- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11836 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dolar konusunda kafalar karışık…

27 Mayıs 2018 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dolar konusunda kafalar karışık…
Dolar konusunda kafalar  karışık…

Dolar konusunda kafalar

karışık…

 

Necdet Buluz

 

Geçenlerde Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın bir açıklaması oldu. Bakan, köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin döviz kuru üzerinden hesaplanacağını söyledi.

Bunun özeti, Dolardaki artışın hayatımızın her yanını olumsuz etkileyeceği anlamındadır.

Şimdi, bu açıklama üzerine bazı hesaplar gündeme geliyor,kısaca bunlara bir göz atalım:

Yılsonu dolar kuru 5 TL olursa köprü geçiş ücretleri yüzde 32 zamlanacak. Kur 6 TL’yi bulursa zam oranı da yüzde 58’i aşacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslanın yaptığı bir açıklama, önümüzdeki yıl köprü ve otoyol geçiş ücretlerine büyük tutarlarda zam geleceğini ortaya koyuyor.

Köprü ve otoyol geçişlerindeki ihlallere ilişkin para cezalarının yüzde 60 azaltıldığını açıklayan Bakan Arslan, devletin sorumluluğunda olan köprü ve otoyollarda bugüne kadar yaklaşık 7.5 milyon ihlalin söz konusu olduğunu belirterek, “Karayollarının işlettiği otoyol ve köprülerdeki cezai rakamlar 950 milyon lira civarında” dedi.

Arslan, Köprü ve otoyolların, uluslararası çapta büyük projeler olduğunu ifade ediyor ve kuralların da buna göre belirlendiğini söylüyor.

Yap-işlet-devret modeliyle yapılanların geçiş ücretlerinin yılda bir kere döviz kuru baz alınarak tespit edildiğini ve yıl boyunca uygulandığını dile getiren Arslan, gelecek yıl da köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin bu şekilde belirleneceğini, bu konuda herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğini belirtti.

Köprü ve otoyol geçiş ücretlerini gündeme getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın bu açıklaması, döviz kurlarına endeksli geçiş ücretlerinin 2019 yılında kaç lira olacağı konusunda da kafalar karışık bulunuyor.

1 Ocak 2018’den beri uygulanan fiyat tarifesine göre hâlihazırda; 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden geçen otomobiller 8.75 TL, hafif ticari araçlar ise 11.25 TL geçiş ücreti ödüyorlar. Hükümetin yap-işlet-devret modeliyle araç geçiş garantisiyle yaptığı Osmangazi Köprüsü’nü kullanan otomobiller 71.75 TL, hafif ticari araçlar 114.80 TL, otobüsler ise 136.35 TL ücret ödüyorlar. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş ücretleri ise şöyle: Otomobil 13.05 TL, hafif ticari araç 17.40 TL, otobüs ise 32.30 TL.

Köprü ve otoyollardan hâlihazırda uygulanan geçiş ücretleri 1 Ocak 2018’de belirlenmişti. 1 Ocak’ta ABD Dolar kuru yaklaşık 3.78 TL’ydi. Şimdi ise dolar kuru 4.70 seviyelerinde seyrediyor. Yılsonunda dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği konusunda pek çok farklı görüş var.

Asıl soru şu:

Dolar normal seviyelere düşecek mi, yoksa yükselmeye devam edecek mi?

Bazı iyimser tahminlere göre TL karşısında dolar yılsonunda 5 TL’yi görebilir. Gidişatın iyi olmadığını belirten azımsanmayacak sayıdaki uzmana göre ise dolar kuru yılsonunda 5 TL’nin çok daha üzerinde olacak. Hatta doların 7 TL’yi görebileceğini seslendiren uzmanlar da var.

Yılsonunda dolar kurunun 5 TL olabileceği üzerinden düşünürsek köprü ve otoyol geçiş ücretleri de buna göre belirlenecek. Buna göre; 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden geçen otomobiller 1 Ocak 2019’dan itibaren yüzde 32 oranında gelecek zamla 11.55 TL, hafif ticari araçlar ise 14.85 TL geçiş ücreti ödeyecekler.

2019 yılında diğer geçiş ücretleri ise şöyle olacak: Osmangazi Köprüsü’nü kullanan otomobiller 94.71 TL, hafif ticari araçlar 151.53 TL, otobüsler ise 179.98 TL ücret ödecekler. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden ise Otomobiller 17.22 TL, haifif ticari araçlar 22.96 TL, otobüsler ise 42.63 TL ödeyecek. 

Dolar kurunun 2018 yıl sonu 5 TL olacağı tahminleri önümüzdeki en iyimser tahmin olarak duruyor. Biz hesaplamaları bu iyimser tahmine göre yaptığımızda geçiş ücretleri dövize endeksli köprü ve otoyollardaki zam oranı yüzde 32’yi buluyor.

Ancak dolar kurunun 6 TL’yi aşması durumunda vatandaşlar çok daha büyük bir zam oranıyla karşı karşıya kalacağı görülüyor.

Dolar kurunun 6 TL’yi bulması durumunda bugün 8.75 TL ödeyerek 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinden geçen otomobiller 13.86 TL ödemek zorunda kalacaklar.

Bu hesaplamaya göre 2019 yılında köprü ve otoyol geçiş ücretleri yüzde 58.40 oranında zamlanacak.

Özetleyecek olursak, seçim sonrası zamlarla dolu bir hata bizi bekliyor, hazırlıklı olmalıyız.

necdetbuluz@gmail.com

www.facebook.com/necdet.buluz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar