUK, OLACAĞIZ”

Biz o süreçte konutlarda yaşayan insanlarımızı yalnız bırakmadık, her konuda yanlarında yer aldık. Hukuki destek sağladık ve yasal süreci birlikte başlattık. Sakarya 1. İdare Mahkemesi’nde açtığımız dava,  geçtiğimiz günlerde sonuçlandırıldı. Mahkeme, Ferizli Belediyesi’ne ‘Bu konutlar, deprem mağdurları için yaptırıldı, belediyeye gelir sağlamak için satamazsın’ dedi ve satış ihalesini iptal etti.

Hepimizin adalete inancını pekiştiren, umut yaratan bu karar sayesinde Ferizli Konutlarındaki tüm depremzedelere, haklarını alabilmelerinin yolu açıldı.

Biz CHP olarak, nerede bir haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve mağduriyet varsa orada olduk, olmaya da devam edeceğiz. Biz kentimizi, biz ülkemizi, biz insanımızı seviyoruz. Üzerimize düşen her görevi sonuna kadar yerine getireceğimizin, hiçbir işi, hiçbir insanımızı yarı yolda bırakmayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

 “DEVLET ELİYLE VERİLEN HAK, DEVLET ELİYLE ALINMAK İSTENDİ”

Depremzedelerin avukatlığını üstlenen CHP Sakarya İl Başkan Yardımcısı Avukat Elif Yar da dava süreciyle ilgili bilgi verdi.

Yar, şunları söyledi:

“Sakarya 1.İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararı, hukukun adalete hizmet ettiğini göstermesi açısından son derece önemlidir. Müvekkillerime devlet eliyle sunulan hak, yine devlet eliyle alınmak istenmiştir. Ferizli Belediyesi’nin haksız ve hukuksuz satış işlemine karşı adalet arayışımız, satışların iptalini sağlamıştır. Kararın kesinleşmesi halinde, aynı durumda olan diğer hak sahiplerinin de yararlanabileceği emsal bir karar ortaya çıkacaktır.

HUKUKİ SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

Kararın hukuksal açıdan önemi, sürecin nasıl bu noktaya geldiği, getirildiği hakkında size kısaca bilgi vermek istiyorum.

Ferizli’deki sözkonusu konutlarda, 17 Ağustos 1999 depreminde evsiz kalmış ancak tapulu konutları bulunmadığı için hak sahibi sayılmayan insanlarımız oturuyor. Valilik, depremin hemen ardından hayırseverlerce Hazine arazisi üzerine yaptırılan konutları, noter huzurunda kuruyla belirlediği 60 kişiye tahsis etti. Yasal bir statü bulunmadığı için de protokol ve teslimat tutanağıyla sorun aşıldı.

Ancak 2006 yılına gelindiğinde Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, konutların geçici barınma için tahsis edildiğini gündeme getirdi ve evlerin “gerçek hak sahiplerine verilmek” üzere boşaltılmasını istedi. Huzursuzluk devam ederken 2011’de konutlar İl Özel İdaresi’ne, 2014’te de Büyükşehir Yasasıyla Ferizli Belediyesi’ne devredildi.

Ferizli Belediyesi konutları devraldıktan sonra burada yaşayan depremzedeleri işgalci olarak nitelendirdi ve belediyeye gelir sağlamak amacıyla satışa çıkardı.

Sözkonusu ihale 22 Temmuz 2015 tarihinde yapıldı. Biz de müvekkillerimizle ihalenin hemen ardından iptali için Sakarya 1. İdare Mahkemesine başvurduk.

Mahkeme davayı geçtiğimiz günlerde sonuçlandırdı ve Ferizli Belediyesi’nin, taşınmazların mülkiyetinin kendisine devir maksadını aşarak; depremden zarar gördükleri ve bu amaçla konutlara yerleştirildikleri açık olan ” hak sahibi” müvekkillerime ve diğer depremzedelere, 7269 sayılı yasa gereği işlem yapması gerekirken, açık ihale usulüyle 3.kişilere satış yapmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti ve ihaleyi iptal etti. Karara itiraz yolu açık olduğu için yargı süreci bütünüyle sona ermedi, biz sürecin ve uygulamanın takipçisi olacağız ve tüm hak sahiplerinin faydalanması için elimizden geleni yapacağız.”

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar