Dolar : Alış : 7.3797 / Satış : 7.3930
Euro : Alış : 8.9778 / Satış : 8.9939
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CRüzgarlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11126 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenlerine Katıldı

17 Temmuz 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenlerine Katıldı
Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenlerine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erol Olçok’ın Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişimi sırasında meydana gelen çatışmalarda hayatlarını kaybeden reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok ile gazeteci Mustafa Cambaz’ın Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’ndeki cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bazı askerlerin önceki gece başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminde, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok ile gazeteci Mustafa Cambaz’ın cenaze törenine katıldı.

erdoan11 erdogan1 erdogan12 erdogan120

Marmara İlahiyat Fakültesi Camii’nde ikindi namazının ardından düzenlenen cenaze töreninde, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bazı bakanlar, milletvekilleri ile siyaset ve iş dünyasından çok sayıda isim ve cenaze yakınları da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erol Olçok’ın Cenaze Törenine Katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde basın danışmanlığı görevini yürüten, başbakanlığı dönemindeki seçimlerde ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde reklam kampanyalarını yürüten merhum Erol Olçok ve oğlu ile gazeteci Cambaz’ın cenaze namazlarında saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze yakınları ile görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

“ÜLKEMİZİ BİRLİK, BERABERLİK İÇERİSİNDE GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ”

Cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğle vakti Fatih Camisi’nde demokrasi şehitlerinin cenaze namazına katıldığını hatırlatarak, “Burada yine şehitlerimizin namazını kılıyoruz. Aynı anda öğle namazında, ikindi namazında Türkiye’nin değişik yerlerinde şehitlerimizin cenaze namazları kılınıyor. Allah’tan kendilerine rahmet diliyorum, ailelerine başsağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum” dedi.

Erol Olçok’ın kendisinin yol arkadaşı olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Abdullah Olçok da pırlanta bir yavrumuzdu. Rabbim Cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. Ve Liva-ül Hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri haşreylesin. Mustafa kardeşimizi de aynı şekilde rahmetiyle tecelli eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Fakat bu haşhaşilere, bu malum terör örgütüne, Fetullahçı terör örgütüne biz bu yolda kefenimizle yürüyoruz. Bunların hakkından gelecek ve evvel Allah bu ülkemizi birlik, beraberlik içerisinde geleceğe taşıyacağız” dedi.

Cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı’na geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenazelerin defin törenine de katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece yaşanan darbe girişiminde FETÖ/PDY terör örgütüne mensup askerlerin ateşi sonucu şehit olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, İbrahim Yılmaz, Halil Kantarcı, Yunus Emre Ezer, Erkan Pala ve Ömer Cankatar ile kalp krizi sonucu vefat eden eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın cenaze törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bazı askerlerin önceki gece başarısızlıkla sonuçlanan kalkışmasında, askerlerin ateş açması sonucu hayatını kaybeden 6 şehidin ve önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu vefat eden eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın Fatih Camii’ndeki cenaze törenlerine katıldı. Öğle namazının ardından düzenlenen cenaze törenlerinde, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bazı milletvekilleri ile siyaset ve iş dünyasından çok sayıda ismin yanı sıra cenaze yakınları ve çok sayıda vatandaş da hazır bulundu.

Nevzat Yalçıntaş ile önceki gece yaşanan başarısız darbe girişiminde askerlerin ateşi sonucu şehit olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, İbrahim Yılmaz, Halil Kantarcı,  Yunus Emre Ezer, Erkan Pala ve Ömer Cankatar’ın cenaze namazlarında saf tutan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenazelerin yakınları ile görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

“TÜM VATANDAŞLAR DAVETİME İCABET EDEREK, MEYDANLARI GÜMBÜR GÜMBÜR DOLDURDU”

Cenaze namazının ardından törene katılanlara hitaben bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlamlı bir cenaze töreninde bulunduğuna işaret ederek, kurucusu olduğu partinin kurucuları arasında olan Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ı ebedi âleme uğurlamalarının yanı sıra 15 Temmuz şehitlerini peygamberlik makamından sonraki en yüce makama uğurladıklarını söyledi.

Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, milletin bütünlüğüne ve kardeşliğine tahammül edemeyenlerin üst akıllardan aldıkları talimatla gerçekleştirdikleri devleti ele geçirme hareketinin 15 Temmuz’da fiilen silahlı eyleme dönüştüğünü vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaptığımız davete ülkemizin dört bir yanından tüm vatandaşlarımın icabet ederek, meydanları gümbür gümbür doldurup ‘onların tankı-topu varsa bizim de imanımız vardır’ diyerek karşılarında durdular. Ve bu genç kardeşlerimin tankların paletlerinin altına yatması sıradan bir olay değildir, bu bir imanın özellikle teşbihidir ve bunu yaptılar. Şu an itibariyle 161 şehidimiz var” diye konuştu.

“DEMOKRASİLERDE HALKIN TALEBİ BİR KENARA KONULAMAZ”

Vatandaşların “İdam isteriz” tezahüratlarına cevaben “Demokrasilerde halkın talebi bir kenara konulamaz. Bu, sizlerin bir hakkıdır. Bu hak özellikle anayasal olarak gerekli olan mercilerde değerlendirmesi yapılır ve kararı da verilir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Kardeşlerim, biz bugüne kadar hep duygusallıkları geri attık, kararlarımızı da verirken bin düşündük bir verdik. Şimdi de aynı şekilde bizler gayet olumlu bir şekilde bu adımı atarız.”

“DARBECİLERE EN GÜZEL CEVABI MİLLET VERDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Kardeşlerim, şunu unutmayın: Bizler intikamcı değiliz, en büyük intikam sahibi azizul intikam olan Allah’tır. Bu bakımdan sloganik değil, attığımız her adımı düşünerek, ilimle, akılla, tecrübeyle birlikte atmamız lazım.  İşte bunun neticesidir ki bu Fethullahçı terör örgütünün attığı adım karşılığını bulmuştur. Nasıl buldu karşılığını? Milletle buldu, millî iradeyle buldu. En güzel cevabı benim aziz milletim verdi. Kardeşlerim, ben bu vesileyle burada birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunun bir tanesi şudur: Bu ülkede bildiğiniz gibi yasama organı vardır, yürütme vardır, yargı vardır. Bunlar bu organları bile çatıştırmaya kalkıştılar, ama başaramadılar. Netice ne oldu? Bakınız şu anda dün itibariyle yargıyı eline geçirmiş olan bu örgüt, şimdi teker teker dökülüyor. Ve şu anda da yargı bunlardan binlercesini gözaltına almış durumda, açığa almış durumda. Bakınız HSYK üyelerinden tutunuz Anayasa Mahkemesi üyelerine varıncaya kadar, birincil mahkemede olanlara varıncaya kadar şu anda açığa alınıyorlar, gözaltına alınıyorlar ve tutuklanıyorlar. Bu neydi? Bu, olması gerekendi. Fakat yeterli mi? Değil. Şu anda Silahlı Kuvvetleri’mizi ne yazık ki perişan eden bu örgüt, generallerinden tut en alt kademeye kadar şimdi onlar da tutuklanmaya başladılar.”

Bu yapılanların yeterli olmadığını ve devletin tüm kurumlarında bu virüslerin temizleme döneminin devam edeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bu vücut, metastaz yaptı. Maalesef kanser virüsü gibi bu devletin her yerini sardı. Dolayısıyla biz bunları biliyorduk ve ilgili olan bütün mercilere de bunu söyledik, söylüyorduk” dedi.

FETULLAH GÜLEN’İN İADE TALEBİ

‘Her olanda hayır vardır’ sözüne atıfta bulunarak şu anda çok çok farklı bir noktaya gelindiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamaları yaptı: “Şimdi bununla artık kaçacakları bir yer yok. İnlerine gireceğiz demiştik, şimdi tam manasıyla girdik. Şu anda Amerika’ya, Batı ülkelerine yazılı olarak da Adalet Bakanlığımız kanalıyla, Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla bunları talep edeceğiz, bunları isteyeceğiz ve tavırlarını da ayrıca göreceğiz. Ve görüştüğümüz tüm devlet büyüklerine de bunları özellikle hatırlatıyorum. Bakınız sizlere bunu defalarca söyledik, fakat ne yazık ki ciddiye almadınız. İşte şu anda bu darbeciler ne yazık ki bu Fetullahçı terör örgütünün temsilcileridir. Ve biz bunu Siyaset Belgesine girdik, ne olarak girdik? Aynen PKK gibi Fetullahçı terör örgütünü de ismen girdik. Ama yeterli değil. Şimdi diğerlerini de aynı şekilde buraya gireceğiz.”

“MEYDANLARDAN AYRILMAYACAĞIZ”

Cenaze namazları kılınan Hevzat Yalçıntaş ve İlhan Varank ile diğer şehitler için Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbim taksiratlarını hasenata tebdil etsin. Rabbim Cennetiyle, cemaliyle müşerref kılsın. İnşallah Sevgili Peygamberimizin Liva’ul Hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri haşr’ü cem eylesin” temennilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda söz konusu darbe girişimine milletin gösterdiği tepkiye işaret ederek, vatandaşlara hitaben, “Gevşemek yok, bir defa özellikle bu hafta çok önemlidir, aynı şekilde meydanlardan ayrılmayacağız. Meydanları sizler doldurmalısınız, gevşemeye gelmez. Bu iş 12 saatlik bir operasyon değildir, devam edeceğiz, kararlı bir şekilde yola devam edeceğiz” tavsiyelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Şehit Mehmet Çetin İçin Külliye’de Tören Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Şehit Mehmet Çetin İçin Külliye’de Tören Düzenlendi

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının başarısız darbe girişimi sırasında Marmaris’te çıkan çatışmada şehit olan Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir tören düzenlendi.

Törene; şehidin ailesi ve mesai arkadaşlarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığı personeli de katıldı. Şehit polis memuru Çetin’in naaşı daha sonra memleketi Uşak’a gönderildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Seslendi: “Sayın Başkan, Bu Darbe Girişiminden Sonra Pensilvanya’daki Zatı Artık Bize Teslim Edin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Seslendi: “Sayın Başkan, Bu Darbe Girişiminden Sonra Pensilvanya'daki Zatı Artık Bize Teslim Edin”

 

İstanbul’da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Başkan ‘Pensilvanya’daki 400 dönüm arazinin içinde olan bu zatı deport edin ya da bize verin’ demiştim. Ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim, ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Diyorum ki; ‘Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bazı askerlerin püskürtülen ve başarısızlıkla sonuçlanan kalkışmasına tepki göstermek amacıyla Üsküdar Kısıklı’da toplanan vatandaşlarla bir araya geldi ve topluluğa hitaben bir konuşma yaptı.

“BİRLİĞİMİZ, BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN”

“Aziz İstanbul, sevgili hemşehrilerim; sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla selamlıyorum. Günümüz mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun. Birliğimiz, beraberliğimiz daim olsun” sözleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, farklı bir günde ve bu günün bilinci içinde arada toplanıldığına dikkat çekti ve Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda toplanan halkın bu heyecanı birlikte yaşadığını söyledi.

40 yıldır Türkiye’nin paralel devlet yapılanmasından çok çektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bildiğiniz gibi bu milletin zekâtından, fitresinden sadakasına varıncaya kadar her şeyini emdiler ve ondan sonra da bu milleti yurt dışından, Amerika’sından Avrupa ülkelerine varıncaya kadar her yerde bu devleti, bu ülkeyi yalan-yanlış asparagas haberlerle adeta şikâyet ettiler” dedi.

“STRATEJİK ORTAKSAK O ZAMAN ORTAĞINIZIN BU TALEBİNİ YERİNE GETİRİN”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya seslendiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Başkan, sizin kendinize bunu söyledim, ‘Pensilvanya’daki 400 dönüm arazinin içinde olan bu zatı deport edin ya da bize verin’ demiştim. Ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim, ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Diyorum ki; ‘Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak, eğer biz model ortaksak, o zaman ortağınızın bu talebini yerine getirin. Zira siz bizden hangi teröristi istediyseniz biz sizlere teslim ettik. Şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da -biliyorsunuz stratejik belgenin içerisinde yer almış vaziyettedir- bize teslim edin.”

“BU GİRİŞİM İSTEDİKLERİ GİBİ SONUÇLANMADI”

TSK içindeki ilgili örgüt mensuplarının girişiminin, istedikleri ve bekledikleri gibi sonuçlanmadığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü biz şuna inanmıştık: ‘Kaderin üstünde bir kader var’ demiştik. Ve biz şuna inanmıştık: ‘Gücü olan haklı değil, haklı olan güçlüdür’ demiştik ve nitekim de öyle oldu” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini dinleyen vatandaşların “Dik dur eğilme, bu millet seninle” şeklindeki tezahüratlarına, “Hiç endişeniz olmasın, biz sadece Allah’ın huzurunda rükûda eğiliriz, başka bir yerde eğilmek bize yakışmaz, böyle bir şey zaten bizim ilkelerimizde yok.” diye cevap verdi.

“YOL ARKADAŞLARIMIZDAN ŞEHİTLER OLDU”

Kalkışmaya girişenlere yönelik yapılan operasyonlarda polislerden ve sivil halktan şehitlerin verildiğine dikkat çekerek şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yol arkadaşlarımızdan şehit olanlar oldu. Ama ben ayırt etmiyorum hepsi benim yol arkadaşım. Hepsine de Rabbimden inşallah o yüce makamda taltif niyaz ediyorum” dedi.

“BUNLAR SİLAHLI KUVVETLER İÇİNDE BİR UR”

Söz konusu kalkışmanın Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup azınlık tarafından yapıldığını ve kurumun bütününü kapsamadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bunlar bir urdu, ur. Şimdi bu ur temizleniyor. Ve Silahlı Kuvvetlerimiz inşallah kendine yakışır bir noktaya doğru gelecek. Fakat bu arada yargıya da çok teşekkür ediyorum, çünkü yargı dört bir yanında ülkemizin makamlarına, mevkilerine, rütbelerine bakmadan kim olursa olsun Emniyet Teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları toplayarak tutuklama kararlarını verdiler ve bunları tutukladılar” şeklinde konuştu.

“İDAM TALEBİ PARLAMENTO İÇİNDE DEĞERLENDİRİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların kalkışmayı yapanlar için ‘İdam isteriz’ şeklindeki tezahüratlarına cevaben “Şüphesiz ki her talebin değerlendirilmesi, konuşulması, görüşülmesi demokratik ülkelerde bir haktır. Bunlar Parlamento çatısı altında değerlendirilir, bunun için de bir yerlerden izin almaya da gerek yok” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakat şu anda biliyorsunuz bu yapı İstiklal Savaşı’nın mücadelesini vermiş olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni de bombaladı. Ve bugün bu yapı bu bombaladıkları yerde artık Parlamento çalışmalarının duracağını zannediyordu. Parlamento bugün toplandı, bir araya geldiler ve 4 siyasi parti bir ortak bildiri yayınladılar. Parlamento toplantısını yaptı, gerçekten güzel de bir bildiri yayınladılar. Bu ortak bildiri aynı zamanda bizim de bildirimizdir, biz de bunun altına imzamızı koyarız. Ve işte bu birliğe, bu beraberliğe, bu dayanışmaya her zaman ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız anda bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Zaten bu olanlar Türkiye’nin yükselişini hazmedemeyenlerin, hazmedemeyen üst akılların operasyonudur bu. Fakat onlar isteseler de, istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır.”

“MİLLET OLARAK MEYDANLARA ÇIKIŞINIZ HER ŞEYİ ALTÜST ETTİ”

Gelinen noktada rahat olunması gerektiğini söyleyen ve vatandaşlara hitaben “Sizin ilk andan itibaren millet olarak meydanlara çıkmanız var ya, o meydanlara çıkışınız her şeyi altüst etmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu tavsiyelerde bulundu: “Rehavet yok ve hafta boyu biz bu birlikteliğimize devam ettirmeliyiz. Bu noktada hemfikir miyiz? Hafta boyu bu buluşmaları devam ettirmeliyiz, bunu öncelikle haberdar edeyim. Ve inşallah gerek Başbakanımız, gerek hükûmetimiz, gerek devletimizin tüm kurumları çalışmalarını sürdürüyor. Şu anda polisimiz verdiği şehitlere rağmen dik durdu, dimdik durdu. Ve gördüğünüz gibi alınan birçok general var, alınan albaylar var. Ama şimdi ben buradan bir şeyi sizlere hatırlatmak istiyorum, burada bir oyuna da gelmeyelim; şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’yle milletimizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir, içeriden takviyeli güçler olabilir, sakın bu oyuna da gelmeyelim. Eninde sonunda bu Silahlı Kuvvetler bizimdir. Bu Silahlı Kuvvetler paralel yapının değildir. Bu kardeşiniz de Anayasanın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıdır.”

“TÜRKİYE AYDINLIK GELECEĞE YÜRÜYOR”

Kendisini dinleyen vatandaşlara hitaben karşısında Türkiye’nin bir özetini gördüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda yargısıyla, polisiyle, askerin dürüst ve samimi olan kesimiyle, devletin tüm kurumlarıyla el ele Türkiye’nin aydınlık geleceğe yürüdüğünü kaydetti.

Daha önce yaptığı konuşmalarda vatandaşa, paralel devlet yapılanması güdümündeki okul ve kurslara çocuklarını göndermemeleri tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatarak devlet okullarının yeterli olduğunu ve okullarda hafta sonları ücretsiz kurslar düzenlendiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kapatın o okulları” şeklindeki tezahüratlara karşılık, “Gerek yok, siz zaten onları karşılıksız bıraktığınız anda onlar kendiliğinden kapanır” diye ekledi.

Kalkışma sonrasında yürütülen operasyonlarda binlerce yargı mensubunun yanı sıra, Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu’ndan 5, Anayasa Mahkemesi’nden 2 üyenin açığa alındığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yani şu anda yargı gerçekten kararlarını süratli bir şekilde veriyor. Bu özgüvenle birlikte de inşallah yarınlara birlik beraberlik, güçlü bir şekilde yürüyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“BU ÜLKEYİ PARALEL DEVLET YAPILANMASINA ASLA TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Konuşmasında ‘Tek millet, tek bayrak, tek millet, tek devlet’ vurgusunda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Temmuz’dan itibaren ülkemizi bölmeye çalışan o terörist örgütlere karşı askerimizle, polisimizle biliyorsunuz çok ciddi bir mücadele sürdürüyoruz. Biliyorsunuz değil mi? Hâlâ o mücadele ağırlıklı Güneydoğu Bölgesinde sürüyor. Orasını da Allah’ın izniyle başaracağız, o da bitecek. Bu ülkeyi biz 3-5 teröriste bırakmayacağız. Buradan da sağlam çıkacağız. Ama dediğim gibi, tek devlet anlayışıyla da bu ülkeyi paralel devlet yapılanmasına da asla teslim etmeyeceğiz. Kurumlardan şu anda bunları temizlenme operasyonu başladı, temizlenecekler bunlar. Bütün yetkili, ilgili mercileri buradan ikaz ediyorum, Başbakanımızla da, Bakan arkadaşlarımızla da bunların hepsini paylaştık ve bunların üzerine üzerine gideceğiz nerede ne varsa. Demiştim ya, ‘inlerine gireceğiz.’ Bunların inlerin girdik, giriyoruz. Temizlenecek. Ve şu olaylar var ya Allah’ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü kimin ne olduğu çok iyi ortaya çıktı. Nerede kim var, bunların tamamen imamları falan ortaya çıktı. Ve şimdi bunların üzerine üzerine gitmek suretiyle, kaçanlar kurtuluyor ama takipçisiyiz. Ve Amerikalı dostlarımız da kalkıp Pensilvanya’daki o terörist başını bize teslim ettiği andan itibaren çok şey değişecektir. Bunun için biz de diyoruz ki; bizim stratejik müttefikimiz olarak, model ortağımız olarak Amerika Pensilvanya’dakini bize teslim etmesi lazım; bu çağrıyı buradan yapıyorum. Ama sizlere de diyorum ki; rehavet yok, beraber dik duracağız, eğilmeyeceğiz, sonuna kadar bu işi kovalayacağız. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

17Temmuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz Şehitlerinin Cenaze Törenine KatıldıCumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece yaşanan darbe girişiminde FETÖ/PDY terör örgütüne mensup askerlerin ateşi sonucu şehit olan Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, İbrahim Yılmaz, Halil Kantarcı, Yunus Emre Ezer, Erkan Pala ve Ömer Cankatar ile kalp krizi sonucu vefat eden eski milletvekili Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş’ın cenaze törenine katıldı.

17Temmuz

Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Şehit Mehmet Çetin İçin Külliye’de Tören Düzenlendi

Cumhurbaşkanlığı Koruma Polisi Şehit Mehmet Çetin İçin Külliye’de Tören DüzenlendiTürk Silahlı Kuvvetleri içindeki FETÖ/PDY terör örgütü mensuplarının başarısız darbe girişimi sırasında Marmaris’te çıkan çatışmada şehit olan Cumhurbaşkanlığı koruma polisi Mehmet Çetin için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir tören düzenlendi.

16Temmuz

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Seslendi: “Sayın Başkan, Bu Darbe Girişiminden Sonra Pensilvanya’daki Zatı Artık Bize Teslim Edin”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’ye Seslendi: “Sayın Başkan, Bu Darbe Girişiminden Sonra Pensilvanyaİstanbul’da halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Başkan ‘Pensilvanya’daki 400 dönüm arazinin içinde olan bu zatı deport edin ya da bize verin’ demiştim. Ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim, ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum. Diyorum ki; ‘Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar