Dolar : Alış : 8.0574 / Satış : 8.0719
Euro : Alış : 9.6524 / Satış : 9.6698
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya23°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11808 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erkal Etçioğlu” Sakarya’da Yol ve kavşak planlaması yetersiz”

08 Şubat 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Erkal Etçioğlu” Sakarya’da Yol ve kavşak planlaması yetersiz”
Erkal Etçioğlu” Sakarya’da Yol ve kavşak planlaması yetersiz”

Haber: Nurettin Eryılmaz

Sakarya’da alınan tüm önlemlere rağmen trafik karmaşasına bir çözüm üretilemiyor. Konuyla ilgili önemli tespitlerde bulunan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu, trafik sorununun raylı sistemle çözülebileceğini ancak Büyükşehir Belediyesi’nin buna cesaret edemediğini söyledi. Etçioğlu, Ada Trenin yeraltına alınmasının trafiği rahatlatmayacağının da altını çizdi.

Önlemler Yetersiz
Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erkal Etçioğlu, gün geçtikçe Arap saçına dönen şehir trafiğiyle ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Trafik probleminin kentin en önemli sorunu olduğunu belirten Etçioğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanında aldığı önlemlerin yetersiz kaldığını belirtti.

Üç Önemli Sorun
Ulaşımdaki sorunların ana nedenini üç başlık halinde özetleyen Etçioğlu, “Bunlardan birincisi yolların yeterli olmaması. Şehirde birçok yol açılmasına rağmen trafik sorunu devam ediyor. Çünkü, yol ve kavşak planlaması yetersiz. İkincisi taşıma sistemlerinin yetersiz olması. Özelikle raylı sistem taşıma işinde sorunlarımız var. Üçüncüsü araçların park edile bileceği oto parkların sayısının maalesef artırılamaması” tespitinde bulundu.

Köprülü Kavşak Önerisi
Hızırtepe Kavşağı, 32 Evler ve Atatürk Bulvarı’nın en sorunlu bölgeler olduğunu belirten Etçioğlu, “Bu bölgelerde köprülü kavşak geçitlerin yapılması gerekir. Hatta yer üstü geçitlerinin yapılması gerekir” önerisinde bulundu.

Tren, Trafiği Aksatmaz
Erkal Etçioğlu, Ada Treni’nin trafiği aksattığı yönündeki görüşlere de karşı çıktı. Etçioğlu, “Bence iyi incelenirse trenin trafiğe olumsuz bir etkisinin olmadığını görürler. Treni yeraltına almak için çalışma yaptılar, maliyeti 500 milyon lira çıktı. Bu paranın bulunamayacağı anlaşılınca 3 tane köprülü kavşak yapma projesi gelişti. Bunların maliyeti de 150 ila 200 milyon lira arası. Halen ısrar ediyorlar trenin yeraltına alınması için. Yeraltına alsanız trafikte bir rahatlama olmayacak” diye konuştu.

Tren En Büyük Hak
Ada Treni için başlatılan imza kampanyasını desteklediğini ifade eden Meclis Üyesi, “Trenin Adapazarı’na gelmesi halkın en büyük hakkıdır. Herkes, trenin gelmesini istiyor ama siyaset mekanizması güçlü değil. Yani siyasi irade tren buraya girecek talimatını veremiyor. Ada treni için imzalar toplanıyor biz de imza atık. Eskiden bu işler böyle değildi bir milletvekili bir bakan devreye girerdi iş çözülürdü. Şimdi siyaset mi gücünü kaybetti bunu halen anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

‘Cesaretleri Yok’
Etçioğlu, trafik sorunun çözülmesi için raylı sistemin gerekli olduğunu ancak Büyükşehir Belediyesi’nin buna cesaret edemediğini ileri sürdü. Etçioğlu; “Yollar kazılacak seçimi kaybederiz gibi bir düşünce var herhalde. Ne olacak peki böyle? Ana meseleleri çözmek için birileri kendini feda etmezse bu hayati önem taşıyan sorunlar çözümsüz kalır. İstanbul da kullanılan troleybüs ve ya havai sistem monoray tarzı bir sistem üzerinde duruyorlar. Bazı yerlerde bu uygunla bilir, teleferik olabilir belirli bölgeler için. Bir de su kanalı projesi var. Çark Deresi eğer rehabilite edilebilirse, otobüs garajından yeni yerleşim bölgesine kadar Amsterdam gibi taşıma kanalı olabilir” ifadelerini kullandı.

Planlamalar Yetersiz
Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım sorunlarını çözmekte yetersiz kaldığını ileri süren Etçioğlu, “Çünkü, değişik varyantları çok ulaşım için. Büyükşehir Belediyesi’nde bu kararların alınabileceği bir strateji dairesi yok. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor, planlama konusunda bir yetersizlik olduğunu düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar