Dolar : Alış : 7.3708 / Satış : 7.3841
Euro : Alış : 8.9420 / Satış : 8.9581
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11268 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal Güven Tazeledi

27 Kasım 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»DSP Genel Başkanı Önder Aksakal Güven Tazeledi
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal Güven Tazeledi

SÖZÜM OLSUN!

10.Olağan Kurultayımızın gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen ve bizzat emek veren; Genel Merkez yöneticilerimize, İl ve İlçe başkanlarımıza, Örgütlerimize, Partililerimize, Genel Merkezimizin cefakar emekçilerine ayrı ayrı teşekkür ederim. En kısa zamanda DSP iktidarında yorgunluklarınızı dindirmek SÖZÜM OLSUN!

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, çağın gereklerine cevap veren, insan haklarını esas alan yeni bir anayasa düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

“ECEVİT’İN ADINI YAŞATACAĞIZ”

DSP’nin “Özgürlük ve Barış” sloganı ile yaptığı 10. Olağan Kurultayı’nda tek aday olarak söz alan Aksakal, “Biz demokratik solcular, Ecevit felsefesi ve Atatürk ilkelerini iliklerine kadar özümsemiş, Ecevit yoldaşları olarak, nefes aldığımız sürece onun adını yaşatacağız, beyaz güvercinli mavi bayrağı asla yere bırakmayacağız.” dedi.

DSP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde yaptığı çalışmalar ile Türkiye’ye önemli değerler kazandırdığını savunan Aksakal, bu kapsamda kamuya alımların adaletli bir şekilde yapılması için Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sistemini getirdiklerini ifade etti.

 onderaksakal1

“DEVLET DÜZENİ YENİDEN ÇAĞDAŞ NORMLARA ÇIKARILACAKTIR”

Aksakal, zamanla bu sistemin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından istismar edilerek, üyelerine haksız kazanımlar sağladığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Personel rejiminde uygulanan KPSS ve sınavla yönetici atanması kararları, dürüst altyapısı hazırlanmadan uygulamaya konulmuş ve dürüst olmayan zihniyetin devleti ele geçirmesinde bir fırsat ve olanak yaratmıştır. Benzer olumsuzluklar, demokratik solun ilk iktidarında kökten çözüme kavuşturulacak ve tahrip edilmiş devlet ve toplum düzeni yeniden çağdaş medeni normlara çıkarılacaktır.”

2010 yıllında kısmi anayasa değişikliğini içeren pakette yer alan Anayasa Mahkemesi ile HSYK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemelere itiraz ettiklerini belirten Aksakal, “Değişiklik önerilerimiz dikkate alınsaydı bugün FETÖ kalkışmasıyla muhatap olmayacaktık.” dedi.

onderaksakal2

“ANAYASANIN İLK DÖRT MADDESİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ”

Aksakal, yeni anayasa tartışmalarına da değinerek, çağın gereklerine, bilimin ve teknolojinin gelişimine, toplumsal ihtiyaçların ortaya çıkardığı durumlara uygun bir anayasa düzenlemesine ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Anayasanın ilk dört maddesinin kırmızı çizgileri olduğunu vurgulayan Aksakal, parti olarak hazırladıkları anayasa taslağını Meclis Başkanına, Başbakana ve ana muhalefet partisi genel başkanına ilettiklerini aktardı.

Aksakal, yeni anayasa çalışmalarının kişisel ihtiraslara alet edilmemesi gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“İnsan haklarını esas alan, kadını ve gençliği öncelikle ve özellikle öne çıkaran, hak ve eşitliği gözeten, toplumsal barışın temelini oluşturacak bir devlet düzenini merkezinde tutan ve tüm toplum kesimlerinin müdahil olduğu ve tümünün istisnasız katıldığı, onay verdiği bir çalışma ortamında uzlaşılmış bir anayasa metnin halkın gündemine getirilmesi önemlidir.”

Konuşmalarından sonra, genel başkan ve parti organlarının yöneticilerini belirlemek için delegeler oy kullanmaya başladı.

ESKİ BAKANLAR KATILDI

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda yapılan kurultaya DSP eski genel başkanları Masum Türker ve Zeki Sezer’in yanı sıra DSP’nin hükümet ortağı olduğu dönemde bakanlık yapan isimler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatih Şahin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, HDP Parti Meclis Üyesi Emirali Türkmen, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbey de katıldı.

Genel Başkan Aksakal, 3 Aralık 2015’te yapılan olağanüstü kurultay ile Masum Türker’den boşalan genel başkanlık koltuğuna oturmuştu.

Önder AKSAKAL

Genel Başkan

GenelBaskan

1960 yılında Antalya’da doğdu.

İlk öğrenimini 4.sınıfa kadar Karacasu Geyre Köyü’nde,5.sınıf Aydın Gazipaşa İlkokulu’nda,ortaokulu İsmet İnönü Ortaokulu’nda,Lise öğrenimini Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde tamamladı.

1976-1977 Öğretim yılında Konya DMMA İnşaat Mühendisliği bölümünde Üniversite eğitimine başladı ve Selçuk Üniversitesinden mezun oldu.

21, 22 ve 23. dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Aydın’dan DSP adayı oldu.

2003 – 2004 yıllarında DSP Aydın İl Başkanı olarak görev yaptı.

25.07.2004 tarihinde gerçekleştirilen 6.Olağan Büyük Kurultay’da Parti Meclisine seçildi. 7, 8 ve 9.ncu Olağan Kurultaylarda bu görevini sürdürdü.

17.05.2009 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultay’da Masum TÜRKER’in Genel Başkan seçilmesinden sonra Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Odalarından sorumlu olarak çalıştı.

06.06.2010 tarihinde yapılan 8.nci Olağan Kurultaydan sonra oluşturulan Başkanlık Kurulunda yeniden Genel Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi ve Örgüt Kurulu Başkanlığına getirildi.

13.12.2015 tarihinde yapılan Olağanüstü Kurultayda Demokratik Sol Parti’nin 6. Genel Başkanı olarak seçilmiştir.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar