Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11845 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu: “Nüfus artıkça raylı sistem potansiyeli artıyor.”

29 Mart 2018 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu: “Nüfus artıkça raylı sistem potansiyeli artıyor.”
Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu: “Nüfus artıkça raylı sistem potansiyeli artıyor.”

Sakarya Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu: “Nüfus artıkça raylı sistem potansiyeli artıyor.”

“POSTANSİYEL VAR”

Sakarya Kent Şurası Mart ayı toplantısında konuşan Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “ 1 milyonluk bir şehirde potansiyel neden yok? Bunun açıklaması lazım” dedi.

ŞUANIN 76. TOPLANTI

Ayda bir kez toplanan Sakarya Kent Şurası Mart ayı 76 .toplantısı Serdivan Tuna Tan Tesislerinde gerçekleştirdi.  Şura Başkanı Yavuz Deniz’in rahatsızlığı nedeniyle toplantıya şuranın Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu başkanlık etti.

ADA TRENİ

Sakarya Kent Şurasının konuğu Türkiye Avrupa Birliği Derneği Sakarya Şubesi Başkanı Avukat Önder Döker oldu. Döker, konuşmasında Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ve Adapazarı Treni konusunda değerlendirmelerde bulundu. Döker, Adapazarı Treninin şehir içine gelmesi durumunda trafiği engellemeyeceğini belirterek, “Biz hala mücadelemize devam ediyoruz” dedi.

RAYLI SİSTEM ŞARAT

Şuranın ilerleyen bölümünde konuşan Kent Şurası Kurucu Başkanı Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu ise raylı siste konusunda İzmit’i örnek gösterdi. Hacıeyüpoğlu, “İzmit Belediye Başkanı İzmit’ten Gebze’ye kadar metro yapıyor. Projesini açıkladı, nasıl yapılacağını açıkladı. Gazetelerde okuyorum şaşırıyorum bazı konulara. Zeki Bey diyor ki: ‘Raylı sistem için potansiyel yok’. Çok enteresan. 1 milyonluk bir şehir potansiyel neden yok? Bunun açıklaması lazım. Neden potansiyel olmadığını bilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

İLÇLER İÇİNDE GEREKLİ

Raylı sistemin çok zor bir sistem olmadığını dile getiren Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Hiç para koymadan belediye bu sistemi geliştirebilir. Hatta Akyazı’ya Karapürçek’e, Hendek’e tur atarak 2 gidiş gelişli sistem kurulabilir. Üniversiteye yeni yerleşim bölgesiyle bağlantı kurabilir. Bunlar olamayacak şeyler değildir onun için üzülüyorum” dedi.

ALMANYADAN ÖRNEK

Hayat geçirilemeyen Ada Treni’nin yer altına alınması projesine de değinen Hacıeyüpoğlu, “Çok büyük bir maliyeti var diye, uzmanlar yer altına alınmasını önermedi deniliyor. Yer altına alınmasını önermemişse üstüne alırsın. Şehrin iki yerinden geçtiği zaman mesele bitiyor zaten çok büyük bir şey değil ki. Almanya’da direklerin üzerinde havadan taş tren gidiyor. Ben şaşırıyorum bunlar gidip dünyayı geziyorlar geliyorlar hiç mi bir şey görmüyorlar. Bu konudan çok rahatsız oluyorum. Bu milletin ulaşımını rahat refah içinde yaşamasını hala anlamış değilim” diye konuştu.

ADA TREN GELMELİ

Tren konusunda Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın devreye girmesini isteyen Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu, “Ergün Bey o konuda açıklama yapmış Cemal Yaman (Türk İş İl Temsilcisi) da aynı şekilde açıklama yapmış. Bilhassa onların da bu konu üzerinde durması lazım. Sakarya kamuoyunun da bunu yaygın bir şekilde konuşmamız lazım. ‘Biz trenimizi istiyoruz’ deyip trenimizi şehir merkezimize getirmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

SAKARYA NEHİR PROJESİ

Hacıeyüpoğlu, daha önce İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Örnek tarafından gündeme getirilen Sakarya Nehri’nin İzmit Körfezi’ne bağlanması projesine de değindi. Hacıeyüpoğlu, “Sakarya Nehrini İzmit Körfezine bağlarsak hem Karadeniz’i temizler hem İzmit Körfezini temizler. Bu mealde birkaç tane santral projesi öne sürülüyor. Bu kanal 2 yılda kendisini amorti eder deniyor. Biz bunu yıllardır söylüyoruz. Ancak ne milletvekilleri ne belediye başkanı, nede üniversitemiz bu projeye sahip çıkmıyor? Bilhassa üniversitemiz bu tür projelere neden sahip çıkmıyorlar. Bu proje kamuoyunda artık konuşulsun, destek olunsun” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar