Dolar : Alış : 7.5939 / Satış : 7.6075
Euro : Alış : 9.0208 / Satış : 9.0371
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11380 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Faik Tunay”Evet çıkarca, meclis asli görevini işte o zaman yapacak”

06 Nisan 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Faik Tunay”Evet çıkarca, meclis asli görevini işte o zaman yapacak”
Faik Tunay”Evet çıkarca, meclis asli görevini işte o zaman yapacak”

Ayow Hareketi’nin toplantısında konuşan TUNAY:

“Ben partili değilim ama tercihim ‘Evet’ten yana…

Ayow Platformu’nun düzenlediği “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan 24. Dönem İstanbul Milletvekili Faik Tunay; Referandum’da neden “Evet” vereceğini ve verilmesi gerektiğini detayları ile anlatarak; “Evet çıkarca, meclis asli görevini işte o zaman yapacak” dedi.

16 Nisan’da gerçekleşecek olan Referandum’a tercihleri olan “Evet”e katkı sağlamak amacıyla Abhaz’ların ve Kafkasyalıların buluşma noktası olarak oluşturulan Ayow Platformu; önceki akşam Ofis Sanat Merkezi’nde çok önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Ayow Hareketi’nin düzenlediği “Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan zamanın Anavatan Partisi Gençlik Kolları Başkanı, 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay; Referandum’da neden “Evet” vereceğini ve verilmesi gerektiğini detayları ile anlattı. Erdal Köse (Agumba), Harun Biçen (Vazdan) ve Yavuz Korkmaz (Hoçi) liderliğinde kurulan Ayow Platformu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa; AK Parti Sakarya İl Yönetim Kurulu Fevzi Gürsoy ve Mehmet Erkut Aşoğlu, Milli Birlik ve Düşünce Derneği Genel Başkanı Erdem Ercan,  Sakarya Rumeli Balkan Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İDEKAD Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Hamiş Bayraktar, Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu Başkanı Hasan Demir, Yesevi Ocakları Genel başkan vekili Hasan Dişli ve Recep Yeşil Memişoğlu, İDEKAD Genel Sekreteri Semih Kınalı, Ulaştırma Bakanlığı Bürokratı Erol Gözütok ve çok sayıda davetli katıldı

“En uygun sistem olduğu için Evet”

16 Nisan’da gerçekleşecek olan Referandum’da Evet ve Hayır verecek herkese saygı duyulması gerektiğini ve tercihin ne olursa olsun bilinçli olarak söylenmesi gerektiğinin altını çizen Faik Tunay; “Benim partim yok, bağımsızım ama ben “evet” vereceğim. Seçim yok, makam ve mevki beklentim yok, hayatıma sade bir vatandaş olarak devam ediyorum, bunu özellikle vurgulamak istedim ki bazı hazımsız, saygısız insanlar Evet kararımı açıklayınca adeta çıldırdılar, hemen Evet’i anlamsızlaştırmak için çeşitli yakıştırmalar yaptılar, onlara diyorum ki iki senedir milletvekili değilim, dokunulmazlığım yok, sade vatandaşım ama bugün burada rahat bir şekilde konuşuyorum ve her vatandaş gibi en doğal hakkımı kullanıp, kararımı verip Evet diyorum. 18 yaşından beri siyasetin içindeyim, gençlik kolu başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve milletvekilliği yaptım, Allah genç yaşta hepsini bana nasip etti, süzüle süzüle, tecrübelerle bugünlere geldim, yaşadıklarım ve okuduklarım gerçekleştirdiğim araştırmalar; güçlü bir lider ve onun arkasından giden halkın bizim toplumumuz için en uygun sistem olduğunu gösterdi bana” dedi.

“Evet çıkarsa meclis asli görevini yapacak”

Türkiye’de en kısa koalisyon 3 ay, en uzun koalisyon 3,5 yıl, ortalama koalisyon süresi 1,5 yıl! olduğunu ifade eden Tunay; “Bizim için Koalisyonlar en büyük zarardır geçmişte neler oldu burada anlatacak değilim ama sadece birkaç rakam vermek isterim! Türkiye’de en kısa koalisyon 3 ay, en uzun koalisyon 3,5 yıl, ortalama koalisyon süresi 1,5 yıl! Şimdi soruyorum 1,5 yılda kim ne hizmet yapabilir,1,5 yıl kime yeter? Koalisyonlar Avrupa’da uygulanıyor gayette başarılı demek eksik olur oranın koşullarıyla bizim ülkemizin koşulları birbirinden farklıdır, farklı olan şeyleri karşılaştırmak doğru değildir. Orada daha seçim olmadan hemen hemen hangi partinin, hangi parti ile koalisyon kuracağı bile bellidir bizde ise bu uzlaşma kültürü yoktur maalesef, seçim olur herkes sevdiği, inandığı partiye oyunu atar bir bakar ki o partisi aslında hiç tasvip etmediği bir başka parti ile koalisyon kurmuş! Evet çıkarsa meclis asli görevini yapacak yani kanun yapacak, yazacak, bugün kimse kimseyi kandırmasın meclisin yasa yapma yetkisi yoktur, yasayı bürokratlar hazırlar, getirir bakanın önüne oda atar imzayı, gelir genel kurula milletvekilleri kaldırır parmak, indirir parmak gerçek budur şimdi bunlar ortadayken meclis bitiyor, ortadan kalkıyor demek, milletin aklınla alay etmektir, Evet çıkarsa meclis asli görevini yapacaktır.  Yargı ele geçiriliyor içinde birkaç kelime söylemek isterim. Ben her zaman rakamlarla konuşurum ve net konuşmayı severim bugün anayasa mahkemesinin üye sayısı 17 14 üye Cumhurbaşkanınca belirleniyor, 1 üye TBMM tarafından belirleniyor, kalan iki üyede askeri yargıdan geliyor, Evet çıkarsa anayasa mahkemesinin üye sayısı 15 olacak, askeri yargıdan gelecek üyeler artık olmayacak, bu 15 üyenin 12 tanesini Cumhurbaşkanı seçecek, kalan 3 üyeyi de TBMM seçecek. Bakın rakamlar ortada değişen bir şey yok aksine Cumhurbaşkanının seçtiği üye sayısı azalıyor ve seçim yöntemi yine aynı kalıyor yani bugün nasıl üye seçiliyor ise Evet çıkarsa yine aynı yöntemle seçilecek. Şimdi bunlar ortadayken bilgi kirliliği ile kafaları karıştırmak doğru değil. Örnekler çoğaltılabilir ben vaktinizi almamak adına temel örnekleri rakamlar da vererek sizlerle paylaştım. Türkiye çok seçim, çok referandum gördü hepsi bitti ama biz hep bir arada, omuz omuza yaşamaya devam ediyoruz aklıselim olalım, sakin olalım, bu da geçecek, ülke hepimizin. Beni kamuoyu bilir ve tanır hep merkezde oldum, ılımlı oldum, siyasi fanatiklikten hep uzak oldum, CHP milletvekili iken bile yapılan iyi hizmetleri hep takdir ettim, yanlışları da bağırmadan, hakaret etmeden dile getirdim, onun için diyorum ki başka vatanımız yok, birbirimizi sevelim ve birbirimizin fikirlerine saygı duyalım, sonuç ne çıkarsa çıksın saygı duyalım” diye konuştu.

 “Ayow nedir?”

Ayow Hareketi’nin misyonun ve içeriğini açıklayan ve konuşmasına; “Kimdir bu Abazalar” diyerek başlayan Platform Sözcüsü Gökhan Yorulmaz;  “Yaşam felsefesi onur sevgi saygı üzerine kurulu olan,1864 Büyük göç döneminde ağır bir muhaceret yaşayan, dilini bile bilmediği bir ülkede bir hilal uğruna Hicâz’da – Yemen’de – Çanakkale’de şehit düşen bir neslin torunlarıyız biz. Onun için vatan ve milletle alakalı her olay, her detay bizler için son derece önem arz eder. Kısacası; bütünün bir parçası, aslında bütünün kendisiyiz biz. ‘Ayow’ Abaza dilinde ‘Evet’ demektir. Sakarya ili de Türkiye genelinde Abaza nüfusunun en yoğun olduğu ildir. 15 Temmuz gecesi gördük ki, kendimizi ana kucağında gibi güvende hissettiğimiz devletimiz ciddi bir tehdit ve tehlike altındadır. Bu tehdit de bizi, Bu referandum sürecinde sadece sandık başında evet demenin dışında bir şeyler yapmaya, bizler gibi aynı kaygıyı taşıyan kardeşlerimizle bir arada olmaya ve bu süreçte sesli düşünmeye zorlamıştır.

Oluşturduğumuz Ayow platformu, bu referandumda Ayow diyen, Evet diyen Abazaların ve Kafkasyalıların buluşma noktasıdır. İçinde bulunduğumuz referandum sürecinde, tercihimiz olan evet’e katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuş, bizim gibi düşünen ve aynı kaygılarla bu süreçte evet diyen bütün etnik gruplardaki kardeşlerimize de kapısının sonuna kadar açık olduğu bir oluşumdur Ayow platformu. Ayow hareketi olarak bizler tek bayrak-tek millet -tek devlet -tek vatan için Ayow diyoruz, Evet diyoruz ve referandum sonrasında da sesli düşünüp Ayow demeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar