Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya18°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11124 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Elma, Armut yiyemeyeceksiniz bir daha

12 Mayıs 2016 - 2 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Elma, Armut yiyemeyeceksiniz bir daha
Elma, Armut yiyemeyeceksiniz bir daha

ÇED sözcüsünden termik santral istemeyen halka: Size ne, para adamın!

15 Mayıs’ın arifesinde Kınık’ın Kalemköy’ünde hüzün verici bir ÇED toplantısı

 

İzmir’in Kınık İlçesi’nde yapılmak istenilen termik santralin ÇED toplantısında konuşan, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Hizmetleri Şube Müdürü, termik santral istemeyen halka “Size ne para adamın. İster santral yapar, ister batırır” dedi.

İzmir’in Kınık İlçesi’nde yapılmak istenilen termik santralin ÇED toplantısında konuşan, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Hizmetleri Şube Müdürü, termik santral istemeyen halka “Size ne para adamın. İster santral yapar, ister batırır” dedi.

Kınık’a yapılmak istenen termik santralın Çevre Etki Değerlendirme Toplantısı (ÇED) Kınık’ın Kalemköy Mahallesi Kahvehanesinde yapıldı.

Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik tarafından yapılmak istenilen termik santralle ilgili toplantıya Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven, Bergama Çevre platformu dönem sözcüsü Erol Engel, EGEÇEP eş başkanı Turgut İnel, FOÇEP dönem sözcüsü Bahadır Doğutürk, Bergama Belediyesi Hukuk Bürosu’ndan Av.Serdar Sinan, ALÇEP, Dikili Çevre Platformu, şirket sorumluları ve yöre halkı katıldılar.

CED1 CED2

SANTRAL VARSA SU DA YOK MEYVE DE

Yapılan toplantı İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Hizmetleri Şube Müdürü Işın Özdemir başkanlığında, bakanlık görevlilerinin de katılımıyla başladı. Şirket görevlilerinin bilgilendirmesi ardından söz alan Bergama Çevre Platformu dönem sözcüsü Erol Engel; “Kozak Yaylası’nda yıllarca soma termik santralinin asit yağmurlarından dolayı istenilen verim alınamadı. Şimdi tehlike daha büyük” dedi. Ardından söz alan Somalı Maden İşçisi Sefa Köken ise; “Santral yapılırsa bu suyu bir daha içemeyeceksiniz. Elma, Armut yiyemeyeceksiniz bir daha. Bulamayacaksınız hatta. Bir daha gökyüzünde bu kadar kuş uçmayacak” dedi.

“PARA ADAMIN, SİZE NE!”

EGEÇEP eş başkanı Turgut İnel ise söz alarak Termik Santral konusunda kaygılarını dile getirdi. Yapılan yatırım ve harcanan para ile oluşacak kirliliğe değinmek isteyen İnel’in konuşmasını bölen toplantı başkanı, İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ÇED Hizmetleri Şube Müdürü Işın Özdemir “Size ne para adamın. İster santral yapar, ister batırır” sözleri ise çevrecilerin tepkisine neden oldu. EGEÇEP eş başkanı Turgut İnel; “Bu şekilde olaya bakamazsınız” dedi.

Özdemir’in toplantıda söz almak isteyenler olmasına rağmen erken bitirmesi de tartışmaları arttırdı. Tartışmalar üzerine jandarma ekipleri toplantı salonunu bastı.

TOPLANTI DEĞİL, FİLM SENARYOSUYDU

Yaşananlara tepki gösteren çevreciler daha sonra bir basın açıklaması düzenlediler. Yapılan basın açıklamasında konuşan FOÇEP dönem sözcüsü Bahadır Doğutürk; “Bugün fosil yakıt karşıtı inisiyatifi olarak Kınık’ta yapılması düşünülen termik santral halk bilgilendirme toplantısına katıldık. Açıklamalardan tatmin olmadık. İzmir’in kuzeyinde yaşanan bu kirli faaliyetlere son verilmesini istiyoruz” dedi. Daha sonra söz alan Dikili eski Belediye Başkanı Osman Özgüven; “Aslında bu ÇED bilgilendirme toplantısı değildi. Film senaryosunun döngüsüydü. Burada başkanlık yapan arkadaşımız başkanlık mı yapıyordu, yoksa firma sahiplerini koruyan konuşmalar mı yapıyordu belli değil” dedi.

 

Termik santralin kurulacağı bölge
bülent_akyöndem_2

ÇED toplantısının afişi
bülent_akyöndem_3

Toplantı başlıyor, şirket adına bir hanım açıklamalar yapıyor
bülent_akyöndem_4

Çevreciler söz almaya başlayınca suratlar asılıyor
bülent_akyöndem_5

Gerginliği yatıştırmak için salona jandarma geliyor
bülent_akyöndem_6

ÇED toplantısına katılan çevreci grup
Previous
Next

İzmir’in Kınık ilçesinin Kalemköy, Arpadere, Elmadere ve Değirmencieli köylerinin arasına kurulması planlanan termik santralin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı 10 Mayıs Salı günü Kalemköy’de yapıldı. Çevre sakinlerini ağırlamak üzere ayarlanmış toplantı salonu ÇED raporunu hazırlayan MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Şirketi tarafından özenle hazırlanmış, masaların üstü kuru pastalarla donatılmıştı. Toplantının Eski Foça, Yeni Foça, Aliağa, Bergama, Şakran ve Çandarlı’dan gelmiş çevrecilerden oluşan 30-35 kişilik davetsiz konukları da vardı.

Toplantıya katılan çevre sakinlerinin termik santralin yararına çoktan ikna edilmiş oldukları daha baştan açıkça görülüyordu. ÇED raporunun sunumunu yapan hanımın kurulacak santral konusunda yaptığı açıklamalarla gayet sakin yürüyen toplantı çevrecilerin söz almaya başlamasıyla bir anda gerildi. Köylülerin ve özellikle kadınların da çevrecilere tepki göstermesiyle gerilim daha da arttı. ÇED raporunu hazırlayan şirket yetkilileriyle birlikte köylüler de çevrecilere “Siz buralı değilsiniz, yabancısınız, ne karışıyorsunuz” diyorlar ve ekliyorlardı: “Sizin tuzunuz kuru ama biz açız, çocuklarımız ekmek parası için Soma’ya gitmek zorunda kalıyorlar.” Çevrecilerin “Bu termik santralin arkasında hangi sermaye grubu var” sorusu sunumu yapan hanımı, “Size ne, kime ne, kim kâr edecekse etsin, bundan size ne” diyecek kadar sinirlendirmeye yetiyordu.

Termik santrali kuracak olan Hüsnü Özyeğin’in patronu olduğu Fiba Holding ile Adnan Polat’ın patronu olduğu Polat Madencilik A.Ş. idi. Bu iki şirket, Kınık’ta kurmuş oldukları maden ocaklarından çıkan kömürleri enerjiye çevirmek için şimdi, ortaklaşa kurdukları Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş. eliyle bölgeye termik santral kurma hazırlığı içindeydiler.

Toplam 2 milyar 434 milyon 570 bin TL’ye mal olacak bu termik santral projesi hükümetten 478 milyon liralık sabit yatırım teşviki almıştı. Ama hükmet teşviki bundan ibaret değildi. Şirket ayrıca gümrük vergisi muafiyetinden, yüzde 80 vergi indiriminden, yüzde 40 yatırıma katkı desteğinden ve 7 yıl boyunca sigorta primi işveren desteğinden de yararlanacaktı.

Yaklaşık bin dönüm tarım arazisi üzerine kurulacak termik santralin elindeki kömür rezervi 150 milyon ton tahmin ediliyor. Termik santralin ekonomik ömrünün 30 yıl olduğu bildiriliyor. Yıllık kömür tüketimi 2-3 milyon ton kadar olacağına göre, bu 30 yılda bu rezervin 90 milyon tonu tüketilecek ve geriye devasa bir maden enkazı kalacağı anlaşılıyor. Ama termik santralin yaratacağı çevre felaketinin bununla sınırlı kalmayacağı da anlaşılıyor. Santralin tüketeceği bu 90 milyon tonluk linyit kömürünün yaklaşık yüzde 40’ı kül olarak, ıslatılarak, bir balçık halinde, dört çevresindeki ormanlık alana istiflenerek 35 milyon tonluk çamurlu kül dağları oluşturacak. Dahası, yapılan açıklamaya göre, termik santral saatte 210 ton, yani günde 5 bin ton yer altı suyu kullanacak ve sonra bu suyu mevcut dere yataklarına verecek. Ne amaçla, nasıl kullanılacağı pek anlaşılamayan bu kullanılmış suyun doğaya vereceği zararın boyutları henüz bilinmiyor.

Ama termik santralin ortalarına kurulacağı dört köyün sakinleri bu sorunlardan haberdar olmadıkları gibi, bunları duymak da istemiyorlardı. Bu orman köyleri yıllardır sürekli dışarıya göç veriyordu. ÇED toplantısının yapıldığı Kalemköy’ün nüfusu 169 kişiye düşmüştü. Ne orman ne de zeytin para getiriyordu. İş yoktu. Gençler çalışmak için çevre illere gitmek zorundaydılar. Söz konusu dört köyden biri olan Elmadere köyü 301 madencinin öldüğü Soma faciasında 11 oğlunu kaybetmişti. Yoksuldular, iş imkânı istiyorlardı ve termik santralin kendilerine bunu sağlayacağını düşünüyorlardı, şirketin bu konudaki vaadine inanmışlardı. Umutlarının boş olduğuna kendilerini ikna etmeye çalışan, uzaklardan gelmiş “yabancı” çevrecilere tepki duyuyorlardı.

15 Mayıs’taki “Kömürden Kurtul Geleceği Kurtar” etkinliğinin arifesindeki bu hüzünlü ÇED toplantısına tanıklık eden bir Foça Forum üyesi durumu şöyle yorumladı:

Hasan Aytekin: İşsizlik ve yoksullukla köşeye sıkıştırılan insanların dramını gördük. Açlıktan ölmektense madende veya termik santralin zehrinde ölmek daha iyidir noktasına gelen insanlara tekrar tekrar ulaşmanın yollarını hep birlikte aramalıyız.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar