Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye’yi bastı

12 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye’yi bastı
“Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye’yi bastı

Tarih boyunca Anadolu’nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum’da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu on binlerce kişiyle, 139 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı Aziziye Tabyaları’na saygı yürüyüşü düzenlendi. Tarihte “93 Harbi” olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın en çetin muharebelerinin geçtiği Erzurum’da, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tabyalara “ecdada saygı” için yürüdü. Kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden “Ey Erzurumlular, ey ahali. Moskof, Aziziye’yi bastı. Allah’ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını seven yetişsin.” çağrıları yapıldı. Ezan ve çağrılarla kentteki camilerde buluşan vatandaşlar, sabah namaz sonrası okunan selalar eşliğinde Karskapı Şehitliği’ne yürüyüp bir araya geldi. Çocukların ve yaşlıların da aralarında bulunduğu Erzurumlular, ellerinde Türk bayrakları ile 4 kilometre uzaktaki Top Dağı’nda yer alan ve “93 Harbi” sırasında düşmek üzere iken camilerden yapılan çağrıyla askerlerin yardımına koşan Erzurumluların destekleri ile düşmanın bozguna uğratıldığı Aziziye Tabyaları’na kadar yürüdü. Burada şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Ruslar ve Ermenilere karşı kahramanca mücadele edilen tabyaları gezen vatandaşlar, Aziziye savunmasındaki fedakârlığıyla tarihe geçen Nene Hatun’un kabrini de ziyaret etti.

“AZİZİYE ZAFERİ MİLLETİMİZİN EN ÖNEMLİ MİLLİ DİRENİŞİDİR”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aziziye Zaferi’nin milletimizin en önemli milli direnişi olduğunu bildirdi. Başkan Sekmen, “139 yıl önce Aziziye Tabyası’nda yaşanan 93 Harbi’nde Erzurumlular, camilerden okunan selanın ardından genç yaşlı her kes ellerine aldıkları alet ve silahlarla tabyalara doğru koşarak tarihte eşi görülmemiş bir destan yazdı. O tarihte halk, genci ve yaşlısıyla ordunun yardımına koşmuştu. Rus ordusu burada halkın da desteğiyle yenilgiye uğratıldı. Biz o yılların anısına gençliğimize, milletimize yeniden o ruhu yaşatmak üzere 4 yıldır Valilik, sivil toplum örgütleri ve Büyükşehir Belediyesi olarak bu organizasyonu düzenliyoruz. Gençliğimizin bunlardan haberdar olması lazım… Bugün de yine milletimizi yıkmak, bölmek parçalamak isteyen dış güçler ve onların içerideki uzantıları devletimize, milletimize karşı büyük bir taarruza geçmişler. Tüm örgütler ordumuza polisimize, askerimize savaş ilan etmişler.” FETÖ’nün 15 Temmuz’da ülkeyi işgal etme girişiminde bulunduğunu anımsatan Başkan Sekmen, 15 Temmuz gecesi Erzurum gibi Türkiye’nin tüm vilayetlerinde halkın ayaklandığını ve devletine sahip çıktığını hatırlattı. Sekmen, “Demokrasi kahramanları canları pahasına tankların altına yattı. Silahlara mermilere göğüslerini siper ederek cennet vatanımızı dış güçlerin işgalinden korudu. Bu oyun bitmedi, bitmeyecek. Bunun için bizim güçlü olmamız ve uyanık olmamız lazım” diye konuştu.

20 bin Erzurumlu, Aziziye Tabyaları’na yürüdü

Rus Savaşı’nda Erzurum halkının taş, sopa ve baltalarla geri aldığı Aziziye Tabyaları’ndaki destana tanık olmak için sabah namazında düzenlenen etkinlikte binlerce Erzurumlu atalarının izinde yürüdü
Rus tehdidini önlemek için 1872 yılında Sultan Abdulaziz tarafından Fosfor Mustafa Paşa yönetiminde Erzurum-Kars karayolunu kontrol altında tutmak amacıyla Top Dağı’na yaptırılan, 3 tarafı toprağa gömülü Aziziye Tabyası, tarihi günlerinden birine daha sahne oldu.
 
’93 Harbi’ olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’nda ‘Aziziye Tabyası’nın düştü’ haberi üzerine kadınlı- erkekli Erzurum halkı taş, sopa ve baltalarla tabyaları geri alarak bir destan yazdı.
 
O günün ruhunu yakalamak ve tanıtımını yapmak için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Tabyalar Platformu tarafından bu yıl dördüncüsü organize edilen ‘Tarihine Tanık Ol’ etkinliğe yaşlısından gencine binlerce kişi katıldı
 
Erzurum’daki tüm camilerde saat 06.00’da okunan ‘Sala’nın ardından o günleri yansıtan şu tarihi mesaj, minarelerden vatandaşlara iletildi: “Ey Erzurumlular! Ey ahali! Moskof, Aziziye’yi bastı. Allah’ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını seven yetişsin.”
 
Çağrı üzerine cami önlerinde toplanan halk Büyükşehir Belediyesi tarafından hazır bekletilen otobüslerle Karskapı Şehitliği’ne taşındı. Dokuz pare top atışı ardından şehitlik önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplanan 20 bin kişi ‘Tekbir’ getirerek yürüyüşe başladı.
 
Kadınlı erkekli binlerce kişi, Nene Hatun’un destanlaştığı ve mezarının bulunduğu deniz seviyesinden 2 bin metre yükseklikteki Aziziye Tabyası’na akın etti.
 
4 kilometrelik yürüyüş sonunda tabyalara ulaşan vatandaşları gece nöbet tutan AKUT ve TEMA’cılar karşıladı. Tabyalarda toplanan kalabalık, İstiklal Marşı’nı söyledikten sonra okunan Kuran-ı Kerim’i dinledi. Müftü Vekili Celal Büyük tarafından yapılan duada etkinliğe katılanlar hep birlikte ‘Amin’ dedi.
 
Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yürüyüşe Erzurum halkının büyük bir ilgi gösterdiğine işaret eden Vali Seyfettin Azizoğlu şunları söyledi: “Sabah namazından sonra minarelerden sala okundu ve Erzurumlular tabyadaki ordumuza destek olmak için ellerine aldıkları kazma ve balta gibi kesici aletlerle hücum ettiler.
 
Erzurum halkı o gün Nene Hatunları, kızanları, gençleri ve yaşlıları ile birlikte tabyaya çıkıp düşmanı bu topraklardan attı. Halk olmasa, Doğu’daki en büyük ordu esir edilmiş ve 1877’nin Kasım ayında düşmana İstanbul yolu Doğu’dan açılmış olacaktı.
 
Ama Erzurum, İstanbul’un kilidi oldu. Bu sabah namazdan sonra askeri, jandarması polisi ve 20 bine yakın Erzurumlu yine sabah namazını kılıp okunan sala ile birlikte Erzurum Tabyalarına geldiler ve 139 sene önce atalarının yaptıkları kahramanlığı ve fedakarlığı burada canlandırdılar.
 
Erzurumlular, böylesine kahraman bir halkımız olduğu sürece düşmanlarımızın bizlere zarar veremeyeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

Tarih boyunca Anadolu’nun önemli bir kalesi konumunda bulunan Erzurum’da, genç, yaşlı ve çocukların da aralarında bulunduğu on binlerce kişiyle, 139 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı Aziziye Tabyaları’na saygı yürüyüşü düzenlendi. Tarihte “93 Harbi” olarak anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın en çetin muharebelerinin geçtiği Erzurum’da, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte binlerce kişi, ellerinde Türk bayraklarıyla tabyalara “ecdada saygı” için yürüdü. Kent merkezinden 4 kilometre uzaklıktaki Aziziye Tabyaları’na yapılan yürüyüş öncesi, sabah ezanının ardından tarihteki gibi cami hoparlörlerinden DEVAM >>

HAYIRSEVER İŞADAMINDAN ENGELLİ GENÇ KIZA AKÜLÜ ARAÇ JESTİ
Gnc.T: 10.11.2016

Erzurumlu hayırsever işadamı Mehmet Aca, 27 yaşındaki doğuştan engelli Firdevs Eren’e akülü araba hediye etti. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan Mehmet Sekmen’in de katılımıyla, akülü araç Eren’e takdim edildi. Ailesi ile birlikte hediyesini almaya gelen Eren, işadamı Mehmet Aca’ya ve emeği geçenlere teşekkür etti. Aca, “Bu tür hayır işlerini elimizden geldiği kadar yapmaya çalışıyoruz. Sağ olsun özellikle Erzurum Milletvekilimiz İbrahim Aydemir ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen de bizleri sürekli teşvik ediyor. Bu tür projeler için tüm işadamlarımıza sesleniyoruz. Hep birlikte buralardaki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardım elimizi uzatmamız gerekiyor. Tabi devletimiz bu hususta fazlasını kat ve kat y DEVAM >>

BÜYÜKŞEHİR İLÇELERİN ALTYAPISINI YENİLİYOR
Gnc.T: 10.11.2016

Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, şehrin altyapısını baştan aşağı değiştiriyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in muhtarlara yönelik düzenlediği anket sonuçlarına göre belirlenen yerler ile 2016 yatırım programında bulunan projeleri tek tek hayata geçiren ESKİ’nin çalışanları dur durak demeden altyapıda muhteşem çalışmalara imza atıyor. ESKİ İçme Suyu ve Kanalizasyon Daire Başkanlığı ekipleri, Oltu’nun Bahçeli Kışla Mahallesi Çeperli kışla mezrasında bin 380 metre kanalizasyon çalışmasını tamamladı. Yine Köprüköy İlçesi Marifet Mahallesi’nde de hummalı bir çalışma içerisinde olan ekipler, 800 metre içme suyu, 3000 metre de DEVAM >>

UYGAD’TAN BAŞKAN SEKMEN’E ONUR ÖDÜLÜ
Gnc.T: 10.11.2016

Erzurum Arena internet haber sitesinin düzenlediği “Yılın Erenleri” ödülleri İstanbul’da sahiplerini buldu. Yoğun programından ötürü geceye katılamayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e onur ödülü makamında verildi. Başkan Sekmen’e ödülünü Uluslararası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (UYGAD) Erzurum Şube Başkanı Burak Codur verdi. Başkan Sekmen, UYGAD yönetimine teşekkür ederek, “Böyle bir ödülü şahsıma layık gördüğünüz için sizlere teşekkür ederim. İnşallah şehrimiz için çalışmalarımız hiç durmadan devam edecek. İlk gün başladığımız heyecanla yolumuza devam ediyoruz. Yaptıklarımızı halkımıza sunan basın camiamız, başarımızda önemli bir rol üstlenmeDEVAM >>

ERZURUM’DA BASKETBOL YENİDEN DOĞUYOR
Gnc.T: 10.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından “Erzurum’da Basketbol Yeniden Doğuyor” adlı panele yoğun ilgi gösterildi. Ülkenin önemli spor adamlarının katıldığı panele, ilköğretim ve lise öğrencileri, basketbol antrenörleri, minik basketbolcular ve Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan yaklaşık 800 kişi katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Erzurum’un artık bir spor kenti olduğunu ifade etti. Kıraç, şunları kaydetti: “Sporun ve sporcunun en güzel adreslerinden birisi Dadaşlar diyarı Erzurum’dur. Erzurum’da her şey o kadar net, o kadar şeffaf, o kadar güzel ki kışın incisi karın berraklığı kadar temiz. Onun için bizler yerel yöneticiler olarak, Erz DEVAM >>

BASKETBOL CAMİASININ USTALARINDAN BAŞKAN SEKMEN’E ZİYARET
Gnc.T: 9.11.2016

‘Erzurum’da Basketbol Yeniden Doğuyor’ paneline katılmak üzere kente gelen basketbol camiasının ünlü isimleri Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i makamında ziyaret etti. 20’ye yakın basket adamının katıldığı ziyarette Galatasaray Basketbol Şube Sorumlusu Murat Özyer ve Eski Milli Basketçi Tufan Ersöz gibi isimler de yer aldı. Ziyarette konuşan Özyer, Erzurum’un spordaki atağının İstanbul’dan çok pozitif bir şekilde izlendiğini söyleyerek Başkan Sekmen’e teşekkür etti. Özyer, “Erzurum’da özellikle son yıllarda harika bir atak yaşanıyor. Spor adına çok güzel işler yapıldı. Bu yapılanları biz İstanbul’dan takip ediyoruz. Bundan dolayı çok mutlu ve geleceğe umutla bakıyoruz. İnşallah bu sporların iç DEVAM >>

PALANDÖKEN’DE TURİZM ZİRVESİ
Gnc.T: 9.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Kafe 25’te düzenlenen toplantıda kış sezonu ve şehrin turizmi masaya yatırıldı. Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Selami Keskin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, otellerin genel müdürleri ve diğer yetkililerin iştirak ettiği toplantıda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, burada yaptığı konuşmada, “Bugün itibariyle dağda sezon hazırlıklarının son günlerine yaklaştık. 9 Kasım itibariyle Büyükşehir Belediyesi olarak dağdaki pozisyonumuz şu şekildedir: İşletme DEVAM >>

SEKMEN: “AZİZİYE ZAFERİ MİLLETİMİZİN YENİDEN DİRİLİŞİDİR”
Gnc.T: 9.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Aziziye Zaferi’nin 139’ncu yıldönümüyle ilgili bir mesaj yayımladı. Başkan Sekmen, yayımladığı mesajında, Erzurum’da tarihe altın harflerle yazılan Aziziye Destanı’nın milletimizin yeniden dirilişini temsil ettiğini vurguladı. Sekmen, mesajında şöyle dedi: “Tarihte 93 Harbi olarak ifade edilen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda gösterdiği milli direnişle düşmana ana yurdunu mezar yapan Kahraman Dadaşlar, 139 yıl önce de vatan toprağı için şühedaya yürümüştür. Erzurumlular çocuğu, genci ve yaşlısıyla Aziziye Tabyası’nda tarihte emsali görülmemiş bir destan yazmıştır. Kanla yazılan bu destanın adı ‘Aziziye DEVAM >>

GÜVENLİĞİNİZ İÇİN BACA TEMİZLİĞİNİ UNUTMAYIN
Gnc.T: 9.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan uyarıda vatandaşların baca temizliği konusunda duyarlı olmaları gerektiği belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Güvenli bir baca çekişini sağlamak ve baca gazı geri tepmelerini engellemek için bina bacalarının yılda en az bir kez itfaiyenin yetkilendirdiği baca temizleme firmalarına kontrol ettirilmesi gerekir. Baca temizliği ve yağlı kanal temizliği yapılmaması durumunda baca içerisinde biriken kurumların tutuşması sonucu yangın meydana gelmekte ve dumandan ötürü zehirlenme olayları yaşanmaktadır. Baca ve yağlı kanal sistemlerinin periyodik temizliğinin yaptırılmaması, can ve mal kaybı açısından hayati risk taşıyan sistemlerin standartlara uygun hale getirilmemesi durumunda ilgili işletmenin İlçe Belediyeleri ile Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bildirilmeleri gerekiy DEVAM >>

BAŞKAN SEKMEN’İN 10 KASIM MESAJI
Gnc.T: 9.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 78. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Sekmen, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Cumhuriyetimizin kurucusu, bağımsızlık mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 78. yıl dönümünde milletçe saygı ve özlemle anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün şaşmaz önderliği etrafında kenetlenen kahraman milletimiz, kendisine vurulmak istenilen esaret zincirlerini parçalamakla kalmamış, çağdaş bir devletin gereklerine de kavuşmuştur. Kahraman milletimizle birlikte yepyeni bir DEVAM >>

MAHRUKATÇILAR SİTESİ KUZEY ÇEVRE YOLU’NA TAŞINACAK
Gnc.T: 8.11.2016

Mahrukatçılar Sitesi, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştireceği projeyle Kuzey Çevre Yolu’na taşınacak. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Şehir Planlama Şube Müdürlüğü tarafından yapılan çalışma kapsamında, Yakutiye ilçesi Kombina Caddesi’nde bulunan Mahrukatçılar Sitesi, Çayırtepe Mahallesi mevkisindeki Kuzey Çevre Yolu’na kurulacak olan komplekse inşa edilecek. Şehrin odun ve kömür ihtiyacının karşılandığı yer olan Mahrukatçılar Sitesi’nin taşınacağı bölgeye Açık Oto Pazarı ve Oto Galeri Sitesi de kurulacak. Bu arada Mahrukatçılar Sitesi’nin yapılacağı yerde Jeolojik-Jeoteknik etüt çalışmaları tamamlandı. Alanda bulunan yer altı suları uzaklaştırılıp alan güvenli hale getirildi. Söz konusu yatırımla ilgili drenaj ve zemin iyileştirme projesi çalışması tamamlandı. Söz konusu pro DEVAM >>

BAŞKAN SEKMEN’DEN İL EMNİYET MÜDÜRÜ ASLAN’A ZİYARET
Gnc.T: 7.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan’ı ziyaret etti. Başkan Sekmen, Emniyet Müdürleri Kararnamesi ile Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü’nden Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Mehmet Aslan’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Sekmen, Türkiye’de asayiş noktasında en huzurlu vilayetlerin başında Erzurum’un geldiğini söyledi. Daha önce komiser rütbesine sahipken kente geldiğini ifade eden Erzurum İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Başkan Mehmet Sekmen’in ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaretin ardından beraberindekilerle Doğan Haber DEVAM >>

BÜYÜKŞEHİR ÖĞRENCİ SERVİSLERİNİ DENETLİYOR
Gnc.T: 7.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına bağlı Toplu Ulaşım Şube Müdürlüğü bünyesindeki zabıta ekipleri, öğrenci ve personel servislerini denetliyor. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nden de polis memurlarının eşlik ettiği çalışmada, kentteki 500 servis aracı baştan aşağı denetime tabi tutuldu. Yapılan incelemede şoförlerin resmi belgelerinin yanı sıra güvenli taşıma ve ayakta yolcu kontrollerinin de yapıldığı denetlemede kılık kıyafetten, kışlık lastiklere kadar her şey kontrol edildi. Servis araçları için özel olarak verilen ‘S’ plakası olmayan korsan servisler de tespit edilerek 60 gün süreyle trafikten men ediliyor. Toplu Ulaşım Müdürlüğü ekiplerince rutin olarak hafta içi her gün yapılan denetim ve uygu DEVAM >>

SÜPER KUPA AKINCILAR ATLISPOR KULÜBÜ’NÜN OLDU
Gnc.T: 6.11.2016

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği Cirit Süper Kupa Finali nefes kesti. Erzurum Cirit Sahası’nda düzenlenen final karşılaşmasında Akıncılar Atlıspor Kulübü ile Şengel Atlıspor Kulübü karşı karşıya geldi. Cirit Süper Kupa Finali’nde Akıncılar Atlıspor Kulübü süper kupanın sahibi oldu. Süper kupayı kazanan Akıncılar Atlıspor Kulübü’ne kupayı Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu verdi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla kentte faal olan cirit kulüplerine yem yardımında bulunuldu. Cirit kulüplerine 50 ton arpa yem dağıtıldı. Başkan Sekmen’in talimatıyla Atlı Cirit Türkiye Finallerinde şampiy DEVAM >>

BÜYÜKŞEHİR ŞEHRİN TARİHİ KİMLİĞİNİ KORUYOR
Gnc.T: 5.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi kimliği ve dokusunu korumaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Medeniyet tasavvuru ilkesiyle kentin tarihine yön veren çalışmalara imza atan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla yapılan ve Osmanlı mimarisi baz alınarak inşa edilen Lala Mustafa Paşa Çeşmesi vatandaşların hizmetine sunuldu. Cazibe Merkezi Programı ile ilgili Erzurum’a gelen Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun ile diğer protokol üyelerinin katıldığı sade açılış programında vatandaşlara salep ikram edildi. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Cumhuriyet Caddesi’ndeki Lala Mustafa Paşa Camii yanında inşa edilen Lala Mustafa Paşa Çeşmesi’nden su içti. Erzurum Büyü DEVAM >>

BÜYÜKŞEHİR KIRSALA KÖPRÜ, MENFEZ, İSTİNAT DUVARI VE YOL YAPIYOR
Gnc.T: 5.11.2016

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kırsalda köprü, menfez, istinat duvarı ve yol yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürlüğü tarafından ilçelerde inşa edilen sanat yapıları, vatandaşların ulaşımında tabiat olayları sonucu ortaya çıkan sel ve toprak kayması problemlerini ortadan kaldırıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürlüğü ekipleri, il genelinde köy statüsünden mahalle statüsüne kavuşan yerleşim yerlerinde çeşitli ebatlarda 121 menfez yaptı. Kırsal’ın ekipleri, 34 ayrı yerde de toplam 9 bin 408 metre uzunluğunda istinat duvarı yapımı gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürlüğü ekipleri ayrıca, Çat’ın Ba DEVAM >>

İSTİKAMET ÜZERE KONFERANSI
Gnc.T: 5.11.2016

Önder İmam Hatip Mezunları Derneği Erzurum Bölge Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen ‘İstikamet Üzere’ adlı konferans yoğun bir katılım ile yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da katıldığı konferans Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Hafız Alperen Deligöz’ün Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, konferans için hazırlanan video gösterimiyle devam etti.  İmam Hatip öğrencileri adına manifesto okunan programın sürpriz konuğu ise Heredot Cevdet olarak bilinen ünlü tiyatro sanatçısı Hasan Kaçan oldu. Hasan Sabbah’ı kendine has üslubu ile katılımcılara anlatan Kaçan, 15 Temmuz’da halkın gösterdiği kahramanlığa da vur DEVAM >>

BİLAL ERDOĞAN’DAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE ZİYARET
Gnc.T: 4.11.2016

Bir dizi temas ve incelemede bulunmak üzere Erzurum’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Dünya Etnospor Konfederasyonu Genel Başkanı Bilal Erdoğan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’i makamında ziyaret etti. Başkan Sekmen, ziyarette Bilal Erdoğan’a kentte gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Erzurum Kalesi çevresinde yapımı devam eden Kültür Yolu Projesi başta olmak üzere Büyükşehir’in yatırım ve projelerini ifade eden Sekmen, şehirde özellikle spor anlamında önemli çalışmaların gerçekleştiğini kaydetti. Başkan Sekmen, “Tarihe adeta ışık tutan Erzurum Kalesi ve çevresi ile il genelinde çok ciddi bir çalışma başlattık. Kültür Yolu Projesi ile şehrimizdeki tarihi yapılar gü DEVAM >>

TBB’DEN ERZURUM BÜYÜKŞEHİR’E JEST
Gnc.T: 4.11.2016

Türkiye Belediyeler Birliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’ne 2 vidanjör hediye etti. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in girişimleriyle,  Türkiye Belediyeler Birliği tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne 25 tonluk, 330 HP, 2 bin 450 metreküp vakum, 12 bin litre tank kapasiteli 2 vidanjör verildi. Türkiye Belediyeler Birliği yetkililerinden vidanjörleri Büyükşehir Belediyesi önünde teslim alan Başkan Mehmet Sekmen, şunları kaydetti: “Vidanjör, Büyükşehir Belediyemiz için çok önemli. Merkezde üç ilçemiz, taşrada da 17 ilçemiz olmak üzere 20 ilçemiz var. Bu 20 ilçemizin hepsinde ayrı ayrı vidanjörlere ihtiyacımız söz konusu. Böyle teknik araçları B& DEVAM >>

ESKİ KAR-KIŞ DEMEDEN 7/24 ÇALIŞIYOR
Gnc.T: 3.11.2016

Büyükşehir Belediyesi Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü Ekipleri, kar-kış demeden vatandaşlara hizmet ediyor. ESKİ’nin ekipleri, elverişsiz hava şartlarına aldırmadan içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarına devam ediyor. Yılların kanayan yarası haline gelen alt yapı çalışmaları, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in öngörü ve projeleriyle tek tek yenileniyor. ESKİ’nin ekipleri, Hınıs İlçesi Erence Mahallesi’nde 11 bin metre kanalizasyon hattı yaparak alt yapı problemini çözdü. ESKİ, Pazaryolu ilçesi Sergenkaya Mahallesi ve Şehitlik Mahallesi’nde de altyapı çalışmalarını bitirdi. Sergenkaya Mahallesi’nde bin 495 metre kanalizasyon, bin 279 metre içme suyu, Şehitlik Mahallesi&rsquo DEVAM >>

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar