Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya8°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11291 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

El elin eşeğini türkü söyleyerek arar

18 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»El elin eşeğini türkü söyleyerek arar
El elin eşeğini türkü söyleyerek arar

HAYAL EDEBİLMEYİ BAŞARMAK

HAMDİ ŞENOĞLU

İnsanoğlunun ilk hayali bebekken başlar.Birşey öğrenmeye başladığında ihtiyacına göre hayal kurmaya,isteklerine cevap aramaya başlar.Bebek önce ihtiyacı olan ana sütüne karşı hayal kurar her anneyi süt fabrikası gibi görür.Acıktığında annesinin memesine benzeyen her şeye ilgi gösterir ,onun süt vereceğini düşünür.Sonraları beyin geliştikçe,öğrenmeye başladığında öğrenme şekline göre isteklerini hayale dönüştürür.

Birşeyleraramaya,yapmaya uğraş gösterir.Çocukların beyninin gelişmesi için uzmanlar yaşlarına göre oyuncak şekillerini belirler.Siz kalkıp daha okuma yazmanın ne olduğunu bilmeyen çocuğa yazı yazmayla ilgili bir oyuncak alırsanız ona bakmaz,ilgisini çekmez taaki yazının ne olduğunu kavrayana kadar.Çocuk bir şeyler öğrenmeye başladığında,görmeye ve hissetmeye başladığında ,merak etmeye başladığında ,ihtiyaçlar değişmeye başladığındaki hayalleride doğru orantılı olarak genişlemeye başlar.

HAMDİ_SENOGLUSAKARYA1

Japonyada oyuncak geliştirirken çocukların hareketlerini gözlemleyip,argelerinde çocukların görüşlerine ,isteklerine ve düşüncelerine önem vererek oyuncakları geliştirmişler.Demekki hayal siz bir şey olmuyor.

Hiç unutmuyorum.Çocukkenradyonunu içinde adam var derlerdi ,radyonun içinde adam arardık.bilgi olmayınca hayalinmbile yanlış olur.Şimdiki çocuğa söylesen hangi çocuk inanır.Bize seni leylekler getirdi derlerdi inanırdık.şimdiki çocukların hangisi inanır.Bilgi,tv,çocukların hayalini bile değiştiriyor.
Hayal kurabilmek için bilgi gerekir,tecrübegerekir.gözlemgerekir.Yoksa boşluğa bakan birinden farkınız olmaz.Firmaların ARGESİ böyle gelişmiş.Hiç unutmuyorum Allah nur içinde yatırsın İlkokul öğretmenim İbrahim Tuna bir gün bize anlattı.Daha o zamanlar TürkiyedeArgenin ne olduğunu bilmiyorduk.Japonyaya geziye giden bir gurubtananlattı.Bir fotoğraf makinesi firmasını gezen gurup bir bölümde sadece oturan,düşünen ,okuyan bir gurup insanı görüyor ve soruyor.Bu adamlar ne iş yapıyor? Diye ilgili cevabında onlar düşünen adamlar.hayalkuruyorlar.Hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.Adamlar ne düşünüyorlar ? diye sorduklarında fotğraf makinelerinde film çıkmadan fotğrafı elde etmek istiyorlar diyorlar.Bize çok garip gelmişti.kısa bir süre geçti tahminen 3 yıl kadarolacak Türkiyedejaponmalı poloraidfotoraf makinelerine görünce öğretmenimizin dediğini o zaman anlayabildik.

Bütün teknolojik gelişmelerin başı hayal edebilmektir.
planlıyabilmek için hayaliniz güçlü olabilmeli,
idarecilik yapabilmen için hayaliniz bilgi ve tecrübeye dayanmalı,
meslek seçebilmek için hayaliniz olmalı,
Yaşam sevinciniz için hayaliniz olmalı,
Dünyada ekonomide,iklimde neler olabileceğini bilgi ile tahmin edip hayalimizle plan yapmalı yoksa ATI alan Üsküdarı geçer.
Şehir yönetenler gelişmeyi planlarken bilgi dağarcığın yanında iyi hayal kuramassaplanlayamaz.şehirnefes alamaz,trafik çekilmez hal alır,sen bisiklet yolu yapmassan trafiği ve sağlığı çözemessin,sen nüfus artışına göre alt yapı yapamassan şehir yaşanmaz hale gelir,sen in şehrinde çıkmaz sokaklar varsa sen iyi hayal edemiyorsundur.

Sen ülkenin ekonomikedeki problemleri bilemessen ,otofinansmanı bilmiyorsan ne tarıma,ne turizme hayal kurmadan yön veremessin.
Sen tarihini bilemessen, tecrübesizsen hayal kurumayacağından geleceğine iyi yön veremessin
Sen tarımdaki problemlerini bilgin yoksa kurtulman için hayal bile kuramassın
Bunun için uygulamalı eğitim projemizi hayata geçirmek gerekir.Burdada en büyük görev Büyük Şehire düşer.
Sen Sapanca gölünü korumak için havzasını gelişi güzel imara açarsan geleceği iyi hayal edemiyorsun demektir.
Sen hayal edemiyorsan iyi bir gözlemci olamassın ,dolayısıyla başaramayız.

Sen sivil toplum başında olup ,haketmediğin yerde olursan hayal edip üyelerine katkı sağlıyamassın.
Sen çiftçi kardeşim ürettiğini satamıyorsan,hayalini iyi kur.Hatayı nerde yaptığını iyi düşün.Etrafınabak,gelişmiş ülkelere bak,senin ürettiğinden kimler nasıl para kazanıyor.sen niye hep zarar ediyorsun.düşün ve hayalini kur.KOOPERATİFCİLİĞİ iyi düşün ,örgütlenmeyi iyi düşün hayal et ve sahip çık.Yoksa kaybolan eşeğini;El elin eşeğini türkü söyleyerek arar.

Hayal etmekten korkmayın
Hayal etmeden gelişme olmaz.
Hayal eden tarım teşkilatı
Hayal eden Belediye
Hayal eden Sivil toplum kuruluşları
Hayal eden çiftçi
İstiyoruz.

BİZ ÜRETEMESSEK TÜRKİYE AÇ KALIR.

aralık71aralık56aralık5aaralık8aaralık6tarımdasu

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar