Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya13°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11113 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dr. Mustafa AYDIN“Düz Ambalajlar İçin Hazır Olun”

30 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dr. Mustafa AYDIN“Düz Ambalajlar İçin Hazır Olun”
Dr. Mustafa AYDIN“Düz Ambalajlar İçin Hazır Olun”

Dünya Sağlık Örgütünün 2016 yılı “Dünya Sigarasızlık Günü” İçin Teması:

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa AYDIN“Düz Ambalajlar İçin Hazır Olun”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi Sekreterliği, 31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü kapsamında oluşturduğu bu yıl temasında “Tütün ürünlerinin düz (standardize) paketleme için ülkelere hazır olun!” çağrısında bulunmaya hazırlanıyor.

Düz paketleme uygulamasıyla; marka isminin standart font ve renkte yer aldığı, düz renkli bu paketlerde tek çarpıcı iletişim unsurunun büyük boyutlu resimli sağlık uyarıları olması hedefleniyor. Ayrıca uygulamayla birlikte sigara şirketlerinin ve markalarının logoları dahil, her türlü tasarım unsurunun paket üzerinden kaldırılması hedefleniyor.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Dr. Mustafa AYDIN, ülkemizde kanser hastalığının ve bundan kaynaklı ölümlerin giderek arttığını ve bunun asıl nedeninin sigara olduğuna vurgu yaptı. Dr. Aydın sigara paketleri ile yeni tip uygulamaya geçilmesinin gerekliliğinin altını çizerek “Avustralya ve İrlanda gibi sağlık uyarılarının ve fotoğrafların yer aldığı tek tip paket uygulamasına geçmeliyiz, bu uygulamaya geçene kadar da sigara paketleri ambalajları görünmeyecek şekilde tezgah altına girmelidir.“ dedi.

SİGARA

Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem Planı’nda, 2015 yılında düz paketi yasalaştırma hedefinin konulduğu, oluşturulan stratejilerin sorumlu kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilmesinin 27 Ocak 2015 tarih ve 29249 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Başbakanlık Genelgesi’nde özellikle vurgulandığını ifade eden Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa AYDIN sözlerini şöyle tamamladı:

“Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığın kesin direktiflerine ve bu konu 2015 Ulusal Tütün Kontrol Programı Eylem planında kesin ifadelerle yer almasına rağmen düz paketin yasalaştırılmasında geç kalınan her saat kansere birkaç kişi daha artmaktadır. Bu yasanın uygulanması için Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

Gençlerin ve velilerin bu konuda çok dikkatli olmalarını istiyoruz.

Basınımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. Verecekleri destek ile tüm halkımızın bu konuda daha duyarlı olmaları ve sağlıklarına dikkat etmeleri konusunda katkıda bulunmalarını temenni ederiz.


Sağlıklı bir yaşam ülkemizin hakkıdır.

“Sigara Sağlığa Zararlıdır” söylemi topluma mal olmuş bir slogandır. Ancak bu sloganın doğruyu ne ölçüde yansıttığı sorgulandığında, sigaranın gerçek etkilerini maskelemek ve masum göstermek amacı ile uydurulan bir slogan olduğu anlaşılacaktır…Devamı

Dr. Mustafa AYDIN Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı

YORUMLAR