Dolar : Alış : 7.3985 / Satış : 7.4118
Euro : Alış : 9.0044 / Satış : 9.0206
HAVA DURUMU
hava durumu

sakarya16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11115 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dönüşüm İçin Sorumluluk Almaktan Kaçınmayın

26 Mart 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dönüşüm İçin Sorumluluk Almaktan Kaçınmayın
Dönüşüm İçin Sorumluluk Almaktan Kaçınmayın

Müteahhitler Birliği Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan Başkan Toçoğlu, müteahhitlik meselesine ilişkin, “Bu meslekten gelmeyen birinin, ‘Ben burada inşaat yapacağım’ demesine engel bir durum var mı? Yok. Bundan daha kötü bir durum olabilir mi?” dedi. Toçoğlu, hazır arsalar kullanılarak sektörün daha fazla ilerleyemeyeceğini de belirterek, “Planlar hazır. Biz hazırız. Hazır arsa ile bu işin bir sonu yok. Bir ada belirleyin ve bize deyin ki: ‘Biz bu adadaki vatandaşlarla konuştuk. Anlaştık. Dönüşüm yapacağız. Ama belediyenin de bize şu konuda katkısı gerekiyor.’ Biz sizin her zaman, her konuda yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya Müteahhitler Birliği Olağan Genel Kurul Toplantısı’na katıldı. SATSO Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen programda Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ali İhsan Yavuz ve Recep Uncuoğlu, Adapazarı Belediyesi Başkan Vekili Erol Aydın, Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel, SESOB Başkanı Hasan Alişan ve birliğe bağlı çok sayıda üye yer aldı.

Elimizde 2,5 Milyonluk Plan Var

Genel kurulun birlik üyelerine hayırlı olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Başkan Toçoğlu, “Birlik olarak başta sizlerin daha sonra bizlerin üzerinde durmamız gereken asli bir mesele var. Müteahhitlik meselesi. Bu meslekten gelmeyen birinin, ‘Ben burada inşaat yapacağım’ demesine engel bir durum var mı? Yok. Bundan daha kötü bir durum olabilir mi? Bu konu askıda kalmış bir konudur. Türkiye’de kanunlar var ama uygulama eksikliği var. İfade ettiğim gibi; bu gibi konulara yoğunlaşmamız gerekiyor. Kat konusu, ‘arazi kalmadı’ meselesi, tüm bunlar tarihi meselelerdir. Bakın size açıkça ifade ediyorum: Sakarya’nın planlanmış tüm bölgeleri 2,5 milyonluk nüfusa hitap edecek şekildedir” diye konuştu.

diyolog

Hazır Arsalar Sonuç Değil

Toçoğlu, “Bizde planlı alanlar çok fazladır. Mesele bu değil. Mesele bu planlı alanlarımızda nasıl bir çalışma yapacağımızdır. Nasıl bir yapılaşma yürüteceğimizdir. Şimdi kentsel dönüşüm diyoruz değil mi? Bakın arkadaşlar, kentsel dönüşüm İstanbul ve Ankara’da değil, Sakarya’da olur. Sakarya’yı bir dolaşın, dönüşümün bu şehirde yaşandığını görürsünüz. Gerek ilçe belediyelerimizde gerek Büyükşehir olarak bizde altyapısı tamamlanan mahallelerin doneleri mevcut. Gidip bu mahallelerdeki insanlarla bir araya gelebilirsiniz. Sonra da bize gelir: ‘bu şekilde bir dönüşüm planlıyoruz’ diyebilirsiniz. Biz sizinle her zaman işbirliğine hazırız. Şu kolaycılığa kaçmamalısınız: ‘Serdivan’da nasıl olsa arsa var. Biri yüzde 26, biri yüzde 27 veriyor’ ama bu hep bu şekilde gitmeyecek” dedi.

Dönüşüm İçin Yanınızdayız

Başkan Toçoğlu konuşmasının devamında ise, “Artık kimse konutlarda yükseklik beklememeli. Bu şehir efsanelerini bırakmalıyız. İş merkezlerinde, iş yerlerinde sınırsız yükseklik olabilir. Ama konutlar meselesinde ister Amerika’ya, ister Avrupa’ya gidin işin başından beri durum aynıdır. İnsanlar standartları belirlenmiş bölgelerde oturuyorlar. Bu nasıl olur? Daha küçük katlı ve daha uygun yerlerde olur. Artık bunları tartışmaya dahi lüzum yoktur. Yeni alanlar açmak için elbette gerekeni yapın. Bizim öyle mahallelerimiz var ki 12 metrelik yollarla o mahalleyi daha yaşanabilir hale getirebilirsiniz. Planları hazır. Biz hazırız. Hazır arsa ile bu işin bir sonu yok. Bir ada belirleyin ve bize deyin ki: ‘Biz bu adadaki vatandaşlarla konuştuk. Anlaştık. Dönüşüm yapacağız. Ama belediyenin de bize şu konuda katkısı gerekiyor.’ Biz sizin her zaman, her konuda yanınızdayız. Çünkü devletimiz de kentsel dönüşüm konusunda çok ciddi teşvik ve destek veriyor. Sizleri destekliyoruz. Tekrardan kongrenin hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. Programın devamında konuşan Milletvekilleri Yavuz ve Uncuoğlu ise genel kurulun tüm birlik üyelerine hayırlı olması temennisinde bulundular.

Ara Usta Bir Asrın Dünyasına Tanıktır

Büyükşehir Belediyesi tarafından usta fotoğraf sanatçısı Ara Güler adına düzenlenen ‘Ustalara Saygı Gecesi’nde konuşan Süleyman Gündüz, “Ara Güler, doğuyla batıya kuzeyle güneye tanıklık etmiştir ve biz onun objektifinden birçok olayı daha yakından anlama fırsatı bulduk” ifadelerini kullanırken; Coşkun Aral, “Ara Usta ile çalışmaya başladıktan sonra dünyayı ve yaşadığım coğrafyayı algılamam değişti” dedi. Başkan Toçoğlu ise Ara Güler’i Sakarya’da ağırlamaktan gurur duyduklarını söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Mart Kültür Sanat Etkinlikleri, Usta Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler’in onur konuğu olarak katıldığı Ustalara Saygı Gecesi ile devam etti. Moderatörlüğünü Fotoğraf Sanatçısı Süleyman Gündüz’ün yaptığı, konuşmacı olarak ise fotoğraf sanatçısı ve belgeselci Coşkun Aral ve Prof. Dr. Melih Zafer Arıcan’ın katıldığı programda, Güler’in hayatı ve bilinmeyenleri katılımcılar ile paylaşıldı.

20. Yüzyılın Tanığı
Programın açılış konuşmasında söz alan Süleyman Gündüz, “Ara Bey tarihi yaşayan bir adamdı. Onu sadece İstanbul’un gözleri olarak takdim etmek sanırım Ara Bey’in kendisine haksızlık olur. Aslında o 20. yüzyılın bütün dünyasına tanıklık etmiş bir şahsiyet olarak aramızda. Yani doğuyla batıya kuzeyle güneye tanıklık etmiştir ve biz onun objektifinden birçok olayı daha yakından anlama fırsatı bulduk. Bugün onun objektifinden gördüğümüz karelerle yeni gördüğümüz kareleri kıyas eder haldeyiz” şeklinde konuştu.

Onun İzinden Gidiyorum
Programın devamında konuşan fotoğrafçı ve belgeselci Coşkun Aral, “Ara Usta ile çalışmaya başladıktan sonra hem ustalık çıraklık ilişkisini, hem öğrenciliği ve onun bıraktığı izi takip edip dünyayı ve yaşadığım coğrafyayı algılamam değişti. Değişik vesilelerle, buluşmalarla, konuşmalarla, sohbetlerle ve en önemlisi birlikte ortak sergi açmalarla gelişti benim fotoğrafçılığım. Usta deklanşöre basmadan önce beyninde fotoğraf zaten hazır durumdaydı. O yüzden Türkiye’nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum kendisini. İyi ki var. İyi ki tanıyoruz onu. Ve onun bıraktığı izlerin peşinde ilerliyoruz” dedi.

O Bir Tarihçi
Melih Zafer Arıcan ise, “Hepimizin öncelikle çok şanslı olduğumuzu bilmemiz gerek. Çünkü Ara Güler bu dünyanın en özel insanlarından biri, kendisinin de dediği gibi o bir tarihçi, dünya tarihini kaydediyor. Ara Güler’i Ara Güler yapan özellikleri de vardır. Ara Güler’e bize bu kadar paha biçilmez bir mirası bıraktığı için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Programda onur konuğu olarak yer alan usta fotoğrafçı Ara Güler ise, programa katılan herkese şükranlarını sunduğunu söyledi. Gerçekleştirilen gecenin sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Güler’e günün anısına hediye takdim etti. Toçoğlu ayrıca Ara Güler’i Sakarya’da ağırlamaktan gurur duyduklarını söyledi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar