Dolar : Alış : 7.3877 / Satış : 7.4010
Euro : Alış : 8.9635 / Satış : 8.9797
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKarla Karışık Yağmur

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11079 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eskişehir -Sakarya Karayolu Cirit atma Yolu değildir

12 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Eskişehir -Sakarya Karayolu Cirit atma Yolu değildir
Eskişehir -Sakarya Karayolu Cirit atma  Yolu değildir

4  Genç  2  Motosiklet 1 Kask

Hava  Parçalı Bulutlu  Gençlerin  kanı  kaynıyor.

Altlarında  Motosikletleri,bir adet kask arka  kısımda  bağlı,

Yol  Eskişehir Sakarya  Karayolu  gençlerin   gidecekleri yol  35  km.Çıktıkları yol  Yol  güvenliğinin  en  zayıf  olduğu   Kara  Yolu  Hızları  130-150  arası  yarışıyorlar.

Gülüyorlar,neşe  içinde  yollarına  devam ediyorlar.

Habervole  Genel Yayın  Yönetmeni  Fehmi DUMAN’ın   kamerasına  takılıyorlar.

Bu  gün  Bu  şekilde  gidebildiler Yarından itibaren  Sakarya  Emniyet Müdürlüğü  Karayollarında  keyfi  haraketlere  seyirci kalmayacağını  görebiliriz.

motorsiklet1motorsiklet2motorsiklet3motorsiklet4motorsiklet5motorsiklet6motorsiklet7motorsiklet8motorsiklet10motorsiklet12

Fehmi DUMAN  Diyor ki “Tehlikelerine rağmen kask kullanmayı bir türlü alıştıramadık. Bir düşünün, başınızda hiçbir şey yok ve kendinizi olduğunuz yerde öne doğru bırakın! Aman denemeyin, çünkü bu harekette bile eğer başımız yere ya da bir cisme çarparsa çok ciddi bir travmaya uğrar. Bunu bir de motosikletle giderken düşünün. Olmasını asla istemediğimiz düşme ya da başka tehlikeli pozisyonlarda başımızın herhangi bir noktaya teması sonrasında gelişebilecek yaralanmaları anlatmak istemiyorum.

Durumun bu kadar vahim olmasına karşın neden kask kullanmayı sürdüremiyoruz? Bunun birinci nedeni ülke olarak “Bize bir şey olmaz!” zihniyetidir. Merak etmeyin otomobil kullanırken de benzer durumlar söz konusu oluyor. Israrla emniyet kemeri takmak istemeyen sürücülerimizin varlığını biliyoruz. Hatta bazı yeni modellerde eğer kemerinizi takmazsanız küçük bir sesli sinyal geliyor. Bu sesten rahatsız olanlarımız var ve kemerlerinin takıldığı soketlere sahte emniyet kemeri parçası koyarak ses çıkmasını engelliyorlar.

Otomobillerdeki emniyet kemeri ne ise motorlardaki kask aynı özellikleri taşır. Her iki aracın tek amacı vardır, kaza ya da başka durumlarda ortaya çıkacak olası tehlikelerde insanı mümkün olduğunca yaralanma ve sakatlıklardan en üst düzeyde korumak… Bunu öğrenmek için ille de kaza geçirerek, yaşayarak öğrenmenin bir anlamı yoktur. Bizi koruyacak amaçlı yapılmış her araç üzerinde yıllarca çalışılarak gelişmiş teknolojilerdir. Bunları kullanmayı reddetmek, sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye sokmakla eş anlamlıdır.
Çok komik başka bir görünüm, motosiklet kullananların ellerindeki kasklarla trafiğe çıkmalarıdır. Bu motorcular, havanın sıcaklığı veya kendini gösterme amacı ile kask takmamaktadırlar. Bu mantığı anlamanın ve anlatmanın yolunu nasıl buluruz, çok merak ediyorum?
Kask kullanma konusunda yeni yaklaşımları sergilemek durumundayız. Olay, yalnızca Trafik Polislerinin kontrollerinden kurtulma amaçlı olarak görülmemelidir. Bazen de “Polissavar” ismi verilen ve olası tehlikeli durumlarda asla koruyucu olmayan kasklar takılmaktadır. Kask kullanımının cezai önlemlerle arttırılması bugün için pek kolay görülmektedir. Bisiklette bile mutlaka kask takılması zorunlu ve kasksız asla kullanılmaması gerekli olurken motosiklette bunu neden konuşuyoruz?

Motosiklet, iki teker üzerinde, keyif veren ve hız duygusunu yaşatan bir araçtır. Kullanımında en iyi yardımcı ve güvenlik sağlayan araç KASK’dır. Motosiklet kullanırken kask takmayı unutmayın!

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar