Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Fatma KILINÇER’den Gençlik Merkezi ziyareti

12 Nisan 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Fatma KILINÇER’den Gençlik Merkezi ziyareti
Fatma KILINÇER’den Gençlik Merkezi ziyareti

Fatma KILINÇER’den Gençlik Merkezi ziyareti Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma KILINÇER, Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü Ali İhsan Çokan’ı makamında ziyaret etti.

Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma KILINÇER, Yönetim Kurulu Üyeleri  Melehat Üzgün Çakır,Fehmi DUMAN  İle birlikte Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü Ali İhsan Çokan’ı makamında ziyaret ederek Gençlik Merkezinin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sakarya Gençlik Merkezi Müdür Ali İhsan Çokan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ali İhsan Çokan ” “Engelli vatandaşlara saygı, onlara yaşama sevinci verir.

Özellikle bu yüzden biz gençlik merkezi ailesi olarak engelli kardeşlerimizi sadece engelliler gününde ziyaret etmiyoruz. Onların kapılarının bize her daim açık olduğunu bilip sene içinde elimizden geldiğince sık ziyaret ediyoruz.

Çünkü engelli vatandaşlarımız sadece engelliler gününde engelli olmuyorlar. Ayrıca bu ziyaret gençlerimiz için de yararlı olmaktadır.

Ayrıca hayatlarına çıkan büyük, küçük engelleri nasıl aşmaları gerektiğini kendi gözleri ile görmüş oluyorlar. Gençlerimize yönelik çalışmalarda bulunuyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza bağlı olarak gençlerimizin sosyal ve kültürel alanda aktif olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Gençlerimizin ülkemizin geleceği olduğunu bilerek, gençlerimiz için çalışıyoruz” dedi.

SAM_2965

Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma KILINÇER  “Gençliğe yönelik olarak bu tür çalışmaların olması, gençlerimizin; Sosyal ve kültürel anlamda bir arada olması, birlikte hareket etmeyi öğrenmesi ve spora teşvik edilmesinin sağlanması sevindirici.

Engellilerin toplumdaki varlıklarını kabul etmek ve bunların hayatlarını kolay şekilde devam ettirebilmelerini sağlamak hükümetlerin ve mahalli idarelerin görevleridir.

Belki engellilerin bir bölümü eğitilerek mevcut ortama uyum göstermeleri sağlanabilir. Ama eğitim almayanların vaziyeti çok daha zordur.

Bu yüzden yerel idarelerin ve alakalı kuruluşların bu konuda kimi tedbirler alması ve ihtiyaç duyulan çözüm yollarını bulması gerekir.

Ama şurası unutulmamalıdır ki; alınacak olan bu tedbirlerdeki emel; onların hayatlarını kolaylaştırmak, tehlikelerden ve zarar görmelerinden, başkasına muhtaç olmadan, özgürce diledikleri hayatı yaşamalarını sağlamanın yanı sıra topluma yararlı, üretken ve bağımsız fertler haline gelmelerini sağlamaktır. Bu yüzden şehir tasarımlamaları yapılırken engelliler göz ardı edilmemelidirler.

Tedbirlerin alınması için vilayet veyahut kaymakamlık, belediye başkanlığı, trafik müdürlüğü, kara yolları müdürlüğü, deniz işletmeleri ve demiryolları işletmelerine hem ayrı ayrı görevler düşmekte hem de koordineli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir.

Ülkemizde duyma engelli fertlerin en büyük problemi ileşitimdir. Duyma engelliler hastanelerde doktorlara dertlerini anlatamıyor. Mahkemelerde haklarını müdafaa edemiyor. Veya resmi bir işlem için gittikleri kamu kurum ve kuruluşlarında işlerini bitiremiyor. Ve mesele üzerine sorun yaşıyorlar. İletişim ile ilgili duyma engelli fertlere yardımcı olabilecek tercüman ya bulunamıyor yada çok yüksek fiyat karşılığında bunu sağlayabiliyorlar. Ağaçların , elektrik direklerinin, trafik levhalarının dikilmesinde belirli bir standart getirilmelidir. Bunların dikilmesi görme engellilerin ve ortopedik engellilerin yürümelerine mani olacak şekilde olmamalıdır alınması gereken önlemler Bunlar yol tarafındaki kaldırım kenarına aynı aralıklarla ve aynı hizada dikilmelidir. Öyle ki görme özürlü bir kişi hangi kaldırıma çıkarsa çıksın karşısına çıkacak olan bu engellerin hep aynı olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelidir. Eğer kaldırımın ortasına dikilmesi gerekiyorsa, kaldırımın yol tarafındaki kenarında bir kişinin ya da tekerlekli bir sandalyenin geçebileceği kadar boşluk bırakılmalıdır. Bebek arabası taşıyanların da aynı sıkıntıyı yaşadıkları unutulmamalıdır. SAM_2967

Ağaçların alt dalları görme engellinin kafasına çarpmaması için kesilmelidir. Ağaç gövdelerinin çevresi geniş çemberlerle çevrilmelidir. Trafik levhaları görme engellilerin kafasına çarpacak şekilde alçak dikilmemelidir. Araçların çıkışını engellemek için kaldırım kenarlarına dikilen beton mantarlar, çok kısa olduğundan görme engellilerin ayağının takılıp düşmesine yol açmaktadır. Eğer dikilmesi gerekiyorsa bunlar daha sık ( bir tekerlekli sandalye sığacak aralıklarla) ve olası mevki yol kenarına yakın dikilmelidir.

SAM_2966

Esnafın kaldırımlarda mallarını sergilemesine mutlaka müsaade edilmemeli ve bunu önleyici önlemler alınmalıdır. Araçların kaldırımlara park yapmaları kesinlikle önlenmeli ve bunun için gerekli tedbirler alınmalıdır. Su birikintilerini engellemek ve yürüyüşü kolaylaştırmak için kaldırımlardaki çukurlar,bozukluklar giderilmelidir. Kaldırım yüzeyinin düz olmasına dikkat edilmelidir. Kaldırımlarda bodrum kat girişi yada merdiven boşlukları bulunmamalıdır. Zaruri ise bunların bulunduğu bölümlerin çevresi demir parmaklıklarla çevrilmelidir.

SAM_2969

Dış kenarı boş veya derin olan kaldırım (yada kaldırımın olmadığı yollarda), bu kenara duvar yada parmaklıklar yapılmalıdır. Kaldırım olmayan yerlerde eğer araçların yollara park yapması mecburi ise yüzde yüz ters park yaptırılmamalıdır. Görme engelliler araçların ters park yapılmasından dolayı bilhassa kamyon, kamyonet gibi yüksek araçları bastonlarıyla fark edemediklerinden kafalarını çarpmaktadırlar. Bütün trafik ışıklarına sesli sinyalizasyon takılmalıdır. Bilhassa trafiğin yoğun , nüfusun kalabalık olduğu yerlerde ses sinyalizasyonu kesinlikle bulundurulmalıdır.   Yol, kaldırım, kanalizasyon, telefon ve elektrik gibi yapım çalışmalarında kesinlikle görme engellilerin fark edebileceği şekilde barikatlar yapılmalı, yapım çalışması biter bitmez çukurların üzeri kapatılıp düzeltilmelidir. Bu gibi yerlerde engellilere yardımcı olunması için ikazcı levhalar bulunmalıdır. Geniş kaldırımlarda görme engellilerin izleyerek yürüyebileceği değişik tabanlar olmalıdır. Ayrı olarak yaya geçitlerinin ve alt/üst geçit girişlerinin tabanı değişik döşenmelidir. Bu taban görme engelliyi alt/üst geçit merdivenlerine götürebilmelidir. Belediye otobüslerinde: Durma düğmeleri bedensel engelli, kısa boylular ve çocuklar için mutlaka aşağılarda ve oturma yerlerine yakın yerlerde olmalıdır. Otobüs ve minibüslerdeki koltukların dizilişinde tek yada en fazla iki çeşit standart getirilmelidir. Otobüsün hangi durağa geldiği ve sonraki durağın hangisi olduğu anonsla duyurulmalıdır.
Giriş kapılarına sesli sinyalizasyon konulması görme engellinin otobüse kolay binmesini ve inmesini sağlayacaktır. Otobüs Durakları görme engellilerin bastonlarıyla ve ayaklarıyla hissedebilecekleri şekilde zemini kaldırımdan farklı olmalıdır. Tren, tramvay ve metroda görme engellinin, bineceği kapıyı kolayca bulabilmesi için kapılara sesli sinyalizasyon yapılmalıdır. Ya da aracın belirli bir yerde durması sağlanarak açılan kapıya kadar olan bölümde zemin farklı olmalıdır. Metroda sarı çizgi bastonla tanınabilecek şekilde tırtırlı ve 55-60 santimetre genişliğinde tutulmalıdır. Vapurlarda yolcuların inip-binme yerlerinin her iki tarafına sesli sinyalizasyon konulmalıdır. Bütün bunlarla beraber trafik görevlileri, yol ve kaldırım yapım ve onarımında çalışanlar, vapur, metro, tren, belediye otobüsü çalışanları ile konuyla alakalı herkesin sık sık engellilerle alakalı eğitim seminerlerine katılmaları sağlanmalıdır. En ehemmiyetlisi toplumun engellilere karşı davranışları ile ilgili bilgilendirme proğramları hazırlanmalı ve televizyon, gazete ve broşürler aracılığıyla yayınlanmalıdır.” Sakarya Gençlik Merkezinin  hazırladığı  Projelerde  Aktif  rol almak istediklerini  belirten Sakarya Engelliler ve Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma KILINÇER”İşitme  engellileri için hazırlanan Proje  ve  bundan sonra  engellilere  yönelik  yapılacak projelere  hem  gönüllü  hemde   aktif çalışma  yapmak istiyoruz.Bu  güzel çalışmaları  yapan kurumunuza  teşekkür  ederim”dedi. SAM_2968

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar