Dolar : Alış : 7.3029 / Satış : 7.3160
Euro : Alış : 8.8059 / Satış : 8.8217
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya11°CYağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11297 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünya alem bilsin ki…

11 Haziran 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dünya alem bilsin ki…
Dünya alem bilsin ki…

Dünya alem bilsin ki…

Karabağlar’daki “Yunus Emre Pazaryeri ve Otoparkı”nın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, katı atık bertaraf tesisi ile ilgili “yürütmeyi durdurma” kararını değerlendirip önemli bir çağrı yaptı: “Dünya alem bilsin ki, yer önerilerinin hepsini inceledik. Bulabildiğimiz en uygun yer buradadır. 81 il içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar kentin geleceğine, planlama tutarlığına sahip çıkan başka bir il varsa, her şeyi engelleyin. Tüm hemşerilerimizi, meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini, muhalefet ve iktidar milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı bu problemi çözmek için desteğe çağırıyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Karabağlar Belediyesi’nin ortak hizmet protokolü çerçevesinde Yunus Emre Mahallesi’nde yapımını tamamladıkları pazaryeri ve otoparkı törenle hizmete girdi. 6 milyon 117 bin TL’lik yapım maliyetinin yüzde 60’ını oluşturan 3 milyon 670 bin TL’lik kısmı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan tesisin açılış törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2004 yılında kurulan Karabağlar ve Bayraklı ilçesinin adaptasyon sürecini tamamlaması için özel destek verdiklerini söyledi.

Bundan 10 yıl önce kentteki pazar esnafı adına böyle bir pazaryerini hayal etmenin bile mümkün olmadığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bu bizim belediyelerimizin çalışmasıyla gerçekleşti ve devam edecek. Birlikte çalışarak Karabağlar’ın nüfusuna uygun, gücünü yansıtacak, örnek bir ilçe olması için bütün altyapıyı tamamlamak üzere çalışıyoruz” dedi.

s528498

Çevre olmadan gelişme olmaz

İzmir için sadece yollar, bulvarlar, pazaryerleri ve kültür merkezleri yapmanın yetmeyeceğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şöyle devam etti:

“Çevre olmadan, çevremizi korumadan, doğayı korumadan ne yaparsak yapalım, tam bir şehircilik, tam bir belediyecilik yapmış olamayız. Bu alanda Türkiye’de açık ara öndeyiz. Dünyanın en büyük çevre projelerinden ‘yüzülebilir körfez’ hedefi için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. ÇED raporunu aldığımız zaman, kentin 8500 yıllık tarihini borçlu olduğu İzmir Körfezi yeniden yüzülebilir hale gelecektir.”

En uygun yer burasıydı

Yıllardır yapmayı planladıkları katı atık bertaraf tesisinin önündeki engellemelerin hala sürdüğünü dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in günde 4-5 bin ton evsel atığı var. Bu konuda çok yer aradık. Kimisi seçime kurban gitti, kimisi başka bir şeye” dedi.  Tüm bilimsel kuruluşların onayıyla buldukları Yamanlar’daki araziye ilişin zorlu süreci hatırlatan Başkan Kocaoğlu, şunları kaydetti:

“Bölgede geziler düzenledik, yeri gösterdik, meslek odalarından olumlu görüş aldık. Müracaatlarımızı yaptık, izinleri aldık, ihaleye çıktık. Ankara ile kurduğumuz yoğun temasların ardından tam ÇED raporu alma aşamasına gelmişken, bir vatandaş grubu dava açtı. Yürütmeyi durdurma kararı verildi, bizim yürütmeyi durdurma kararına yaptığımız itiraz ise mahkeme tarafından reddedildi. Dünya alem bilsin ki; bütün vatandaşlar, bütün kamu kurumları, her kim ne dediyse, yer önerileri de dahil hepsini inceledik. İzmir toprağı kısıtlı olan bir il. Bulabildiğimiz en uygun yer buradadır. Bu tartışmalar yapılırken Orman Bakanlığı’nın önerdiği diğer 5 yere ÇED raporu almamız mümkün değil. İzmir’de katı atık bertaraf tesisi yapılacaksa, evsel atıklar geri kazanılacaksa, ekonomiye katkısı olacaksa ve bu çöp belasından kurtulacaksak, bundan başka uygun bir yer yok. Projemizin ÇED raporunda neyi nasıl yapacağımız, çöpü nasıl ayrıştıracağımız açık ve net bir şekilde yazıyor.”

Mahkeme kararına boynumuz koldan ince ama…

İzmir’de çevre konusunda yapılamayan tek projenin evsel atık bertaraf tesisi olduğunu yineleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Onu da tamamlayıp 2019 yılına öyle girmek istiyorum. Mahkemenin verdiği karara boynumuz kıldan ince. Ama 81 il içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar, İzmirli ilçe belediyeleri kadar, kentin geleceğine, planlama tutarlığına sahip çıkan başka bir il varsa, her şeyi engelleyin. Ama bugün hangi kurumların nerelere geldiğini çok iyi biliyoruz. İzmirliler eğer katı atık belasından kurtulmak istiyorlarsa, bu yerde izin almamız için bize gerekli desteği vermek zorundadırlar. Tüm hemşerilerimizi, meslek odalarını, sivil toplum örgütlerini, muhalefet ve iktidar milletvekillerimizi, belediye başkanlarımızı bu problemi çözmek için desteğe çağırıyorum” diye seslendi.

Büyükşehir ile koordineli çalışıyoruz

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu ise son 15 günde üçüncü açılışı gerçekleştirdiklerini belirterek, göreve geldikleri günden beri karşılaştıkları ekonomik sorunları Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun destekleriyle aştıklarını söyledi. Tahsin Yazıcı Semt Merkezi, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri Mimkent Kültür Merkezi, Yeşilyurt Kültür Merkezi, Uzundere Gençlik Merkezi gibi önemli projeleri hayata geçireceklerini vurgulayan Selvitopu, amaçlarının Karabağlar halkına yaşamlarını rahat sürdüreceği olanakları sunmak olduğunu kaydetti.

İzmir Pazarcılar Odası Başkanı Hamdin Erişen, pazaryerinin açılışının Yunus Emre Mahallesi için bir bayram günü olduğunu belirterek, “Halkımızın daha rahat daha huzurlu alışveriş yapması için verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

3 gün açık kalacak

Konuşmaların ardından Başkan Kocaoğlu ve davetliler birlikte yeni pazaryerinin açılış kurdelesini kesti. Toplam 5 bin 300 metrekare alanda inşa edilen, 500 tezgah kapasiteli “Yunus Emre Pazaryeri” haftada üç gün açık kalacak. Pazaryerinin altında 147 araçlık otopark da bulunuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak projeler kapsamında Karabağlar Belediyesi’ne yapılan nakdi yardım tutarı ise 18 milyon TL’ye ulaştı.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar