- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11807 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eczacı Mehmet Toplar Hakkın Rahmetine Kavuştu.

22 Kasım 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Eczacı Mehmet Toplar Hakkın Rahmetine Kavuştu.
Eczacı Mehmet Toplar  Hakkın Rahmetine Kavuştu.

Eczacı Mehmet Toplar  Hakkın Rahmetine Kavuştu.

Güzel Yürekli İyi Bir İnsan, Eczacı Mehmet Toplar  Hakkın Rahmetine Kavuştu.

Mekanı Cennet Olsun.Allah Rahmet Eğlesin .

Atila YAMAN

Adapazarı’nın en eski eczanesi, Uzunçarşı’daki Asım Hamdi Arca Eczanesi’nin sahibi ve Sakarya Eczacılar Odası’nın Kurucu Başkanı Mehmet Toplar vefat etti.

Uzunçarşı’daki Asım Hamdi Arca Eczanesinin sahibi, Sakarya Eczacılar Odası’nın Kurucu Başkanı Mehmet Toplar geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti. 87 yaşında hayata veda eden Mehmet Toplar 2 çocuk babasıydı.

Toplar’ın cenazesi yarın Orhan Cami’de öğle namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Kırkpınar’da defnedilecek.

Merhuma Allah’tan rahmet sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

mehmet

va1

Eczacı Mehmet Toplar KİMDİR..!

Uzunçarşı’da “Asım Hamdi Arca Eczanesi”ni bilmeyen yoktur.

Güleç yüzlü, pipo sever eczacısını da tanımayanınız olmaz. Reçete sahipleri ile bilakis kendisi ilgilenir, yorulmasınlar diye eczanesinde koltuk, beklerken okunması için günlük gazete bulundurur. “En iyi pipom Cevat Adapazarılının hediyesi pipo” der, gördüğü her defasında. Eski Adapazarı’nı anlatır, eskiliğinden hatıralarını, doktorlarını, eczacılarını ve Uzunçarşı esnaflarını anlatır, bildiklerini paylaşır. “Cumhuriyet’ten beş yaş küçüktür ama tam bir Cumhuriyet Beyefendisidir”. Esprisine, muhabbetine ve gülüşünün tatlılığına ve giyimine doyum olmaz. O, Adapazarı’nın “en önemli yaşayan kilometre taşıdır”. Onun Adapazarı’nda yalan, uydurma ve görgüsüzlük yoktur.

O, Eczacı Mehmet Toplar.

“İlk açılan eczane Reşat Kürem Eczanesiydi. Uzun yıllar beraber çalıştık. Eski yıllardaki eczacıların çok büyük bir saygınlığı vardı. Burası önce kasabaydı, sonra vilayet oldu. Burada Salı günleri pazar kurulurdu. Salı günleri Hendek, Akyazı gibi kasabalardan, çevreden buraya hastalar gelirdi. O zamanlar pratisyen doktorlar daha çoktu. Sonradan yavaş-yavaş uzman hekimler de gelmeye başladı. O zamanlar bütün ilaçlar yapma ilaçtı. Yapımı uzun sürerdi” di-yerek “çatara-patara” başladı röportajına. Ardından da kendini tanıtmaya başladı. “Adapazarı 1928 doğumluyum. İlk ve orta tahsilimi Adapazarı’nda bitirdim. Liseyi Bursa’da okudum.

Bursa Lisesi’nden 1946-47’de mezun oldum.

Ondan sonra İstanbul Üniversitesi Eczacılık Okulu’na girdim. 1952’de mezun oldum. Askerlikten sonra 1955’te de eczanemi devraldım.

O dönemden beri Adapazarı’nda aynı yerde eczacılık yapmaktayım. 1955’ten günümüze 52 yıl geçti. Adapazarı’nda oturuyorum.

Evliyim, bir kızım var. Adapazarı 1954 yılında ilçeden vilayete dönüşen bir idari yapılanma yaşadı

. O yıllarda eğitim ve sağlıkta Adapazarı’nın durumu çoğu Anadolu kasabası ve hatta şehrinden iyi idi. 1955’te Adapazarı’nda beş tane eczane vardı.

Bu eczane kayınpederimindi, burayı devraldım. Eczanemin ismini değiştirme-dim. Asım Hamdi Arca Eczanesi olarak kaldı. Asım Hamdi Arca Eczanesi, Adapazarı’nın ikinci Türk eczanesiydi.

İstiklal Harbi’ne kadar Yahudi, Rum, Ermeni eczaneleri varmış. Uzunçarşı’da her doktorun muayenehanesinin altında bir eczane bulunurmuş. İlk açılan eczane Reşat Kürem Eczanesiydi. Uzun yıllar beraber çalıştık. Eski yıllardaki eczacıların çok büyük bir saygınlığı vardı. Burası önce kasabaydı, sonra vilayet oldu. Burada Salı günleri pazar kurulurdu. Salı günleri Hendek, Akyazı gibi kasabalardan, çevreden buraya hastalar gelirdi. O zamanlar pratisyen doktorlar daha çoktu. Sonradan yavaş-yavaş uzman hekimler de gelmeye başladı. O zamanlar bütün ilaçlar yapma ilaçtı. Yapımı uzun sürerdi.

Her doktorun kendine göre formülü vardı. O formülleri daha önceden hazırlardık, çünkü vakit yoktu. Hasta geldiğinde fazla bekletmezdik. Sonra eczane adedi arttı.” Eczacılık mesleğinin kendisine dostluğu, arkadaşlığı, insanlarla ilişkileri öğrettiğini o yüzden ölene dek bu mesleği icra edeceğini, çevresinin varlığının Onu sonsuz mutlu etiğini belirterek; devam ediyor anlatmasına. “Tıbbiyeye gidecektim. Tıpta kadavralar üzerine uğraşma falan olduğu için, eczacılığı tercih ettim. O zamanlar devlet, okuyanlara çok büyük imkânlar veriyordu. Eczacı, doktor ve diş tabipleri için talebe yurtları vardı. Hali vakti müsait olmayanlar oraya gider, dereceye göre girerlerdi. Mezun olana kadar o yurtlarda kalırlardı. Tıp talebe yurtları çok iyi imkânlara sahipti. Orada çok güzel insanlar yetişti. 4 sene okunuyorsa, üç sene mecburi hizmet icra edilirdi. Bakanlığın gönderdiği bir yerde o meslek icra edilirdi. Devlet, pek çok hali vakti yerinde olmayan insana o imkânları sağladı. Sonradan nüfus arttı, şehirler değişti. Biz Atatürk dönemini yaşadık. Atatürk dönemi, Türkiye’nin en güzel, en saygın dönemiydi. 1950’ye kadar bu dönem devam etti. Biz o dönemi yaşadık.

  1. Dünya Harbi’nde öğrenciydik. Ekmek karneyle verilirdi. Şehirde elektrik yoktu. Burada Ermeniler çoktu. Kurtuluş Harbi’nden sonra Ermeniler burayı terk ettiler, gittiler. O Ermeni evleri azınlık evleri, Rumeli’den gelen muhacirlere tahsis edildi. Ben de öyle bir evde doğdum. Hatta benim oturduğum ev, bir eczacının eviymiş.

İki defa Paris’ten o Ermeni ailesi evlerini ziyarete geldi. Ben bulunamadım ama annem onları karşılamış. Evlerini gezmişler, çok iyi intibalarla ayrılmışlar. O zaman elektrik yoktu. Elektrik gelmesi, evlere verilmesi büyük bir olay oldu. Radyo ilk defa geldi. Şöyle küçük bir radyo. Bunun hikâyesi uzundur. Bir radyonun

gelmesi en büyük mutluluktu. Radyo eve geldiğinde evdekiler duysun diye camları açmıştım. O yıllarda iki üç gün beklemeden ilaç gelmezdi. İstanbul’a gidip depoları gezersin, ilaç ayırırsın. İlaç yokluğu vardı. Haftada bir-iki defa İstanbul’a giderdim. Stoklu çalışırdık. Yukarısı depoydu. İlacı fazla bulundurmak gerekiyordu. Her an ilaç bulunmazdı. 5-6 depo vardı. Kaliteli, güzel depolardı. Onlarla iyi ilişkilerimiz vardı. Eczanede telefon vardı ama telefonla sipariş vermek meseleydi. Çevirmeli telefon santrali ile bağlantı kurulurdu.” Sonra sözü kayınpederi Ecz. Asım Hamdi Arca’ya getiriyor ve sonrasında da onun döneminin eczacılığını anlatıyor biz sormadan. Bak bu bilgilerde lazım, şimdiki nesil eczacılara diyerekten. “Kayınpederim Selanik’te veteriner fakültesini bitirmiş. Oradan Türkiye’ye gelmiş, eczacılık fakültesini bitirmiş, eczacı olmuş. Hem veteriner, hem eczacıydı. Çok saygın bir insandı. Adapazarı’na Ankara’dan gelmişler, burada evlenmiş. O zaman açtığı eczane, buradaki ikinci eczaneymiş. Halen onun açtığı eczane devam ediyor. Dolaplar o zamandan kalma, kavanozlar da öyle. O zamanlar prodüvi çoktu. Günlerimiz güzel geçti… Eskiden doğrudan doktora gidilmezdi, eczacıya gidilirdi. İnsanlar eczacıdan fikir alırdı, ilaç alırdı. Eczacı onun sağlık danışmanıdır ve ona faydalı olmaya çalışır. Artık tedavi şekilleri değişti. Layüsel bir tedavi değil, araştırmacı tedavi uygulanıyor. Her bölgede tıp fakültesi, araştırma hastaneleri açılıyor. Hastaneler çok, imkânlar çok. Teknoloji değişti. Uzun araştırmalarla hastaya faydalı olmaya çalışılıyor.”

Fazla söze ne gerek.

V    E    F    A    T  

           ODAMIZ KURUCULARINDAN SAKARYA ECZACI ODASININ İLK BAŞKANI  ASIM HAMDİ ARCA ECZANESİ SAHİBİ ECZ.  MEHMET TOPLAR VEFAT ETMİŞTİR.

             MERHUMA ALLAH’TAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

SAKARYA ECZACI ODASI     

NOT: CENAZESİ 23.11.2016 YARIN ÖĞLEN NAMAZINA MÜTAKİBEN ORHAN CAMİİNDEN  KALKACAKTIR.

Ömer KırkaltıoğluÖmer Kırkaltıoğlu allah gani gani rahmet etsin. 1956 senesinden beri tanırım. haza beyefendi idi. hacıda olmuştu sanırım. 1969 yılında yeşil renkli bir yeni bir mercedes almıştı. istanbula genellikle trenle giderdi. giderkende kitap okurdu. adapazarının mihenk taşlarındandı

Ömer Kırkaltıoğlu
Ömer Kırkaltıoğlu allah rahmet etsin mekanı cennet ılsun.mehmet agabeyimin.

Cavit Pay
Cavit Pay Allah Rahmet ve Merhameti ile muamele etsin. Makamı cennet olsun.

Ali Türkmenoglu
Ali Türkmenoglu Allah rahmet eylesin. .. Basiniz sağ olsun…

Adem Çavdaroğlu
Adem Çavdaroğlu ALLAH C.C.Rahmet eylesin.Makam’ın cennet olsun.Mehmet Amca

Salih Zeki Azaklı
Salih Zeki Azaklı Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun kederli ailesine sabırlar diliyorum
Selçuk Şenkaya
Selçuk Şenkaya Güle güle Mehmet abi , gittiğin yer iyi insanlarla dolu eminim, senin gibi…
Tahir Erhamza
Tahir Erhamza allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.
Canan Durmuş
Canan Durmuş Allah rahmet eylesin….
Cengiz Atesli
Cengiz Atesli ALLAH RAHMET EYLESİN
İrfan Özdilek Nişancik
İrfan Özdilek Nişancik GÜLE GÜLE GİT ECZACI BEY…GİTTİĞİN YERDE İYİ İNSANLAR HEPSİ SENİ BEKLİYOR…BURALARI MERAK ETME SENDEN SONRA YİNE AYNI KALACAK….TEK FARK SENİN YOKLUĞUN. MEKANIN VE AHİRETİN CENNET OLSUN
Vahit Serbes
Vahit Serbes Tanıdığım en değerli dost ve en değeri insandı.. Allah rahmet eylesin.. Ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum..
Salim Çelikörs Reydal Sakarya
Salim Çelikörs Reydal Sakarya Allah rahmet eylesin Mehmet abi gönlümüzde yaşayacaksınız
TC Vecihi Tekin
TC Vecihi Tekin MEKANI CENNET OLSUN.BÖYLE BEY EFENDİLERE GÜNÜMÜZDE RASTLAMAK BİRAZ ZOR OLUYOR…..
Ali Alpay Kayar
Ali Alpay Kayar allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
Haluk Terim
Haluk Terim MEHMET ABİ MEKANIN CENNET OLSUN HUZUR OL
Haluk Terim
Haluk Terim GÜLE GÜLE USTA…
Vahit Demir
Vahit Demir allah rahmet eylesin
Nazım Çelik
Nazım Çelik Ailesine allahsabilar versin mekani cennet olsun
Kemal Belül
Kemal Belül Allah rahmet eylesin.Ailesine ve sevenlerine sabırlar
Haydar Saltik
Haydar Saltik ATİLLA BEY, BAŞINIZ SAĞ OLSUN. MERHUMA RAHMET DİLİYORUM. MEKANI CENNET OLSUN.
Mustafa Çoroğlu
Mustafa Çoroğlu Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun….
Yasar Aktan
Yasar Aktan Allah rahmet eylesin ailesine sabırlar dilerim
Cemal özgüroğlu
Cemal özgüroğlu Sakarya’da bulunduğum sürede tanıdığım değerli dostlarımdandı. Allah rahmet eylesin. Mekanı <Cennet olsun. Geride kalanlara sabırlar diliyorum…
Namık Kemal Gürsakarya
Namık Kemal Gürsakarya Mekanın cennet olsun …
Canan Kurt
Canan Kurt Allah rahmet etsin 70 li yılların başında oğlum ülkem 2 yaşında ilaç almaya gittik biz eczacının tatlı sohbetini dinlerken ülkem ahşap vitrinde ne kadar ilaç varsa yere indirmiş sohbet bitti bir baktık yer ilaçlarla dolmuş .Mehmet Bey o babacan haliyle çok gülmüştü.Ülkemin elçabukluğu tam hız devam etmektedir.Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.Mekanı cennet olsun
Gūzin Yavuz
Gūzin Yavuz Allah rahmet etsin,mekanı cennet olsun.çoook beyefendi,işinde biokadar da ilgili ,saygın bir eczacıydı.
Aynur Kılıç
Aynur Kılıç Mekanı cennet olsun, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum
Gülcihan Taşöz Kahyaoğlu
Gülcihan Taşöz Kahyaoğlu Allah rahmet eylesin değerli bir insandı
M.Bülent Yücelen
M.Bülent Yücelen Mekanı cennet olsun
Levent Hamzaoğlu
Levent Hamzaoğlu Allah rahmet eylesin.
Tuncay Sanli
Tuncay Sanli Mekanı cennet olsun
Semra Zuhal Sağır
Semra Zuhal Sağır Sevgili Mehmet Amcacığım,amcamın ve babamın kıymetli arkadaşı.Onların vefatlarına ne kadar üzülmüştü.İşine bağlılığı kadar çok iyi bir eş ve babaydı..Çok kitap okur,ve hiç bir filmi kaçırmazdı.Eczanedeki sohbetlerimizi hiç unutamam.Haza beyefendi asil insan,nurlarda yatın,mekanınız cennet olsun.
TC Faik Tüzün
TC Faik Tüzün Adapazarında oturupta asım hamdi arca eczanesini bilmeyen var mıdır bilmem.o eczane aynı zamanda uzunçarşıda muayenehanesi olan doktorların toplantı merkeziydi.rahmetli babam dr.vecdi tüzün de her muayenehanedan çıkıkşta rahmetli mehmet beye uğramadan eve gelmezdi.biz de babamın yanına gittiğimizde oraya giderdik.bütün ilaçlarımız ıradan alınırdı.alkah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın.
Asuman Baylav
Asuman Baylav MEKANI CENNET OLSUN
Fikret Kökalp
Fikret Kökalp Allah rahmet eylesin.
Şaban Koludra
Şaban Koludra Mekanı cennet olsun
TC Nadide Ercebeci Kaynak
TC Nadide Ercebeci Kaynak Allah rahmet eylesin🙏🏼
Azmi Gürkan
Azmi Gürkan Örnek insandı mekanı cennet olsun
Nidai Aktaroğlu
Nidai Aktaroğlu Allah rahmet eylesin..
Haluk Terim
Haluk Terim BU SEFER ANTONIO SESLENİYOR ARİ VEDER CHİ ADAPAZARI DEDİN
Ömer Yaşar
Ömer Yaşar Allah rahmet eylesin, allah taksiratını af eylesin
Oguz Dizer
Oguz Dizer Bir eşsiz Adapazarı kalitesi daha veda etti… Mekanı cennet, rahmeti çok olsun.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar