Dolar : Alış : 8.2694 / Satış : 8.2843
Euro : Alış : 9.9576 / Satış : 9.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya20°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11852 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya’da bir ilk! Abhazya El Sanatları Sergisi Ayüçaga Sakarya’da açıldı…

05 Mayıs 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dünya’da bir ilk! Abhazya El Sanatları Sergisi Ayüçaga Sakarya’da açıldı…
Dünya’da bir ilk! Abhazya El Sanatları  Sergisi Ayüçaga Sakarya’da açıldı…

Dünya’da bir ilk! Abhazya El Sanatları

Sergisi Ayüçaga Sakarya’da açıldı…

Günümüz uygulaması Kazaziye olarak bilinen; Ayüçaga (Аҩычага) olarak isimlendirilen Sakarya Abhaz Derneği’nin Abhaz & Kafkas El Sanatları Sergisi;  AKM’de geniş katılımla, sanatseverlerin huzuruna açıldı. Dünya’da bir ilk olan sergi; 6 Mayıs Pazar akşamına kadar açık kalacak.

Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Belan Dbar, Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya, Abhaz Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Atanur Aksoy, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Sakarya AK Parti Milletvekili Aday Adayı Ekrem Yüce ve Sakarya AK Parti Milletvekili Aday Adayı Semiha Bafralıoğlu’nun katıldığı Kazaziye olarak bilinen; Ayüçaga Abhaz & Kafkas El Sanatları Sergisi; AKM Sergi Salonu’nda açıldı. Geleneksel, yöresel el sanatlarının da sergilendiği açılış yoğun ilgi altında gerçekleşti. Organizasyonda muhteşem el sanatları dikkatleri çekti.  Sakarya Abhaz Derneği’nin Kültür Sanat Komisyonu Koordinatörü Şamha Zerrin Kobaş’ın organizasyonuyla Dünya’da ilk kez gerçekleşen organizasyon öncesinde konuşan Sakarya Abhaz Derneği başkanı Oral Kobaş; el emeğinden ve gelenekleri yaşatmak adına çok önemli bir sergi olduğunun altını çizerek, emeği geçenlere şükranlarını sunduğunu iletti. Başkan Kobaş; Sergide emeği geçen kursiyerleri eğiten Eğitmen Şargaliya Zeynep Selçuk’a teşekkür ederek, şilt takdim etti. Öte yandan Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Belan Dbar, Abhazya Türkiye Temsilcisi vadim Haraziya, Abhaz Dernekleri Federasyon Genel Başkanı Atanur Aksoy, Sakarya Abhaz Derneği Başkanı Oral Kobaş, Sakarya Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ekrem Yüce açılış kurdelasını kesen isimdi.

Ekrem YÜCE: “Ülkemizin medeniyet zenginliğinin göstergesidir”

Sakarya Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ekrem Yüce, Türkiye’nin tüm kültürlere ev sahipliği yaptığını, Abhazlar’ında ülkeye ve şehrimize çok büyük renk kattığını hatırlatarak “Bugün burada hayranlığımı dile getirmek isterim. Kültürlerin yaşatılması, el emeği eserlerin sergilenmesi, Abhaz ve Çerkez gibi Kafkasyalardan göçmüş, hep birlikte barış içinde ülkemizde kardeşçe yaşadığımız, kültürleriyle, terbiyeleri, edepleri, oyunları, yemekleriyle iz bırakmış siz değerli insanlara böyle güzel bir organizasyondan dolayı teşekkür ederim.  Burada görüyoruz ki gelenek ve göreneklerine sahip çıkması, kültürlerini yaşatması, ülkemizin medeniyet zenginliklerini ortaya koymaktadır. Çeşitli etnik kökenlerden göçmüş, kardeşçe yaşadığımız Türkiye’mize, Sakarya’mıza sahip çıkmış siz değerli Kafkas kardeşlerimize selam olsun. Serginin de hayırlı olmasını diler emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar