- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 11134 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dokunulmazlık oylaması Evet: 348 Hayır: 155

17 Mayıs 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » ana manset»Dokunulmazlık oylaması Evet: 348 Hayır: 155
Dokunulmazlık oylaması Evet: 348 Hayır: 155

Meclis’te görüşülen dokunulmazlıkların kaldırılması konusundaki kanun teklifi oylamasının ilk tur oylaması sona erdi.

İŞTE İLK SONUÇLAR.

Evet: 348 Hayır: 155 Geçersiz: 25 Çekimser: 8

HDP’nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoru ger çekmesinin ardından Genel Kurul’da dokunulmazlık görüşmelerinin başlayıp ara verilmesinin ardından TBMM’de 1. tur oylaması başladı. Milletvekillerinin oy verme işleminin ve oy sayımının ardından Meclis’teki dokunulmazlık görüşmelerinin 1. tur oylaması sonuçlandı.

Yapılan oylamada 536 oy kullandı. 348 evet, 155 hayır, 25 boş ve 8 çekimser oy çıktıBöyleceteklifin maddelerine geçilmesi kabul edildi.

Görüşmelerin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor. Toplamda 667 dokunulmazlık dosyası bulunuyor 137 vekili ilgilendiriyor.

AKP’adına, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan kürsüde konuşma yapıyor:

Kürsü dokunulmazlığı hariç bütün dokunulmazlıklar tamamen kaldırılsın” sözlerine “Böyle olursa yarın TBMM’ye gelme ihtimaliniz zayıflar.

CHP adına Bülent Tezcan kürsüye çıktı:

Dokunulmazlık milletvekilinin suç işlemesini güvenceye alan bir uygulama değil, siyaset yapmasını güvenceye alan bir kurumdur. Ancak ne yazık ki yolsuzluk yapmanın, devleti soymanın zırhı olarak kullanılmıştır. Milletvekili dokunulmazlığı ne yazık ki adi suçlardan korunmanın aracı haline getirildi. Hükümet 4 tane bakanın dokunulmazlığı söz konusu olduğunda dokunulmazlığı kullanıyor. Yolsuzluk, terör konusunda milletvekilliği yargılamanın önünü açsın, Yargıtay’ya yargılama yapılsın dedik, buna yanaşılmadı. İstenen geçici maddeyle 650 dosya getirilsin, tam sayıyı bilemiyoruz, AKP’lilerin dosyalarını kapatıyorlar. Dokunulmazlık üzerinden halkı kandırmanıza izin vermeyeceğiz.Dokunulmazlık, hırsızlığın, yolsuzluğun ve devleti soymanın zırhı olarak kullanılıyor

HDP adına İdris Baluken kürsüye çıktı:

Teklifin sadece gerekçe kısmı incelendiğinde bile HDP vekillerinin dokunulmazlıklarının hukuksuz şekilde kaldırılmasının planlandığı görülmekte. Halk iradesinin tamamen tasfiyesi hedefleniyor. 7 Haziran’dan sonra yapılan saray darbesi tek sesli, diktatöryel rejim amaçlıyor. Bir zamanlar başkanlık rejimini ABD emperyalizmi dayatıyor diyen Erdoğan, şimdi bu sistemi bize ve halka dayatmak istiyor. Bu totaliter rejim için en büyük engel gördüğü HDP’yi tasfiye etmek istiyorlar. Sur, Cizre, Nusaybin’de katliam planları devreye sokuldu. Tahir Elçi, Miray Bebek, Fatma Uyar, Mehmet Tunç ve onlarca arkadaşımız katledildi. HDP’nin tasfiyesi başarılırsa CHP’ye ve diğer muhalef partilerine sıra gelecek. CHP’nin anayasaya aykırı teklife evet demesi hukuksuzluğu meşrulaştırmış olacak. AKP’nin parlamento grubunda yer aldığına inandığımız vicdanlı insanlara bu yanlışa karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulunmak istiyoruz. Bunun için AKP’nin ilk yıllarında işlettiğiniz siyasi istişare kanalarının nasıl kapatıldığı hususu eminim hepinizin hafızalarında yer alıyor. 2002’den 2009’a kadar yer alan demokrasi iddianızın bugün nereye savrulduğunu görmüyor musunuz? Yüzde 49.5 oy alan bir başbakanın nasıl görevden alındığını göz önüne getirdiğinizde saray darbesinin neler yapabileceğini görmüyor musunuz? Saray rejimi trol ve troliçe yığını, biat eden kraldan çok kralcı bakanlar, Kürtleri katletmiş olan Ergenekon ittifakını görmeyecek misiniz? Bu Meclis başörtülü Merve Kavakçı’nın Meclis’e alınmamasını da gördü. Genel Kurulda başörtülü bir kadın vekile dönemin başbakanın “burası devlete meydan okunacak yer değil” cümleleriyle yani bugünkü cümlelerle hitap etmesi trajiktir.

_meclis

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlık teklifi görüşmeleri için TBMM Genel Kurulu’na geldi. Davutoğlu, AK Partili milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanarak karşılandı.

 

Milletvekili dokunulmazlığı nasıl kaldırılıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı HDP’li vekiller için sözünü ettiği ‘dokunulmazlığın kaldırılması’ nasıl gerçekleşir? Erdoğan’ın bahsettiği 14. madde ne diyor?

Erdoğan, Çin ve Endonezya’ya hareketinden önce düzenlediği basın toplantısında  HDP’nin kapatılmasına ilişkin açıklamasında “Daha önce yapmış olduğum açıklamalar var. Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bedelini ödemesi gerekir diyorum. Dokunulmazlık zırhından bunları sıyırarak bedelini ödemeli. Parlamento gerekeni yapmalı ve bunların dokunulmazlıklarını kaldırmalı bedelini ödetmeli” şeklindeki ifadeleriyle bazı HDP milletvekillerinin yasama dokunulmazlığından yararlanamayacağı mesajı verdi.

“BEDELİNİ ÖDEMELERİ GEREKİR DİYORUM”

Erdoğan, HDP’ye tepki gösterdiği fakat kapatılmasını doğru bulmadığını belirttiği açıklamasında, milletvekillerini yasama dokunulmazlığı kapsamı dışında bırakan anayasanın 14. maddesine değinerek şöyle konuştu:

“Bu konuda benim daha önce yapmış olduğum açıklamalar var. Ben çok açık net, cumhurbaşkanı makamında da bu düşüncemi koruyorum. Ben parti kapatılması olayını doğru bulmuyorum. Fakat bu partinin yöneticilerinin bu işin bedelini ödemeleri gerekir diyorum. fert fert, birey birey. Anayasanın 14. maddesi çok şeyler sağlıyor. Eğer o yeterli değilse dokunulmazlık zırhından bunları sıyırmak suretiyle, şu açıklamaları yapanlar, terör örgütünü kendi arkasında gösterenler, ‘biz sırtımızı şuraya buraya dayıyoruz’ diyenler bu ifadelerin bedelini ödemelidirler. Ama partilerin kapatılmasını asla doğru bulmuyorum. Bir partiyi kapatırsınız, bir başkası açılır.

Yönetenler, aktörler çok çok önemli. Biz gerçek kişileri bu konuda muhatap almalıyız. Tüzel kişiyle uğraşmanın anlamı yok. Parlamento gerekli değerlendirmeyi yapmalı,dokunulmazlık zırhından sıyırmalı. Terör örgütüyle iş mi tutuyorsun, ha bunun bedelini ödeyeceksin ve bunu ödetmeli. Yapılması gereken budur, diye düşünüyorum.”

 İŞTE ERDOĞAN’IN BAHSETTİĞİ 14. MADDE

Erdoğan’ın üzeridne durduğu ‘dokunulmazlığın kaldırılması’ hususunda süreç nasıl işliyor?  Erdoğan’ın atıfta bulunduğu 14. madde şöyle özetleniyor:

“Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz.

Anayasa hükümlerinden hiçbiri, Devlete veya kişilere, Anayasayla tanınan temel hak ve hürriyetlerin yok edilmesini veya Anayasada belirtilenden daha geniş şekilde sınırlandırılmasını amaçlayan bir faaliyette bulunmayı mümkün kılacak şekilde yorumlanamaz.

Bu hükümlere aykırı faaliyette bulunanlar hakkında uygulanacak müeyyideler, kanunla düzenlenir.”

ANAYASAYA GÖRE DOKUNULMAZLIK NASIL KALDIRILIR?

T24’te yer alan habere göre, milletvekilleri hakkında yasama dokunulmazlığı anayasanın 83. maddesinde düzenleniyor. 83. maddede, anayasanın “Temel hak ve hürriyetlerin kötüye kullanılamaması” başlığını taşıyan 14. maddesinde belirtilen hükümlerle suçlanan milletvekillerinin, “soruşturmasına seçimden önce başlanılmış olmak kaydıyla” dokunulmazlıktan yararlanamayacağı belirtiliyor. “Yasama dokunulmazlığı” başlığını taşıyan ve 14. maddeye gönderme yapan 83. madde şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Mecliste ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki Başkanlık Divanının teklifi üzerine Meclisce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.

Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz. Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14 üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır. Ancak, bu halde yetkili makam, durumu hemen ve doğrudan doğruya Türkiye Büyük Millet Meclisine bildirmek zorundadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi hakkında, seçiminden önce veya sonra verilmiş bir ceza hükmünün yerine getirilmesi, üyelik sıfatının sona ermesine bırakılır; üyelik süresince zamanaşımı işlemez.

Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclisin yeniden dokunulmazlığını kaldırmasına bağlıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisindeki siyasî parti gruplarınca, yasama dokunulmazlığı ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz.”

DOKUNULMAZLIK NASIL KALDIRILIR?

Erdoğan, 83. maddedeki atıfla yasama dokunulmazlığını sınırlandıran 14. madde konusunda “eğer o yeterli değilse HDP milletvekillerini dokunulmazlık zırhından sıyırmak”tan da söz etti.

ÖNCE FEZLEKE HAZIRLANIYOR

Milletvekilleri hakkında işledikleri iddia edilen suçtan dolayı soruşturma yapan savcılar, dokunulmazlığın kaldırılması istemini içeren bir fezleke (kısa karar, özet yazı) hazırlayarak Başbakanlığa gönderiyor. Fezleke, Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı’ndaki teknik değerlendirmenin ardından gereği yapılmak üzere TBMM’ye gönderiliyor.

İTİRAZ REDDEDİLİRSE KESİNLEŞİYOR

TBMM Başkanlığı, fezlekeyi, Meclis Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’na sevk ediyor. Komisyon, ilgili milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasına hükmederse, fezleke eşliğindeki raporunu TBMM Genel Kurulu’na gönderiyor. Rapor 10 gün içinde Genel Kurul’da okunuyor, itiraz edilmezse ve/veya itiraz reddedilirse kesinleşiyor. Suçlanan milletvekili Genel Kurul’da savunma yapabiliyor.

Bu aşamaların ardından Genel Kurul’da yapılan ve özel bir çoğunluk aranmayan oylamada çoğunluğun oyu fezleke doğrultusunda olursa milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılıyor. Anayasanın 83. maddesine göre, siyasi parti grupları, dokunulmazlıkoylaması konusunda görüşme yapamıyor, karar alamıyor.

MİLLETVEKİLLİĞİ DEVAM EDİYOR AMA…

Dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilinin, milletvekilliği devam ediyor. Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadece dokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanabiliyor. Anayasanın 83. maddesi uyarınca dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili yargılandığı sırada seçimler yenilenir ve yeniden milletvekili seçilirse, yargılama için tekrar kazanılan dokunulmazlığın tekrar kaldırılması gerekiyor.

MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞMESİ

Milletvekilliğinin sona ermesi, anayasanın “Milletvekilliğinin düşmesi” başlıklı 84. maddesinde düzenleniyor. Devamsızlık, milletvekilliğiyle bağdaşmayan işler gibi hâllerde milletvekilliğinin düşmesini de düzenleyen 84. madde, Erdoğan’ın işaret ettiği 14. madde bağlamındaki yargılamalarda kesinleşmiş hüküm arıyor. 84. madde bu konuda, “Milletvekilliğinin kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur” hükmünü taşıyor. Buna göre, dokunulmazlığı kaldırılarak yargılandıktan sonra yerel mahkemede hüküm giyen ve hakkındaki bu karar temyiz aşamasında (Yargıtay) kesinleşenlerin milletvekiliği, Anayasa Mahkemesi de itirazı reddetmişse, kesinleşmiş yargı kararının TBMM Genel Kurulu’na bildirilmesiyle düşüyor.

DOKUNULMAZLIĞI KALDIRILAN VEKİL NASIL İTİTRAZ EDEBİLİR?

Dokunulmazlığı kaldırılan veya TBMM üyeliği düşürülen milletvekili veya başkaları, bu kararlara Anayasa Mahkemesi nezdinde 7 gün içinde itiraz edebiliyor. Anayasa Mahkemesi bu itirazları 15 gün içinde kesin karara bağlıyor.

İŞTE 54. MADDE

Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un konuya ilişkin 54. maddesi şu hükmü taşıyor:

(1) Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına veya milletvekilliğinin düşmesine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi kararlarına karşı, ilgili milletvekili veya milletvekili olmayan bakan ya da bir diğer milletvekili, kararın alındığı günden başlayarak yedi gün içinde kararın Anayasaya, kanuna veya Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğüne aykırılığı iddiasıyla iptali için Mahkemeye başvurabilir. Bu talep onbeş gün içinde kesin olarak karara bağlanır.

(2) İptal taleplerinde Mahkeme, ilgilinin ibraz etmesini beklemeksizin gerekli evrakı doğrudan getirtir.

Bu sürecin ardından TBMM üyeliği düşen milletvekili, hakkındaki hüküm uyarınca cezaevine giriyor.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar