Dolar : Alış : 7.4952 / Satış : 7.5087
Euro : Alış : 9.0457 / Satış : 9.0620
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11095 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“DUMAN’dan” FEHMİ DUMAN Bayram dersen bayram değil!

01 Ağustos 2020 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»“DUMAN’dan” FEHMİ DUMAN Bayram dersen bayram değil!
“DUMAN’dan” FEHMİ DUMAN Bayram dersen bayram değil!

-“DUMAN’DAN” FEHMİ DUMAN

Bayram dersen bayram değil!

Bu yılın başından beri dünyayı ve mart ayı başlarından beri de Türkiye’yi fena halde meşgul eden ve deyim yerindeyse kasıp kavuran COVID-19 belası adeta bayramı bayram olmaktan çıkardı. Bu bela ezber bozdu, taşları yerinden oynattı.

Son 1 aydır neredeyse 900-1000 vaka ve 20 dolayında ölüm ile COVID-19 adeta demir atmış, direniyor.

Aylardır yapılamayan ve mevsimi dolayısıyla yoğunlaşan düğünler, son haftaların futbol kutlamaları, 350 bin kişinin katılımıyla gerçekleşen ve tehlikeli sonuçlarının olup olmadığı henüz netleşmeyen Ayasofya’nın ibadete açılması, halkın büyük kısmının genelde aymazlığı, doğal tehlike oluşturan kalabalık ve nüfus yoğunluğunun olduğu bölgeler ve daha nice genel ve yerel konular COVİD 19 belasını canlı tutmaya yetiyor.

Araştırmacı Gazeteci FEHMİ DUMAN

Yeni normal bayram koşullarını yaratan bir diğer neden de ekonomi…

Kim ne derse desin, sorunlar ve konular ne kadar halının altına süpürülürse de süpürülsün ekonomi çok zorda.

Bayramın en tipik özelliği ailelerin, dostların, akrabaların buluşması, kucaklaşması olduğu halde, bu bayramda, COVID-19 nedeniyle bunların yaşanması mümkün değil. Yaşamak isteyenleri de virüs tehlikesinin beklediği ortada.

Onun için “bayram dersen bayram değil…” diyoruz.

İşin dini vecibesi olan kurban kesmeye gelince de işler karışıyor. Kimileri hijyen nedeniyle kurban kesmekten kaçınıyor, kimileri ve önemli bir kesimi ekonomik zorluklar nedeniyle kurban kesemiyor. Kesenler de işin kolayına kaçıp çeşitli kurum ve kuruluşlara bağış yapıyor. Dolayısıyla Kurban Bayramının önemli bir ritüeli, inancı, keyfi zayıflamış ya da neredeyse ortadan kalkmış oluyor.

Galiba yeni normalde, alışık olmadığımız pek çok anormal şeyler karşımıza çıkmaya devam edecek. Hele de ekonomi ile ilgili iyileşme olmazsa bu anomali hızlanarak sürecek.

Hiç Bir şey eskisi gibi olmayacak!…

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar