Dolar : Alış : 7.3544 / Satış : 7.3676
Euro : Alış : 8.9276 / Satış : 8.9437
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya5°CKar Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Efe Ticaret – Madeni Yağ ve Filtre

05 Mayıs 2016 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Şanlıurfa»Efe Ticaret – Madeni Yağ ve Filtre
Efe Ticaret – Madeni Yağ ve Filtre

Efe Ticaret – Madeni Yağ ve Filtre Evren Sanayi Sitesi 3 Cadde 11 Nisan Çarşısı 25. Sokak No:15 Eyyübiye / Şanlıurfa
İş Telefon: – 0 414 357 50 75 – 0 544 421 38 82 – 0 507 459 32 41 efeticaret@hotmail.com

Atık Yağların Geri Dönüşümü Nedir?

Geridönüşüm atık yağda mevcut olan su, metaller v.b safsızlıkların giderildiği, yüksek performans ve kalitede bir işlemdir. Elde edilen ürünün rengi açılmakta, kokusu giderilmekte ve çeşitli sektörler için hammadde kaynağı oluşturabilmektedir. Recycling işlemlerinde maliyet düşük olup, yüksek kapasite ile çalışılabilmektedir.

Recycling işlemleri sonucunda; çok yüksek kalitede, oldukça saf ve tekrar yağlama amaçlı kullanılacak seviyede ürün elde edilmektedir.

Maliyet/kapasite oranı rejenerasyon işlemlerine göre çok düşüktür. Sistemler yüksek verimde çalışmakta ve oldukça ekonomik olarak yüksek kalitede atık yağ dönüşümü gerçekleştirilmektedir.

                                   atikyag

ATIK YAĞ NASIL OLUŞUR:

Herhangi bir madeni yağ veya herhangi sentetik yağ sanayide veya sanayi dışı alanlarda özellikle yağlama amacı ile belli bir süre kullanım sonucu kimyasal ve fiziksel olarak kirlenir ve orijinal özelliğini kaybeder. Yağ, içindeki katkı maddelerinin kırılması, normal kullanım esnasında kir, metal sürtünmeleri, su veya kimyasallarla karışarak kirlenir ve rengi koyulaşarak kullanılamaz duruma gelir. Yağ zamanla uzun kullanımdan dolayı iyi performans göstermez. Dolayısıyla motorun daha iyi iş yapabilmesi için kullanılmış yağ, yeni yağla değiştirilir. 

HANGİ ATIK YAĞ HANGİ KATEGORİYE GİRER:

  • Makine yağlama yağları 1. Kategori
  • Motor yağları (Araçlardan) 2. Kategori

ATIK YAĞLARIN GERİ KAZANILMASI

Geri dönüşüm(kazanım) genel olarak, atık yağın temizlenerek tekrar kullanılabilir özelliklerine kavuşturmak için yapılan işlemlerdir, diye tanımlanabilinir.I. kategori atık yağlar rafinasyon ve rejenerasyon yolu ile geri kazanılabilir. Bu uygulama için Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliğinin 21. maddesinde belirtilen şartları sağlayan tesislerin Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan lisans alması gerekmektedir.

Rejenerasyon: Bu işlem ile atık yağlardan her türlü kirletici, oksidan ürünleri, partiküller giderilerek ulusal veya uluslar arası standart ve şartnameler ile kullanım amacına uygun orijinal yağ elde edilir. 

Rafinasyon: Bu işlemde ise destilasyon veya asit-kil rafinasyonu ile atık yağ geri kazanılır. Destilasyon işlemi, çöktürme, ısıtma, vakum, filtrasyon ve santrifüj aşamalarını içerir. Atık yağ, çöktürme tankında büyük partiküller çöktürülerek giderilir. Daha sonra yağ ısıtılır ve su, uçucu hidrokarbonlar ve askıda katı maddeler vakumlu filtre ile giderilir. Nötralizasyon ve demulfizasyondan sonra atık yağ 150 0C de ısıtılır. Filtrasyondan geçen partiküller santrifüj edilerek %90 oranında ürün elde edilir. Asit-kil rafineri işleminde ise yağ içindeki kirletici ve bozunma maddelerini gidermek için konsantre sülfürik asit karıştırılır. Bu işlem sonucunda çözünür olmayan kükürt içeren bileşikler oluşur ve reaktör tabanında çöker. Ürün daha sonra kireç veya kostik soda ile nötralize edilir. Rengini ağartmak için kil filtre edilir ve son vakum destilasyonla atık yağın rafinasyonu tamamlanır. 

Geri dönüşüm ve tekrar kullanımın ötesinde, atıkların özelliklerinden yararlanılarak içindeki bileşenlerin fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesine geri kazanım denilmektedir.

Geri kazanımla, doğal kaynaklarımız korunur, enerji tasarrufu sağlanır, ekonomiye katkı sağlanır, çöplüğe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılır.

Türkiye’ de atıkların geri kazanımı konusunda uzun yıllardır süre gelen çalışmalar vardır. Cam, kâğıt, karton, plastik ve metol gibi atıklar özellikle çöp dökme sahalarından ve sokak toplayıcıları kanalıyla sokaklardan toplanmakta ve ham madde kaynağı olarak çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır.

Atık yağlar Rafinasyon ve Rejenerasyon yolu ile geri dönüşümü yapılmaktadır.

Bilindiği üzere insanlar yaşamlarını sürdürmek ve hayat standartlarını yükseltmek için sürekli üretim ve tüketim yaparlar. Üretim ve tüketim aşamasında atık ve artıklar ortaya çıkar. Dünyada şimdiye kadar atıksız ve artıksız üretim yapan bir teknoloji geliştirilmemiştir. Çıkan atıkların birçoğunun ekonomik değeri yüksektir. Ancak bunların birçoğunun doğrudan veya alternatif ürün olarak kullanmadan önce fiziksel kimyasal veya biyolojik işlemlerden geçirilmesi gerekir. Rafinasyon ve Rejenerasyon işlemi sonunda elde edilen ürünler, doğrudan kullanıldığı gibi alternatif ürün olarak ta değerlendirilmektedir. 

Rafinasyon ve Rejenerasyon sektörü çok yeni olmasına rağmen binlerce kişi bu sektörde çalışmakta ülke ekonomisine katma değer sağlamaktadır. Diğer taraftan atık ve artıklardan kaynaklanan çevre sorunlarının çözümüne de katkıda bulunmaktadır. Atık yağların geri dönüştürülmesi, bu yağların doğaya zarar vermesini engelleyerek, gelecek nesiller için temiz bir çevre bırakmamızı sağlar.

image00004

Yeni yağ üretmek için çok fazla enerji kullanılmaktadır. Geri dönüşümde atık yağlar kullanıma kazandırıldığında çok büyük enerji tasarrufu sağlar. Atık yağdan elde edilen yağ, ham petrolden elde edilene göre %50 – %85 arasında az enerji harcar.

9 litre kullanılmış yağ geri kazanılır ve enerji üretiminde kullanılırsa;

  1. Bir evin 6 günlük tüm elektrik ihtiyacını karşılıyabilirsiniz,
  2. Elektrikli bir fırında 48 defa yemek pişirebilirsiniz,
  3. Saç kurutma makinası ile saçınızı 216 defa kurutabilirsiniz,
  4. Elektrik süpürgesi ile evinizi 15 ay temizleyebilirsiniz,
  5. 180 saat televizyon seyredebilirsiniz.

192 litre ham petrolden sadece 3 litre motor yağı üretilirken; 4.8 litre Atık Motor Yağından 3 litre üretilmektedir.

arcanoilmadeniyag1madeniyag2madeniyag3madeniyag4madeniyag5madeniyag6madeniyag7madeniyag8madeniyag10

 

“Her kim doğada tek bir şeye el atsa bunun dünyanın geri kalanıyla bağlantılı olduğunu görür..”

– John Mui

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar