Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11854 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Engelliler sorunlarını anlatırken Özel Güvenlik Engeline Takıldılar

16 Mayıs 2017 - 4 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Engelliler sorunlarını anlatırken Özel Güvenlik Engeline Takıldılar
Engelliler sorunlarını anlatırken  Özel Güvenlik Engeline Takıldılar

Engelliye Sağlam Raporu Sağlama Engelli Raporu

“Kolu Olmayana Kolu Var Diyen De Var Kolu Var Olana Kolun Yok Diğende”

Sakarya’da yaşayan ve ülkemizde genel manada büyük sorunlar oluşturan Engelli sağlık kurulu raporları ile ilgili şehrimizde Devlet Hastaneleri arasında Farklı Oran Değerlendirmeler ve Tanımlamalar Sonrası yaşanan sorunlara dikkat çekmek için Sakarya Eğitim Araştırma hastanesi önünde Yenihayat Paralimpik Engelli Spor Kulübü olarak bir basın açıklaması yaptı.

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı’da Başkan,Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’da Yönetim Kurul Üyesi,Sakarya Kent Konseyi’de Engelli Meclis Başkanı,Adapazarı Belediyesi’de Belediye Meclis Üyesi Selim ÖZEN açıklamasına Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanı Aşkın Şentürk,Engelliler Güçlendirme Derneği Başkanı Fatma KILINÇER, Engelliler Güçlendirme Derneği Başkan Yardımcısı Melehat ÜZGÜN,Sakarya Medya Derneği Başkan Vekili Fehmi DUMAN,Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Sakarya Şube Başkanı Nurten BÜYÜKAKTEN,Sakarya Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Şefik AKAR,Sakarya Dayanışma Derneği Başkanı Özkan GÜLER,Sakarya Ülkü Ocakları İl Başkan Yardımcısı Sedat SERT,Şehit Ali Borinli Özel Okulu Derneği Başkanı Haluk HIZEL ve çok sayıda engelli katıldı.

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı’da Başkan,Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’da Yönetim Kurul Üyesi,Sakarya Kent Konseyi’de Engelli Meclis Başkanı,Adapazarı Belediyesi’de Belediye Meclis Üyesi Selim ÖZEN”Ülkemizde,Engelli Sağlık Kurulu Raporu,engelli bireylerin çeşitli  hak ve hizmetlerinden Fırsat eşitliği ilkesi  doğrultusunda yararlanabilmesi için Kamu ve kuruluşlarınca talep edilen temel belgedir.Türkiye ENGELLİLİK  Araştırması”ile  ülkemizdeki ENGELLİ bireylerin sayısal durumu tespit edilmiştir.Araştırmanın  sonuçlarına göre ülkemizde 9.217.500 kişi  engelli olarak yaşamını  sürdürmektedir ve  bu genel nüfusa oranı %12.29’dır.Bu  bağlamda  her engellinin  sadece anne ve  babası dahil edilerek yapacağımız kaba  bir hesapla,Ülkemizde  yaklaşık 27 milyon kişinin engelli bireylerin  çeşitli hak ve  hizmetlerden yararlanabilmesi  için temel belge  olarak istenen,engelli  sağlık kurulu raporu uygulaması ile doğrudan ilgili olduğu görülmektedir.Yaklaşık Ülke  nüfusumuzun  1/3’ünden fazla  insanın  doğrudan ilgili olduğu engelli  sağlık  kurulu raporu  uygulamasında ise defalarca yapılan  mevzuat düzenlemelerine ve  Ülke düzeyinde örnek  uygulamalar yapan  sağlık kuruluşları olmasına  karşın,tarafımıza  gelen sorunlardan,sorulardan,geri  bildirimlerden  halen  sağlık kurulu  raporlarındaki  yanlış farklı değerlendirmeler  sonrası ortaya çıkan sonuçları itibarı ile istenilen seviyeye gelinmediğini sorunların artarak  çoğaldığını  üzülerek görmekteyiz.Engelli sivil toplum  kuruluşları olarak uygulamada  saptadığımız  en sık karşılaşılan sorunları ilgililerin  dikkatine  bilgilerine  sunuyoruz.

BASIN AÇIKLAMASININ  TAM METNİ

İlimizde Engelli Sağlık Kurul Raporları Alımı Süreçi  Konusunda Yaşanan Sorunlar

Ülkemizde, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, engelli bireylerin çeşitli hak ve hizmetlerden Fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda yararlanabilmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarınca talep edilen temel belgedir. Türkiye ENGELLİLİK  Araştırması ” ile ülkemizdeki ENGELLİ bireylerin sayısal durumu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre ülkemizde (genel nüfus 80.000.000 olarak kabul edildiğinde) 9.217.500 kişi  engelli  olarak yaşamını sürdürmektedir ve bunun genel nüfusa oranı %12,29’dur.

Bu bağlamda; her engellinin sadece anne ve babasını dâhil ederek yapacağımız kaba bir hesapla, Ülkemizde yaklaşık 27 milyon kişinin engelli bireylerin çeşitli hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için temel belge olarak istenen, engelli sağlık kurulu raporu uygulaması ile doğrudan ilgili olduğu görülmektedir. Yaklaşık Ülke nüfusumuzun 1/3’ünden fazla insanın doğrudan ilgili olduğu engelli sağlık kurulu raporu uygulamasında ise defalarca yapılan mevzuat düzenlemelerine ve Ülke düzeyinde örnek uygulamalar yapan sağlık kuruluşları olmasına karşın,  tarafımıza gelen  sorunlardan, sorulardan, geri bildirimlerden, halen i sağlık kurulu raporlarındaki yanlış ve farklı değerlendirmeler sonrası ortaya çıkan sonuçları itibari ile  istenilen  seviyeye gelinmediğini sorunların artarak çoğaldığını  üzülerek görmekteyiz.

Engelli sivil toplum kuruluşları olarak uygulamada saptadığımız en sık karşılaşılan sorunlar aşağıda derlenmiş olup, ilgililerin dikkatlerine ve bilgilerine sunarız.

  • Sağlık kuruluşuna ulaşım zorluğu.

  • Hastane içerisinde ilgili tüm poliklinikleri dolaşma zorunluluğu. Ve istenen film röntgen gibi hizmetlerde fiziksel koşulların engelli bireyler ve ağır düzeydeki hastalar düşünülerek fiziksel koşulların oluşturulmaması ve engelli hasta transferi konusunda eğitimsiz sağlık personellerin bulunması , Sağlık kurulu raporları sonrası kurul tarafından değerlendirme yapılan ortamın fiziksel koşullarının uygun olmaması bir düzen ve hasta mahremiyetine dikkat edilmemesi.

  • Raporların süresi uygulamasının işlevsiz kalması, her kurumun kendi uygulamaları kapsamında tekrar tekrar yeni raporlar istemesi. İlgilinin talebi olmadığı durumlarda sağlık kurulu raporunun sadece bir nüshasının kişiye verilmesi

  • Farklı zamanlarda farklı sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporlarında, engellilik oranlarında ve ağır engellilik tanımında farklılıklar olması. . İlimizdeki hastanelerimizde  yapılan engelli sağlık kurul rapor  değerlendirmesi sonrası  , farklı engel oranların çıkmasından dolayı   il dışına hakem hastaneye engelli bireylerim (Haydarpaşa veya Kocaeli – Derince Hastanelerine  )gönderilmesi sonrası ortay çıkan mağduriyetler

  • Raporların sadece başvuru esnasında istenilen kullanım amacı hususunu kapsayacak şekilde düzenlenmesi, SKR verilirken (ÖTV, vergi, cihaz, eğitim, istihdam vs.) tüm hizmetleri kapsayacak genel değerlendirmeler yapılmaması , özellikle engelli sporcu bireylerin lisans alabilmesi adına yaşanan sorunlar hekimlerimizin engelli sporları konusunda bilgi sahibi olmamaları ve spor hekimlerinden alınan raporlardan ücret istenmesi .

  • Belge aslı istenmesi alışkanlığı. Tüm ilgili kurumlar tarafından elektronik ortamda raporların görülememesi, sık sık raporun aslının ibrazının istenmesi ve aslını ibraz edemeyenlerden tekrar tekrar raporlar istenmesi.

  • Tek tip form kullanılması, çocukların tanılamasına uygun (özellikle 0-3 yaş grubu) formların kullanılmaması. 0-3 yaş grubu engelli çocuklara engellilik oranı içeren sağlık kurulu raporları verilememesi.

  • Raporlarda kişinin fonksiyonel engel durumlarının yerine, ICD 10 tanı sınıflandırmasına göre tanının karşılığı olan engel oranlarının dikkate alınması.

  • İşaret dili bilen doktor ve sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olması

.          ·       Uzun bürokratik işlemler. Sağlık kurulu raporu almak için talep edilen süreç içersinde uzun randevu süreçlerinin olması (önceden en fazla 15 gün içersinde alınırken bu sürenin 60 güne çıkması )

.    Spor yapmak isteyen engelli bireye sporcu lisansı çıkartmak istenildiğinde bu konuda yaşanılan zorluklar hekimlerimizin engelli spor branşları  konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı ortaya çıkan olumsuz sonuçlar engelli bireyin spor yapmasının önündeki en büyük engel.

Bu gün burada  yanımızda olup sesimizi duyurabilmek adına değerli basın mensubu arkadaşlar sizlerin aracılığı ile Sayın Cumhurbaşkanımıza ,Sayın Başbakanımıza ,Sayın Sağlık Bakanımıza ve Sayın  Maliye bakanımıza  seslenmek istiyorum , Sayın Cumhurbaşkanımız sokağın sesini , halkın sesini her zaman duymuştur biz engelli bireylerin en temel vatandaşlık haklarından  yararlanabilmek adına sağlık kurulu raporları yüzünden yaşamış olduğumuz sorunların biran önce çözüme kavuşması adına Sağlık Bakanlığınca hazırlanmış olan yeni  Engelli Sağlık Kurul yönetmeliği   Engellilik Ölçütü, Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” bir an önce Maliye Bakanlığında bekletilmeden uygulanılmaya  başlanmalıdır . Sağlık Kurulu raporları yüzünden oluşan mağduriyetlerin çözümü adına Sayın Cumhurbaşkanımıza Sakarya dan seslenmek istiyorum lütfen sesimize kulak veriniz ve binlerce , engellimizin sorunu olan bu  durumun çözüme kavuşmasını sağlayınız .Sayın Cumhurbaşkanım  .

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı’da Başkan,Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’da Yönetim Kurul Üyesi,Sakarya Kent Konseyi’de Engelli Meclis Başkanı,Adapazarı Belediyesi’de Belediye Meclis Üyesi Selim ÖZEN ‘in engelli raporu yüzde 92’den yüzde 41’e düşürüldü. Malulen emekli olan Özen’in tüm hakları bu raporla elinden alınacak. Özen bu sorunu bir çok kişinin yaşadığını belirtti

YÜZDE 92’LİK RAPOR

17 yıl önce geçirdiği iş kazası sonucu omurilik felci olan ve tekerlekli sandalyeye bağlı yaşam süren, Sakarya’da engellileri hayata kazandırma adına bir çok projeye imza atan Selim Özen’in yüzde 92’lik engelli raporu, hiçbir iyileşme belirtisi görülmemesine rağmen Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi yüzde 41’e düşürüldü.

HAYATA TUTUNMAK

Daha önce aldığı tüm sağlık raporlarında yüzde 92 engelli olduğu belirtilen Selim Özen’in vücudunun göğüs kısmından aşağısı hiç tutmuyor. Buna rağmen hayata tutunmaya çalışan birçok STK’de etkin bir şekilde görev alan, atıcılık, masa tenisi, bocce gibi sporlarla uğraşan, Selim Özen kendisine verilen yüzde 41’lik son sağlık raporuyla şok geçirdi.

RAPORA KARIŞAMAYIZ

Adapazarı Belediye Meclis üyesi de olan Selim Özen yüzde 41’lik rapor şokunu atlattıktan sonra Hastane yönetimiyle görüştü. Özen’i dinleme nezaketi bile göstermeyen Başhekim Yardımcısı “ Biz doktorların verdiği rapora karışamayız” diyerek raporun kesinliğine işaret etti. Rapora itiraz etmeye hazırlanan Özen şunları söyledi:

DUYARLI OLSUNLAR

“Ben aslında sadece bir örneğim. Çevremde o kadar çok engelli arkadaşım, kardeşim bu sıkıntı yaşıyor ki. Biz derdimizi anlatacak kimse bulamıyoruz. Ben omurilik felçlisiyim. Benim raporumda bundan hiç söz edilmemiş. Ağır engelli olmama rağmen, yüzde 41 rapor verilmiş. Sağlık kurullarının engelli raporları konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi

ENGELLİLİLERİN HAKLARI ELİNDEN ALINMAYA BAŞLADI

DAHA ÖNCE YÜZDE 90 ENGELLİ RAPORU OLANA YÜZDE 30 RAPOR

Sakarya Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan ihlalleri dile getiren Basın açıklamasına ilk tepki Sakarya Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Yönetiminden geldi. Burada açıklama yapamazsınız diyen Özel Güvenlikçilere Engelliler büyük tepki gösterdi.

Engellilik, temelde toplumun bireye bakış açısından ileri gelen bir olgudur. Bireyin fiziksel veya zihinsel anlamda yetersizliği asıl engel durumunu oluşturmaz. Toplumların sahip olduğu dini, sosyal, ekonomik ve kültürel altyapı engellilere yönelik yaklaşım tarzını belirler. Engelli bireyler kamusal alanda görünürlüğü daha az istenen,sosyal yaşamın akışı içerisinde dezavantajlı olan grubu oluştururlar.Sosyal devlet anlayışı, fırsat eşitliği çerçevesinde her bireyin yaşama hakkını nasıl ki koruyorsa engelli bireylerin de -diğerlerinden farkı olmaksızın  haklarını korumakla görevlidir.

Toplumsal düzenin sağlanmasında bireylerin sahip olduğu sosyo-ekonomik altyapı da etkilidir. Toplumun fertleri arasında, yaşam koşulları ne kadar iyi olursa ortaya çıkacak anomali durumu da az olacak veya hiç olmayacaktır. Toplumsal düzensizliğin temelini oluşturan etkenlerden biri de bireylerin işgücüne katılamamalarıdır.

Bu bağlamda engellilere yönelik istihdam politikaları da toplumsal huzur ve refah açısından önemlidir.

Engelli bireylerin yaşam koşulları içerisinde toplumla bütünleşmesini sağlayacak en temel etkenlerden biri de bizim onları kendilerine yetecek düzeyde hayatlarını organize edebilecek yeterliliğe sahip bireyler olarak görmemizdir. Ancak bu şekilde engeller ortadan kalkar.

Bu çalışmada, engellilik kavramının Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bağlamında tanımının ne olduğunun, engellilik sosyolojisinin tarihsel süreç içerisindeki gelişmelerden yola çıkarak sosyolojik temellendirmesinin nasıl gerçekleştiğinin, engelliliğe bakış açılarını ortaya koyan engellilik modellerinin neler olduğunun, Türkiye’de engelli bireylerin, anayasada, yasalarda, yönetmelik ve tüzüklerde sahip oldukları hakların neler olduğunun ve bu hakların sosyal, ekonomik, fiziksel ve kültürel çevrede engelli bireylere ne derece sağlandığının bir izdüşümü sunulmaktadır.

Engelli Haklarının Anayasal Temellendirmesi Engelli bireylere yönelik mevzuatın

temel çıkış noktası, 1982 T.C. Anayasası’nın X. Bölümü olan ‘’Kanun Önünde Eşitlik İlkesi’ne dayanır. Bu maddeye göre herhangi bir ayrım gözetilmeden tüm vatandaşlar eşit kabul edilmekte ve eşit haklara sahip oldukları vurgulanmaktadır.Ayrıca ilgili başlığa getirilen 07.05.2010 tarih ve 5982/1 değişikliği ile “Çocuklar,yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. ’’ ifadesi ile engelli bireylere yönelik pozitif ayrımcılığın da önü açılmıştır. Yine Anayasanın Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığı altında, kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından mahrum bırakılamayacağı, hüküm altına alınmıştır. TÜİK tarafından 2010 yılında gerçekleştirilen Özürlülerin Sorun ve Beklentileri Araştırması’nda kayıtlı engelli bireylerin %59.6’sının öğretimden faydalanmadığı ve lise ve daha üstü okullardan mezun olan engelli oranının yalnızca %7.7 olduğu göz önüne alındığında bu hükmün gereklerinin yerine yeterince getirilemediği görülmektedir. Yine eğitim-istihdam ilişkisi göz önünde tutularak meseleye yaklaşılması yapıcı bir yaklaşım olacaktır.

Anayasa’nın Çalışma İle İlgili Hükümler başlıklı bölümünde “Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir. ” denilerek eşitlik ilkesine atıf yapılırken, yine çalışma hayatını iyileştirmek ve işsizliği azaltmak gibi görevler devlete yüklenmektedir. Ayrıca kimsenin; yaşına, cinsiyetine ve gücüne uygun olmayan işlerde çalıştırılamayacağı ve küçükler, kadınlar ve bedeni ya da ruhi yetersizliği olanların çalışma şartlarının özel olarak belirlenebileceği vurgulanarak, korumacı bir yaklaşım da geliştirilmiştir. Bu hususta gerekleri yerine getirmesi gerektiği X. Sosyal Güvenlik Hakları başlığının A. Sosyal Güvenlik Hakkı bölümünde belirtilmektedir. B. Sosyal Güvenlik Bakımından Özel Olarak Korunması Gerekenler alt bölümünde engelli bireylerin korunması ve toplumsal hayata katılımlarını sağlayıcı tedbirlerin alınması ve bu husustaki kolaylaştırıcı düzenlemelerin getirilmesi yükümlülüklerinin devlet tarafından yerine getirileceği vurgulanmaktadır.

Engelli Sağlık Raporu Nereden, Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Engelli sağlık kurulu raporu nedir? Engelli sağlık kurulu raporu nereden alınır? Engelli sağlık raporu nasıl alınır? Engelli sağlık raporu almak istiyorum, nasıl alabilirim? Engelli sağlık raporu kimlere verilir? Engelli sağlık raporu almak için gerekli evraklar belgeler nelerdir

Engelli Raporu Kimlere Verilir?

Engelli raporu, engellilerin ve ailelerin devlet ve özel sektör tarafından engelli bireylere sağlamış olduğu haklardan faydalanabilmeleri için almak durumunda oldukları bir belgedir. Engelli raporunda yazmakta olan oran yüzde ( % ) olarak belirtilmektedir. Devlet tarafından yapılan engelli tanımı şu şekildedir: Engelli raporu ile fiziksel veya ruhsal olarak vücut fonksiyonlarının en az %40’ını kaybetmiş kişilere engelli denilmektedir. Kişilerin engelli olup olmadıklarını gösteren sağlık raporuna da engelli sağlık raporu denilir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak için devlet tarafından yetki verilen tam teşekküllü hastanelere başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bu hastanelerin listeleri zaman zaman güncellenmektedir. Size en yakın tam teşekküllü hastaneye başvuru yapmanız durumunda, engelli raporu almak için işlemlerini halledebilirsiniz. Bu hastanelerde engelli raporu düzenlemek için sağlık kurulu birimleri bulunmaktadır. Engelli raporu almak isteyen kişi veya velisi buraya başvuruda bulunarak engelli raporu alabilir.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli raporu başvuru dilekçesi ( Bu raporu başvurduğunuz hastaneden temin edebilirsiniz. Rapor hastane tarafından doldurulacaktır. )

Nüfus cüzdanı ve fotokopisi

2 adet fotoğraf ( bazı tam teşekküllü hastaneler 2’den fazla fotoğraf talep etmektedir. Bu yüzden mümkünse yanınızda daha fazla fotoğraf bulundurmanız, işlemleri hızlı halletmeniz adına faydalı olacaktır. )

Gerekli belgeler ile beraber engelli sağlık raporu almak için başvuruda bulunmanızın ardından, gerekli kontrolleriniz ve testleriniz yapılır. Tüm bu işlemlerin ardından sonuçlarınız doktorlardan oluşan heyete gönderilir. Doktorlar engelli raporu oranına, engelli raporu yönetmeliği kapsamında karar verirler. Rapor almak için şahsen başvuruda bulunduysanız 2 kopya, resmi bir kurum tarafından sevk işlemi ile gelmişseniz de 3 kopya olarak size tanzim edilir. Şayet size verilen raporda, engelli oranı %40 ve üzerinde ise engelli sayılırsınız.

Engelli Sağlık Raporu Ücretli Midir?

Engelli sağlık raporu başvurusu tamamen ücretsiz bir işlemdir. Devlet bu işlem için engelli vatandaşlarımızdan herhangi bir para talep etmemektedir.

Engelli Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Engelli sağlık raporu sürekli veya geçici bir süre için verilebilir. Şayet hastalığınızın tedavisi çok uzun sürecekse veya tedavisi mümkün değilse sürekli olarak, iyileşme umudu var ise veya kontrol gerekiyorsa da belirli süreli olarak engelli raporunuz düzenlenir. Bu süre genel olarak 2 sene için düzenlenmektedir. Yani 2 sene sonra yeniden tam teşekküllü bir hastanede kontrol yaptırmanız gerekecektir. Şayet 3 kere kontrol olmanıza rağmen hastalığınız devam ediyorsa, bu hastalığınızın süreli değil süresiz olduğunu göstermektedir. Bu yüzden raporunuz süreliden, süresize çevrilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna Nasıl İtiraz Edilir?

Engelli sağlık kurulu raporuna; engelli, engelli velisi veya engellinin vasisi ya da raporu talep eden kurum tarafından itiraz edilebilmektedir. Engelli sağlık kurulu raporuna itiraz etmek isteyen kişi veya kurum, itiraz dilekçesi ve sağlık kurulu raporunun tasdikli örneği ile beraber, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvuruda bulunabilir. İl Sağlık Müdürlüğü, yeniden rapor alınması için kişiyi başka bir sağlık kurumuna yönlendirir. İtiraz edilen rapor ile yeni çıkacak olan rapor aynı doğrultuda ise rapor kesinleşir.  Farklı ise, engelli hakem hastanesine sevk edilir ve buradan çıkacak sonuç esas alınır.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar